Как да се предпазим от кражба на велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот THEZOGGO » Нед Юли 17, 2016 10:20 am

https://www.youtube.com/watch?v=r7xAqdE4hEY

Oще едно видео, но по отношение на веригата Абус, която тук не можаха да я отрежат с резачките, в друго видео я отрязаха, отне им малко време, но все пак я птрязаха с резачки за арматура.

Иначе Д-Локовете държат най-много на резачки за арматура.

А оттук човек може да вземе идея, как да си заключва колелото:

https://www.youtube.com/results?search_ ... ck+bicycle
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Alpina » Нед Юли 17, 2016 6:46 pm

1) Не нося никакви заключващи механизми - създават излишна увереност.
2) Преди да спра например качвам на най-големия венец отпред и най-малкия отзад и след това с командите превключвам на срещуположните... Или пък обратното.
3) Оставям колелото на място, на което мога да го виждам през цялото време, като не се отдалечавам от него на повече от 20-тина метра, дори като пазарувам.
4) Свалям QR-a или оста на предното колело.
5) Поглеждам го на всеки няколко секунди и ако ме заговорят на касата или някой друг - през цялото време стоя така че да го виждам.

До сега не са посягали към нито едно от двете, а HT2-ката я оставям редовно пред ресторанти докато си поръчвам за вкъщи, банки, малки магазинчета и т.н.

На няколко пъти съм виждал как някой идва, оглежда, но не пипа.

Но като цяло правилото ми е - не ползвам заключващи механизми. Просто е. Като чета темата за откраднати колела - с оставяне в мазета, гаражи, подпряни пред магазина "за 2 минути" и прочие - сякаш чета писанията на хора, които са искали да им откраднат колелото.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Kobeto » Нед Юли 17, 2016 7:14 pm

Alpina написа: Като чета темата за откраднати колела - с оставяне в мазета, гаражи, подпряни пред магазина "за 2 минути" и прочие - сякаш чета писанията на хора, които са искали да им откраднат колелото.

Никой не иска да се раздели с колелото си принудително :) Вкъщи като няма място, остават мазета, тавани, гаражи и прочее. Говоря по принцип. Веднага ти давам пример - в 4-стаен апартамент с 2 остъклени тераси и 3 коридора нямам къде да го сложа, не заради някаква мръсотия, а защото навсякъде ще пречи. Обмислял съм вариант за съхранение у дома, но това е. Предполагам, че има доста колеги, които са в моето положение и въпреки нежеланието, велосипедът им седи в гаража и го мислят като си лягат.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот krach » Пон Юли 18, 2016 8:18 am

Alpina написа:1) Не нося никакви заключващи механизми - създават излишна увереност.
2) Преди да спра например качвам на най-големия венец отпред и най-малкия отзад и след това с командите превключвам на срещуположните... Или пък обратното.
3) Оставям колелото на място, на което мога да го виждам през цялото време, като не се отдалечавам от него на повече от 20-тина метра, дори като пазарувам.
4) Свалям QR-a или оста на предното колело.
5) Поглеждам го на всеки няколко секунди и ако ме заговорят на касата или някой друг - през цялото време стоя така че да го виждам.

До сега не са посягали към нито едно от двете, а HT2-ката я оставям редовно пред ресторанти докато си поръчвам за вкъщи, банки, малки магазинчета и т.н.

На няколко пъти съм виждал как някой идва, оглежда, но не пипа.

Но като цяло правилото ми е - не ползвам заключващи механизми. Просто е. Като чета темата за откраднати колела - с оставяне в мазета, гаражи, подпряни пред магазина "за 2 минути" и прочие - сякаш чета писанията на хора, които са искали да им откраднат колелото.



Това със скоростите и аз го правя, относно QR не мисля, че ако е по улица и няма дигане на предна гума няма да има проблем. Един приятел караше с полусчупено "легло" на вилката.
Относно връзването, не е сериозно да го вържеш с катинарче за 30 лева и после да си изненадан. За това инвестирай в по - солидно. Не че е непробиваемо, но ще изберат съседното, което е вързано за 30 лева ИЛИ е вързано НЕКАДЪРНО....както в 8 от 10 случая.

Относно преченето вкъщи, ами имаш крава пиеш мляко. И моето го бутам в коридора но поне не го мисля.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Kobeto » Нед Окт 16, 2016 12:54 pm

Днес докато си пием кафето с един авер, случайно темата се обърна в тази посока. Затова реших да споделя, пък вие преценете за себе си. Та става въпрос за домашна система за известяване. Примерно велосипедът ви е на съхранение в мазе, гараж или таванско помещение, а дори и вкъщи. Подобно на алармените инсталации, над вратата се монтира датчик от две части - една фиксирана на касата и една на самата врата. При отделяне на двете части една от друга вие получавате обаждане по GSM, стига да имате обхват. Сами се досещате, че няма нужда да вдигате :) По негови сметки на ум, тази система излиза не повече от 60-70 лева първоначална инвестиция и отделно за поддръжка на СИМ карта с ваучер, за която се падат по около 25 лева обща такса за годината, понеже операторите изискват това. Неудобството в системата е, че при всяко отваряне на вратата, вие ще получавате обаждане. Хубавото е, че това може да бъде избегнато, за който иска, като системата се настрои да се включва и самоизключва в определени часове от денонощието. Разбира се, това не е идеална предпазна мярка и при всяко положение е по-добре да бъде комбинирана с нещо друго. Но когато човек знае, че някой му пипа гаража, спокойно може да се обади на полицията и/или слизане в гаража и директна саморазправа (за който може и му стиска).
Проектът е в процес на разработка и вероятно ще има някакви изменения.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Vorac » Вто Окт 18, 2016 12:23 pm

Това напомня за един колега, дето беше тръгнал да си слага USB камера на шпионката на врата. Плана му беше при засичане на движение да получава sms. Понеже често има компютър пред себе си, тогава би могъл да се логне към стрийма от камерата и ако види че нещо нередно се случва, да се обади в полицията или да се метне лично с бухалка.

Не го зная до къде го токара този проект.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Вилката » Вто Окт 18, 2016 3:49 pm

Имайте предвид, че GSM алармите лесно се заглушават. Ако крадецът има съответното устройство, а много от тях го имат, няма да получите обаждане. :crap:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот floydogi » Сря Окт 19, 2016 7:22 am

Те тия със заглушителите не вършеят по мазетата за колелета ;) Аз си монтирах такава аларма в мазето и апартамента. Датчиците са безжични, и за мое щастие този от мазето праща до 3-ти етаж, където е централата. Доволен съм. Алармата си я изключваш, като слизаш в мазето, защо трябва да настройваш часове на включване и изключване. Отделно можеш да си я активираш и деактивираш с обаждане или СМС. Разбира се, алармата е комбинирана със здрава метална врата с добра ключалка. Е, гаранция никога няма, но спя по-спокойно. Аз взех някаква по-джиджана, та ми излезе към 100 лева с 3 обемни и 3 магнитни датчика, плюс 3 дистанционни. Но има доста по-семпли за доста по-малки пари.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот bdog » Съб Окт 22, 2016 7:41 am

Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот outfaced » Съб Окт 22, 2016 12:48 pm

Kobeto написа:Днес докато си пием кафето с един авер, случайно темата се обърна в тази посока. Затова реших да споделя, пък вие преценете за себе си. Та става въпрос за домашна система за известяване. Примерно велосипедът ви е на съхранение в мазе, гараж или таванско помещение, а дори и вкъщи. Подобно на алармените инсталации, над вратата се монтира датчик от две части - една фиксирана на касата и една на самата врата. При отделяне на двете части една от друга вие получавате обаждане по GSM, стига да имате обхват. Сами се досещате, че няма нужда да вдигате :) По негови сметки на ум, тази система излиза не повече от 60-70 лева първоначална инвестиция и отделно за поддръжка на СИМ карта с ваучер, за която се падат по около 25 лева обща такса за годината, понеже операторите изискват това. Неудобството в системата е, че при всяко отваряне на вратата, вие ще получавате обаждане. Хубавото е, че това може да бъде избегнато, за който иска, като системата се настрои да се включва и самоизключва в определени часове от денонощието. Разбира се, това не е идеална предпазна мярка и при всяко положение е по-добре да бъде комбинирана с нещо друго. Но когато човек знае, че някой му пипа гаража, спокойно може да се обади на полицията и/или слизане в гаража и директна саморазправа (за който може и му стиска).
Проектът е в процес на разработка и вероятно ще има някакви изменения.


Е то голям проект :) ... има си ги готови модули - купуваш и сглобяваш (или си плащаш за сглобяване на място). Има в комбинация с класическа аларма и прочие.
http://www.lesibg.com/page.php?PageID=3
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Zlobilka » Съб Окт 22, 2016 2:48 pm

Ок загубих малко време да прочета първите две страници от темата ...... ужас вие сте некви изрУди ве хора . В какъв филм сте живяли в далечната 2006 година ? Каква е тази омраза , расизъм кръв бой и насилие ? Интересно ми е след толкова години още ли сте в този филм ?
Уфффф що ли ми трябваше да отварям четвърта страница . Мога да събера материал за два три филма на ужасите ..... :clap: :bowdown: .
Zlobilka
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 11:39 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Lucky Loser » Съб Окт 22, 2016 3:44 pm

Zlobilka написа:ужас вие сте некви изрУди ве хора .

Защото това е казано толкова мило....
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Kobeto » Съб Окт 22, 2016 4:05 pm

outfaced написа: Е то голям проект :) ... има си ги готови модули - купуваш и сглобяваш (или си плащаш за сглобяване на място). Има в комбинация с класическа аларма и прочие.
http://www.lesibg.com/page.php?PageID=3

Разбирам, че за теб има доста материи, които не са чужди, но май не всички сме така добре информирани. Аз съвсем скоро разбрах, че има опция за оповестяване по телефона. Предполагам, че има и други колеги във форума, които също не са знаели за подобни неща и коментарът ми е за онези като мен - дето не знаят, но са си мислили някакви евтини варианти за да спят малко по-спокойно. Звучи странно, когато някой запознат с нещата ти каже нещо от рода на това го знаем вече, или ти голямо откритие си направил. Но сега се уверявам, че е по-оферта да си трая и да не пиша нищо, че вероятността да напиша глупост или нещо известно на всички е много голяма.
Само да вметна, че преди да споделя за "големия проект", първо разрових в търсачката и не видях писано нищо подобно. Както и да е.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Вилката » Вто Окт 25, 2016 8:33 am

Тъй като по-горе споменах за възможно заглушаване на GSM алармите, искам да вметна още нещо.
Има аларми с два начина на дистанционно известяване - интернет и GSM. Те обикновено вървят и с приложение за смартфон. При взлом, те първо правят опит да се свържат с теб през интернет чрез приложението. Имат възможност за резервен вариант чрез GSM позвъняване. Така вече крадците със заглушители "увисват". Разбира се важно е интернетът ти да е някакъв наземен, защото заглушителите скапват всички видове безжични връзки. При безжични датчици отново си "заглушен". С две думи - за да има смисъл интернет алармата, ти трябва наземен интернет и окабелени датчици(поне на входната врата).
Има и аларми със защита против заглушаване, които известяват при поява на сигнал на заглушител, но ако заглушителят е мощен, няма да може да те извести.
Общо взето крадците на всичко са намерили начина :crap:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот evin » Вто Окт 25, 2016 10:25 am

Сериозните удари се правят със заглушаваща wi-fi "тапа" и предхождащо изрязване на всички наземни кабелни линии
Затова е много важно да се изгради нестандартна охранителна система с дублиращи се линии и известяващи устройства
Ако се слага GSM дайлър, добре е да се изнесе с кабел поне на 50 метра от охраняемия обект
Най-глупавото нещо е модулът да е в кутията на централата, както се практикува
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Zlobilka » Сря Окт 26, 2016 11:53 am

Аз също съм против носенето на каквито и да е заключващи механизми / качествените от който има някакъв смисъл са доста масивни и тежки = труден пренос-превоз / . Оборудването с разни проследяващи устройства /за мен / е излишно усложняване на живота . Житейската ми философия е да не купувам неща , каквито и да са като изключвам само жилище , който да надвишават като единична цена 5 % от капитала с който разполагам в момента . Колкото и глупаво да звучи за някой , това ме абстрахира и освобождава от всякакви страхове и притеснения че въпросното нещо ще бъде откраднато. Това не значи че си купувам евтини = некачествени продукти . На който досега не му е станало ясно че евтиното излиза скъпо няма какво да му обяснявам , но както съм се убедил има не малко "евтини" продукти който не отстъпват много като качество на по скъпите и "качествени" . Другата причина да не купувам най скъпото и качественото от даден клас продукти е че не съм толкова добър / примерно за МТБ - ще си купя най-доброто тогава когато усетя , че мога да използвам на 100 % възможностите на Байка /. В България редовно си оставям колелото незаключено / да то не е кой знае какво с подобренията като стойност е около 1000 лв. /, но ми върши добра работа и за ходене на работа и за офроуд карания . Когато го оставям без надзор ползвам някой от съветите който е дал колегата /alpina / + още няколко мой тактики . Оставям го в повечето случаи на оживено място , ако има наблизо някой амбулантен търговец го оставям близо до него като отивам и го моля да хвърля по едно око . Даже и да не се съгласи въпросния човек / което се случва много рядко/ самия факт че съм говорил с него изключва варианта ако някой нарочно дебне , да посегне на моето колело , защото той вече не е сигурен познавам ли се аз с ..... и т.н. Оставям колелото пред Църкви и Параклиси дори когато не е оживено мястото . Както писах до сега 5 години в България нямам проблеми и не ми е откраднато колелото . В Германия в началото го заключвах но от един месец насам спрях и практикувам Българската тактика .... за момента още го карам. Не ангажирам никой да постъпва като мен , това си е моя житейска философия а именно да опростя възможно най-много живота си , в този постоянно променящ се свят с постоянно излизащи нови технологии и открития човек трябва да се концентрира в-у важните неща от живота .
Zlobilka
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 11:39 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот carmo » Сря Окт 26, 2016 1:02 pm

Да ти откраднат байка си е кофти - което е временно състояние, но страхът от това е перманентен. Наскоро попаднах на полезно нещенце за проследяване: http://amazingnewtech.com/TrackR/car/BG ... l9fc2lkLi4
Може да се монтира/скрие някъде по колелото.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот nesretnika » Сря Окт 26, 2016 2:08 pm

Такива имам 3 броя. Стават да си търсиш ключовете в къщи. Обхвата им е 30м.
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот sakrayaami » Съб Окт 29, 2016 10:25 pm

https://www.olx.bg/ad/gps-prosledyavasc ... 2;promoted

Интересно ми се стори това устройство и реших да го постна. Дайте мнение дали според вас ще върши работа.
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Lucky Loser » Съб Окт 29, 2016 11:37 pm

Това ми изглежда като еФтина aliexpress ненужна глупост :smash:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Ное 25, 2016 8:27 pm

th (3).jpg
th (3).jpg (11.99 KiB) Прегледано 9453 пъти
n4438.gif
n4438.gif (8.85 KiB) Прегледано 9453 пъти
...най-вече

щото-
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот krach » Съб Ное 26, 2016 9:53 am

sakrayaami написа:https://www.olx.bg/ad/gps-prosledyavascho-ustroystvo-za-velosipedi-ID6mH56.html#47c76be962;promoted

Интересно ми се стори това устройство и реших да го постна. Дайте мнение дали според вас ще върши работа.


Това работи докато не влезе в сграда. ОК 5 метра точност....В рамките на 5 метра може да имаш 5 входа на различни сгради. Добави това, че тази точност е в оптимални варианти. В тесни улици ГПС устройството няма достатъчно директна видимост към цялото небе съответно не хваща всички спътници и тези 5 метра могат да станат 10-20-50-100 метра. Има ли смисъл да се коментира 100 метра радиус в града.....
Преди време имаше подобно нещо за колчето на седалката или стрежена и бачкаше със мобилната мрежа освен ГПС. Там може би е една идея по - добре, АКО се намира в район с достатъчно гъсто разположени мобилни клетки...иначе пак същия проблем. Кажи речи само идеята е хубава,но изпълнението надали ще си струва. Ако може да тествш такова без да купуваш първо, ще е добре.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Katana » Пон Мар 06, 2017 11:34 pm

Ох на батко жертвичката жалка!!! Бих му.... :banghead:
Има и друго....кой нормален човек си държи колелото във входа, гаража и т.н.? :dontknow: После защо им крадът велосипедите?! Съжелявам за поста, просто съм бесен, не само на крадците!
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот newbiebg » Съб Апр 08, 2017 9:25 am

Katana написа:Ох на батко жертвичката жалка!!! Бих му.... :banghead:
Има и друго....кой нормален човек си държи колелото във входа, гаража и т.н.? :dontknow: После защо им крадът велосипедите?! Съжелявам за поста, просто съм бесен, не само на крадците!


Колега, според теб къде е най-удачно да се държат велосипедите?

И аз вчера станах част от клуба на пострадалите, като колелото ми бе откраднато и крадците са били установени и задържани вероятно в рамките на час-два. Отлична работа на служителите на 4-то РПУ - гр. София. Носих си и гаранционната карта, с което удостоверих собствеността си над него. Заедно с моето, същите крадци - двама млади роми - бяха задигнали и още едно колело, от гараж в близост до нашия блок, който според наемателя не е бил отварян в последните 6 месеца. А в нашия вход има още 5-6 велосипеда, но бяха взели само моето. Приемам, че всяко зло е за добро и продължавам напред. Няма друг начин.

На снимките виждам изключително красиви колела и дано един ден им ги върнат на собствениците. Аз имам идея велосипедите да имат регистрационни мини-табелки, като така ще се знае с точност кое колело на кого е и ако бъде откраднато, бързо ще може да се установи собственикът. Като тези табелки трябва да бъдат заварени за задната част на колелото (или монтирани по някакъв друг стабилен начин), над задната гума. Това е една от възможните мерки против кражбите, а по-съществените такива са в областта на промяна в социално-икономическия модел на държавата, вкл. на света, така че локалното и глобално богатство да се разпредели по-справедливо. Както казва проф. Стивън Хокинг- богатите трябва да се смирят. Кражби винаги ще има, важното е да са с минимални щети и бързо да се установяват извършителите и да се върне заграбеното. Според мен най-суровите присъди трябва да са именно за кражби, убийства и изнасилвания.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Katana » Съб Апр 08, 2017 10:56 am

newbiebg написа:
Katana написа:Ох на батко жертвичката жалка!!! Бих му.... :banghead:
Има и друго....кой нормален човек си държи колелото във входа, гаража и т.н.? :dontknow: После защо им крадът велосипедите?! Съжелявам за поста, просто съм бесен, не само на крадците!


Колега, според теб къде е най-удачно да се държат велосипедите?

Радвам се за това че са ти върнали колелото...за жалост това рядко се случва!
За всички е ясно че където и да си държим велосипедите те могат да бъдат откраднати.На клипчето с въпросния крадец се вижда че той не е особенно затруднен при кражбата на колелото.Защи ли? :crazy:
Моето мазе миналата година го разбиха, минаха през 3 врати, за да се доберат до компотите....( даже ми бяха оставили малко черешки в единия) аз не бих си държал колелото на место , което посещавам рядко, както и в гараж.Зависи от гаража, но в повечето случаи злодея трябва да разбие един катинар, за да нахлуе и да обере какавото види.Всеки сам преценява къде да съхранява вещите си.
П.с Ако мезето е направено като бункер за оцеляване от ядрена война....това е друго...а не здраво залостена порта с катинар от 2 лв. :crazy:
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот newbiebg » Съб Апр 08, 2017 1:31 pm

Така е, прав си, Катана.

И според мен е оптималното колелото да се държи в мазето, макар че е доста неудобно. Днес гледах заключващи механизми и два ми направиха най-голямо впечатление. Единият е 8 от 10 степени на защита, а другият е 10 от 10, но значително по-скъп и доста по-грозен (на сайта bikesport.bg). Смятам, че отговорността за неприкосновеността на личните вещи на гражданите е както отговорност на нас самите, така и на държавата, която издържаме с данъците си и смятам, че там предстои много сериозна реформа в най-близко бъдеще. В миналото е имало преиоди, в които хората дори не са си заключвали вратите на къщите и бих искал това време да се върне, с всички произтичащи от това последици или пък да се заключват, но не както сега, с хиляда брави, ключалки и катинари, а най-елементарно. Но определено у нас бандюгите са доста на почит. Направило ми е впечатление, че в съседна Гърция къщите почти нямат или имат символични огради, а у нас дуварите са си доста солидни - както на старите къщи, така и на новите.

Така или иначе, смятам, че ще се справим. Велокултурата тепърва предстои да се развива у нас и ако сега не се вземат необходимите мерки, после ще бъде късно. На мнение съм, че все повече хора ще предпочетат велосипедите и обществения транспорт пред личните си автомобили, които ще ползват по необходимост и доста по-рядко.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Yash » Съб Апр 08, 2017 1:38 pm

newbiebg написа: Аз имам идея велосипедите да имат регистрационни мини-табелки, като така ще се знае с точност кое колело на кого е и ако бъде откраднато, бързо ще може да се установи собственикът.


Идеята я има. Но не знам колко е ефективна. Имам предвид, че организацията е частна и доколко полицията е съпричастна.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот newbiebg » Съб Апр 08, 2017 1:47 pm

Благодаря ти за коментара и за линка, Яш! Ще потърся повече информация за този е-регистър и той наистина може да бъде основа за нещо още по-голямо. Мисля, че полицията би съдействала, поне това е моето лично мнение.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот borisfx » Съб Апр 08, 2017 7:16 pm

newbiebg написа:
Katana написа:Има и друго....кой нормален човек си държи колелото във входа, гаража и т.н.? :dontknow: После защо им крадът велосипедите?! Съжелявам за поста, просто съм бесен, не само на крадците!

Колега, според теб къде е най-удачно да се държат велосипедите?

А де... и аз съм се чудил доста кой нормален човек ще си държи колелото в мазето, гаража или стълбището на блока. Колелото оставено на тези три места - гараж, мазе или стълбище на блока - е директна покана към крадците да дойдат да си го приберат. В този случай крадците имат най-малка вина, най-голямата вина носи този който си оставя колелото в едно от тези три места.
Както казваше един мой познат - колелото се държи там, където то е последното нещо което виждаш като заспиваш вечер и първото нещо което виждаш като се събуждаш сутрин, т.е. най-добре е колелото да стои в спалнята на една ръка разстояние от теб. Всичко друго е немърливост и безотговорност към сигурността.
Човек трябва да си пази колелото така както си пази жената да не я откраднат. Жената не я зарязвате в мазето или гаража, нали? А колелото защо го зарязвате там. И даже някои се надяват като идат да си го намерят. Да, ама не... Нормално е крадците като видят колело в мазето, гаража или на стълбището, да го сметнат за изоставено и да си го приберат....
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот michelin_ » Нед Апр 09, 2017 8:13 am

Много интересно как така на 1 метър от теб ще ти го вземат, аз редовно го оставям, без да имам видимост към него - незавързано, явно си е до ситуация и място. Моя съвет към всички е когато решат да го оставят без надзор, незавързано преди това да се огледат дали има други колела и дали ситуацията позволява, ако трябва да се помоли някой да го пази - това са важни съвети от години го практикувам този начин на действие с успех :beer:
michelin_
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Мар 17, 2017 6:44 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта