Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот Admin » Сря Яну 15, 2014 8:43 pm

Изображение
Както ви обещахме, ето още един съвсем пресен маршрут в района на с. Батулия, проучен и описан от Явор Стоянов.
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... ata-pateka
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот capola » Нед Яну 19, 2014 9:44 am

Прекрасни са всички публикации от тази рубрика! Искрено се радвам, че има хора като вас! Отдавна следя и чета тези пътеписи и се вдъхновявам от тях. Прави ми впечатление, че откритите пътеки не са публикувани в картите OSM. Бих ги добавил на драго сърце, защото лично аз се ориентирам много по-добре чисто визуално, мога да сравня маршрута с останалите начертани пътеки и дори да си избера алтернатива за комбиниране на няколко пътеки. Чертал съм някои от тях в OSM, но човек определено трябва да е минал по тях, за да се отбележат подходящо тези части, където реално липсват пътеки, а сме в зоната на фрийрайда. Има ли други доброволци?
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот Admin » Нед Яну 19, 2014 12:17 pm

Конкретно този маршрут е писан от Явката и той може да каже, но аз използвам въпроса ти, за да декларирам, че нямам нищо против моите данни (т.е. тези от маршрутите с автор Любомир Ботушаров) да бъдат въвеждани в OSM, като в описанието на маршрута/следата обикновено е указано в коя точка започва пътека, черен път и т.н., а още по-полезни в това отношение са сборните GPS следи, където всичко е разделено на отсечки точно според техническите характеристики, като за класификация се ползва тази система: http://www.mtb-bg.com/images/stories/tr ... rating.pdf
За съжаление аз още не съм намерил време да навляза в дебрите на OSM и да вкарвам данни там, защото и без това не успявам да опиша всички маршрути, които искам за сайта, камо ли да излизам извън него. :D Но ако има желаещи, които имат време и желание да вкарват данни, записаните от мен могат да ги ползват, а при нужда може и да ме питат за отделни отсечки, ако се налага. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот capola » Нед Яну 19, 2014 2:24 pm

Благодаря за готовността! Благодаря и на @kvelikov, защото той също обяви, че неговите записи могат да се ползват за тази цел - http://hiperturshia.com/pismena-Routes+in+Bulgaria-29.html Този предиобед качих в OSM пътеките от Витоша. (Ще бъдат видими до няколко дни, защото има забавяне при рендването.) Надявам се и други хора да се включат, защото въвеждането на тези данни също отнема време. Би било практично, ако постваме тук кои маршрути са вече качени, за да пестим време.

@Admin, кои са сборните GPS следи, за които говориш - тези в базата данни на OSM - Public GPS traces, или такива, които сте записвали при трасирането? Защото виждам, че има само по една следа във файловете? В описанието на маршрутите има информация за това откъде какъв път следва, но в самите следи не виждам waypoints - мисля единствения начин да се направи тази информация достъпна за редакторите в OSM?
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот Yavkata » Пон Яну 20, 2014 9:20 am

Привет и поздрави за инициативата. От години работя основно с платформата на http://www.gpsies.com/ Пробвах и някой други платформи, но се оказаха по-неудобни за мен. Даже и при това положение , не ми остава много време да прочистя паразитни и неуспешни като проучване тракове, и да оставя там реално съществуващите. Разчистя десетина, а след две седмици пак се натрупали нови проекти. Ако ти се занимава -прехвърляй колкото ти душа иска, ако ти трябва допълнителна информация -питай.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот Admin » Пон Яну 20, 2014 10:23 am

capola написа:@Admin, кои са сборните GPS следи, за които говориш?

Ето това е сборна GPS следа - всички пътища и пътеки в даден район, които сме открили (било сам, било с други хора, които са давали информация, както в случая Щуров), събрани на едно място и класифицирани според вид и трудност.
Има още няколко такива статии в сайта, ще има нови и занапред. Можеш да ги намериш тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/gpstracks
Търси заглавия, които имат в името си числа от типа на 1.0 и нагоре - това е версията на съответния файл. Например, ако сега е 1.0 и след време добавим нова информация, числото се променя нагоре. По същество това са си карти от GPS тракове с идеята те да бъдат комбинирани в най-различни маршрути - всеки си ги моделира както иска, къси карания, дълги карания, лесни или трудни спускания и т.н.
Та затова би трябвало да са идеални и като източник за качване на информация в OSM, тъй като са нарязани точно на отделни пътеки и пътища и всичко е означено какво е. Поразгледай ги и ако нещо не ти е ясно, ще ми кажеш. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот capola » Сря Яну 22, 2014 4:12 pm

Добавих и тези в БЕЛАСИЦА & Co, но за тях не съм задавал трудност - разчитам на някой, който ги е минавал. :peace:
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот capola » Сря Яну 22, 2014 4:15 pm

Някой може ли да ми даде GPX на новомаркираните пътеки във Витоша?
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Батулия - гъбарската пътека под връх Лаловица

Мнениеот Admin » Сря Яну 22, 2014 4:45 pm

Аз ще мога да ти дам, но след два месеца, когато започне сезонът, защото тогава ще ги обработя следите като за публикуване в сайта (сега са в работен вариант и няма да ти е много лесно да боравиш с тях). Ако успея да ги обработя по-рано, ще ти ги пратя и по-рано, разбира се. Въпросът е, че сега други райони и материали са ми по-приоритетни, защото е зима. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта