Как да се предпазим от кражба на велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот gru » Вто Юни 02, 2009 10:21 am

dreadlocko написа:здравейте пострадали братлета.моля ако някой ходи по заложните къщи в центъра да погледне и за моето колело.Предлагам да направиме опит за засада за да разберем кой краде колелата по центъра така 4е като хванеме един може да изкочат много колела не можем да очакваме от полицията нещо .които е съгласен да пише в форума или ЛС не знам дайте идей
както казва 1 френд трябва да прецакаме един лачен байк и може и да върже тоест какво има предвид: реже се рамката слага се 1 GSM той се свързва с ел. капсул детонатор а капсула се слага в Н количество каменарски взрив и рамката се заварява наново (горе долу ) колелото се оставя да бъде гепено и след няколкио часа се звъни на ГСМ работата е ясна какво ше стане после полицията отива и се разчува след тва отиваме ние!! и нататък е ясно тва е като предложение .........
Аватар
gru
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1147
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2005 1:30 pm
Местоположение: тамбокту

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот barabum » Вто Юни 02, 2009 10:27 am

gru написа:
dreadlocko написа:здравейте пострадали братлета.моля ако някой ходи по заложните къщи в центъра да погледне и за моето колело.Предлагам да направиме опит за засада за да разберем кой краде колелата по центъра така 4е като хванеме един може да изкочат много колела не можем да очакваме от полицията нещо .които е съгласен да пише в форума или ЛС не знам дайте идей
както казва 1 френд трябва да прецакаме един лачен байк и може и да върже тоест какво има предвид: реже се рамката слага се 1 GSM той се свързва с ел. капсул детонатор а капсула се слага в Н количество каменарски взрив и рамката се заварява наново (горе долу ) колелото се оставя да бъде гепено и след няколкио часа се звъни на ГСМ работата е ясна какво ше стане после полицията отива и се разчува след тва отиваме ние!! и нататък е ясно тва е като предложение .........


Много сложно :dontknow: :dontknow: Много по-лесно е слага се колелото на някой стълб и се наблюдава ще дойдат да го гепят и през това време се проследява човека :deal: :smash: :8D:
did написа:
EccentricMOTION написа:Намерих си безплатно курбели Cyclone ...
скъпо е!
barabum
 
Мнения: 339
Рейтинг: 1046
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 9:44 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Frida » Вто Юни 02, 2009 10:52 am

dreadlocko написа:здравейте пострадали братлета.моля ако някой ходи по заложните къщи в центъра да погледне и за моето колело.Предлагам да направиме опит за засада за да разберем кой краде колелата по центъра така 4е като хванеме един може да изкочат много колела не можем да очакваме от полицията нещо .които е съгласен да пише в форума или ЛС не знам дайте идей


Момчета аз направих разследване и се оказа че това е бизнес, куките редовно взимзт кинти да не ги закачат... ако се захванем с нещо аз съм с вас.Готините байкове веднага излизат от Сф, товарат ги в бусчета и ги разхвърлят в страната дори в Сърбия...тук се продават колела от др места! Имам още инфо не не е за темата... :crazy:
Аватар
Frida
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 12:13 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Alpina » Вто Юни 02, 2009 11:19 am

Хайде размислите и страстите, колкото и да са полезни в друга тема. Повече от дъвкани са, а така само пречите на тези с изчезнали велосипеди - темата е за това.

Ето ви тема в която да разисквате, какво може да се прави и т.н.
viewtopic.php?f=3&t=12245&hilit=%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BC
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Вто Юни 02, 2009 1:26 pm

А какво ще кажете, хрумна ми - за скъпите колела(2000лв+) може да се вгради gps и ако се открадне да се проследи с полиция :flamethr: но е трудно приложимо, да не кажа невъзможно... затова за града, както каза колегата, най-добре евтино градско колело, но то в София например толкова лоши пътища, че си е като offroad.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот bikerider » Вто Юни 02, 2009 2:02 pm

Ебаси глупостите....
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот veskoz » Вто Юни 02, 2009 2:14 pm

1. Велосипедите се предпазват от нежелана преждевременна смяна на собственика си като същият трябва да не прекъсва визуалният контакт с въпросното возило.

2. Ако разпадането на визуалният контакт между собственика и велосипеда е неизбежно - да се прибегне до покупка на велосипед тип "Балкан" с цел минимално привличане на трети лица с нечисти помисли и действия.

3. Ако и велосипеда тип "Балкан" се "изпари" без следа от съществуването си - виж т.1

:D :agree:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re:

Мнениеот Vikchooo » Чет Юни 04, 2009 8:14 pm

Albinosko написа:Интересно ми е какво ще направиш със сълзотворния газ... Ти ако видиш че някой тръгва да ти прави нещо на колелото... само със яка засилка и шутове по канчето ще се оправиш... иначе е възможно да го извадиш извън строя за малко ако му "фъшнеш" малко газ, но докато го извадиш, видиш, т.н. Просто незнам, не го препоръчвам като вариант



Абе тива със шутовете само в краен случай ... един приятел си помислил , че му крадат колелото и наритал един ама се оказало , че само гледал :D
Аватар
Vikchooo
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1113
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:02 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Vikchooo » Чет Юни 04, 2009 8:16 pm

endkuro написа:А какво ще кажете, хрумна ми - за скъпите колела(2000лв+) може да се вгради gps и ако се открадне да се проследи с полиция :flamethr: но е трудно приложимо, да не кажа невъзможно... затова за града, както каза колегата, най-добре евтино градско колело, но то в София например толкова лоши пътища, че си е като offroad.



Ти знаеш ли това как трябва да се направи , защото съм заинтересован ... :dontknow:
Аватар
Vikchooo
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1113
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:02 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот bdz43r » Чет Юни 04, 2009 8:44 pm

Vikchooo написа:Ти знаеш ли това как трябва да се направи , защото съм заинтересован ... :dontknow:
1. Снабдяваш се с GPS приемник, който може да поддържа връзка с наземна мрежа (вероятно е възможно и с GPRS);
2. Измисляш му захранване (АА батерии няма да свършат работа - ще издържат 1-2 часа);
3. Намираш си радиомрежа, чрез която следиш къде се намира колелото. Вероятно мрежите на GSM операторите ще ти свършат работа срещу съответното заплащане разбира се.
Извод: по-евтино ще е да си купуваш ново колело след кражба.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Пет Юни 05, 2009 1:48 am

За скъпи коли е доста разпространено, но там нещата са различни. Най-малкото, че gps-а има къде да се скрие и има от къде да черпи енергия(акумулатора). При колелата е трудоемко, както написах в предишния си пост е почти неосъществимо. Много по-добре е евтино градско колело, иначе само gspa ще струва 500лв с монтаж и настройки и всичко.
Иначе попринцип има два начина. При единия gps-а изпраща заявка към сателита за кординати и ги приема. Но в сателита остават данните и чрез специален начин можеш да видиш моментно местоположение, както и местоположение в даден момент(час и минута). Демек пълна хронология. Втория е по-лесен и широкоразпространен, има вграден още един модул - gsm мрежа нужна за интернет трансфер на данни. Изпращаш заявка към gps-а за сегашно местоположение, той на своя страна се свързва със сателита и като получи данните ги изпраща през интернет и така получаваш мястото. Това се прилага много при коли, нуждаещи се от повече защита, а в повечето случаи за транспортните фирми, които искат да следят пратките как вървят и какъв е статута.
За велосипед е меко казано неприложимо. Къде ще сложиш двата модула, колко пари ще дадеш... няма смисъл. Единственото смислено е, ако колелото ти струва 6000+ и ти е адски ценно и би направил всичко, за да си остане твое, а да ти откраднат е винаги възможно и лесно(най-малкото насилствено като ти изкочат с нож в парка...), тогава може да се сложи някъде скришом мини предавател, които да работи на принципа сталит-предавател и да има сървър, които да получава данните от сателите и ти при нужда да ги изискаш...
За мен най-добрия вариант е да се издирят най-редовните лица, да се пратят по затворите за 1-2 годинки и ако пак крадат да им се отрежат ръчичките със същите инструменти, с които режат веригите... като по Кубратово.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот M1010X » Пет Юни 05, 2009 9:14 am

Абстрахирайки се от идеята за gps в байк, едно уточение: аз защо си мисля, че комуникацията GPS сателит - земя е еднопосочна за крайните потребители и е от небето към земята. Т.е. ти няма как да се обърнеш към сателита, да се автентикираш пред него и да му налееш някакви данни?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот IVO Jordanov » Пет Юни 05, 2009 9:23 am

endkuro написа:За скъпи коли е доста разпространено, но там нещата са различни. Най-малкото, че gps-а има къде да се скрие и има от къде да черпи енергия(акумулатора). При колелата е трудоемко, както написах в предишния си пост е почти неосъществимо. Много по-добре е евтино градско колело, иначе само gspa ще струва 500лв с монтаж и настройки и всичко.
Иначе попринцип има два начина. При единия gps-а изпраща заявка към сателита за кординати и ги приема. Но в сателита остават данните и чрез специален начин можеш да видиш моментно местоположение, както и местоположение в даден момент(час и минута). Демек пълна хронология. Втория е по-лесен и широкоразпространен, има вграден още един модул - gsm мрежа нужна за интернет трансфер на данни. Изпращаш заявка към gps-а за сегашно местоположение, той на своя страна се свързва със сателита и като получи данните ги изпраща през интернет и така получаваш мястото. Това се прилага много при коли, нуждаещи се от повече защита, а в повечето случаи за транспортните фирми, които искат да следят пратките как вървят и какъв е статута.
За велосипед е меко казано неприложимо. Къде ще сложиш двата модула, колко пари ще дадеш... няма смисъл. Единственото смислено е, ако колелото ти струва 6000+ и ти е адски ценно и би направил всичко, за да си остане твое, а да ти откраднат е винаги възможно и лесно(най-малкото насилствено като ти изкочат с нож в парка...), тогава може да се сложи някъде скришом мини предавател, които да работи на принципа сталит-предавател и да има сървър, които да получава данните от сателите и ти при нужда да ги изискаш...
За мен най-добрия вариант е да се издирят най-редовните лица, да се пратят по затворите за 1-2 годинки и ако пак крадат да им се отрежат ръчичките със същите инструменти, с които режат веригите... като по Кубратово.


:popcorn:
Подкрепяйте и стимулирайте начинаещите в спорта!
Аватар
IVO Jordanov
 
Мнения: 593
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 7:48 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот 25thframe » Пет Юни 05, 2009 10:03 am

bdz43r написа:
Vikchooo написа:Ти знаеш ли това как трябва да се направи , защото съм заинтересован ... :dontknow:


3. Намираш си радиомрежа, чрез която следиш къде се намира колелото. Вероятно мрежите на GSM операторите ще ти свършат работа срещу съответното заплащане разбира се.


Но GSM операторите в България, не предлагат подобна услуга, така че този вариант отпада.

вероятно е възможно и с GPRS


Възможно е, да. :)
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот edinmilion » Пет Юни 05, 2009 10:11 am

ICEonFIRE написа:Незнам дали тук е мястото да пиша,но ако модераторите сметнат за добре да ми преместят коментара.Днес ми осакатиха колелото.Някакви дебилни олигогфрени нещатстни са ми откраднали шока в даскало,докато е било заключено в едно помещение.Става въпрос за ето този : http://www.heli-bikes.com/Shop/product_ ... anguage=en .
Ето и реални снимки преди и след:



Ще помоля всички които видят такъф шок на колело различно от Ралей Номад,да ми пишат на скайп: warnerbrosscompany
или на телефон: 0885297993 . А за крадеца гарантирам,че няма да му се размине ако разбера кой е НЯМА!!!

И малко черен хумор - Някой ти помогна да си направиш куулото твърдак :eyebrow: Ако бях д'етектив щях да посоча и никове (това в кръга на шегата)

Дано наистина това е някаква шега...предполагам е направено от хора като нас (крадците биха взели цялото колело) което е простотията в случая... :V:
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот M1010X » Пет Юни 05, 2009 10:17 am

@25thframe - бъркаш. Има поне 2 или 3 компании, които правят точно това, като дори една от тях е собственост на Mtel - GPS Bulgaria :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот 25thframe » Пет Юни 05, 2009 11:43 am

M1010X написа:@25thframe - бъркаш. Има поне 2 или 3 компании, които правят точно това, като дори една от тях е собственост на Mtel - GPS Bulgaria :)


GSM операторите в България


Иначе, добре знам с какво се занимават GPS Bulgaria. :)
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот M1010X » Пет Юни 05, 2009 2:06 pm

Mtel = GSM оператор в България?

Но разбрах какво имаш предвид :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот 25thframe » Пет Юни 05, 2009 2:19 pm

И аз не те разбрах. :)

Исках да кажа, че Mobiltel ЕАД и GPS Bulgaria АД са фирми с различни дейности. И това че GPS-a предлагат едни услуги, не означава че и Mtel ги предлагат, независимо че фирмите са в тясно сътрудничество.

:beer:
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Пет Юни 05, 2009 5:40 pm

Услугите от gsm мрежите са за предоставяне на интернет, поне всички фирми, които работят с мобилните оператори, работят така. Чрез интернет услугата се получава информацията получена от gps-a :)
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот 25thframe » Пет Юни 05, 2009 6:31 pm

@ endkuro

Нека правим разлика между GPS позиционирането, за което ти е нужен GPS приемник (чип) вграден в дадено устройство, за позиционирането на което, е нужно то да извлече данни от "Глобалната система за позициониране", която е в орбита(те) около земното кълбо и GSM мрежата изградена от операторите които предлагат мобилни услуги, работещи посредством базовите станции (BTS или BS) разположени в
различни точки на земното кълбо, като за позиционирането посредством последните е нужно да имаш, subscriber identity module поставен в устройство което работи на 850/900/1800/1900Mhz и регистрацията на SIM-a във VLR-а на мобилният оператор, чиято мрежа ползваш. Разбира се, има устройства които могат да работят и с двете "системи" - най-често чрез тъй нареченият A-GPS приемник, който от своя страна освен GPS извличане на данни, за по-бърз старт (топло стартиране/позициониране) ползва и мрежата на мобилният оператор, като извличането на информацията се прави посредсвом GPRS data service-а, наличен в GSM мрежата (който ни charge-и малко или много :evil: )
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Пет Юни 05, 2009 8:17 pm

А да, прав си, аз си мислех, че говорим само за gps, много се извинявам. Иначе и този вариант го има, но тука вече трябва оператора да го предлага като услуга. Иначе за обикновен клетъчен телефон съм чувал само за намирането по клетка :) и то с основание и съдебно разрешение/полицейска акция...
Дано се направи разследване най-накрая, поне да намалят кражбите, че то в какъв бизнес се превръща... както непрекъснато колегите казват - не купувайте съмнителни колела, без документи и тн. само стимулирате кражбите.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Вто Юни 23, 2009 9:34 pm

:offtopic:
Моля оправете заглавието на темата, такава дума "каражба" не съществува. Че започнаха да пускат дублиращи теми, заради тази грешка търсачката не открива правилно темата...
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот subritual » Вто Юни 23, 2009 10:15 pm

endkuro написа:чувал само за намирането по клетка :) и то с основание и съдебно разрешение/полицейска акция...

Има и фирма която предлага тази услуга срещу заплащане в Мтел.
Но къде по......... ще завреш тая техника в колелото?Може би в тръбата на седалката,а пък рамката ще е съгласувана като антена на ГСМ/ГПС?
щото и мен много ме кефят хайтек решенията.............
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот PtD » Вто Юни 23, 2009 11:48 pm

Много ми е по-интересно с какво ще го храниш... Особено ако е завряно в тръби и по тази причина - добре екранирано.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот edinmilion » Сря Юни 24, 2009 11:01 am

seb написа:Заловен крадец!
Post by seb » 23 Jun 2009, 22:52

Здравейте!

Едно относително добро съобщение - днес по обяд залових един от "конекрадците", които върлуват из центъра (може би не само) при опит да ми бъде откраднато колелото (пак). Среден на ръст, бучава (рошава) средно дълга коса, силно изразена липса на зъби (тук нямам пръст). Май се казва Кирчо (това го дочух), набор 78, от Дружба. Разхожда се с клещи-резачки в чантичката. Сега е задържан. Случап е към 01 РПУ, полицейски участък Средец (на Раковски). От там, докато давах жалбата (за съжаление ще е само за "опит за кражба" (не я беше досрязал веригата), казаха, че съвпада по описание на други случаи на кражба, така че може още обвинения да му се предяват. Молбата ми е, който по описание се сеща за този индивид, че е замесен в кражба на колелото му, да потърси начин да се свърже с това районно. Може пък да е и вашият човек. Не че знам дали ще стане нещо в крайна сметка, ама да опитаме поне. За другите жертви на такива престъпления - късмет, дано намерят някакви колела покрай този. И аз си чакам още старото...

П.П. Дори не яде достатъчно бой, аз съм пацифист по природа. Веждата сам си я разби :banghead:


Заслужавал е повече бой, не знам как си се стърпял при положение че си го хванал в действие...за това се изискват здрави нерви :eyebrow: :beer:
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Сря Юни 24, 2009 3:30 pm

Ще се разхожда с клещи, заслужава яко бой, ама яко. Защото е човек с многобройни престъпления и е ясно, че няма да отговаря за тях.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот sekunda » Пет Юни 26, 2009 11:30 pm

<offtopic>
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=347614

Тоя човек , след тия осем месеца които ще излежи, ще продължи да краде ....Според мен трябва да лежи поне няколко години ,че да се замисли дали да продължава да краде.
sekunda
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 3:16 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот IVO Jordanov » Съб Юни 27, 2009 12:17 am

sekunda написа:<offtopic>
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=347614

Тоя човек , след тия осем месеца които ще излежи, ще продължи да краде ....Според мен трябва да лежи поне няколко години ,че да се замисли дали да продължава да краде.


За да излезе съвсем озлобен и да почне да убива?!
Подкрепяйте и стимулирайте начинаещите в спорта!
Аватар
IVO Jordanov
 
Мнения: 593
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 7:48 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот PtD » Съб Юни 27, 2009 8:42 am

E, по твоята логика излиза, че направо трябва да ги пускат, че не дай си Боже, взели да се озлобят...
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 157 госта