Strava - доста яко приложение за GPS тракване

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот moridinbg » Сря Май 08, 2013 2:53 am

Обичам като карам колело или борд да си записвам тракове на изминатото. Първо, че обичам суха статистика и второ, че е удобно когато се проучава нов терен и после се насложи тракът в Google Earth. Google Play и Apple App Store-овете са доста пълни с всякакви приложения за тичане, плуване, колоездене, до съвсем скоро ползвах My Tracks на Google. Записва височина и скорост по трасето (може да се наглася на какво разстояние да са отделните точки), запазва накрая един блок със статистика, експортва в KML и GPX (стандартните формати за записани GPS тракове) С новата версия му упростиха уж интерфейса, но като цяло нещо не ме грабва и дори ми е по-скоро неудобна така.

Тук в английско, докато четях из форумите и търсех места и друзя за каране разбрах, че доста се ползва Strava (Google Play, App Store) и онзи ден реших да я пробвам.
Програмата, всъщност, се оказа доста яка. Има ясно изразен social елемент, който по принцип супер много ме дразни (например супер тъпата мега-екстра в PlayStation 4 - вграден Share бутон в пада!) и избягвам, но тук е доста добре замислен.
Ето карането от вчера в една гора край Лондон - http://app.strava.com/activities/52734280 (жалката история, че се издигаме до величествените 290 метра не ми се дискутира - Англия...)
Трябва логване, за да излезне всичката информация и опции, може с Фейсбук, може и регистрация директно в сайта.
Има стандартните акумулирана височина, дистанция, време, максимални, средни километри. Допълнително смята и някакъв разход на енергия на база тегло на байка и карача и качени височини и скорост, но подозирам, че е с много голямо приближение. Има опция да следи разни биометрични сензори за пулс, температура, етц но много-много не ме вълнуват.

По-интересното е, че може отделни отсечки да се изрежат, да се наименоват и след това, при преминаване от там, програмата автоматично да отчете конкретния сегмент и времена и скорости по него. Има даже и нещо като leaderboard и ачийвмънти, които вече отиват малко към твърде много соушъл.
Например Yoghurt Pots е един от класическите по-технични участъци в района и моя сегмент по него - http://app.strava.com/activities/52734280#950479331 1107ми, явно трябва повече да летя, ама с чисто ново колело е така :D

Последното е доста удобно, защото с My Tracks-а постоянно трябва да се пуска и спира, да се записват нови отсечки и накрая става една лудница от тракове (2-3 дни каране на сноуборд, което практикувам значително повече от колелото за сега, навътре в планината обикновено води до 20-30 трака + доста излишни)

Могат да се правят групи от познати карачи, както и да се следи какво правят в момента.
В програмата има опция Segment Explorer, която показва по-популярните маршрути и лесно може да се намерят интересни места. Като цяло ми прави впечатление, че в Англия планинското колоездане е доста добре развито и организирано. Височини няма, но има направени яко пътеки и постоянно се организират групи, ходи се да се копае, наемат се (на доброволни начала!!!) изкопни машини, правят се пътеки. Съответно с тоя експлорер вече набелязах доста интересни маршрути около Лондон, който иначе все още няма кой да ми покаже, а да търся гпс тракове по форуми е тромаво и неудобно.

Прави ми впечатление, че във форума практически не е дискутирано приложението, а има разни тракове из България, някои карани от доста хора.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот zImage » Сря Май 08, 2013 10:05 am

Аз ползвам Strava почти винаги, когато карам. Много е забавно това със social момента, че може да гледаш къде са карали други, да се пробваш да изкачиш някой сегмент по-бързо и т.н.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот KrK » Сря Май 08, 2013 1:45 pm

Ползвам страва-та винаги като карам. Имам стимул да бия времената на други по дадения маршрут и не се мардосвам.
KrK
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Юли 16, 2011 12:10 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот unsigner » Сря Май 08, 2013 1:45 pm

Как е с батерията? Аз ползвам Cyclemeter, ама като всичко с GPS здраво хапва ток; примерно не мисля че обиколката на Витоша (10+ часа за мен далеч от хубава мрежа) ще ми издържи телефона.
unsigner
 
Мнения: 279
Рейтинг: 1667
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 7:09 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот KrK » Сря Май 08, 2013 1:47 pm

unsigner написа:Как е с батерията? Аз ползвам Cyclemeter, ама като всичко с GPS здраво хапва ток; примерно не мисля че обиколката на Витоша (10+ часа за мен далеч от хубава мрежа) ще ми издържи телефона.


Карам обикновенно около 2-3 ч. и не усещам някакво товарене на батерията.
KrK
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Юли 16, 2011 12:10 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот uBaH » Сря Май 08, 2013 1:51 pm

Аз бих могъл да ползвам приложението на iphone (4S), но тъй като нямам никакъв опит с такива програмки, бих искал да попитам за батерията - колко часа живот бих могъл да очаквам? Ако някой го ползва със същия телефон разбира се.
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот Niksancho96 » Сря Май 08, 2013 3:57 pm

Не знам за iOS как точи батерията, но на моя Samsung Galaxy Ace (пълен туч ... :offtopic: ), при включен музикален плейър и Strava, за 2-3 часа каране и не гасене на музиката сваля само със 25% - 30%. Като се има в предвид, че преди всяко каране го зареждам. :)
Ozzie написа:Няма да ти слагам иконка с бири, 'щото предполагам нямаш 18 години, за да имаш право да консумираш алкохол, но пък нямаме иконка с бутилка лимонада или боза, така че... :thumb:
Аватар
Niksancho96
 
Мнения: 369
Рейтинг: 1193
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 9:29 pm
Местоположение: Враца

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот zImage » Сря Май 08, 2013 6:44 pm

Аз карам с Garmin (FR910XT) и после upload-вам резултата в Strava, така че има и такава опция.

Много готин сайт с разни статистики, който ползва данни от Strava (през API): http://veloviewer.com/
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот moridinbg » Сря Май 08, 2013 6:51 pm

Samsung Galaxy SII, с наполовина заминала батерия (трудно ми изкарва ден) - 4 часа и половина страва, после 1 час музика взима оставя на около 35%.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот Niksancho96 » Сря Май 08, 2013 7:31 pm

Има всякакви програмки за Android, които kill-ват някой програми дето уж точели батерията, не съм пробвал дали бачкат. Моята батерия още е жива (for now :D ). :)
Ozzie написа:Няма да ти слагам иконка с бири, 'щото предполагам нямаш 18 години, за да имаш право да консумираш алкохол, но пък нямаме иконка с бутилка лимонада или боза, така че... :thumb:
Аватар
Niksancho96
 
Мнения: 369
Рейтинг: 1193
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 9:29 pm
Местоположение: Враца

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот subritual » Сря Май 08, 2013 8:28 pm

Това,което чета тук за процентите на батериите и като цяло е тъжно.

Четете история,интересувайте се кое как работи.Не бъдете консуматори.

И за да не е офтопик за тия дето са консуматори: Има значение къде сте и каква апаратура ползва любимият ви оператор.В частност, но в случая говоря за отношение към нещата от модерния живот. :D :agree:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот Amidala » Сря Май 08, 2013 8:56 pm

Има значение къде сте и каква апаратура ползва любимият ви оператор


Каква "апаратура" трябва да ползва, за да смуче батериите по-бавно? :D
Amidala
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 1:30 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот hitar_potter » Сря Май 08, 2013 9:53 pm

Като цяло, не му разбрах цялото мнение...
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот moridinbg » Сря Май 08, 2013 10:18 pm

Подозирам, че става дума за радио апаратурата - какви и колко мощни клетки, на какво разстояние, etc. Аз обикновено карам на самолетен режим с изключен GSM. Точно тогава не ми трябва някой да ме търси.
Още едно тракване от днеска - http://app.strava.com/activities/53084529
Тоя Segment Explorer определено е доста як, имаше да си обикалям като гламав, за да ги намеря случайно всичките по-интересни места.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот Amidala » Сря Май 08, 2013 10:28 pm

За радио частта на мобилните оператори, не зависи от апартатурата, а от нейните настройки/параметри, които имат значение за поведението на клиентското устройство, ако трябва да сме точни. Както и да е. Аз лично, избягвам да ползвам телефона си за такива неща, защото основната му функция, а именно да говориш по него, се загубва, поради риск да останеш без батерия, точно когато ти е необходима. Сега мисля да си взема някакво устройство на Гармин и да му сложа това приложение. Запознати ли сте с т.нар. "геокешинг" -> как мога да шерна с някой друг даден маршрут, по който съм била?
Amidala
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 1:30 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот cdrecordable » Вто Май 14, 2013 8:57 am

Аз ползвам sport tracker и endomondo. Тъй като ми пада батерията за 4-5 часа ,пускам тела на оффлине и държи повече , а и се намаляват смущенията на показателите
cdrecordable
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1282
Регистриран на: Чет Окт 18, 2012 7:27 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот df0rmati0n » Пет Авг 16, 2013 2:49 pm

Доста приятно приложение. И аз се натъкнах на него преди няколко дни. Повече ми харесва от MapMyBike
Аватар
df0rmati0n
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Чет Авг 08, 2013 2:17 am

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот capola » Сря Авг 21, 2013 10:31 am

Едно от най-полезните неща на това да се записват маршрутите, е възможността да се дописват картините на Open Street Maps. Ако всеки записваше маршрутите, то сега щяхме да имаме много по-подробна карта с пътеки за каране. За тези, които не знаят, OSM разполага със страхотна карта за велосипедисти - с хоризонтали и пътеки. Ще е много полезно, ако всеки отделя по няколко минути да записва и своите пътеки по картата!

Да ви кажа право, аз си харесвам My Tracks - много леко приложение, макар и да има някои недостатъци - например засича денивелацията в терена, но не я сумира. Т.е. ако си качил 300м, спуснал си 100 и си качил още 200, не ти сумира цялото качване, а ти показва крива на денивелацията. Знам, че има много подобрения в последната версия, но сега имат някакъв бъг с ъпдейта - package file was not signed correctly. Надявам се скоро да го решат.

Що е до Geocaching - най-доброто приложение за играта е несъмнено c:geo. Могат да се използват и офлайн картите на OSM, така че това е най-ефикасният начин за маркиране на маршрут. И все пак - най-разпространено е да се записват така наречените waypoints, които могат да ориентират за определени точки по маршрута.
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот capola » Пон Сеп 16, 2013 10:43 am

Открих за себе си едно приложение, което ме накара да изтрия всички останали от този род - OruxMaps. Горещо го препоръчвам поради следните причини:
1. Може да използва офлайн карти на OSМ за MTB, които се обновяват и изтеглят редовно от http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe.
2. Запазва всички онлайн преглеждани карти в кеш паметта и позволява използването им в планината, когато няма дори покритие на мрежата.
3. Записва всякакви статистики като надморска височина, спечелена и загубена височина в прехода, време на движиение и какво ли още не. Всичко това се настройва, както си поискате.
4. Има инструмент за измерване на разстояния по картата. Много полезно!
5. БЕЗПЛАТНО Е!

Всичко необходимо за всеки вело-храсталясник! Препоръчвам горещо! :D
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот anio_g » Пон Сеп 16, 2013 6:01 pm

Преди Strava ползвах Oruxmaps, но не се разбрахме с него- грешно отчиташе дистанциите ( често ги умножаваше х2 ). Друг недостатък са безбройните файлове от различните маршрути... Иначе си е готина програмка, да. Все още си я пазя на телефончето. :)
anio_g
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Авг 30, 2013 5:05 pm

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот capola » Вто Сеп 17, 2013 12:10 pm

А някой може ли да каже коя карта рендва mtb:scale на OSM?
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот brsoft » Вто Сеп 17, 2013 4:58 pm

+1 глас за OruxMaps. Ако има и такива, дето обичат да ходят по планините (казах "ходят" :D ), има и готина офлайн garmin карта на http://bgmountains.org/
brsoft
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2008 10:17 am

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот df0rmati0n » Сря Сеп 18, 2013 2:41 pm

Ето как да ползвате OSM и OCM в сайта на Strava:
http://veloviewer.com/mapFlipper
Аватар
df0rmati0n
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Чет Авг 08, 2013 2:17 am

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот moridinbg » Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Аз стравата я ползвах почти само за записване на тракове, защото картата, която използва е пълна скръб, а за експорт на чужди тракове иска платена версия. Но с този трик за ОСМ вече може да стане значително по-използваема, защото мога да видя чуждите сегменти наложени на адекватна карта и да разбера къде всъщност минават!

Иначе за записване се върнах на My Tracks by Google. Новият интерфейс всъщност е удобен, върнали са всички статистики, синхронизира с Google Drive. Пък след това мога да експортвам и да качвам в Страва.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот heep » Чет Сеп 19, 2013 2:08 pm

:offtopic:
при вас Oruxmaps отваря ли гармински карти?
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот capola » Пет Сеп 20, 2013 6:57 am

heep написа::offtopic:
при вас Oruxmaps отваря ли гармински карти?


Виж това, може да ти помогне - http://oruxmaps.foroactivos.net/t2651-how-to-use-garmin-img-files
Аватар
capola
 
Мнения: 232
Рейтинг: 1547
Регистриран на: Пет Авг 09, 2013 5:13 pm
Местоположение: София, Пловдив и Варна

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот heep » Пет Сеп 20, 2013 7:20 am

capola написа:
heep написа::offtopic:
при вас Oruxmaps отваря ли гармински карти?


Виж това, може да ти помогне - http://oruxmaps.foroactivos.net/t2651-how-to-use-garmin-img-files


Нестава, какво ли не пробвах... Само бял екран
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот kayaso » Сря Ное 27, 2013 6:27 pm

Здравейте.
Може ли някой да ми помогне? Имам следния проблем :
Използвам за "тракване" таблет Леново А3000, който е с Андроид 4.2.2. Проблемът се състои в това, че измерва някакви безумни скорости, Например казва, че съм карал със 112 км/ч . На базата на това смята в пъти по-дълги разстояния. За нещо, което със исгурност не е по дълго от 2-3 км, изчислява 54 км.
Опитах със "my tracks", "strava" , и още две приложения (вече не ги помня), но все същото. Иначе ме позиционира вярно. "Виждам се" на гугъл ърт ...пише вярни профили за денивелациите но с тези разстояния не мога да се примиря.
Не разбирам много от анрдоид и приложенията, но мисля,че е от тях или се нуждае от някакви настойки?

Благодаря ви предварително!
kayaso
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:25 pm
Местоположение: Sofia

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Сря Ное 27, 2013 7:29 pm

Проблемът е в съвременните масови (и съответно евтини) GPS модули за вграждане, като по мои наблюдения, таблетите се справят най-зле.
Относно операционната система и правилната работа на приложенията за нея, ще кажа само, че съм дълбоко отвратен :crap:

Лично ползвам Sports Tracker @ Nokia E71 (Symbian 9.2) за тракване и Hike & Bike @ Nokia Lumia 820 (Windows Phone 8 ) за навигация по тракове.
Също срещам подобни проблеми, но те са моментни и редки, като не повлияват особено на крайния резултат.

Истината е в професионален GPS апарат, но и тях съм виждал да се побъркват (заедно с всички останали) на определени планини :evil:
Поне опитай да осигуриш "пряка видимост" на таблета, сложи го в по-външен джоб, премести всякаквите консерви/вилици/инстумени по-далеч и се надявай на по-доброто :beer:
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Strava - доста яко приложение за GPS тракване

Мнениеот moridinbg » Сря Ное 27, 2013 9:01 pm

С таблет и то Леново - толкова. Позиционира те вярно (относително), но поради кофти чип, кофти антена, кофти локация и т.н. показанията дават флуктоациите, които наблюдаваш.
Общо взето освен да смениш устройството и марката, друго не можеш да направиш - Айфоните приемат доста добре, може би най-добре от всички устройства, които съм пробвал, работят също и с руската сателитна система - ГЛОНАСС и увеличават бройката сателити и точността. Самсунг Galaxy S3,4, Note 1,2 също поддържат глонаса, а и като цяло имат добра чувствителност.
Galaxy S2, което ползвам в момента има осезаемо по-лоша точност и понякога прави скоци от по 20-30м около действителната позиция, но поне със скоростта е сравнително постоянен. Практически никъде не се сравнява чувствителността на ГПС приемането на телефоните/таблетите, така че е въпрос на късмет и опит това, което вземеш, как ще работи

И още нещо - скоростта, която GPS-ът показва, когато има движение във вертикал - спускане, изкачване, много често изобщо не е точна! При това, колкото по-бързо е спускането или изкачването, толкова по-голяма е разликата с действителността. Проблемът е от една страна чиста некадърност - доста софтуер изчислява скоростта на база време за изминаване на разстояние между две точки, като не се взима в предвид разликата във височината между тях.

От друга е и чисто технически. Според Гармин:
GPS heights are based on an ellipsoid (a mathematical representation of the earth's shape), while USGS map elevations are based on a vertical datum tied to the geoid (or what is commonly called mean sea level). Basically, they are two different systems, although they have a relationship that has been modeled.

The main source of error has to do with the arrangement of the satellite configurations during fix determinations. The earth blocks out satellites needed to get a good quality vertical measurement. Once the vertical datum is taken into account, the accuracy permitted by geometry considerations remains less than that of horizontal positions. It is not uncommon for satellite heights to be off from map elevations by +/- 400 ft. Use these values with caution when navigating.

Повечето програми всъщност имат вградено коригиране на отчетената височина, спрямо реалната на това място на планетата.


Въобще с телефон/таблет в джоба/раницата, не може да се очаква кой знае какво.

Най-евтиното читаво решение, което знам е Garmin Edge вело-компютър. Някъде из форума имаше тема, където се обсъждаха и други подобни.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта