Семейни маршрути

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Семейни маршрути

Мнениеот thechosen » Сря Мар 18, 2015 10:36 am

Привет

с позатоплянето на времето взеха да ми се въртят мисли за възможни дестинации за каране из гори, поля и планини за цялото семейство - мама, татко и 6 годишен младеж в нашият случай. Пък и събирайки такива маршрути на едно място ще олесним за в бъдеще търсещите подобна информация.

За целата се оглеждам за кръгови маршрути с начало/край хижа или населено място в което можем да отседнем за да не се налага да мъкнем допълнителен багаж на самото каране но и всякакви интересни и подходящи идеи, за които се сетите са добре дошли.
Като трудност основно - черни пътища R2 и пътеки T1, T2. Ако има кратки участъци с по-висока трудност ще се преборим стига като цяло да си заслужава маршрутът.

Като избирам изкачвания търся по възможност пътища/пътеки, където може двама човека да карат един до друг за да помагам на младежа ако се наложи, но ако се налага си бутаме дружно всички нагоре.

Моля като споделяте мершрути да включвате по възможност и близки места за настаняване, както и информация за това дали е подходящо за каране след валежи.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот puleto » Чет Мар 19, 2015 9:43 pm

Поне кажи откъде си.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот thechosen » Пет Мар 20, 2015 9:07 am

Аз съм от Габрово, но ме интересуват маршрути в цялата страна.
Около Габрово има няколко, които сме минавали, но искам да ги прегледам преди да ги публикувам, че след многото изтекла вода пътищата и пътеките се променят.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот tzezko » Пет Мар 20, 2015 11:47 am

Препоръчвам горещо Donauradweg 1 + 2. Ще те обича жената безпределно цял живот.
Аватар
tzezko
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1228
Регистриран на: Сря Фев 15, 2012 3:08 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот puleto » Пет Мар 20, 2015 11:25 pm

Ако ти се разкарва до София и си намериш нощувки в хижа на Витоша ще се сбъркаш от предизвикателства и е доста безопастно за детето. Маршрути има описани в сайта.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот krasig » Пет Апр 03, 2015 10:52 pm

Интересно, кой точно маршрут на Витоша е подходящ за 6 годишно дете?

Иначе браво за темата.Ще следя с интерес.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Семейни маршрути

Мнениеот xargs » Пет Апр 03, 2015 11:43 pm

Като за начало, почти всички участъци от обиколната са подходящи.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот overjoyed » Нед Апр 05, 2015 5:47 pm

Ако ви се ходи към Синеморец, там има един много лек маршрут покрай реката и друг до Ахтопол, но е добре да не ходите в разгара на лятото, тъй като из Странжда има доста насекоми (и особено едни малки мушички), че трябва да се кара с мрежа за пчелари :D . За обиколката на Витоша...ако съдя по моя племенник, който на 6 годинки измина 40км. спускане из Алпите, си е почти изцяло караема ;)
"My ally is the Force, and a powerful ally it is."
Аватар
overjoyed
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1420
Регистриран на: Нед Юни 19, 2011 11:00 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот capola » Сря Апр 08, 2015 8:27 pm

В http://www.gpsies.com има атрибут, който индикира дали маршрутът е подходящ за семейства. За съжаление се използва от много малко хора. Дано след тази тема всички се замислим и да обръщаме повече внимание на този атрибут. Аз лично ще разгледам отново всички мои маршрути и ще добавя този таг към тези, към които се отнася.

Иначе край Габрово този маршрут е даден като подходящ за семейства - http://m.gpsies.com/map.do?fileId=ksdbvlrqjisosspu.
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Семейни маршрути

Мнениеот puleto » Вто Апр 14, 2015 4:51 am

Колеги за да не пускам нова тема искам да попитам има ли подходящи маршрути и за разведен? Отскоро не съм семеен.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот thechosen » Вто Апр 14, 2015 10:21 am

capola написа:Иначе край Габрово този маршрут е даден като подходящ за семейства - http://m.gpsies.com/map.do?fileId=ksdbvlrqjisosspu.


Много приятен маршрут до х. Мазалат, но при последният ми опит за каране по него в края на есента миналата година се оказа, че изкачването до Корита е много изровено и некараемо за децата. Не знам и какво е състоянието на пътеката през гората от Корита към х. Мазалат - може да има нападали дървета.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот DragAirlines » Съб Апр 25, 2015 1:37 am

Колеги, конкретно този маршрут става ли за разходка със семейството?

http://mtb-bg.com/index.php/trails/gpst ... es-vladaya
DragAirlines
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Авг 02, 2013 8:43 am
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот xargs » Нед Апр 26, 2015 10:42 am

Не съм го карал точно този, та не мога да съм сигурен, но като му гледам денивелацията и имайки предвид, че е началото на сезона, аз лично бих го пропуснал като семеен :)
Напълно е възможно е и да е доста кален все още.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот martinessko » Пон Апр 27, 2015 7:36 am

В събота се решихме, натоварихме велосипедите на колата и тръгнахме към СФ да го минем с приятелката ми. На точка 4 - не се вижда пътеката, по която да се спуснете, така карахме още, около 1 км. нагоре, където се откри прекрасна гледка + чешма и място за почивка. Върнахме се обратно и намерихме пътеката - НЕ е никак семейна. Приятелката ми кара - за втори или трети път и и се стори много сложен, дори по средата падна (няма наранявания и повреди), а в по долната част слезе, за да бута. Проблема е скритите камъни под шумата. За мен спускането беше екстра - останах много доволен. Продължавайки напред, карайки обратно посоката на обиколката на Витоша, отново липсваше табела за второто спускане. Отново я пропуснахме и се върнахме. От там до рекичката не можете да се спуснете, поне аз не предприех такова и бутахме. На места пътеката липсва, на други има паднали дървета. Рекичката беше дълбока, затова преминахме 10 метра по нагоре - има легнало дърво - през него. От там до долу е идеално. Дори и приятелката ми се спусна.
Не мисля, че това е семеен маршрут, дори е опасно за деца.

Аз се искефих, бих го повторил.
Благодаря и на колегите, които срещнах, та ме върнаха в правия път ;)
Аватар
martinessko
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 24, 2013 2:18 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот DragAirlines » Пон Апр 27, 2015 3:42 pm

Добре, че споделихте опит, иначе щях да се видя в приключение тия дни... :beer:
DragAirlines
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Авг 02, 2013 8:43 am
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот unsigner » Пон Апр 27, 2015 6:00 pm

Приятен за не много издръжливи колоездачи е равния участък от обиколката на Витоша от Владая до Кладница.
От югозападния край на Владая се хваща едно шосе и се кара нагоре до нещо, което е почивна станция или база на Водоканалпроект (или нещо подобно). Оттам се хваща обиколката (има един участък с много кратко, много стръмно изкачване) и се кара равно и приятно чак до Кладница. От Кладница се хваща шосето наобратно и през селата се връщате до Владая.
Катеренето е в началото по павиран път до пътеката (може да се вземе и с кола), и накрая малко по селата евентуално. Участъците по шосета са сравнително спокойни (междуселски пътища, не главния за Перник) и аз бих ги карал и с деца.
unsigner
 
Мнения: 279
Рейтинг: 1667
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 7:09 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот krasig » Пон Апр 27, 2015 6:20 pm

unsigner написа:Приятен за не много издръжливи колоездачи е равния участък от обиколката на Витоша от Владая до Кладница.
От югозападния край на Владая се хваща едно шосе и се кара нагоре до нещо, което е почивна станция или база на Водоканалпроект (или нещо подобно). Оттам се хваща обиколката (има един участък с много кратко, много стръмно изкачване) и се кара равно и приятно чак до Кладница. От Кладница се хваща шосето наобратно и през селата се връщате до Владая.
Катеренето е в началото по павиран път до пътеката (може да се вземе и с кола), и накрая малко по селата евентуално. Участъците по шосета са сравнително спокойни (междуселски пътища, не главния за Перник) и аз бих ги карал и с деца.



На места пътеката е доста тясна със стърчащи лятото клони, което я прави малко опасна за малки деца!!!
Много зависи от самото дете но не е за подценяване.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Семейни маршрути

Мнениеот bigchicken » Чет Апр 30, 2015 9:24 am

Подскажете къде край София да пробва жената дали въобще ще и хареса да кара на черно. Ще взема колело на заем, че нейното е градско. Проблема е, че няма на кой да оставим децата, което означава дете на моя гръб и пет годишно, което ще трябва да кара. Замислих се за Бонсови поляни, но не съм ходил нататък... Черен път ми трябва, да е е много тясно. Оказа се, че между Локорско и Кремиковци са минавали верижни машини и друса неприятно, като да не си струва ходенето...
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот kobso1245 » Чет Апр 30, 2015 9:31 am

bigchicken написа:Подскажете къде край София да пробва жената дали въобще ще и хареса да кара на черно. Ще взема колело на заем, че нейното е градско. Проблема е, че няма на кой да оставим децата, което означава дете на моя гръб и пет годишно, което ще трябва да кара. Замислих се за Бонсови поляни, но не съм ходил нататък... Черен път ми трябва, да е е много тясно. Оказа се, че между Локорско и Кремиковци са минавали верижни машини и друса неприятно, като да не си струва ходенето...

Това може да е малко тъпо, ама задължително ли трябва да е извън София?
Защото от Борисовата към Ловен(може да се продължи и към Южен парк) си има черни пътечки(не е точно планина, ама е черно и има доста интересни пътечки..)
Вече не знам какво е положението в момента, че с тия дъждове може да не е много-много за каране,,
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот bigchicken » Чет Апр 30, 2015 10:06 am

Замислих се, но искам да усети камънак жената. Не култивираните градски пътечки. Тях си ги кара и с това колело. И атмосферата е друга извън града. Като сред нищото е друго усещането :)
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот mariko » Чет Апр 30, 2015 10:46 am

Трябва ли да е на Витоша? Ако не- ето това става за начинаещи: http://mtb-bg.com/index.php/trails/rout ... ia-bukovec
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот bigchicken » Чет Апр 30, 2015 1:48 pm

Звучи идеално. Като се изключи частта с калта и това, че детето няма да го изкара целия. До някъде, пикник и обратно по същия път го виждам. Което ме навява на мисълта, че не съм се замислял как най удачно мога да вържа детското колело към моето така, че да му помагам, ако се наложи
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот krasig » Съб Май 02, 2015 8:12 pm

Банкя, "Пътека на здравето".
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Семейни маршрути

Мнениеот boriss13 » Нед Май 03, 2015 7:14 am

Пътеката над Панчарево, има един-два тесни участъка по спомен, където може би ще е по-добре да се избутат. :)
Това също е някакъв вариант, ама без децата може би...Аз лично не съм го карал, ама като гледам снимките, и доколкото познавам спецификата на района мисля, че ще е ок.Тва, ако намерите къде да оставите децата де :)
krasig написа:Банкя, "Пътека на здравето".

Там някой беше писал за некви зли песове, та едно на ум. :bigeyes:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот Yash » Вто Май 05, 2015 9:12 pm

boriss13 написа:Там някой беше писал за некви зли песове, та едно на ум. :bigeyes:

Три пъти съм карал по нея в различни времена на годината, кучета не съм засичал.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Семейни маршрути

Мнениеот Sartor » Съб Май 09, 2015 8:54 pm

krasig написа:Банкя, "Пътека на здравето".


Подтвърждавам! Това е идеялен маршрут за деца. Леки изкачвания, тук-таме има малко резки и стръмни, няма страшни спускания за децата. :beer:

За да не съм off-topic - три от маршрутите са перфектни за семейни "излети". Всичките са пробвани със закачена детска количка-ремарке. Според мен всеки малчуган, който вече знае да кара на малко по-пресечен терен ще се справи.

http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... 2-route067 - ние лично се качихме с колата до края на спускането и там паркирахме на една полянка. Зора е изкачването по асфалта - на моменти има доста резки нанагорнища. Спусканията не са нищо особено, но има коловози, които може да изненадат малчуганите.
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... 1-route066 - Зора е после малките да карат нагоре. Терена е калдаръмен, едър макадам. Аз лично наобратно (нанагоре) на места бутах със закаченото ремарке (10кг + 10кг дете + багаж).
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... 9-route064 - Няма резки изкачвания, почти изцяло почвен терен, малко макадам и се преминава през селски пътища (на които едно време май е имало асфалт, т.е. останали на почва и макадам).

В този район направихме с жената още 1-2 семейни маршрутчета, както и някои по-върли и палави пътеки, които ще споделим по-късно, след като подберем снимковия и видео материал. :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот boriss13 » Нед Май 10, 2015 10:34 am

Yash написа:
boriss13 написа:Там някой беше писал за некви зли песове, та едно на ум. :bigeyes:

Три пъти съм карал по нея в различни времена на годината, кучета не съм засичал.

Може ТОВА мнение в темата да ме е заблудило, ама не е лошо човек да си има едно на ум.
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот Sartor » Нед Сеп 06, 2015 11:16 am

Още един подходящ семеен маршрут, който може да е добре познат за хората, около София. Лозенска планина, Германски манастир, поделението и спускане към Кокаляне. За по-малките дечица това може да се окаже по-сериозен маршрут (на много места черните пътища ги съсипват некадърни off-road-ъджии, които не знаят как да си направят преминаването и образуват коловози). В такъв случай може да остане вариант за каране покрай стената на Панчарево до Кокаляне (вече ако имат сили малките, да се продължи по черния път за към Ловната хижа, който и на спускането мисля, че не е кой знае какво за малчугани с 1-2 изключения).

Видео с дъщеричката по гореспоменатия маршрут (още не може да ходи). Карахме я в количката: http://www.pinkbike.com/video/421390/
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот Sartor » Пет Сеп 18, 2015 6:35 pm

Още един маршрут около София.

Кв. Сеславци -> нагоре в посока билото -> кв. Кремиквоци (синя маркировка). Като цяло покрива се част от спускането на едно времешния кремиковски МЪР, но като сте с деца вместо директно в Сеславци, е добре да се спусне посока Кремиковци и да се върнете по черния път, понеже там беше една камениста пътека.

Който иска да придобия представа за терена: http://www.pinkbike.com/video/422168/ :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Семейни маршрути

Мнениеот Admin » Вто Сеп 27, 2016 5:02 pm

Пресен, пресен...
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... ne-polaten
Препоръчвам горещо за семейно каране и за разходки с начинаещи.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта