Велосипед за дете на 2 г.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Пон Яну 06, 2014 10:31 pm

xargs написа:
Шелдън Браун е разписал разни мисли по въпроса, пък неговото мнение е високо ценено, та може да му хвърлите по един поглед (който не е):
http://sheldonbrown.com/teachride.html


Има наистина интересни предложения! Утре ще му обърна повече внимание
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот tanya » Вто Яну 07, 2014 9:47 am

Мисля, че натрупах доста голям опит с детските колелета покрай двете хлапета и вече виждам резултатите. Както вече казах, големият започна с 12 цолово Пуки на 2.5г, малкият нямаше 2 години, когато започна да кара един по-малък баланс байк.
След това последователно преминаха през 12 цолово нормално колело, след това 14ка, 20ка.
Това лято големият, на 6г, караше 24 цолов Шокблейз, а малкият, на 4г, 20 цолово Ферини. Относно уменията им на колело, ами мисля, че са доста по-добри от мен. Показателно е, че малкият лятото се изкачи с колело от х.Узана до билото на Исполин. Единствено ураганният вятър го спря да стигне до самия връх с байка. Не е бутал никъде нагоре, на места спираше да си почива за малко и пак продължаваше.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот veskoz » Вто Яну 07, 2014 10:27 am

PtD написа:Aз пък да съм напреки: balance колелата са съвсем излишен разход на средства. Съвсем същият резултат може да се постигне, като се купи нормално колело и му се махне средното с курбелите. После, когато детето се научи да пази баланс, се монтират обратно. Всеки с лява и дясна ръка може да свърши тая работа.

+1
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Вто Яну 07, 2014 11:03 am

@digitalrebel, методът на задвижване не е толкова от значение, по-важна е динамиката на силите при движение. И разбира се, че говоря за класическия модел тротинетка (каквато са дали на снимка по-горе). Даже баланс байковете сами по себе си представляват хибрид между тротинетка (по начин на задвижване) и велосипед (по геометрията си).

Помисли си, ако едно дете може да кара колело без помощни, за колко време ще свикне да кара тротинетка, и за колко - скейтборд, и ще се убедиш сам.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Вилката » Вто Яну 07, 2014 12:36 pm

Като гледам - колкото родители, толкова страгегии... :eyebrow:
Затова може би трябва да се направи едно обобщение - трябва да накараш малкия колоездач да ИСКА да кара, а не да го накрараш да кара.
Заобича ли колелото, накрая ще се научи, независимо с какви похвати го мъчим.
:beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Вто Яну 07, 2014 1:57 pm

Вилката написа:Като гледам - колкото родители, толкова страгегии... :eyebrow:
Затова може би трябва да се направи едно обобщение - трябва да накараш малкия колоездач да ИСКА да кара, а не да го накрараш да кара.
Заобича ли колелото, накрая ще се научи, независимо с какви похвати го мъчим.
:beer:


Много си прав, Вилка, покрепям мнението ти!
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Вто Яну 07, 2014 2:05 pm

PtD написа:@digitalrebel, методът на задвижване не е толкова от значение, по-важна е динамиката на силите при движение. И разбира се, че говоря за класическия модел тротинетка (каквато са дали на снимка по-горе). Даже баланс байковете сами по себе си представляват хибрид между тротинетка (по начин на задвижване) и велосипед (по геометрията си).

Помисли си, ако едно дете може да кара колело без помощни, за колко време ще свикне да кара тротинетка, и за колко - скейтборд, и ще се убедиш сам.



Това по-горе е всъщност баланс байк, а не тротинетка. Това колело има място за крачета, които детето да качва вместо да висят във въздуха докато балансира свободно. Всъщност видях на снимки едни "тротинетки", които са си направо като колелета. Според мен за детето е важно как се задвижва дадена играчка. Голяма част от децата имат умението да се избутват с крачета от други играчки - разни четериколесни колички, пластмасови моторчета и други тип "ride on". Но за разлика от тях, включително и за разлика от триколките - те не могат да те научат да балансираш, а просто седиш и се избутваш.
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Вто Яну 07, 2014 4:23 pm

В случая с моя син, усвояването на умението да се въртят педалите отне значително повече усилия и време, отколкото балансирането без помощни колела. Т.е. баланс байкът би бил напълно безполезен за научаването на трудното.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот zero knowledge » Вто Яну 07, 2014 11:16 pm

Интересно, а помниш ли колко бяха дълги курбелите и на каква възраст беше?
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Сря Яну 08, 2014 12:32 am

Курбелите са стандартните за Drag Rabbit 12", не съм ги мерил; възрастта беше 2г 4м. - като проблемът не беше в липсата на сила или неподходяща геометрия, а по-скоро в схващането на постоянното последователно движение на двата крака.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот zero knowledge » Сря Яну 08, 2014 3:29 pm

PtD написа:... а по-скоро в схващането на постоянното последователно движение на двата крака.

Точно поради тази причина питах. Предполагам че трудността при преодоляването на мъртвите точки пречи на схващането, че въртенето всъщност е нещо непрекъснато.

Курбелите на този модел ги дават 90мм, което би отговаряло на 200-205мм курбели за средно висок възрастен. И това е без да се имат предвид педалите, чиято форма и дебелина (еквивалент на 40-50мм) само ще влошат още усещането на детето.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот PtD » Сря Яну 08, 2014 4:57 pm

zero knowledge написа:Предполагам че трудността при преодоляването на мъртвите точки пречи на схващането, че въртенето всъщност е нещо непрекъснато.


Toчно!

Но след като този проблем бе преодолян, пазенето на баланс беше детска играчка ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот muho » Чет Яну 09, 2014 5:32 pm

Много съм доволен от баланса, никакво придържане на детето, приведен кръст и тичане след него, нито мъка за детето, сложихме го и тръгна, в началото не можеше да използва инерцията след това сама усвои уменията.
muho
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:09 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот dope » Чет Яну 16, 2014 4:32 pm

Синът ми има кара това:
http://www.firstbike.com/wp-content/the ... ange-1.jpg

Когато беше на 1год и 6мес. му взех от същата марка но по евтиния модел. Тогава му беше високо и за целта направих 2 планки с които свалих оста по ниско да падне седалката.
Когато стана 2 години му махнах планките и вече си караше перфектно.
За нещастие лятото му откраднаха колелото и му взех това от линк-а.
В България не знам да ги продават. Аз това което го откраднаха го бях поръчал от Германия , черното го взехме от Гърция. Само спирачката съм я свалил.Още не може да я използва.

Сега е на 2 год и 4 мес. и не иска да излиза без колелото. Нявсякъде излизаме с него.
В отговор на твърденията че няма нужда от баланс колело и баланса се учи така или иначе, ще спомена че колелото не го учи само да овладее баланса. Това наистина става много бързо - в рамките на 2-3 часа каране. Но стойката на колелото, усещането за скорост и контрола са по важните умения които придобива и изискват повече време.

С ръка на сърцето си казвам че това колело е най-сполучливата покупка която съм направил за сина ми и горещо го препоръчвам.
Tread lightly,
take only pictures,
leave only footprints,
kill only time.
Аватар
dope
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1398
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 12:19 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Пон Авг 04, 2014 3:18 pm

Виждал съм в действие колело на FirstBike и момченцето много яко го караше. Никакви педали не му трябват, така забавлението от свободното спускане е по-истинско! Доколкото знам рамката е направена от композитна пластмаса, каквото и да означава това

Но дали колело за баланс, което е по-близо по геометрия и визия до велосипедите на по-големите деца, е по-удачно за първо колело на всяко дете? Какво ще кажете за ей това метално колело на Kiddimoto:

Изображение
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот xargs » Пет Дек 26, 2014 3:17 pm

Това което ме притеснява при вида на почти всички баланс байкове е липсата на опора за краката. Съответно, всички неравности се поемат от дупето и гръбнака на детето, което не ми се вижда нито приятно, нито полезно. На асфалт сигурно е поносимо де. Гледах тези дни реклами на разни ЗумЗум и БрумБрум байкчета, които решават този проблем, но те пък ми изглеждат доста сбъркани като геометрия...
https://www.kickstarter.com/projects/12 ... ural-suspe
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Вилката » Пон Дек 29, 2014 11:17 am

На цялото клипче не видях едно дете с правилна поза върху колелото - всички се бяха сгънали на Z. Явно защото няма регулиране на височината. На Пукито на малкия за 1 година му промених седалката с над 10 см.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот veskoz » Пон Дек 29, 2014 12:30 pm

digitalrebel написа:Виждал съм в действие колело на FirstBike и момченцето много яко го караше. Никакви педали не му трябват, така забавлението от свободното спускане е по-истинско! Доколкото знам рамката е направена от композитна пластмаса, каквото и да означава това

Но дали колело за баланс, което е по-близо по геометрия и визия до велосипедите на по-големите деца, е по-удачно за първо колело на всяко дете? Какво ще кажете за ей това метално колело на Kiddimoto:
http://kiddimoto.bg/files/UMqCl5.jpg


По принцип не ми харесва тази висока тръба на рамката. Понякога когато детето се килне/залитне инстинкта е едното краче да мине при другото. При тази рамка и при дървените не ми харесва, че се прекрачва рамката. Щерчето ми го сдобих с едно PUKY и съм много доволен. Детето е на година и осем месеца и се справя очудващо добре.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Пет Мар 23, 2018 10:10 pm

В тези пролетни месеци темата за детските колела за баланс и цената им ще бъде интересна за повечето млади родители.

Английската марка Кидимото предлагат интересни и забележителни дървени баланс колела и каски за велосипеди.

Но за почитателите на MTB форума най-подходящите колела без педали биха били алуминиевите Kiddimoto The Mountain.

Споделям една снимка в случай, че някой прояви интерес:
Изображение
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Alpina » Съб Мар 24, 2018 3:18 am

Като гледам това ще е колело за вече пораснали чаавета, а за тях съвсем не виждам причина да е баланс колело, още повече на тази цена.

Над два пъти по-евтино, супер леко и доста здраво (щом издържа и възрастни :D) -> https://gepard.bg/wp-content/uploads/20 ... _front.jpg
Наистина го препоръчвам.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Сря Мар 28, 2018 6:41 pm

Alpina написа:Като гледам това ще е колело за вече пораснали чаавета, а за тях съвсем не виждам причина да е баланс колело, още повече на тази цена.

Над два пъти по-евтино, супер леко и доста здраво (щом издържа и възрастни :D) -> https://gepard.bg/wp-content/uploads/20 ... _front.jpg
Наистина го препоръчвам.


Аз трудно бих сравнил двете балансиращи колела, тъй като дори по снимка се различават много.

Колелото за баланс на Kiddimoto е с напомпващи каучукови гуми, метални капли, спици, главина, докато това на Гепард е с гуми от EVA пяна, пластмасови капли и спици. Кидимотото става за по-сериозно каране особено когато детето е на около 4 годинки, когато са най-самоуверени.

Иначе Гепардът е много леко, напълно съм съгласен, подходящо за бебета на година и половина.
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Alpina » Сря Мар 28, 2018 8:00 pm

digitalrebel написа:...напомпващи каучукови гуми, метални капли, спици...

Демек само недостатъци?

digitalrebel написа:...Кидимотото става за по-сериозно каране особено когато детето е на около 4 годинки...

Когато направо може да кара колело с педали, или както бе отбелязано по-горе - може да му се купи такова с педали, просто да се свалят с курбелите и средното и след като чаавето се научи да балансира - да се върнат без излишни разходи?

Въпросът е - даваш си потребителското мнение или се опитваш да правиш "скрита реклама на нескафе"?
Защото и двата ти поста ми звучат като точно такава.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 28, 2018 9:19 pm

Дървеното колело не става за 2 годишно - тествано! Много е тежко.

Най-важното за тази възраст е да може да се качва/слиза (т.е. достатъчно ниско) и да е леко. Моят е с колелце от Декатлон, което е съпоставимо с Гепарда - тъй като е въсочък още на година и 10 месеца се научи да го кара. Като порасна и заякна си го вдига сам, и пренася през препятствия. Следващото му колело ще е с педали.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот digitalrebel » Пон Апр 02, 2018 1:21 pm

Alpina написа:
digitalrebel написа:...напомпващи каучукови гуми, метални капли, спици...

Демек само недостатъци?

digitalrebel написа:...Кидимотото става за по-сериозно каране особено когато детето е на около 4 годинки...

Когато направо може да кара колело с педали, или както бе отбелязано по-горе - може да му се купи такова с педали, просто да се свалят с курбелите и средното и след като чаавето се научи да балансира - да се върнат без излишни разходи?

Въпросът е - даваш си потребителското мнение или се опитваш да правиш "скрита реклама на нескафе"?
Защото и двата ти поста ми звучат като точно такава.


Защо мислиш, че напомпващите гуми, метални спици и капли са предпочитани пред пластмасовите колела?
Някои родители свалят курбели и средното движение, но за 3 годишно дете какви детски колела с нормално качество и 12 цолови гуми могат да бъдат намерени на БГ пазара? Дори на Драг детските колела започват май от 14 цолови.
Както и да е, аз си давам мнението и предпочитам еспресо пред нескафе.
Аватар
digitalrebel
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 12:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот jkarabadjakov » Пон Ное 26, 2018 6:37 pm

Здравейте,
Ето тук може да намерите по-подробна информациия:
http://crankarm.eu/balance-bike/
Първото състезание в рамките на Витоша за сезона - ХСО Драгалевци http://crankarm.eu/xco-dragalevci/
jkarabadjakov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Авг 22, 2018 7:36 am

Re: Велосипед за дете на 2 г.

Мнениеот GearGhost » Пон Дек 03, 2018 10:37 am

И аз преди година и нещо изчетох 1000 романа, но в крайна сметка на моя син му взехме това. Спука го от каране за 1 година, на следващата вече караше с педали БЕЗ помощни. 10 инча е, помпащи гуми, доста тежко, но иначе е стабилно. Преживя много блъскане, бордюри и т. н. Сега го пазя за бебето да стане на 1,5 - 2 години и да се яхва.
GearGhost
 
Мнения: 48
Рейтинг: 1226
Регистриран на: Съб Апр 21, 2018 1:21 pm

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта