Antidust mask

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Antidust mask

Мнениеот hellp » Пет Апр 08, 2016 5:52 pm

Някой има ли впечатления от такива маски?
http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB1myKyKFXX ... b-Dust.jpg
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Antidust mask

Мнениеот krach » Пет Апр 08, 2016 6:01 pm

Да. Доста филтрира предвид колко мръсен става филтъра. Минус е че спарва яко, за лятото е немислимо. Зимата е добре, че донякъде ти топли въздуха, но пък се овлажнява и е неприятно.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Antidust mask

Мнениеот hellp » Пет Апр 08, 2016 6:26 pm

Щом не става за лятото, значи не си струва. Пък и изглежда трудносъвместима с очила. Тея от снимката са на basecamp.
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Antidust mask

Мнениеот Sartor » Пет Апр 08, 2016 7:18 pm

Карам с ето такава маска: http://respro.com/store/product/city-mask

Ето тук може да видиш каква е разликата между чисто нов филтър и такъв използван около 2 месеца през зимата
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 2659_o.jpg

Това са използвани през есен-зима филтрите на клапите (като са чисти, са прозрачни): https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 0915_o.jpg

През лятото запарва, по-трудно се диша, НО забелязал съм, че в планината уикенда дробовете ми имат много повече капацитет. В града вече няма сополи и отхрачвания - преди като слизах от колелото заставах в поза самурай и се изсеквах едно хубаво. :D

В час пик при интензивен трафик (разбирай в София, бул. България / бул. Черни Връх), ще имаш проблеми с дишането, но това е по-скоро от всички газове (представям си без филтъра какво ще е положението).

Във влажно време, много по-трудно се диша - при вдишване филтъра залепва за устата ми.

Филтъра го сменям на всеки 2-3 месеца, при интензивно каране в града (около 10-15км/ден средно). Да имаш предвид, че филтъра е консуматив - не се пере. Веднъж само го изплакнах с малко прах (понеже минах през една локва и имаше в него доста кал) и на следващия ден все едно бях се нагълтал с антибиотик на гладно. :xx(:
Последна промяна Sartor на Пет Апр 08, 2016 7:21 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Antidust mask

Мнениеот connann » Пет Апр 08, 2016 7:20 pm

Този тип маски не вършат много работа за прах - голяма част от въздуха минава отстрани на маската. Който е работил в запрашено помещение с такава маска, може да го потвърди. Дори и медицинските маски не предпазват този, който я носи, а по-скоро да не се изкашляш в лицето на някой друг.
Положителният и ефект се ограничава, че човек диша затоплен въздух.
Аватар
connann
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Съб Сеп 21, 2013 12:39 pm

Re: Antidust mask

Мнениеот krach » Съб Апр 09, 2016 11:43 am

connann написа:Този тип маски не вършат много работа за прах - голяма част от въздуха минава отстрани на маската. Който е работил в запрашено помещение с такава маска, може да го потвърди. Дори и медицинските маски не предпазват този, който я носи, а по-скоро да не се изкашляш в лицето на някой друг.
Положителният и ефект се ограничава, че човек диша затоплен въздух.


Не е баш така. Снимката показан по - горе на чист и мръсен филтър е показателен. Аз също мога да го потвърдя от 1во лице. Вярно е, че не е като противогаз на 100% филтриране, но въпреки това пак доста добре се справя. В крайна сметка ти дишаш напред, не от към бузите така, че основния и най - силен въздухопоток е в посока на самия филтър. Отделно, че самия филтър е с активен въглен и не събира само твърди частици ами твърдят, че и изгорели газове филтрира до някаква степен.

Имаше такава разновидност на маската която е по - мрежеста и предполагам ще е по - добре в топлите месеци.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Antidust mask

Мнениеот hellp » Съб Апр 09, 2016 3:43 pm

http://www.ebay.com/itm/Super-Anti-Dust ... 1552611482 Тази ли? По-евтини са и нямат марка. Нещо са ми съмнителни, ама може да се жертвам за една.
Горните филтри не са стандартни. Те са си специално за тая марка. Повечето от останалите марки май ползват едни и същи филтри.
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Antidust mask

Мнениеот outfaced » Съб Апр 09, 2016 4:53 pm

Що се чудите, като на един клик разстояние има информация бол, кое става и кое не ...
http://www.timeoutbeijing.com/features/ ... ijing.html
http://aqicn.org/mask/

Поне в това отношение не сме водещи ... в Азия без тия маски не се живее. И не е въпроса само в праха. Има още куп отрови, които могат да се филтрират с хубава маска.

Тия в ибей за 3$ гаранция вършат толкова работа, колкото и една памучна кърпа на носа. Не че и кърпа не върши работа до някаква степен, ама като ще се мъчи човек с такава хава, поне да има смисъл.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Antidust mask

Мнениеот moridinbg » Съб Апр 09, 2016 7:58 pm

connann написа:Този тип маски не вършат много работа за прах - голяма част от въздуха минава отстрани на маската. Който е работил в запрашено помещение с такава маска, може да го потвърди. Дори и медицинските маски не предпазват този, който я носи, а по-скоро да не се изкашляш в лицето на някой друг.
Положителният и ефект се ограничава, че човек диша затоплен въздух.


Ползвал ли си точно такава маска? Аз от 3-4 години съм с Respro. Нищо не влиза отстрани. И да влиза е някакво жалко малко количество, на фона на това, което вдишваш.
Общо взето на хората обикновено им трябва веднъж да видят разликата между нов и двумесечен филтър, за да се замислят сериозно да карат с такава маска. Снимката горе във фб изобщо не дава ясна предтава за фрапантната разлика между чист и мръсен филтър.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Antidust mask

Мнениеот krach » Съб Апр 09, 2016 8:58 pm

moridinbg написа:
connann написа:Този тип маски не вършат много работа за прах - голяма част от въздуха минава отстрани на маската. Който е работил в запрашено помещение с такава маска, може да го потвърди. Дори и медицинските маски не предпазват този, който я носи, а по-скоро да не се изкашляш в лицето на някой друг.
Положителният и ефект се ограничава, че човек диша затоплен въздух.


Ползвал ли си точно такава маска? Аз от 3-4 години съм с Respro. Нищо не влиза отстрани. И да влиза е някакво жалко малко количество, на фона на това, което вдишваш.
Общо взето на хората обикновено им трябва веднъж да видят разликата между нов и двумесечен филтър, за да се замислят сериозно да карат с такава маска. Снимката горе във фб изобщо не дава ясна предтава за фрапантната разлика между чист и мръсен филтър.


Напълно подкрепям!!!
Един път реших да изплакна филтъра (не че така се прави :nono: ) но резултата в мивката беше, все едно си пера чорапите с които съм газил в кал!!!
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Antidust mask

Мнениеот hellp » Нед Апр 10, 2016 12:46 am

Vogmask ми изглеждат най-добре откъм комфорт - качество, обаче са с несменяем филтър, грозни и рядко с два клапана. Затова си мисля, че идеалната комбинация е някоя маска за 3 долара или някоя от изрисуваните basecamp + филтър на respro (май ще си паснат).
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Antidust mask

Мнениеот connann » Нед Апр 10, 2016 1:10 pm

moridinbg написа:Ползвал ли си точно такава маска?


Не съм ползвал. Но ти си ползвал и може да кажеш от първо лице, когато спреш някъде дали очилата почват да ти се запотяват (ако караш с очила де). На текстилните маски с щипка/метална пластина около носа това им е слабо място - не може да уплътни добре, а въздушният поток следва най-малкото съпротивление. За това и бях написал, че не вършат много работа.
ПП Теста всъщност няма да стане, защото Respro имат клапани, но ако можеш някак си да ги запушиш ... или просто да влезеш за 5 минути в някоя дъскорезница :D

За разлика от горните, тези маски уплътняват отлично:
Изображение
Имат и по-качествен филтър, който от вътрешната страна си остава чист! Но има и по-голямо съпротивление, така че не е подходящ толкова за спорт.
На велосипедните маски филтърът е по-тънък и пропуска най-малките частици. Ако има активен въглен, той е в символично количество и не предпазва от всичките вредни газове.
Разбира се - по-добре е от нищо, но е грешно човек да си мисли, че е предпазен.

Намерих следните тестове на филтри:
http://totobobo.com/blog/2010/01/6-filter-test/
По-високите стойности са по-добри:
Изображение
Тестовете са правени от производител на маски, така че трябва да се има едно на ум. А и това е при положение, че маската уплътнява добре лицето.

Иначе когато е студено карам с това:
Изображение
Третата рисунка. Не разчитам да ме предпази от прах, а просто да не ми изстива толкова гърлото. И определено и аз усещам разлика, когато карам с него или без него. От обикновен памук е и когато го пера също пуска черно, т.е. задържа нещо. Но и кога спра някъде очилата ми се запотяват - не уплътнява добре около носа.
Аватар
connann
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Съб Сеп 21, 2013 12:39 pm

Re: Antidust mask

Мнениеот hellp » Нед Апр 10, 2016 2:03 pm

Тази от снимката e biologic? Аз си търся някоя, която да не запотява очила, пък и въобще да може да се носи с очила. Biologic има снимки с очила, обаче ми изглежда да ги бутат много нагоре или да ги запотяват
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Antidust mask

Мнениеот connann » Нед Апр 10, 2016 3:51 pm

hellp написа:Тази от снимката e biologic? Аз си търся някоя, която да не запотява очила, пък и въобще да може да се носи с очила. Biologic има снимки с очила, обаче ми изглежда да ги бутат много нагоре или да ги запотяват


Тези маски са какъвто филтър им сложиш:
A - Органични газове и пари с точка на кипене над 65°C
B - Неорганични газове и пари (освен CO)
E - SO2 и други киселинни газове и пари
K - Амоняк и органични аминопроизводни
HgP3 - Живачни пари
NOP3 - Азотни окиси
CO - Въглероден моноксид
AX - Органични газове и пари с точка на кипене под 65° C
SX - Трябва да се уточни от производителя
P (1,2 или 3) - Допълнителен филтър за твърди частици

Велосипедните маски се ограничават само с последния филтър - за твърди частици. За това и на тях пише да не се използват в индустриална среда. А горните филтри обикновено се предлагат в комбинация от няколко вида - например за органични, неорганични газове и твърди частици.
Има ги в Бриколаж за по 35лв някъде без филтрите. Нямат някаква марка. Стават и за очила, въпреки че ги избутват малко.
Но определено не стават за колело - няма да ти стигне въздуха.

Този тип го дадох само за сравнение - истинска маска, която върши работа, за това, за което е предназначена, и маска - комерсиален продукт, която върши НЯКАКВА работа.
Аватар
connann
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Съб Сеп 21, 2013 12:39 pm

Re: Antidust mask

Мнениеот NiaD » Вто Сеп 20, 2016 10:33 am

Здравейте!
Търся информация дали маските на Vogmask могат да се намерят някъде в София. Уви, вече се налага и по улиците да ползваме подобно чудо в ролята на пешеходци и става от ден на ден по-зле!
Ще съм благодарна за всякаква информация! :wavey:
NiaD
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2016 9:25 am

Re: Antidust mask

Мнениеот krach » Пон Окт 03, 2016 7:57 pm

Запотяването на очилата става, преди всичко защото респро маската, като издишаш част от въздуха излиза от страни (не само през клапите). С професионална маска би трябвало да нямаш този проблем...или поне не в тази степен. Лично аз 2 години карах с респро, но мисля да тествам някоя която е с твърда муцуна, за да не залепва толкова.
Вече остава да си намериш и очила, които да не си пречат много с маската.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Antidust mask

Мнениеот krach » Пон Окт 10, 2016 8:54 am

Значи да кажа впечатления от първо лице и от професионална маска, не вело - пригодените тип Респро (карал съм 2 години с нея).
Много по - доволен:
1. Не ти залепва на устата и не ти мокри муцуната от конденза
2. По - плътно уплътнява
3. Филтрите са по - евтини
4. Запотяването с подходящи очила го няма, защото въздуха излиза само от клапата. С моите успях да наглася маска, каска и очила (малко много но...)и няма запотяване.

Ако някой се чуди да ходи до някой строителен и да взима. Аз линчо от Ташев си взех. Питах за филтри за прах и за изгорели газове но не можаха да ми предложат комбиниран и взех само за прах.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Antidust mask

Мнениеот moridinbg » Пон Окт 22, 2018 4:41 pm

След 4 години ползване на Techno филтри за Respro маски си взех Cinqro филтри за проба - диша се много по-лесно. Дори няма място за сравнение. Такъв дебит има, че в началото си мислех, че маската не уплътнява хубаво и въздухът заобикаля филтъра. :beer:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Antidust mask

Мнениеот meleager » Сря Ное 21, 2018 11:29 am

moridinbg написа:След 4 години ползване на Techno филтри за Respro маски си взех Cinqro филтри за проба - диша се много по-лесно. Дори няма място за сравнение. Такъв дебит има, че в началото си мислех, че маската не уплътнява хубаво и въздухът заобикаля филтъра. :beer:


Да разбирам ли, че мога да си купя например тази маска и да я съчетая с този филтър?
meleager
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 02, 2015 8:41 am

Re: Antidust mask

Мнениеот moridinbg » Сря Ное 21, 2018 3:04 pm

Да.
По принцип Cinqro маските идват с друг изпускателен клапан с по-голям дебит, който също може да се закупи отделно. Аз поне нямам проблеми с дебита на издишване на клапаните, които идват с техното и които, мисля, са същите като на City.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Antidust mask

Мнениеот madsnake » Сря Ное 28, 2018 11:11 am

Аз лично карам със Respro Sportsta шел и различни видове филтри. Последно имаше добри цени на City филтрите в байк център. Поръчал съм и CInqro. Карал съм и Sportsta. Като цяло съм доста доволен, определено има разлика с и без маската. Може да не е 100%, но при всички положения е доста добре. Най-вероятно професионалните маски биха били по-добре, но в пъти по-неудобни за ползване и дишане като цяло. Лятото наистина спарват Респро-то, но пък тогава като цяло ми е проблем да нося маска и не нося, защото се пие вода най-малкото. А и като цяло лятото не е чак такъв проблем замърсяването.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Antidust mask

Мнениеот meleager » Сря Ное 28, 2018 11:31 am

moridinbg написа:Да.
По принцип Cinqro маските идват с друг изпускателен клапан с по-голям дебит, който също може да се закупи отделно. Аз поне нямам проблеми с дебита на издишване на клапаните, които идват с техното и които, мисля, са същите като на City.


Благодаря. А тези маски вършат ли ефективна работа и за затопляне на въздуха, който влиза през тях (особено в наистина студено време)? Питам, защото при по интензивни натоварвания носът ми направо е извън играта и реално дишам само през устата...
meleager
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 02, 2015 8:41 am

Re: Antidust mask

Мнениеот Insight » Съб Дек 01, 2018 8:58 pm

madsnake написа:....Най-вероятно професионалните маски биха били по-добре,.....


Може ли линк към продукт "професионална маска" и "професионалист", който ползва такава?
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Antidust mask

Мнениеот madsnake » Чет Дек 06, 2018 9:38 am

линк
професионалист
Кавичките да ги слагам ли или ще оставим тънкото заяждане за следващите постове?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта