Изпробвано: Сирена Hornit dB140

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Admin » Сря Окт 05, 2016 4:52 pm

Изображение
През пролетта от Dimi Bike ме помолиха да пробвам и да споделя впечатления за един интересен продукт - сирената Hornit dB140. Както показва името ѝ, тя може да произведе звук със сила 140 децибела, което според производителя я прави най-мощната велосипедна сирена в света. Дали наистина е така, не зная, но имах възможност да се убедя, че тази тромба с батерии е наистина достатъчно шумна, за да не останете незабелязани на пътя. И макар че МТБ-БГ е сайт за планинско колоездене, много от читателите ни със сигурност карат и в града, така че може би ще имат интерес към подобен продукт.
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... rnit-db140
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот nikant » Чет Окт 06, 2016 7:39 pm

140dB e изключително високо ниво на звуковото налягане.
Звук със сила над 120dB е опасен. Тука добре са го илюстрирали - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B2%D1%83%D0%BA

Примерно в "Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на пиротехническите изделия" има изискване за фойерверките максималната стойност на нивото на шум не трябва да надвишава 120 dB - чл.19, чл.20 и чл.21

Също в пожароизвестителните инсталации силата на звуковите сигнализатори не трябва да превишават 120dB, съгласно БДС EN 54.

Отделно според "ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА", всеки велосипед трябва да има звънец и никакъв друг звуков сигнал:
Чл. 79. За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всеки велосипед трябва да има изправни:
...
2. звънец и да няма друг звуков сигнал;
...



Трябва доставчика да провери как законово стоят нещата, а и има опасност някой сърдит колоездач да докара инфаркт на някоя баба с такава сирена.
Тази добавка в ЗДП в чл.79(2) не е случайна
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Kobeto » Пет Окт 07, 2016 11:33 am

Вървиш си по пътеката с група хора или сам - тихичко, хубаво, птичките пеят ... и изведнъж някакъв тип те стряска със 140dB :crazy: Това си е навличане на неприятности - скандали или дори някаква форма на саморазправа. Още повече, че силни звукови сигнали в планината се използват само в случай на аварийна ситуация, за улесняване на ПСС - загубване, инцидент и т.н. Против съм подобни джаджи
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Admin » Пет Окт 07, 2016 10:21 pm

Ама тая тромба по принцип е за града, не за планината, и то в града най-вече при движение заедно с трафика.
Аз нямах проблеми при ползването ѝ, никой не ме е бил, но и никого не съм стряскал, не съм подхождал агресивно и използвах режима бибитка, при това достатъчно отдалече, а не другия.
Иначе текстът в закона наистина в този вид може да е проблем. Макар че тоя текст по принцип си е проблемен, защото някак си не отчита съвременното техническо ниво - в момента на пазара има всевъзможни механични, пневматични и електронни свирки за велосипеди и е доста ограничаващо, ако човек трябва да се ограничи само до механичните звънци. :dontknow:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Kobeto » Пет Окт 07, 2016 11:30 pm

"ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА", Глава втора, Чл. 30 - "Използването на звуков сигнал в населените места е забранено, освен за предотвратяване на пътно-транспортно произшествие." Ако звуковият сигнал не може да бъде използван свободно по велоалеи, паркове, градинки и т.н., за какво ни е? :dontknow: Нали идеята е да сигнализираме на другите участници в движението (други велосипедисти и пешеходци), че идваме и да ни направят място, ако искат де. В автомобилния трафик нямаме работа. :nono: Там всеки бърза за някъде, шофьорите са :cussing: , :(!: , :crazy: и само това им трябва - някой колоездач да им бибитне :dark: :qright: :uzi: По телевизията се нагледахме на пребити хора, точно заради едно свирване с клаксон. Аз препоръчвам гумена бибитка с надпис I :love: my bike
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот evin » Пон Окт 10, 2016 9:41 am

Ако някой ми свирне със 140dB зад гърба, ще замръзна, ще свия уши и няма да реагирам никак :crap:
А след това най-вероятно ще халосам лицето, което ми е изкарало ангелите.
Ако това се цели от производителя, значи продуктът е идеален.
Заедно с преден фар, който свети като морски фар и гори зеници, биха били чудесна комбинация...
Майната им на останалите участници в движението.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Окт 10, 2016 1:06 pm

Изображение
Аз имам модел с въздух и ме е спасявал от инцидент на два пъти,при един бревет деца гонеха топка по пътя и ме видяха чрез сирената,един автомобил също ми отне предимство на едно спускане.От закона са забранени но реално може да потрябва извън града,вечерта при нощи преходи често засичам зайци,язовец,чакали,лисици и при появилата се светлина от фаровете често тръгват към вас.Тук има видео на продукта по темата,всяко нещо си има "+-" и при правилна употреба може да помогне понякога,на клипа малко се прекалява но си има и положителен ефект.
http://youtu.be/kDPNvjbm5kk
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Alpina » Вто Окт 11, 2016 8:15 am

Май на някои хора им е доста трудно да мислят и само гледат сухи цифри, след което минават в режим ой ой ой.

На теория велосипедисти и пешеходци не трябва да са на едно място, за разлика велосипедисти и други ППС-та, така че от тази гледна точка законът е доста остарял - изисквайки звънец - тъй като той не може да бъде чут от водачът на МПС, а те са опасните за нас.
Що се отнася до паркове и други пешеходни алеи - там велосипедистите трябва да се съобразяват с пешеходците и това че във всяко едно време може да изскочат пред колелото. Пешаците на такива места не са опасни за нас, ами обратното и за това ние трябва да се движим със съобразена скорост. На подобни места звънецът е приложим.
Велоалеите са друга бира - там пешаците нямат място, а ние може да се движим с каквато скорост пожелаем и съответно отново звънецът не е особено практично решение. Така че ако някой се е стреснал от сирена/тромба - просто да го ****. :nuts:
Аз редовно го притеснявам и стресирам дори без звукови сигнали. На няколко пъти са ми се дървили и искали да "халосат лицето", но е било така докато не им покажа знаците и не им кажа че ако не ги виждат може да викнем съответните власти да им ги разяснят срещу съответните суми.
Така че хайде да не даваме глупави примери, защото... абе глупави са и не е нужно да седим на дъното по отношение на мислене.

Не виждам какъв е проблемът с тази сирена и за какви опасности говорите. Първо че не сте затворени в едно помещение с нея, второ че е безумно да се сравнява с разни други източници на звук/шум
Не на последно място - през ***-а ми е дали 140dB са опасни за нечий слух, ако те ще ми спасят кожата и са моментен сигнал, а не излъчван с минути.

До колкото знам, тромбите като цяло са забранени от закона и съответно подобни модели за колелата не са ОК (макар да имам такава - от години съм я дал на друг да си я ползва).

На кратко - не гледайте само някакви сухи цифри, че ще започнете да изкарате че тази джиджавка ще има силата да заглушава излитащ самолет. :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Окт 11, 2016 8:24 am

По вероятно е някой да ти пръсне каската от колкото да си спасиш кожата. За по малко съм налитал на 'шофьори' камоли някой да ми свири докато си ходя по тротроара, опа извинете ме 'велоалеята'.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Alpina » Вто Окт 11, 2016 11:52 am

Мислиш ли?
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Kobeto » Вто Окт 11, 2016 12:47 pm

Alpina, виждаш ми се поизнервен днес :) Дай по-спокойно.
В горните коментари сме цитирали текстове от Закона - не сме ги мислили ние. Ти сам казваш, че такъв сигнал не е подходящ за места с пешеходци. А след като МПС са опасни за нас, следва да караме при тях възможно най-рядко - аз поне гледам да не карам при тях, особено ако е оживен трафикът, когато някой може да те натисне без дори да успееш да сигнализираш с тая бибитка. Карам по тротоара със съобразена скорост и никога не съм имал нужда от звукова сигнализация. А също карам и МПС и като чуя клаксон очаквам да видя автомобил. И дали някой шофьор на МПС ще усети, че звукът идва от велосипед, при положение, че в движението участват предимно МПС?
Когато съм пешеходец, винаги поглеждам зад мен дали идва велосипед, преди да пресека велоалеята. Много хора не го правят, даже масово не го правят. И при положение, че по булеварда хвърчат МПС, едва ли ще ми направи впечатление, ако някой велосипедист ми свирне с това животно от 10 метра примерно. Че те МПС свирят непрекъснато. Освен, че карам колело и МПС, си щъкам и пеша в гората. И ако някой успее да ме стресне по пътеките, бих постъпил зле с него
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Окт 11, 2016 1:44 pm

Alpina написа:Мислиш ли?


Гарантирам че не съм единствения който би реагирал по този начин. А някой да ми сцепва спокойствието в гората с клаксони ще ме прощава ма си го проси.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Alpina » Вто Окт 11, 2016 4:04 pm

ЧестоНеадвкватен написа:А някой да ми сцепва спокойствието в гората...

Каква гора, какви 5 лева. :D
Това е устройство за градските велосипеди/градско придвижване.
Това е все едно да си слагаш светлоотразители за в гората. :D

Там, ако някой ми свирне, и аз няма да му се израдвам. Но отново - за каква гора става въпрос изобщо? Ето защо попитах "мислиш ли".
Коментирам пешеходци по пътното платно или пешеходци по велоалея, които нямат място там и стряскането е най-малкото, което заслужават.


Kobeto, гледам си нов във форума и не ме познаваш - такъв си ми е стилът на писане и днес съм повече от спокоен. :D
Инак мястото на велосипедистите НЕ Е на тротоарите.
Изобщо - оставам с впечатление че с ЧестоНеадвкватен мислите и коментирате ситуациите, които са... хъм... абсурдни... и изобщо не би следвало да се коментират. Още малко ще дадете пример че е ще е тъпо да се сложи такава сирена на BMX, който се кара в затворена зала... :dontknow:

Независимо какъв е бил трафикът - много рядко съм имал проблеми с него. НЕ се движа по тротоари, освен в случаите когато на тях няма никой, а например улицата е с павета/локви, като дори да се появи един пешеходец - слизам на улицата, независимо в какво състояние е - дори той да е на 50+ метра от мен.
А велосипедистите, дето играят на тетрис между хората са ми "любимци" и много обичам да им правя номерца, играейки го разсеян пешеходец. :wavey: Не визирам теб - но дори бавното каращите не ми се нравят, макар на тях да не им изправям косите.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Admin » Вто Окт 11, 2016 8:29 pm

Значи, хайде да се разберем - спазваме закона на всяка цена, или се грижим за безопасността си? Тази тромба е точно толкова незаконна, колкото и карането по тротоарите. Истината е, че живеем в джунгла, при това на моменти с неадекватни закони. Затова и всеки се грижи сам да осигурява (или поне така да си мисли) безопасността си - един ще пренебрегне силно ограничаващия текст в закона и ще си сложи тази тромба вместо звънец, защото кара сред колите и иска да го чуват те; друг пък ще пренебрегне друг пределно ясен текст на закона и евентуално ще застраши или най-малкото ще наруши спокойствието на пешеходците, карайки по тротоара. Да твърдите, че едното е правилно, а другото не, някак си не изглежда добре. ;)
Тромбата изобщо не е толкова стряскаща и силна, ако се използва нормално и културно. Да, може да се чуе от шофьор в автомобил, ама това не я прави опасна за слуха на пешеходците - пак казвам, стига човек да я ползва културно.
На мен всякакви заплахи за физическа саморазправа само ми показват, че толерантността в обществото ни е нула, особено пък на думи. Бас държа обаче, че ако бях свирнал на някой от "бабаитите", докато я пробвах, изобщо нямаше да ми се изрепчи така - и не защото съм нещо страшен, а защото аз я ползвах културно и внимателно, от разстояние. Хората пак подскачаха встрани от алеята, защото просто рязко се сещат, че не са на правилното място - обаче подскачаха на 20-30 м пред мен, а не на 2-3 метра, както ако съм със звънец. В този смисъл, ако се ползва разумно, такава свирка може да повиши безопасността за всички - първо, сигналът се подава по-отдалече; второ, достатъчно силен е, за да бъде чут от хора със слушалки, от хора с по-слаб слух или пък на места с твърде силен околен шум.
Не го защитавам продукта на всяка цена - та аз дори не карам редовно в града! Но понеже все пак го ползвах известно време, недоумявам какви са тия остри коментари, които не вярвам да са базирани на реален опит със сирената (пред или зад кормилото).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот krach » Сря Окт 12, 2016 6:56 am

Чета някакви митове че колелото не му било мястото на пътя.....WTF. До сега за 5-6 години ежедневно/целогодишно придвижване в града на велосипед (без значение сезон и време), значително по - безопасно е на пътя от колкото на псевдо алеите.

Относно толерантността и културата на пътя, с ръка на сърцето мога да твърдя, че всяка година тя се повишава... от страна на шофьорите, от страна на колоездачите спада (предполагам заради нарастващия брой). :nono: Даже когато карам в еднопосочна улица колата ми прави път да мина въпреки, че съм в нарушение и правя всичко възможно да не преча. Същото важи и когато се случва да се движа по тротоар или смесени трасета. НЕ звъня не се карам....чакам.

Следващата точка, законността - ами предвид абсурдността на закона, и личните тълкования на всеки, надали има универсално решение да "заобиколиш" закона. Както писаха горе един ще кара по пътя и ще е ок със сирената. Друг по тротоара и няма да е ок.....Тук няма какво да се дискутира, всеки действа според своя мироглед и на свой риск (от бой и глоби).
В защита на нарушаването на закона :D :rofl: Може да се погледне следното. По закон трябва да си на пътя, обаче може да имаш само звънец!!!! :crazy: :crazy: :crazy:
Следователно, бих предпочел едни фиш, който надали ще ти напише полицай (освен ако не си в Германия), пред това някой да ме сгази. Бидейки по - бърз с колело в задръстването, на всяка кола и изникваш твърде късно за да не се спречкате. Особено когато тя (колата) е крайно дясно, не са се научили да гледат и дясното огледало.

Следователно :beer: :beer: за всички противници на бибитката
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот evilzet » Сря Окт 12, 2016 8:10 am

Горчивия ми опит с една малка тромбичка http://bikespirachka.bg/799-thickbox_de ... osiped.jpg показва, че хората не очакват подобен звук от велосипед. Чуват го, но не им идва на акъла, че е от велосипед. А звука от звънеца, дори единичен, веднага асоциират с велосипед и реагират много по-адекватно. Това е многогодишно наблюдение и няма нужда някой да ме убеждава в противното. Просто разликата в реакцията е голяма.

Защо пиша всичко това - защото с тази сирена, ще сте в същата ситуация, само че спрямо колите. Вие си бибиткайте, водача поглежда в огледалото, не вижда голям обект ( защото очаква звука да е от такъв) и ви отсвирва. Не че всички ще са така, но то и 1 стига.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот krach » Сря Окт 12, 2016 4:42 pm

Съществено тук е МАЛКА ТРОМБИЧКА!

С пешаците може и така да е, НО....
1во на пешеходците няма да им свириш от 3 метра а от 30 така, че забавената реакция иди дойди все 200
2ро автомобил....такааа, качи се в колата, на загасен двигател гледай напред и аз в твое задно дясно ще дзънкам със звънеца на 2-3 метра от колата. Сега усложняваме....запали двигателя, пусни музика (не високо даже слабичко), ако има и други хора в колата си говори с тях, след това потегли.....има ли смисъл да казвам звънеца къде остава.....относно тромбата....като шофьор, правиш маневра чуваш непосредствено след започване на маневрата клаксон логично ще реагираш някак...в повечето случаи ще спреш маневрата или ще погледнеш огледалото или или или....100 неща които би направил АКО ЧУЕШ нещо! Препратка към по - горе, звънчето не го чуваш.

Разбира се ще има такива, които няма да те отразят, НО те няма да отразят и камион! :lol:
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Alpina » Сря Окт 12, 2016 7:24 pm

evilzet написа:Вие си бибиткайте, водача поглежда в огледалото, не вижда голям обект ( защото очаква звука да е от такъв) и ви отсвирва. Не че всички ще са така, но то и 1 стига.

И какво като ни отсвири? Сякаш ще се хвърлим под гумите му, защото след като сме му свирнали очакваме че звуковата вълна ни е разчистила пътя и създала силово поле около нас... :dontknow:

Примерът трябва да е точно обратният, защото карайки без съответстващ на обстановката звуков сигнал ти се пазиш от невнимателните шофьори, които не те виждат (макар че понякога вината за това може да е изцяло в колоездача).
Така в другия случай (имайки възможност да ги информираш за присъствието си) слепите за теб водачи може да те чуят и да реагират - т.е. осигуряваш си вниманието на тази група. Тези дето ще останах глухи за сигнала ти си ги третираш така сякаш нямаш звукова сигнализация и се пазиш от тях.

Понякога се притеснявам от това, което чета в този форум. Сериозно. Макар да обяснява много неща за поведението на велосипедистите на пътя.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот evilzet » Сря Окт 12, 2016 9:33 pm

Явно не караш достатъчно в града щом смяташ, че тази пищялка ще ти е от полза. За 50% от шофьорите не съществуваш, камо ли да имаш права...
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот m0nss7erKill » Сря Окт 12, 2016 10:03 pm

ЧестоНеадвкватен написа:
Alpina написа:Мислиш ли?


Гарантирам че не съм единствения който би реагирал по този начин. А някой да ми сцепва спокойствието в гората с клаксони ще ме прощава ма си го проси.

Струва ми се че имаш проблеми с агресията. В действията които описваш, не виждам нищо друго освен някакви комплекси... Щото като един "истински алфа мъШкар" трябва при най-малкото нещо да скачаш на бой, дори и да не си прав или да си в нарушение. НО НЕ! Ти винаги си прав, дори когато си седнал... Много индивиди като теб съм срещал и точно те са плявата в това "диво" общество.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот krach » Сря Окт 12, 2016 10:38 pm

evilzet написа:Явно не караш достатъчно в града щом смяташ, че тази пищялка ще ти е от полза. За 50% от шофьорите не съществуваш, камо ли да имаш права...


Пак повтарям последната 1-2 години спрямо последните 6, тези дето не те зачитат са значително по - малко. Освен това от шофьори съм срещал доста повече разбиране и толерантност на пътя.

Отделен въпрос е, че над 50 % от колоездачите В ГРАДА трябва да бъдат бити и публично опозорени ! :popcorn: :popcorn: :popcorn:
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Kobeto » Сря Окт 12, 2016 11:34 pm

За каква толерантност на пътя говорим, когато на оживен булевард - Т-образно кръстовище, заваоят наляво е забранен със знаци и с непрекъсната двойна линия. Патрулката седи и чака да се включи в движението по пътя с предимство, като ще прави десен завой. Аз вървя по троторара/велоалеята срещу движението и минавам пред чакащата патрулка. След още метър-два по-напред някакъв тип прави ляв завой, като ми сече пътя (едва не ме блъска). Спирам на място и вдигам двете си ръце с недумение и поглед към патрулката. Ми ... видяха какво стана и не си мръднаха пръста. Това точно пред тях. Само два-три дни преди това на главен път светва червено, а за пешеходци и велосипедисти е зелено. Някакъв тип не спира на червеното и прави десен завой. С една идея да бях тръгнал да пресичам и бях ЧАО! Ама нали все гледам да са ми отворени очите и ушите, та се огледах преди да стъпя на асфалта. Оглеждам се и като ми правят път на пешеходни пътеки, защото има типове, дето изпреварват спрялата да те пусне кола и те прегазват. За подобни случаи, в които аз лично съм участник, мога ви пиша цяла вечер. Просто сега давам пресни примери. За това не ми говорете за толерантност. На един велосипед каквато и бибитка да има, ако колоездачът е заспал ... и до известна степен водачът на МПС. Не можем да чакаме някой друг да ни пази в трафика с МПС. Погледът на шофьора само бяга през огледалата и по пътя и в много от случаите велосипедът остава някъде там, незабелязан. Звукови сигнали постоянно се чуват, но колите спират само при ПТП. И да, може да нарушавам закона, когато си карам колелото на тротоара (бавно и с опция за спиране при дадена ситуация), но поне вероятността да ме блъсне кола е много малка, не че няма и такива случаи. Много е важно, може би с риск да обидя някой колега, да споделя, че таксиметровите шофьори са най-... (да не употребявам епитети)
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот krach » Чет Окт 13, 2016 6:59 am

За такава толерантност, че когато минаваш между бордюра в дясно и колата все по често колите ти правят път.
Така толерантност, че когато се включваш в движение (движейки се като кола) те пускат, НЕ заспиват на волана и ти да се включиш ами те пускат.
Такава, че те задминават не на една боя разстояние ами намаляват и те заобикалят от по - далеч.
Такава, че дори когато не си с предимство и мястото ти не е там пак се съобразяват с тебе и те пускат.

Разбира се, това не значи че всички са такива и карането по улиците е вече 100% безопасно....не. Също така не означава, че подобна бибитка би те спасила....НЕ. Но е едно средство, което поне дава шанс да те чуе някой при някаква ситуация.
Нямам идея защо извърташ нещата, че тромбата трябва да те спасява и да ти прави невидим щит и да ти разчиства коридор пред тебе.

Остава и приказката, че ако в кофа с мляко пуснеш лъжичка с ла*но ще стане кофа с ла*на. Ами случая с колоездачите не е лъжичка. Една огромна част нямат НИКАКВИ светлини, не спазват НИКАКВИ закони и никаква логика на движение. И аз мога да говоря с примери за слабоумен дебил в лява лента по бул.България посока Бояна без светлини без отражатели без жилетки и прочее шитни. Подобен дИбил пак на бул.България пак лявата лента само, че посока център точно под околовръст. Да не говорим десетките, които всеки ден засичам по пътя пак без светлини. (Ако някой се припознае с дебилЯ, ще го помоля да си тегли ножа сам за да не страда някой, като го сгази и го обремени душевно, че е очистил един боклук). :rofl: :rofl:

Така, че съвсем в реда на нещата е, всеки с кола като види колело да си помисли....поредния боклук.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Kobeto » Чет Окт 13, 2016 8:52 am

Нищо не извъртам, казвам че малоумниците дето едва не те прегазват на пешеходната са същите, дето ше те затиснат на бордюра, ше те изпреварят на една боя и какво ли не още. Прочети хубаво какво съм писал предния път. Не ви знам шофьорите по вашия край, ама тука ако не си отваряш очите много широко, по-добре да караш велосипед само в парка, дето няма МПС, иначе ше те прегазят, затиснат и т.н. Независимо че си подал звуков сигнал в опит да избегнеш ПТП.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот EMILEN » Чет Ное 24, 2016 7:48 pm

Имам абсолютно същата сирена и мога да заявя, че звукът от нея е не повече от 120db. Но производителите често преувеличават леко някои технически характеристики. Освен това според мен цената й е доста завишена. Ето тук например сирена със същият дизайн и функции се продава за 3 пъти и половина по-ниска цена. https://www.aliexpress.com/item/Bike-Ho ... 0.0.hqHuyQ Ще кажете, че Hornit-ът е оригинален продукт, а това е нкаква китайска имитация, с което съм напълно съгласен, ама и вие се съгласете, че не може да има такава оргромна разлика в цената в пъти.
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот Admin » Чет Ное 24, 2016 9:14 pm

Всъщност може и дори е нормално вероятно, но темата е твърде дълга и няма смисъл да я нищим. Така или иначе всеки потребител си прави сметката и си преценява, а пък работа на производителя е как да си опази интелектуалната собственост от китайците.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот subritual » Чет Ное 24, 2016 10:35 pm

Навремето (в края на миналия век) си бях направил много подобна сирена, около110 dB и не беше достатъчно, за да стряскам хората по улиците. :D
Впрочем, не е съвсем просто да се вдигнат повече децибели.С един и същи пиезо-говорител и консумация, може да бъде постигнат много различен рупорен ефект, според качеството на пластмасата и съответно акустиката и формата на кутията.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Изпробвано: Сирена Hornit dB140

Мнениеот светльо-toxin34 » Пет Мар 17, 2017 9:26 pm

Ползвам Хорнита...но само когато сигнализирам на МПС-та . За пешеходци- стария обикновен звънец ... . Но тая "свирка" определено върши работа...и няма как да са 140 децибела...не съм се заигравал с шумомер.. но не е повече от 100.
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bubobubo и 30 госта