Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Пон Яну 20, 2014 10:12 am

Няколко маршрута и трасета за планинско колоездене бяха маркирани по проект на ПП „Витоша“

Изображение
В късната есен на 2013 г., месеците ноември и декември, Concept Creative в качеството си на изпълнител реализираха един проект на Дирекцията на Природен парк „Витоша“ за изграждане и/или маркиране на велосипедни маршрути и трасета на територията на парка. Заданието всъщност беше част от много по-мащабен проект, включващ цялостно обновяване на инфраструктурата и за пешеходен туризъм, и за други занимания на открито като конна езда например. Бързам да направя важното уточнение, че МТБ-БГ и аз конкретно също се включихме в работата по проекта, по-специално в проектирането и подготвянето на ХС маршрутите, поради което няма как да напиша тази статия като трето, странично лице – пиша я като участник със статут подизпълнител. Повече подробности за извършената работа прочетете тук:
http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... sha-routes
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот 4getcredo » Пон Яну 20, 2014 11:01 am

Както стана дума и в една друга тема, по направеното вече има и щети. :banghead: Преди 20-ина дена, когато минавах по веломаршрута над Бояна и Драгалевци (горната част), забелязах на няколко места как табелите бяха изкривени. Това не е толкова плод на злонамереност, а на недоразумение - най-вече от страна на пешеходците. Междинните табели по трасето носят малко подвеждаща информация. На тях е изписано името на целия маршрут, например "Бояна.. - Драгалевци -..." и съглъсете се, човек като върви от Бояна към Драгалевци и прочете, че отива към Бояна е малко объркващо в първия момент (особено ако не е прочел информационната табела в началото и не схване кръговата логика на веломаршрута). Точно и затова "добронамерен" турист беше "оправил" посоката на няколко табели.

Това е малък кусур, но го казвам, за да се види, че много често неуместните "намеси" всъщност искат да изправят нещата :D
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот pascoff » Пон Яну 20, 2014 12:14 pm

А къде могат да се намерят картите на маршрутите в статията?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот boriss13 » Пон Яну 20, 2014 1:14 pm

И аз това щях да попитам, иначе много добра работа!Не мислех, че проблемът с мотористите е актуален и на Витоша... :eek3:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Пон Яну 20, 2014 7:48 pm

Ами това е една карта, която съм я виждал в дирекцията на парка - имат ги там навити на руло. :D
Много е хубава, подробна и точна, ама не знам дали се продава и къде. :dontknow: Може би са правени за тяхна работна употреба, а не за продажба като туристическа карта.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Capoeira » Пон Яну 20, 2014 8:55 pm

4getcredo написа:Както стана дума и в една друга тема, по направеното вече има и щети. :banghead: Преди 20-ина дена, когато минавах по веломаршрута над Бояна и Драгалевци (горната част), забелязах на няколко места как табелите бяха изкривени. Това не е толкова плод на злонамереност, а на недоразумение - най-вече от страна на пешеходците. Междинните табели по трасето носят малко подвеждаща информация. На тях е изписано името на целия маршрут, например "Бояна.. - Драгалевци -..." и съглъсете се, човек като върви от Бояна към Драгалевци и прочете, че отива към Бояна е малко объркващо в първия момент (особено ако не е прочел информационната табела в началото и не схване кръговата логика на веломаршрута). Точно и затова "добронамерен" турист беше "оправил" посоката на няколко табели.

Това е малък кусур, но го казвам, за да се види, че много често неуместните "намеси" всъщност искат да изправят нещата :D

Без да звучи грубо, това е някой абселютен дебил, защото на табелата пише:
"Кръгов марширут..."
няма как да е кръгов и да сочи все към едно и също място.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Skoinks » Пон Яну 20, 2014 10:24 pm

Мен ми направи неприятно впечатление, че има правописна грешка в превода на английски - в снимката от статията пише "Shered", а трябва да пише "Shared" - споделена.
Scott Voltage FR20 2010; Rockshox Vivid 5.1 240mm; Marzocchi 888 2011;
Аватар
Skoinks
 
Мнения: 335
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 31, 2011 9:58 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Вто Яну 21, 2014 12:27 am

На всички ни прави неприятно впечатление, но грешката, която е чисто техническа, бе забелязана едва след отпечатването. На всички други табели - няколко вида от стрелките и още 1-2 вида от жълтите - думата си е написана правилно, но за жалост я има сгрешена точно на най-масовите табели, тези жълтите. :crap:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот boriss13 » Вто Яну 21, 2014 9:57 am

Admin написа:Ами това е една карта, която съм я виждал в дирекцията на парка - имат ги там навити на руло. :D

Те ако съгласят да дадат файла, който е даден за отпечатване на табелите, аз ще намеря къде да си го разпечатам на голямо. :D
Ама това трябва някой вътрешен да попита... ;)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот capola » Вто Яну 21, 2014 12:58 pm

Аз мога да кажа само БЛАГОДАРЯ! Благодаря на всички, които са взели участие в този проект! Аз бих се радвал да добавя маркираните маршрути с имената и цветовете им в OSM - към момента само обиколката на Витоша е отразена адекватно.
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот oduh » Вто Яну 21, 2014 5:03 pm

Шапки долу! Супер работа.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот capola » Вто Яну 28, 2014 5:30 pm

Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Сря Яну 29, 2014 7:59 pm

Аз лично не знам и не бих се учудил, ако е някаква грешно подадена или грешно разбрана информация, т.е. да става дума за маркираните вече маршрути. Ама не мога да гадая.

Иначе, за всички, които питаха за картата (по-точно цялото табло), благодарение на Concept Creative можете вече да я свалите тук: https://www.dropbox.com/s/r0s59xyv43cc4sm/_MAP.jpg
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Skoinks » Сря Яну 29, 2014 8:38 pm

Картата е чудесна! Определено заслужава да бъде линкната на някое показно място.

Ето алтернативен линк, за всеки случай, тъй като Dropbox има доста малък лимит за сваляния:
Google Docs
Scott Voltage FR20 2010; Rockshox Vivid 5.1 240mm; Marzocchi 888 2011;
Аватар
Skoinks
 
Мнения: 335
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 31, 2011 9:58 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот capola » Чет Яну 30, 2014 12:23 pm

Благодаря за картата! Пробвах да кача някои маршрути в OSM, но без GPS следи няма смисъл - има твърде много пътеки, които са близки една до друга, а картата не е толкова детайлна, за да се направи извод за точното трасе. Ще чакам някой да мине пътеките и да ми пише.
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот boriss13 » Пет Яну 31, 2014 1:37 pm

Admin написа:Иначе, за всички, които питаха за картата (по-точно цялото табло), благодарение на Concept Creative можете вече да я свалите тук: https://www.dropbox.com/s/r0s59xyv43cc4sm/_MAP.jpg

:bowdown: БлагодарА!!! :beer:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Telepatok » Пон Фев 10, 2014 10:16 am

За съжаление част от табелите са вече вандализирани. Ето снимка от участъка над Бистрица. :bawling:
Прикачени файлове
20140209_180444.jpg
(461.22 KiB) 252 пъти
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот dviktor » Пон Фев 10, 2014 11:35 am

Няма спасение от такива вандалски прояви, ужасно е! Да се чуди човек на акъла на тези хора, нямам думи. Не виждам смисъл в подобни действия. Толкова пари, средства и време се влагат и накрая някакви вандали минат и изпотрошат всичко!!! :dontknow:
Вчера се разхождам в един от софийските паркове, и гледам заградена детска площадка направена хубаво с нови люлки, оградена с дървена ограда за да не влизат домашните любимци. Всичко прекрасно на пръв поглед, но от задната страна изпотрошена и изкъртена част от дървената ограда!! Защо, дърва за огрев ли им трябват?? :dontknow:
YT JEFFSY Pro 29 - GHOSTSHIP GREEN
Аватар
dviktor
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 7:42 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Telepatok » Пон Фев 10, 2014 2:04 pm

В града го разбирам. Хора всякакви. Но в планината винаги се движа спокойно с мисълта, че хората там са по-различни, по-добри. За какво ти е да отделиш 10-15 минути да чоплиш фолиото на една табелка...
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Пон Фев 10, 2014 2:21 pm

Според мен, трябва да се слагат на прилична височина, та да им трябва стълба на вандалите.
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Пон Фев 10, 2014 3:03 pm

Е да, ама нали така трябва и стълба за тези, които ще ги слагат? ;) Не забравяйте, че става дума в много случаи за пътеки, достъп нямаше по друг начин, освен пеша. И изобщо, борбата с простотията и вандализма често изглежда като обречена кауза, никой не си е правил илюзии, че всяка една табела ще векува, но все пак аз лично съм неприятно изненадан от бързината, с която унищожават официална маркировка на парк "Витоша", не става дума за това някой да е мацал самосиндикално или нещо подобно.
Не спирайте да сигнализирате за подобни увреждания на маркировката, тъй като се надявам периодично да се правят и "поправителни" мероприятия - точно затова бе избран и вариантът с фолио, за да са по-лесни за възстановяване табелите, иначе щяха направо да ги изкъртват. :crazy:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот subritual » Пон Фев 10, 2014 3:25 pm

Ако табелите са на високо ще са и по-трудни за виждане.
За съжаление ми намирисва на вандализъм от страна на престарели еко-социопати. Навярно трябва да им се обяснява, че с това няма да намалеят срещите им с велосипедисти.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот boriss13 » Пон Фев 10, 2014 3:27 pm

^_WhitE_DeMoN_^ написа:Според мен, трябва да се слагат на прилична височина, та да им трябва стълба на вандалите.

Идеята не е лоша, но не е практична-табелите трябва да са на нивото на очите.Иначе няма да е удобно, особено ако си с колело, и трябва да си въртиш главата :fight: Това според мен де. :beer:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Пон Фев 10, 2014 3:59 pm

Говоря за някакви 2,5-3 метра, пък доброволец със стълба все ще се намери - лично предпочитам да спра и да се огледам за табелата, отколкото да гледам бели платна, сочещи в нищото.
За толкова години съм се нагледал на немалко, като опитно съм установил, че борбата с простолюдието е една загубена кауза... Но поне ще знаем, че сме опитали :)
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот capola » Пет Фев 14, 2014 8:30 am

В такъв случай считам, че е още по-спешно вкарването на маршрутите в OSM. При липса на табели това остава единствената ориентация. Ако някой ще ходи по маршрутите, нека запише едни следи, аз ще се заема с публикуването им. :agree:
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Yavkata » Пет Фев 14, 2014 9:42 am

capola написа:... още по-спешно вкарването на маршрутите в OSM. При липса на табели това остава единствената ориентация.... :agree:

Едва ли е нещо толкова спешно. Пътеките са си там от десетилетия. Старите туристически маркировки си ги има. Има ги пътеките и на картите. Проблема е с новия тип табелки, указващи, че трасето е споделено. Което споделяне по никакъв начин не следва да променя отношението на спускащите се велосипедисти към пешеходците.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Пет Мар 21, 2014 9:34 am

Ето ги накуп всички GPS следи за маркираните ХС маршрути, очаквайте в следващите дни и отделни статии за всеки маршрут с малко по-детайлно описание и оптимизирани GPS данни.
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... routes-all
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот mariko » Пет Мар 21, 2014 10:53 am

Ако има "поправителни" мероприятия как и къде можем да разберем за тях? Аз бих се включила като доброволец да помагам с каквото мога.
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот Admin » Пет Мар 21, 2014 11:03 am

Ако науча за такива, ще ги обявя в тази тема. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Маркирани МТБ маршрути и трасета в ПП "Витоша"

Мнениеот RastaWarrioR » Пет Мар 21, 2014 3:27 pm

Разгледах тези GPS следи и понеже горещо ме интересува трасето на Витоша 100, някой знае преди железница ще има ли промяна или остава старият маршрут, на файла който Админа е качил в сайта е старата "линия".
Изображение
Аватар
RastaWarrioR
 
Мнения: 669
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 2:02 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта