Избор на раница

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на раница

Мнениеот Alexi » Вто Авг 30, 2016 4:15 pm

http://www.chainreactioncycles.com/bg/en/osprey-viper-9-hydration-pack/rp-prod88466
след един сезон с тази раничка мога да кажа само добри думи - идеална е за еднодневни преходи ,много здрава и качествена изработка ,множество отделения вкл. и за инструменти ,"кука" за каска която е много добре измислена също ,гърба и презрамките дишат отлично а 3л мехчето идва добре дошло за горещите летни дни
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6310
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на раница

Мнениеот kawasuna » Вто Ное 22, 2016 3:16 pm

http://www.ospreyeurope.com/eu_en/bikin ... scapist-32
или
http://www.deuter.com/DE/en/bike/trans- ... 32223.html
Нямам опит с раници от този тип,затова помагайте!Държа да по-големичка,затова съм се спрял на 30Л.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот Kobeto » Вто Ное 22, 2016 4:02 pm

В едни теми се пише за носене на допълнителни дрехи на няколко слоя, репеър кит, екипировка, вода, храна и т.н. И в същото време карате с някакви ранички по 30 литра?! :) Какво носите, че го събирате и ви стига този обем? Не искам да ви цитирам конкретни мнения за съдържанието на една раница, но за него са си нужни 40+ литра. Аз карам с 35-литрова и не ми стига, когато навън е студено. Само наколенките, чантичката с инструментите и резерваната гума са ми 1/3 от обема. Като сложа една връхна дреха (уиндстопер обикновено) и някоя за първи слой и до там. Едвам събирам аптечката и водата. Когато свалям дрехи се налага да ги хващам отвън на раницата, но там рискувам да загубя нещо :)
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Вто Ное 22, 2016 4:23 pm

Човече, аз зимата се побирам с 11 литров Osprey Talon, 30 литровия ми Дойтер го ползвам, ако се случи да нося палатка, спален чувал и дрехи. Иначе по въпроса - с двете ръце съм за Osprey.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот HHristov » Вто Ное 22, 2016 4:59 pm

kawasuna написа:http://www.ospreyeurope.com/eu_en/biking/escapist-series/escapist-32
или
http://www.deuter.com/DE/en/bike/trans- ... 32223.html
Нямам опит с раници от този тип,затова помагайте!Държа да по-големичка,затова съм се спрял на 30Л.


Аз бях пред същата дилема това лято и избрах Escapist. Минах Ком-Емине с нея. Изключително удобна, дори и с велосипед качен върху пълната раница, нагоре към Костенурката. :D Дойтера не съм носил, така че не мога да направя пряко сравнение.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на раница

Мнениеот jafiso » Вто Ное 22, 2016 5:52 pm

kawasuna написа:http://www.ospreyeurope.com/eu_en/biking/escapist-series/escapist-32
или
http://www.deuter.com/DE/en/bike/trans- ... 32223.html
Нямам опит с раници от този тип,затова помагайте!Държа да по-големичка,затова съм се спрял на 30Л.


Преди година бях пред същата дилема - избор на около 30 л. раница за продължително каране. След много четене, клипове и мислене накрая се насочих към модела на Osprey, като причините са изцяло субективни. Разгледах я подробно на живо и веднага усетих, че това е раницата. Стори ми се много удобна и мога да кажа, че наистина се доказа. След година и половина ползване съм изключително доволен от нея. Като цяло мисля че и моделът на deuter e много добър. Според мен е хубаво да се видят и двете на живо и да се сравнят като лично усещане, удобство и т.н. :beer:
Bahur Bike Team
Аватар
jafiso
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Юни 14, 2012 2:36 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Bace_kz » Вто Ное 22, 2016 9:08 pm

Deuter Trans Alpine 30 l това е раницата толкова е мислена, че след 4 години ползване още ме изненадва приятно ! Както каза колегите, държи на много сериозен тормоз, широки и удобни презрамки ... 2 КЕ ми изкара и освен,че е избеляла не е мръднала, таз годишното КЕ го направих над 14 дни и всичко се побра в раницата, та 30 литра са си предостатъчно. Единствения недостатък, който открих е,че ако се сложи шалте на нея и трябва по-голям rain cover, но това не е болка за умиране, понеже по-голям rain cover лесно може да се намери.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот emo_gp » Сря Ное 23, 2016 1:56 am

Колеги, някой ползва ли раници на shimano? Насочил съм се към модела H32, колебая се и за Tashev cross 18! Гледам в един ценови клас са почти а има осезаема разлика в литража!
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот Yash » Сря Ное 23, 2016 7:11 pm

emo_gp написа:Колеги, някой ползва ли раници на shimano? Насочил съм се към модела H32, колебая се и за Tashev cross 18! Гледам в един ценови клас са почти а има осезаема разлика в литража!

От Ташев се разочаровах откъм удобство. Имам Rock Eagle 35 и преди я ползвах и за каране. Докато не си взех една на Deuter и една на Vaude.Тогава усетих какво е удобна раница.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Сря Ное 23, 2016 7:15 pm

Ташевките са уред за мъчение. Преди няколко години си купих голяма, 55+ литрова и само веднъж съм я ползвал. Верно че беше наблъскана догоре и беше доста тежка, но това не оправдава мъченията, които понесох с нея. Никога повече Ташев.
Откакто си взек Osprey и Deuter не виждам смисъл да поглеждам към други марки.
Vaude ми изгелждат също много удобни, макар и никога да не съм слагал на гръб.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Чет Ное 24, 2016 11:46 am

emo_gp написа:Колеги, някой ползва ли раници на shimano? Насочил съм се към модела H32, колебая се и за Tashev cross 18! Гледам в един ценови клас са почти а има осезаема разлика в литража!

Аз имам Ташев Крос 18 и мисля, че поне от снимките шиманската е по-добре измислена особено откъм гръб.
Колоездачната раница на Ташев има добри страни - дишащи презрамки, възможност за хидратираща система, странични джобове с ластик и стяга на последния, които събират големи предмети - бутилки най-вече ако не са от дългите, вграден дъждобран, голям ластик за стягане, който може да задържа допълнително багаж /дреха, каска/. Има и външен джоб с цип за портфейл, ключове, телефон, макар и джобовете отстрани да вършат тази работа. Има гръден и кръстен колан, който не е само колан, а има и омекотяване на кръста, което дори е изпълнено с "дишащ" материал. Самата форма на раницата особено пълна е добре измислена за целта на употребата й, защото по-пълна става във горната си част, а това има значение за проветрението и стабилността.
Обемът й обаче е малък, макар на мен да ми стига за каране от половин ден предимно по асфалт около София или по леки черни пътечки из Борисовата и Ловния парк.
Според мен гърбът на Ташев Крос 18 е слабото й място, защото е обикновен с две издадени ивици дунапрен и текстилна обшивка. Този гръб лятото "диша" или ако не си даваш много зор, или ако си даваш зор - при високи скорости и по-наведена позиция на каране, каквато аз нямам /на хибрид/, тоест въздушното течение през ивицата донякъде помага да дишането при по енергично каране, което го няма като ефекти при катерене в гората например.
Като недостатък според мен може да се изтъкне и липсата на джобове на кръстния колан, защото има възможност за такива и са доста удобни, тъй като помагат да сложиш най-необходимото /пари и телефон, евентуално ключове/ в тях и да ги вземаш, без да сваляш раницата от гърба.
Като цяло раницата е добра като за парите си, но предимно за шосейно каране или еднодневни кратки разходки из природата, когато водата може да се носи в двата странични джоба и в останалата част да се сложи другото най-необходимо.
Като цяло смятам, че раниците на Ташев са здрави, сравнително леки, на добра цена, но откъм ергономия и удобство има какво да се желае.
Качвал съм лятото и ранната есен няколко върха с Ташев Съмит 30 и не съм особено доволен от нея най-вече заради гърба и липсата на джобове на колана. Дори при качване на връх Ком, където има сравнително дълъг равен и ветровит участък, пак гърбът ми беше мокър на местата, притискани от раницата.
Вярно е, че при топло време и подходящо облекло, раницата и дрехите бързо съхнат, но все пак това определено не е раница за дълги планински преходи в топло време.
За по студено време като сега с три слоя "дишащо" облекло /тениска, полар и яке/ и с крос 18, и със Съмит 30 нямам проблем с проветрението при пешеходни преходи, с колоездачната също няма проблем ако съм облечен адекватно /към момента термобельо и дебел полар, защото с яке не е ми е удобно/.
Не съм пробвал Дойтер, но мисля, че те, Вауде, Оспрей, че дори и по-неизвестната и леко подценявана марка Зайо предлагат по-добри продукти от Ташев, но естествено на по-висока цена.
Това например определено изглежда по - измислена раница с обем 20 литра, в това число и за колело - http://www.zajo.net/bg/%D1%80%D0%B0%D0% ... 73-10.html. Тук гърбът е отделен, че и мрежата не е цяла, а на две ивици, тоест е взела най-доброто от двете системи. При тази раница определено страничният вятър много повече ще има ефект при отвеждане на влагата от гърба. Джобовете на колата, дръжките на циповете, външният еластичен джоб са неща, които просто си личи, че са направени да ти е удобно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Ное 24, 2016 1:16 pm

Изображение
Нямам опит с планината,но при големи преходи ползвам следната дишаща раница тип торба с въженца за рамената.Тествал съм много други но са уред за мъчения а и са много по скъпи от тази която е 14,99лв.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на раница

Мнениеот Lucky Loser » Чет Ное 24, 2016 1:35 pm

Предния коментар - обяснение, обяснения и още повече обяснения и ти накрая извади торба :rofl:

Само един въпрос имам - презрамките не ти ли убиват, ако/когато сложиш повече неща в раницата и стане малко по-тежка?

Поздрави :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 24, 2016 1:54 pm

Едно от важните качества на МТБ раница е да стои здраво на гърба без да шава много много при спускане. С торбата това няма как да стане :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Чет Ное 24, 2016 4:18 pm

Извинявам се за предното и за това лирични отклонения, но пък нали сме в общ форум. :beer:
То поначало всяка раница си е една торба, с която се събира и носи багаж.
Колегата с мешката, съдейки по постовете му, кара предимно градско и извънградско на дълги разстояния.
За такова каране и ако мешката е пълна с дрехи, а водата е на рамката, тя също става, но мисля, че не за това идеше реч в темата.
Иначе и аз използвам за из града подобна "раница" от полиестер за 5 лева, която се сгъва в джоба и при нужда събира доста неща.
Открих нейните достойнства, когато дъщерята тръгна предучилищна и си хареса една адски неудобна за носене от възрастен розова раница, която естествено трябва да нося аз. Понеже се събира в мешката, проблемът лесно се реши - детската раница в мешката до училище, после мешката в джоба и така до вземане или другата сутрин.
Съответно това просто устройство е доста добро за чантичка под седалката, ако се наложи да се свалят дрехи на изкачване.
Въженцатата не убиват много при тегло до 3-4 килограма, защото са две и разпределят натиска равномерно, а и самата конструкция на торбата не позволява да събере повече от да речем 8-10 л. багаж. Тези литри не може да са в течности обаче, така че ако някой мисли с такова чудо да мъкне две бири от по 2 литра .
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Vatman » Пет Ное 25, 2016 10:38 am

Едно от важните качества на МТБ раница е да стои здраво на гърба без да шава много много при спускане. С торбата това няма как да стане


Всъщност може - като прекараш колан през долната част на презрамките и го закопчаеш през кръста... има едни побицейски широки които се идеални за целта.
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пет Ное 25, 2016 10:55 am

И една връзка за обувки през презрамките може да се ползва за гръден колан.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот kawasuna » Чет Дек 01, 2016 7:23 am

Е взех си osprey 32l.Ще я пробвам тия дни
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Чет Дек 01, 2016 8:21 am

Talon ли взе? Иначе супер избор си направил :agree:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот emo_gp » Чет Дек 01, 2016 12:28 pm

Да се похваля и аз но с Shimano H32, да попитам височината на кръстния колан как се определя ? Питам понеже има малко странно настройване на презрамките и от там идва и различаната височина на кръстния колан!
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Чет Дек 01, 2016 3:41 pm

По принцип кръстният колан трябва да ти е удобно на кръста, а ако има подплънки за хълбоците, долният им край трябва да е малко над края на тазовите кости. Това обаче важи за раница за ходене.
При колоездачната най-важно е как ти е удобно при каране и да не се клати при завои.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот kawasuna » Чет Дек 01, 2016 4:23 pm

не Talon,tazi osprey escapist 32
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот dviktor » Чет Дек 01, 2016 4:32 pm

Добри отзиви мога да дам за Vaude Tracer 20, вече 3 години карам с такава раница и нямам никакви оплаквания освен, че лятото запарва малко, но раница която да не запарва май няма! Моделът, който имам е от 2013 година. До колкото си спомням бях чел много добра статия на Admin точно за този модел на Vaude .

Има регулируем колан за кръста, намерих видео което илюстрира как става - https://www.youtube.com/watch?v=HExph2545kY&feature=player_embedded. За еднодневни преходи върши хубава работа.
YT JEFFSY Pro 29 - GHOSTSHIP GREEN
Аватар
dviktor
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 7:42 pm
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот iPop » Пет Яну 27, 2017 12:11 pm

От миналата седмица съм горд собственик на Evoc Fr Enduro Team раничка и смея да твърдя, че е жестока. Определено много добре измислена и удобна. Седи ми като залепнала на гърбината - да видим само лятото как ще е с потенето :D
Само обема е малко малък, но пък малкия обем на раницата предразполагам към оптимизация на багажа :eyebrow:
Изображение
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот kawasuna » Пет Яну 27, 2017 5:07 pm

Честито много е хубава,изглежда уникално!
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот iPop » Пет Яну 27, 2017 5:27 pm

kawasuna написа:Честито много е хубава,изглежда уникално!


Мерси. Не изглежда баш като на снимката де - изцапана е доста, все пак я намерих в секънд хенда и ми излезе към 40 лева :D
Но пък всичко си й е наред
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Пет Яну 27, 2017 5:49 pm

Е това е вече късмет :)
Аз по подобен начин си взех Оспри-то за 15 лева, иначе струва 80 евра :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот Katana » Съб Фев 11, 2017 1:18 am

:offtopic:
В кой секънд хенд пазаруващ? Аз яке на колумбия , което струва в магазина 270 евра взех за 43 лв. от Мания! НОВО!
А колкото до раницата...изглежда превъзходно, стига да ти побира нужното количество чаркове....:) Аз бих взел Douter , но по вторите взимаш каквото има! :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Petar_stoychev » Съб Фев 11, 2017 3:02 am

Katana написа::offtopic:
В кой секънд хенд пазаруващ? Аз яке на колумбия , което струва в магазина 270 евра взех за 43 лв. от Мания! НОВО!
А колкото до раницата...изглежда превъзходно, стига да ти побира нужното количество чаркове....:) Аз бих взел Douter , но по вторите взимаш каквото има! :)


Раниците на Cube се правят от Deuter и са на всъсем прилични цени.Може да ги видиш в Bike Center.Osprey и Vaude също са много добри като избор.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Избор на раница

Мнениеот madsnake » Вто Фев 28, 2017 1:36 pm

Влизам и аз в джаза с раницата. Имам един Deuter Bike one и съм много доволен за кратки преходи/градско до работата. Искам обаче да взема нещо малко по-голямо за по-дълги преходи. Карам твърдак и основно по черни пътища или ясно оформени пътеки. Далече съм от ендурото като стил според мен. Редовно карането ми е смесено асфалт (до планината) и после черното. Колебая се между 2 варианта. Единият е Deuter Trans Alpine 32 EL 2017 edition а другият Attack Tour 28. Както казах не съм екстремен карач, не знам дали защитата на гърба при Attack-a трябва да ми е някакъв приоритет. Висок съм 2м, обаче и затова се чудя дали по-скоро да не гоня EL-a при Trans Alpine-a. Неприятното е, че Attack-a го има в Стената и мога да го разгледам, но Alpine-a го няма никъде в България, и не намирам никакви ревюта за него. Като гледам параметрите има и почти половин килограм разлика в теглото а и не малка разлика в цената също. Някой има ли реален поглед над този Trans Alpine?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 71 госта