Велосипед за дете на 2 г.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот _SoRa_ » Нед Окт 06, 2013 5:00 pm

Здравейте.
Искам за втория рожден ден на синът си да му купя велосипед за баланс, но не знам кое от всички на пазара да избера? Има със спирачка, има със платформа, на която да се поставят краката, има дървени и такива с алуминиева рамка. Преди години имам спомен, че се обсъждаше подобна тема, но с търсачката не я намирам.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот did » Нед Окт 06, 2013 5:01 pm

Никакви спирачки. Никакви платформи. Просто едно ЛЕКО колелце без педали.

УСПЕХ!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот _SoRa_ » Нед Окт 06, 2013 5:20 pm

И една молба: имаше едно видео на дете каращо колело за баланс, ако някой пази линка може ли да го даде :praying:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Plamen_EM » Нед Окт 06, 2013 6:09 pm

Видето беше на жена пишеща тук. И мъжът и пише PowerSlide. Май ...
Моето дете караше дървено без нищо. Не знам дали спирачката е излишна. Тя много бързо го подкара и липсата на спирачка и беше проблем по нанадолно. Тогава си мислех, че тези дето им се маха средното са много удачен избор. Защото детето свиква с велосипеда и просто се добавят "педалите". Когато тя подкара дървеното стабилно, веднага купихме с педали и дълго време си искаше старото. Вярно е, че и на следващото тя пак си искаше предишното. Не съм пробвал, просто не знаех, че има такива, но според мен тези дето им се маха средното са решението. Най-важното, което трябва да вземеш под внимание в случая е, че ще го кара много много малко време. Ние имаме братовчедка с една година по-малка и тя наследява всичко, мен това ме успокоява при тези покупки. Защото дъщеря ми е на 5 в момента и кара четвъртия си велосипед. За справка, аз съм на 46 и карам петия си. Ама явно времената се променят. :)
И верно имаше подобна тема, това съм го писал и друг път, май. Всичко ми е май, то аз какво ли помня вече. :)
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот eMcKu » Нед Окт 06, 2013 6:39 pm

http://www.youtube.com/watch?v=ca1IHSXv-BE Ето видеото.
Ето го и малко пораснал - http://www.youtube.com/watch?v=4jV_nIprQ5Y
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Нед Окт 06, 2013 8:44 pm

Aз пък да съм напреки: balance колелата са съвсем излишен разход на средства. Съвсем същият резултат може да се постигне, като се купи нормално колело и му се махне средното с курбелите. После, когато детето се научи да пази баланс, се монтират обратно. Всеки с лява и дясна ръка може да свърши тая работа.

Сега по темата, първото колело на сина ми беше Drag Rabbit, 12" (купих му го като беше на 2г. 4м., махнах му помощните колела когато беше на 2г. 10м., т.е. още преди да навърши 3г. си караше същия тип колело, каквото караме и ние - и то без всякакви balance недоразумения). Според мен колелото задължително трябва да има свободно движение, педали, предна и задна спирачка, и да няма контра. Така след това безболезнено се минава на по-големи размери - няма нищо ново за научаване и промяна на създадените вече навици.

Така ги виждам нещата, и при мен сработиха на 100%. YMMV. :peace:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот _SoRa_ » Нед Окт 06, 2013 9:13 pm

За наследяването има кой да ползва след него-сестра му, която е с 1г. и 8м. по-малка :D Велосипедите с педали ми се струват бая тежички.
Да, това е видеото. :beer:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Нед Окт 06, 2013 11:29 pm

_SoRa_ написа:Велосипедите с педали ми се струват бая тежички.

8 кила. Ама ти няма да караш детето да го носи, я! А пък кефът е много повече, като се развърти с тия педали, вместо да се тика като на дрезина от 19-ти век..
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот _SoRa_ » Пон Окт 07, 2013 12:24 am

По градинките и алеите, като ги гледам малките, а и по- големите деца с велосипедите с помощните колелца как карат килнати наляво или надясно и колко често падат заради това, ми се струва, че тия помощни с нищо не помагат :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Yavkata » Пон Окт 07, 2013 4:51 am

Всичко зависи от детето. Баланс или директно на колелце с помощни си е тема малко като Срам или шимано, демек -религиозен въпрос. Помощните си вършат работа в началото (демек няма да минете без този етап), но колкото по-бързо се махнат толкова по-добре. По- скоро ще съм още по -радикален от PtD. Баланса е излишен разход, демонтирането на педали излишен етап. Не съм се занимавал да демонтирам педали. За няколко дни децата се научават да ги ползват. Ноо както казах в началото на поста всичко зависи какви способности има детето, и какви желания родителя.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот _SoRa_ » Пон Окт 07, 2013 5:47 am

За способности за да кара велосипед с педали си мисля, че моя син е твърде малък /няма дори 2 г./. Явно моето желание е голямо за да мисля още от сега какво да му купя. Но наистина варианта за велосипед с помощни колела е най- добрия вариант за идното лято.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Yavkata » Пон Окт 07, 2013 7:14 am

Всъщност няма правилно или грешно решение в случая. Просто постъпи според вътрешния си порив. Децата се учат и приемат (поне до определена възраст) каквото им поднесеш (стига и те да го искат :lol: ). Повечето от нещата които им купуваме, правим или на които ги учим докато са малки са си родителски желания. До известен период и до известна степен децата се съобразяват с тях. После се научават да говорят :D
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот tanya » Пон Окт 07, 2013 8:36 am

Моите и двамата започнаха с баланс колело - Пуки 12 цолово. Отначало беше без спирачка, после му добавихме, защото край блока ни имаше спускания, по които развиваха сериозна скорост. Тежеше 4кг. За сравнение първото колело с педали, което след време подкараха беше около 7кг. 3кг разлика хич не са малко, когато детето тежи 11-12кг, толкова бяха моите на по 2 години. След това без проблеми си подкараха обикновено колело с педали без изобщо да ползваме недоразумения като помощни колелца. И независимо от това, че вече караха с педали, от време на време си искаха баланс колелото и продължаваха много да се забавляват с него.
За мен си беше напълно оправдан разход. Кара го първо големият, после малкият, а колелото продължава да е в перфектно състояния и ако нямаха по-малки братовчеди, които да го наследят, спокойно можех да го продам и да си върна половината от парите.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Rider-BG-DH » Пон Окт 07, 2013 8:41 am

До Автора: Племеникът ми е на 3 години и кара малко колело с педали, спирачки помощни колела и тнт. А първия ми братовчед който е на 1 година и 7 месеца кара дървено колело без педали и спирачки. Даже бях виждал едно малко дете на 2 3 годинки някаде с такова и се спускаше с него от искачвачка за инвалиди/детски колички и много се кефеше, колкото да спирачките спираше си със крака без проблем :rofl: :rofl: :dontknow: :agree:
Rider-BG-DH
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1020
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 9:10 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот thechosen » Пон Окт 07, 2013 9:48 am

И моят син започна на 2 години с Пуки 12" баланс колело. Това което каза Таня за теглото е вярно - Пукито е доста по леко и детето може много лесно да се справя само с него - да го вдига от земята, да го крепи, да преодолява препятствия(бордюри, неравности по тротоара и т.н.). Преминаването към 12" с педали стана за около 20 минути без да се налага използването на помощни. Другият фактор е височината на детето, ако велосипеда ще е без помощни, детето трябва да може стабилно да стъпа на земята, а за по-дребните деца е трудно да се намери подходящ размер с педали.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Пон Окт 07, 2013 11:13 am

Yavkata написа:По- скоро ще съм още по -радикален от PtD. Баланса е излишен разход, демонтирането на педали излишен етап. Не съм се занимавал да демонтирам педали.

И аз не съм - просто го дадох като вариант да се получи баланс велосипед, без да се дават допълнително пари. :beer:

_SoRa_ написа:заради това, ми се струва, че тия помощни с нищо не помагат :dontknow:

Нещата трябва да се учат едно по едно. В нашия случай как се въртят педалите беше по-трудното за научаване, отколкото пазенето на равновесие. Точно за този етап помощните колела бяха от полза. ;) Веднага щом видях, че придвижването е овладяно и вече започват да се появяват признаци на кеф от карането, махнах помощните.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Баланс байк

Мнениеот digitalrebel » Съб Яну 04, 2014 2:11 pm

Баланс байковете не са просто колела без педали. Имайте предвид, че те са първите колела на децата. Чрез тях те се влюбват в колоезденето.

Колелото за малко дете не трябва да е бреме нито за родителя, нито за детето. Трябва да е забавление и за двамата.

Ето защо е важно да се избере леко колело - защото ще има случаи,в които родителя ще го носи на по-дълги разстояния, детето ще го подпира или бута. Според вас защо всеки от нас иска да има все по-леко колело? Представете си да карате колело, което е примерно 45% от вашата тежест. Защото с детските килограми и детските велосипеди с педали е нещо подобно.

Спирачки, педали, звънци - всичко това е фактор детето да не може да се концентрира върху най-важното - балансирането. А на малките деца им е по-трудно и им трябва повече време да се научат, за да правят няколко неща наведнъж. Нека първо на това се научат. Да пазят равновесие.

Всеки сам си решава колко смислено или бесмислено е да се купува колело за балансиране. Едно време нямаше такива колела и татковците ни направо ни мятаха първо на Зайката, после на Школника, накрая на Балканчето. Сега е друго.

Помощните колелца са враг № 1 за развитие на умението да балансираш. Това е все едно да караш триколка.

А това с махането на средното движение, верига, педали - няма да го коментирам!

:D
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Баланс байк

Мнениеот PtD » Съб Яну 04, 2014 2:39 pm

digitalrebel написа:Сега е друго.

O, да. Сега динамиката на силите е драстично променена! Пък и гравитацията не е като едно време... :magnify: :nuts: :smokin:

П.П. Хора, говорим за един прост ш***н етап, който с час-два упражнения на ден се усвоява за максимум седмица. Какви баланс колела, какви 5 лева! Елементарно постоянство се иска, нищо повече.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот рада » Съб Яну 04, 2014 5:02 pm

Още едно допълнение - гледай колелото да не е много ниско, ако ще от онези без педалите, защото ако крачето е подгънато, не е удобно да се размахва и съответно детето започва да не иска да го кара.
рада
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:41 am
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот natalito » Съб Яну 04, 2014 8:55 pm

digitalrebel написа:Ето защо е важно да се избере леко колело - защото ще има случаи,в които родителя ще го носи на по-дълги разстояния, детето ще го подпира или бута.

ми значи една тротинетка и сичко е шест :P
На голямото лапе, кат беше на три му зехме една, щот искаше. И яко разцъкваше с нея. После му купихме секънд хенд едно т.нар. баланс колело. Цъкна един два пъти с него и пак си се качи на тротинетката. Всъщност с нея беше много по-независимо, пък и се сгъва. Та от тротинетката след некое и друго време си се качи на 20-ката. И в интерес на истината с баланса немаше грижи, ама тия педали, докат се научи да ги вкарва в употреба.
Та к'во исках да кажа. След още некое и друго време давам баланс колелото на малкото лапе и казвам ето това е твоето колело.
-М?
-Какво м? Не ти ли харесва? Няма ли да го караш?
-Еми ше го карам, ама като му сложиш педалите :lol: :clap:
Традиционалисти ше ми дойдат нещо
Иначе гледам, че много деца се кефят на тия колелца :agree:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Тротинетка версус баланс байк?

Мнениеот digitalrebel » Съб Яну 04, 2014 11:05 pm

natalito написа:
digitalrebel написа:Ето защо е важно да се избере леко колело - защото ще има случаи,в които родителя ще го носи на по-дълги разстояния, детето ще го подпира или бута.

ми значи една тротинетка и сичко е шест :P:


Тротинетките са чудесни и много радват, но не мисля, че може да се сравняват с колелото. Все едно да сравняваш скейтборд с колело. Тротинетката е по-близо до скейтборда.

Просто разни родители, с разни принципи, и разни деца! Това е! Всички сме различни и по-различен начин и чрез различни средства придобиваме определени умения.
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Тротинетка версус баланс байк?

Мнениеот natalito » Нед Яну 05, 2014 10:48 am

digitalrebel написа:Тротинетката е по-близо до скейтборда.

Отколкото до баланс колелото? Цъ. Точка :D
кофтито при тро-те е, че не газят много, но с по-големите колела, стават
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Вилката » Нед Яну 05, 2014 12:19 pm

При мен беше важно да открия колелото с най-ниската седалка, тъй като малкият беше на 1 г. и 2 м. Взех най-малкото Пуки. Липсата на спирачка не е толкова голям проблем, колкото гладките гуми. С краката си спира чудесно(къса повече обувки), но като стана на две и половина вече лягаше в завоите и понякога му изпускаше грайефра :bigeyes:
Не е вярно, че теглото не е от значение. С по-леко колело е по-самостоятелен - пада, става, продължава, качва го по стълби, влачи го нагоре по баири... всичко сам.
М-у другото, колелото го взехме зимата. Първите 2-3 месеца го караше в апартамента. Научи се да завива, спира, връща назад... И като дойде време за навън и двамата се плашехме по-малко ;)

П.П. Каската е задължителна!
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тротинетка версус баланс байк?

Мнениеот PtD » Пон Яну 06, 2014 1:13 pm

digitalrebel написа:Тротинетката е по-близо до скейтборда.

Toва е абсолютно невярно. Тротинетката е много по-близо до велосипед.


Вилката написа:Не е вярно, че теглото не е от значение.

Не знам как е с едногодишно, но моето двугодишно си вдигаше колелото (8 кг!) от земята и си го яхаше.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Пон Яну 06, 2014 3:18 pm

Вилката написа:
П.П. Каската е задължителна!


О, да, детските каски трябва да вървят заедно с детските колелета, даже на търговците на велосипеди трябва да им се забрани да продават колелета без каски! :) Защото има много безотговорни родители, които възпитават децата си на принципа - "Ами то веднъж да си пукне главата и тя ще стане удароустойчва" :)
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Тротинетка версус баланс байк?

Мнениеот digitalrebel » Пон Яну 06, 2014 3:20 pm

PtD написа:Toва е абсолютно невярно. Тротинетката е много по-близо до велосипед.



Ще се обосновеш ли защо смяташ така, че ми стана интересно? ;)
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Пон Яну 06, 2014 3:46 pm

Елементарно е. Тротинетката е двуколесно превозно средство, с конфигурация на колелата точно както велосипеда - едно зад друго в една равнина. Динамиката е като при велосипед/мотоциклет. Управлението е 1:1 с велосипед/мотоциклет. Разликата е в геометрията - челният ъгъл е доста голям, затова е по-нервна; колелата са по-малки и твърди, поради което минаването през препятствия е по-трудно; няма седалка; и естествено,задвижването - макар че кой не е карал велосипед в режим тротинетка, когато му се скъса веригата на single speed-a :nuts:

Хубаво е да не се изказваш неподготвен за в бъдеще.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

тротинетката е по-близо до скейтборда отколкото до колелото

Мнениеот digitalrebel » Пон Яну 06, 2014 9:37 pm

PtD написа:Елементарно е. Тротинетката е двуколесно превозно средство, с конфигурация на колелата точно както велосипеда - едно зад друго в една равнина. Динамиката е като при велосипед/мотоциклет. Управлението е 1:1 с велосипед/мотоциклет. Разликата е в геометрията - челният ъгъл е доста голям, затова е по-нервна; колелата са по-малки и твърди, поради което минаването през препятствия е по-трудно; няма седалка; и естествено,задвижването - макар че кой не е карал велосипед в режим тротинетка, когато му се скъса веригата на single speed-a :nuts:

Хубаво е да не се изказваш неподготвен за в бъдеще.



:rofl: бих те оставил да си вярваш, за да можеш и други хора да забавляваш, но да се изкажа:

тротинетка: стоиш прав
скейтборд: стоиш прав
тротинетка: движиш се посредством избутване с крака
скейтборд: движиш се посредством избутване с крака
тротинетка: има модели с две и с по три колела
скейтборд: има модели и с по две колела макар, че май не се наричат съвсем "скейтборд"

Разбира се, може и да си напълно прав за твоето сравнение ако под думата "тротинетка" имаш предвид средство за придвижване, което не съвпада с моите представи. :eyebrow:

Бъди здрав, детето ти също, и си слагайте каските винаги!
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот psixopat » Пон Яну 06, 2014 9:55 pm

Ти сериозно ли.По твоята логика това Изображение Е по близко до скейтборд, отколкото до велосипед, само защото се отблъскваш с крака. За мен скейтборда е адска машина, като се сетя как съм падал. Виж с тротинетка-та много се разбирахме :D
taurus13 написа:в планината също има 4 посоки, но те са различни от световните. Тук те са: Нагоре, Надоле, Насам и Натам.
:)
Аватар
psixopat
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1867
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:11 pm
Местоположение: Габрово

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот xargs » Пон Яну 06, 2014 10:11 pm

Много обичате да се отклонявате в някакви дребнави спорове за думички в този форум, но въпроса е интересен и не си струва темата да се съсипва, заради едната грешна думичка.

PTD според мен е прав де, защото основното е динамиката, а не задвижването, но да не се отклоняваме повече :)

На мен тепърва ми предстои този период, тъй като малката е едва на 6 месеца, та тепърва ще имам въпросните преживявания. За помощните колела съм тотално против - според мен още отначало детето трябва да се научи да пази баланс, дали на баланс байк, или на нормален такъв (ако е достатъчно високо, разбира се).

Предложението на PTD за нормално байкче с махнати педали звучи забавно, но много лапета на 1.5-2години са твърде малки и за най-малките истински колела, и или трябва да чакаш, или да му дадеш твърде голямо колело, което допълнително да го затрудни.

Шелдън Браун е разписал разни мисли по въпроса, пък неговото мнение е високо ценено, та може да му хвърлите по един поглед (който не е):
http://sheldonbrown.com/teachride.html
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: themaddog и 33 госта