с велосипед на самолет (КАК?)

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот EMILEN » Чет Окт 03, 2013 1:57 pm

Догодина мисля да си направя поредната разходчица в чужбина. И тъй като в момента съм зле финансово, смятам този път да се кача на самолета барабар с велосипеда и да си ходя, където си поискам, вместо да давам пари за автобуси и влакове. Та някой пътувал ли е със велосипед на самолет, да ми каже как точно става манипулацията. Става въпрос за нормален голям велосипед, не за сгъваем.
Ще се радвам, в темата да пишат хора с опит. Интересува ме, мога ли към велосипеда да прикача и нужните ми инструменти. Педалите дали трябва да ги демонтирам?
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот EMILEN » Чет Окт 03, 2013 3:14 pm

Аз не съм питал как се таксува и колко струва, това си го пише в сайта на всяка авиокомпания. Освен това нямам намерение да го слагам в кашон. Моля в темата да пишат само хора, които са летели на пътнически самолет с велосипед.
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот mariko » Чет Окт 03, 2013 4:02 pm

А в сайта на всяка авиокомпания, или поне на тази, която ще ползваш, не пише ли как се пренася спортна екипировка или пък телефон за информация?
За ръчен багаж няма да мине, ако на т'ва се надяваш :xx(:
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот halcor » Чет Окт 03, 2013 4:06 pm

Аз съм летял с пътнически самолет с несгъваем 29" велосипед с 16" рамка от Сан Франциско до София.

1. Изхвърлих си стария куфар

2. Разглобих колелото доста подробно (без разлитане на каплите и махане на курбел (последното би намалило още габаритите))

3. Подредих заедно с останалия си багаж в 2 кашона - един голям колкото рамката и един колкото 2 капли една до друга (без QR-и, естествено)

4. Уплътних добре всичко, кашоните ги облепих стабилно с дъкттейп да са стабилни (hacky, one-time куфари custom форма ;)) и ползвах ленти със щракалки от Wallmart за да ги затворя (TSA или други подобни ми бяха свили повечето ленти за да уплътнят друг багаж, най-вероятно ;)). Багажът ми беше подреден добре за инспекция, за да могат после да го върнат във форма. Нямах проблеми с дефекти от транспортиране.

5. Платих $100 за екстра парче багаж (при трансконтинентален полет икономична класа ми се полагаше 1). Не съм мерил дали кашоните влизаха в позволените размери (на око си бяха ок), те също не ги мериха, теглото винаги се мери и трябва да е до 23кг. Алтернативно, можеше да го разглобя малко по-малко, да информирам AirFrance и да платя $150 (което се водело ниска такса като за авиокомпания да ти носи колелото).

Първоначалната ми амбиция беше да си събера всичкия багаж на 1 място, но бързо се отказах. Не е непостижимо (да изглежда компактно при 16" рамка, иначе е невъзможно да влезеш в разрешените размери), но е трудно и изисква предварително планиране на багажа, различен от колелото.

Ако мислиш да спестиш пари, ползвайки low-cost авиокомпания, мисля, че сметката ти е крива. При тях *всичко* се плаща и бъди сигурен, че ще ти измерят багажа и ще се заядат за всеки сантиметър за да го броят свръхбагаж.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот moridinbg » Чет Окт 03, 2013 7:43 pm

Летял съм
Лондон - София - Лондон с WizzAir
Лондон - Берлин с EasyJet

Спадаш гумите, завърташ кормилото успоредно на рамката. Сваляш педалите. За спаднатите гуми вероятно ще проверят на летището.
Всички нискотарифни искат да си платиш - 34Е при WizzAir, ~30E за EasyJet. Според инфото в сайта, имаш право да носиш само колело, но аз си пренасям броните, инструментите, смазките и маслата, понякога и дрехи.
Каската в ръчния багаж.

Най-добре инвестирай стотина лева в хубава чанта за колело. Обикновено при тях се свалят гумите и има джобове, които ти пазят спиците и главините. Аз съм пренасял просто в голям и здрав прозрачен чувал, омотан добре в стреч, като свалям гумите и ги слагам от двете страни на рамката, за да е по-компактно, защото се мъкна сам с автобуси по летищата и трябва да го мъкна на гръб.

Нискотарифните общо взето нямат лимит за размера. При всички положения минаваш на скенера за свръхбагаж, защото тия за куфари са много малки, но като си платил за спортна екипировка може да е с размери до максимално допустимите за багаж, мисля около 2м!
При EasyJet има опцията да си вземеш само спортна екипировка, което автоматично ти дава 32кг! На сайта им пише, че в тях влиза само колелото, но както казах съм си пренасял целия багаж опакован около колелото, без да плащам за чекиран багаж. Не помня какви бяха условията на WizzAir, но и там взимам само спортна екипировка и си слагам останалия багаж с колелото. На гишето гледат само дали са ти спаднати гумите и ако могат да ги напипат хич не гледат какво има вътре. На скенера пък не ги интересува какво носиш, стига да не са оръжия, наркотици или хора (:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот EMILEN » Пет Окт 04, 2013 12:17 am

Най-евтиният и практичен начин за опаковане на колелото според мен е с найлон и общо взето ме интересува дали мога да го приложа в конкретния случай. Също така ми се ще към колелото да си прикрепя и чантичка с инструменти, че да не се заядат примерно за шестограмите в ръчния багаж, като ги обявят за остри предмети. Излишен багаж като каска нито имам, нито ползвам, на нейно място предпочитам да взема една двулитрова бутилка с вода. Иначе място в ръчния багаж имам колкото искаш, все пак 10 килограмова раница въобще не е малко, даже едва ли ще успея и да я напълня.

Благодаря на moridinbg за информацията! :beer:
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот moridinbg » Пет Окт 04, 2013 2:03 am

Аз поради финансови съображения се пренасям в найлон. Не намирам снимки след финалното опаковане, но нещо такова:

Изображение

В раницата, която е закрепена за чейнстея, са помпа, педалите, всичките инструменти (стара версия - http://i.imgur.com/e6EPBRP.jpg), с които работя върху колелото и смазките, надлежно опаковани, съответно.
Бронята и корите хващам по горната, долната тръба на рамката и чейнстея.

Всичко това влиза в този чувал (всъщност е нормален, дебел и достатъчно голям найлон...), който след това омотавам в стреч (домакинско) фолио яко, за да стои стегнато, да не изпадне нещо ако се скъса някъде или някой реши да бърка, докато се товари.
Предимството на чувала е, че се вижда, че вътре има колело и теоретически ще се отнесат малко по-внимателно. Във всяка едно друго отношение, освен цена, е минимум 100 пъти по-неудобен от чанти за колела от типа на http://cyklingcarrier.com/wp-content/up ... th-MTB.jpg

Иначе да, в ръчния багаж може да събереш безобразно много багаж. Това се превръща в това.

И от двете евтини компании поглеждат спаднати ли са гумите, лепват една лепенка и ме пращат към oversize скенера.
Важно е да спаднеш гумите! Иначе ще те накарат да разопаковаш всичко и да го направиш! Съображението е, че трюмът на самолета не е херметизиран и на височините, на които се лети (8-10 000м) налягането в гумите може да ги пръсне... Доколкото знам е също толкова необосновано, колкото забраната да се ползва GPS/GSM устройство при излитане и кацане.

До Лондон Лутън се бях закарал на самоход с две раници, след което извадих чувал, стреч и инструменти и за потрес на всички, се разглобих и опаковах насред терминала :D
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот bdz43r » Пет Окт 04, 2013 8:05 am

Багажното на самолетите Е херметизирано и с контролирано налягане.
Домашните животни също пътуват там.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот EMILEN » Пет Окт 04, 2013 8:21 am

E аз чак гумите няма да демонтирам. Само се чудя дали да не си сложа един предпазител за задния дерайльор. Найлонът мисля да е отпадъчен. Гумите не виждам как ще се пръснат на практика. А и да се пръснат, това няма да навреди на безопаснотта на пътниците, но както и да е. Между другото нискотарифната компания, която възнамерявам да ползвам, въобще не оперира в България, но е доста по-изгодна от EasyJet и WizzAir. WizzAir до преди 2 години бяха страшно изгодни. Вземал съм си от тях двупосочен билет от София до Лондон за под 100 лв с всички такси, но сега цените са видимо по-високи, а размерите на ръчния багаж ги намалиха като за голяма дамска чанта.
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот moridinbg » Сря Окт 16, 2013 7:21 pm

Изгодността на нискотарифните е сезонна. Около Коледа, както и Юли-Август и ИзиДжет и WizzAir са със скъпи билети от момента, в който ги пуснат в продажба.

Берлин - Лондон с EasyJet вчера, с колело до летището, в раницата ролка стреч и няколко 120л чувала, от дебелите и здрави за строителни отпадъци, събиране за 30 минути в терминала

Изображение
Изображение
Изображение


Отново нула внимание какво има опаковано, тоя път налягането в гумите не ми го проверяваха.

На всеки, който мисли да пътува с колело горещо препоръчвам да си купи истинска чанта за транспортиране на колело. И при шестте пренасяния на колело, които съм правил, като си взема колелото на другото летище найлоните са яко закъсани, особено при стърчащи неща, като кормило, главини. Докато се качвам в самолета, на два пъти съм бил точно в момента, когато идва камиончето с багажите с колелото ми най-отгоре. Еми хващат го където им падне, дори да си личи, че вътре има колело и го мятат като чувал с картофи. Аз мойто колело не го мисля много, мисля, че е достатъчно здраво да издържи на едно стоварване, деругите са нещо неизбежно в планинското колоездане. Вчера в Лондон се беше скъсал найлона от седалката и се беше надрала от едната страна.

Горещо препоръчвам сваляне на колелата (и чанта!). Велосипедът задължително трябва да мине на скенер и задължително трябва да бъде опакован. Във вид от снимката по-горе минава в oversize скенера и остава много малко разстояние. С монтирани колела не ми е ясно как ще стане.
И по-важното е, че всяка единица багаж се носи и мести от 1 носач, за това е и 23 килограмовият лимит на повечето компании. С монтирани колела ще стане супер неудобен и тромав за носене и на края ще го хванат и ще почнат просто да го влачат. Представа си нямате какво се случва с багажа след като стъпи на конвейра и изчезне в недрата на летището!
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: с велосипед на самолет (КАК?)

Мнениеот THEZOGGO » Съб Яну 28, 2017 12:57 am

Това може да бъде от полза на някого:

Flying With Bikes - Airline Baggage Fees

http://www.airline-baggage-fees.com/sports/bikes/
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 149 госта