Урологът каза да намаля колоезденето

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jwalker » Пет Авг 09, 2013 5:17 pm

Ходих на уролог тези дни, той ми намери уголемена простата и ми наложи да намаля значително (ако не и да прекратя) колоезденето. Въобще има ли други с такава забрана? Вместо колоездене ме посъветва да премина към ходене. Аз и това го правя, ама напоследък бях минал повече на колело. Даже най-ми харесва планинското каране, понеже от време на време слизам и бутам, а това си е ходене. Та затова искам да помоля за мнения по темата...

Поздрави
jwalker
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 11:29 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот did » Пет Авг 09, 2013 5:37 pm

Би ли показал снимка на седалката си и как е монтирана?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот sos » Пет Авг 09, 2013 5:55 pm

Много страно, навсякъде съм чел че колоезденето спомага за намаляване проблеми с простатата :dontknow: На колко години си?
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот taurus13 » Пет Авг 09, 2013 6:56 pm

Па тя простатата сигурно не е увеличена от колоездене, а от друго, обаче за да не се притиска сигурно,доктора е казал да се намали колоезденето.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот puleto » Пет Авг 09, 2013 7:59 pm

taurus13 написа:Па тя простатата сигурно не е увеличена от колоездене, а от друго, обаче за да не се притиска сигурно,доктора е казал да се намали колоезденето.

Напълно съм съгласен с това мнение. Урологът ти го е казал като превенция да спреш колоезденето. Ние не сме лекари или поне аз не съм, но си слушай уролога или иди при друг. Имаш ли удари, питаха те колеги каква е седалката, как караш на колко си години. Нищо не казваш и по този начин не си ясен. Но аз специално не съм лекар и затова се опитвам да те насоча към втори такъв. Поздрав.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот muho » Пет Авг 09, 2013 8:00 pm

Моя зъболекар ми е казвал че като студент джиткал само на колело, но получил някакво увреждане на простата и дотам с колелото.
muho
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:09 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jwalker » Пет Авг 09, 2013 9:03 pm

sos написа:Много страно, навсякъде съм чел че колоезденето спомага за намаляване проблеми с простатата :dontknow: На колко години си?

на 53 години съм. Ето снимки на колелото, на което се вижда и седалката сравнително от близо
Изображение
Изображение
Наистина може проблемът да не е свързан с колоезденето, но при положение, че се е появил, вероятно намаляването на карането е предпазна мярка.
Карам повече по асфалт, но почти винаги слизам и по черни пътища - поне откакто взех тоя велосипед, някъде около 20% ми е по черен път - по-интересно е. Но май това трябва да го променя и да остана само на асфалт и да се върна и към пешеходния туризъм. Това препоръча и лекаря - много ходене. А съм записал и преглед при втори лекар.
jwalker
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 11:29 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот cyclopz » Пет Авг 09, 2013 9:15 pm

на доктори може да се вярва по-малко, отколкото на жена... Ако знаеш английски или руски, порови си за диагнозата в интернет и виж сходни ситуации, иначе купи си една скъпа седалка с канал по средата и при спускания и дупки винаги прав на педалите - и съм сигурен, че няма да ти е противопоказно.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот penmark » Пет Авг 09, 2013 9:16 pm

Тая седалка са я сложили колкото на някой скок да не седне водача на колчето. Сменяй я веднага!
Тя и рамката не мяза много хц да е. Седалката не ти ли е ниска? Болки в колената?
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jwalker » Пет Авг 09, 2013 9:51 pm

cyclopz написа:на доктори може да се вярва по-малко, отколкото на жена... Ако знаеш английски или руски, порови си за диагнозата в интернет и виж сходни ситуации, иначе купи си една скъпа седалка с канал по средата и при спускания и дупки винаги прав на педалите - и съм сигурен, че няма да ти е противопоказно.

(днес един с един съсед, който много кара, а е на 60 години ми каза за една рецепта - магарешки трън и дребноцветна върбовка)

А при спускания ставам, но не винаги е възможно.
Седалката вярно е малко ниско, но аз я вдигам. В колената нямам никакви проблеми, но усещам в кръста - все пак на 53 съм, ръст 169-170.

За седалка пробвам сега с тази:
Изображение
Изображение
Последна промяна jwalker на Пет Авг 09, 2013 10:06 pm, променена общо 1 път
jwalker
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 11:29 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот cyclopz » Пет Авг 09, 2013 10:04 pm

Изображение за седалка си представям нещо от тоя вид?

А с кръста какъв е проблема? Хернии-дископатии и т.н? Понеже при мен е едва ли не профилактично за кръста, когато седя изправен на педалите.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jwalker » Пет Авг 09, 2013 10:10 pm

С кръста леки болки при наклоняване настрани и напред, след някое по-дълго каране и за два-три дни почти изчезва. За седалката - днес пробвах една като на твоята снимка, но много ме убиваше. Тази, която аз съм снимал засега е по-добра от първоначалната, която дойде с велосипеда.
jwalker
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 11:29 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jturma » Пет Авг 09, 2013 10:44 pm

може да е нещо да е с хемороидите от дългото седене на седалката дори и то на шофиорска седалка познавам такива хора които са патили....(така наречената шофиорска болест)
Аватар
jturma
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1191
Регистриран на: Чет Юни 07, 2012 11:17 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот taurus13 » Пет Авг 09, 2013 11:27 pm

:) Е, та ти нямаш проблеми с кръста направо. Аз от година вече си карам само на диклак щото иначе не мога да карам, па съм само на 41 още ама..боли ме от всичко, та някога и като лежа ме боли. Иначе простата на всички мъже след 50 се увеличава - те пускат там едни изследвания за туморни маркери, за да определят да не е злокачествено, но в повечето случаи е доброкачествено. Пиеш та до края на живота хапчета за простата, изписват ги фрий по здравна каса и пикаеш на пресекулки. :) Седалката ти не е добра - като ти казваш тоя ръст сигурно си слаб. Трябва ти по-тясна седалка (около 13 см задния край), по-твърда (а най-добре с гел) и задължително канал по средата - дали цял отвор или само леко вдлъбване няма кой знае каква разлика, но не трябва да е изпъкнала тая част която иде между краката.
Сега понякога, ако човек има уретрална инфекция,която може да стане инфекция на простатата(простатит), то карането на колело носи дискомфорт доста. А то почти всеки мъж и жена някога е хващал лека бактериална инфекция на уретрата, но мъжете имат и една простата, която като се инфектира хронично, много трудно се лекува и може да води до траен дискомфорт при каране на байк.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот rock » Пет Авг 09, 2013 11:31 pm

Първата ми седалка беше като тоя Актив, удоб на назадника, но гадно притискаше някакви нерви, постоянно имах изтръпване в областта на слабините. Затова ти препоръчвам анатомична седалка с канали - селле или спешълайзд и карай с подложки на клина.
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот parapiteka » Съб Авг 10, 2013 6:25 am

Проблема се нарича доброкачествена простатна хипертрофия и се явява след 50 години; като процента нараства с напредване на възрастта.Теорията е че е във връзка с така наречената андро пауза; нещо като женския климакс ама при мъжете настъпва по бавно. Обикновенно се разбира по пикаенето сутрин; вземеш ли да го подканяш...... :D .Да колоезденето е спорт; който мачка репродуктивната ни система ,както и простатата и може да засили явили се проблеми.
Спасението е смяна на седалката; това което колегите са предложили и вземане на препарати за намаляване на хипертрофията. Но нищо фатално; мисля че можеш да си караш с добра седалка и нещо от рода на Простамол Уно; разбира се и контролен преглед при уролог поне веднъж в годината.А и нещо много важно; пикантните храни; алкохола и особенно бирата хич не се отразяват добре на простатата :banghead: за съжаление....Успех
ТУК,ТАМ и НАВСЯКЪДЕ......
parapiteka
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:36 am
Местоположение: Велинград/София

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот did » Съб Авг 10, 2013 9:25 am

@jwalker:

Трябва ти ТВЪРДА седалка. Може с канал, може и без канал. Трябва да усещаш при каране, че цялата ти тежест се поема от тазовите кости, т.е. от задната част на седалката. Стойката ти върху велосипеда също е важна. От тези снимки без човек мога само да гадая, но ми се струва че караш с ниска седалка и дълга за ръста ти рамка. Обзалагам се, че си около 173 см висок :dontknow: . Така позата е приведена и реално тежестта пада на мъдете. Има хубави статии в сайта за настройката на велосипеда, за правилната поза при каране... Погледни ги!

В началото твърдата седалка се усеща кофти, но бързо се свиква!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот Daniel Panev » Съб Авг 10, 2013 1:46 pm

did написа:Обзалагам се, че си около 173 см висок :dontknow: .

Човекът каза 169-170...
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот RED_BULL_DOWNHILL » Съб Авг 10, 2013 5:20 pm

Доктора си е намерил за оправдание колоезденето и при мен беше така ако е от карането Сам Хил сигурно щеше да има простата колкото футболна топка
RED_BULL_DOWNHILL
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1176
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 2:44 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот cyclopz » Съб Авг 10, 2013 9:27 pm

Като се замислиш, доктора няма за цел да ти нареди живота и хобитата по най-удобния за теб начин, нито пък тези, които са изучавали болестите са се опитали да намерят решение на всички видове конфликти с ежедневието. Когато имаш такъв и такъв проблем, доктора ти пише такива хапчета и ти казва "няма да правиш това и това". На него не му е в задълженията да ти намери компромиси, нито пък е възможно да знае как се решава всяка ситуация. Не знам какъв доктор ще е този, който ще може да ти препоръча примерно подходяща седалка за колело и подходяща екипировка за скално катерене според заболяването ти :lol:
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот puleto » Пон Авг 12, 2013 1:21 pm

Колега,
Това колело е тинейджърско.
Седалката му е пълно "дърво" или поне така изглежда.
Рамката му е за друг вид колоездене.
Хубавите седалки са за професионалисти и са тънки, но поддават в средата, карат се с памперс и струват над 200 лв. и тежат по 135 г.
Можеш да добавиш и пружиниращо колче против удари. То няма нищо общо с амортисьор на рамката и е евтино.
Лошата част е че може и наистина да ти е дошло времето да си "болен" ама се случва на всеки. Пишеш възраст и ръст, ама не пишеш килограми, така че не е ясно за какво говорим. Ако си 120 кг.??? Също е добре да не караш с раница защото пак дупето отнася теглото и. А най- хубавата част е, че простатата се лекува с редовен секс, така, че започвай. Под редовен имам предвид почти всеки ден. Ако твоята не е навита питай други жени. Доста колеги писаха за да ти помогнат, което е похвално за тях. Все пак не забравяй за секса.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот mariko » Пон Авг 12, 2013 1:35 pm

puleto написа:Колега,
Това колело е тинейджърско.
Седалката му е пълно "дърво" или поне така изглежда.
Рамката му е за друг вид колоездене.
Хубавите седалки са за професионалисти и са тънки, но поддават в средата, карат се с памперс и струват над 200 лв. и тежат по 135 г.
Можеш да добавиш и пружиниращо колче против удари. То няма нищо общо с амортисьор на рамката и е евтино.
Лошата част е че може и наистина да ти е дошло времето да си "болен" ама се случва на всеки. Пишеш възраст и ръст, ама не пишеш килограми, така че не е ясно за какво говорим. Ако си 120 кг.??? Също е добре да не караш с раница защото пак дупето отнася теглото и. А най- хубавата част е, че простатата се лекува с редовен секс, така, че започвай. Под редовен имам предвид почти всеки ден. Ако твоята не е навита питай други жени. Доста колеги писаха за да ти помогнат, което е похвално за тях. Все пак не забравяй за секса.


:rofl:
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот ngtodorov » Пон Авг 12, 2013 2:30 pm

Всъщност едно от най-важните препоръки в случая е да си вземе МЕКИЦА. С твърдака по черен път абсорбирането на удари е 100% Просто няма нищо общо
ngtodorov
 
Мнения: 220
Рейтинг: 1108
Регистриран на: Пон Юни 13, 2011 5:45 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот PtD » Пон Авг 12, 2013 5:39 pm

ngtodorov написа:Всъщност едно от най-важните препоръки в случая е да си вземе МЕКИЦА. С твърдака по черен път абсорбирането на удари е 100% Просто няма нищо общо

Току-що рече пълна глупост. :lolup:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот taurus13 » Пон Авг 12, 2013 11:48 pm

Е, сега разбрахте ли каква е истината - всичко било от нередовен секс...някои ще добавят и нередовно пиене. Седалки медалки, тва са подробности. :rofl:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот xcII » Вто Авг 13, 2013 12:19 am

@ jwalker

Темата, която повдигаш е сериозна. Тук, обаче, аз не их се доверил на отговор, просто тук няма квалифицирани хора да ти дадат отговор, освен за правилна седалка. @did го даде, оттук нататък, уролог, а не форумни простотии, ако бях на твое място :peace:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот skiman » Чет Сеп 19, 2013 8:04 am

Една интересна статия. Пускам я тука, защото не намерих подходящ раздел. Ако прецените я преместете където ще е подходящо.

http://www.cervelo.com/en/engineering/ask-the-engineers/the-four-and-a-half-rules-of-road-saddles-.html
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот jungleraver » Чет Сеп 19, 2013 8:45 am

skiman, евала човече за статията, наистина си заслужава да се прочете внимателно...ако се спазят указанията от нея, и седалката е регулирана правилно за стила на каране, съм сигурен, че ще се намали значително броя на хроничните простатити(и не само).
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот MacLeod » Нед Сеп 22, 2013 6:04 pm

Ето го решението: http://screambikes.eu/bg/sedalki-mtb/5477-majka-sedalka-za-velosiped-selle-smp-lite-209.html
Вярно скъпо, но здраве цена няма.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Урологът каза да намаля колоезденето

Мнениеот penmark » Нед Сеп 22, 2013 6:19 pm

Никакво решение не е това. Много пари на вятъра... Както не малко пъти е писано във форума, всеки гъз е различен. За един може да е удобна, за другите не. Това, че е скъпа не значи, че е удобна! Аз смених 5 седалки докато попадна на моята.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта