Как да се предпазим от кражба на велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот IVO Jordanov » Съб Юни 27, 2009 9:48 am

Не, просто казвам, че не сме ние хората, които да определят за кое престъпление какво да е наказанието. Не мисля, че сме (поне аз) достатъчно компетентни по въпроса.
Друга е темата нашата правосъдна система колко е компетентна или по-скоро колко е функционираща, но това е дискусия без край и по-добре да не навлизаме в подробности!
Подкрепяйте и стимулирайте начинаещите в спорта!
Аватар
IVO Jordanov
 
Мнения: 593
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 7:48 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот endkuro » Съб Юни 27, 2009 10:32 am

Трябва да ги осъдят според законите. А не по някакви съкратени процедури с по 1/2 от минималната присъда за престъплнението, за което са осъдени.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Frida » Нед Юли 12, 2009 4:17 pm

Как да се предпазим от каражба на велосипед?
Да не го изпускаме от поглед и да сме на растояние достатъчно близко, че крадеца да те запомни за цял живот.
Аз ако я хвана тая гад мръсна дето ми промени живота... ше го вържа на Витоша и ще отворя нова тема в , която ще обясна на всички къде е! :crazy2:
Аватар
Frida
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 12:13 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Lyuben » Съб Юли 25, 2009 6:04 am

Интересено е с какви катинари сте били заключили откраднатите ви колела, давайте повече инфо за това, може да е полезна информация за други. Явно някои модели не са надеждни и се отварят бързо.
Lyuben
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 1:36 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот contty » Съб Юли 25, 2009 5:35 pm

Lyuben написа:Интересено е с какви катинари сте били заключили откраднатите ви колела, давайте повече инфо за това, може да е полезна информация за други. Явно някои модели не са надеждни и се отварят бързо.

:bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :crazy: :crazy: :crazy:
Абе, човек, колелото НИКОГА НЕ СЕ ОСТАВЯ просто ЗАКЛЮЧЕНО БЕЗ ДИРЕКТЕН ВИЗУАЛЕН КОНТАКТ!!!!
Как така "какви катинари"??? - никакви катинари, вериги и каквото и да било друго не може да ти опази колелото, особено в центъра на София! През цялото време трябва да си нащрек и да го гледаш. Не разчитайте на вериги, катинари и т.н.!
Дебнеш :batman: и после :dark:
кратка схватка и наново ескадроните летят...
Аватар
contty
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1545
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 1:07 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот shaady » Съб Юли 25, 2009 10:49 pm

Да питам тука..
Има ли рискове да ти откраднат колелото ако го заключиш пред училището на специални "паркинги" за колела? :erm:
Защото се притеснявам, че няма да имам визуален достъп до колелото и портиера не се знае къв е...
Аватар
shaady
 
Мнения: 687
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 11:02 am
Местоположение: Варна

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот marsa » Съб Юли 25, 2009 10:59 pm

shaady написа:Да питам тука..
Има ли рискове да ти откраднат колелото ако го заключиш пред училището на специални "паркинги" за колела? :erm:
Защото се притеснявам, че няма да имам визуален достъп до колелото и портиера не се знае къв е...
Да. Тук имаше няколко оплаквания за откраднати велосипеди от "пред портиера" и т.н. Колелото се пази най- добре с поглед и присъствие. Казано и доказано многократно в темата и навън. Тази тема е само за обяви за откраднати велосипеди. Има тема за опазване от кражба.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот azzmaster » Нед Юли 26, 2009 8:44 am

Аз видях онзи ден в практикер някакви заключалки по 36 лева които бяха горе долу 10тина пъти по дебели от обикновените от 4 лева , само че и тежаха 10тина пъти повече.чудя се да си взема една такава ,ама ако е достатъчно дълга да захваща и капли и рамка ще тежи повече от колелото сигурно....адската мания.
Аватар
azzmaster
 
Мнения: 272
Рейтинг: 1192
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот shaady » Нед Юли 26, 2009 9:02 am

Аз си мисля, че 15-20мм метално въже трудно ще ги среже с резачки, за разлика от верижките и тънките метални въжета..
Ама не се знае.. :smash:
Аватар
shaady
 
Мнения: 687
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 11:02 am
Местоположение: Варна

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот marsa » Нед Юли 26, 2009 9:15 am

Когато веригата е по- здрава и не може да се среже, се троши ключалката с по- здрава отвертка, или специално изработен "инструмент"... за всяка заключвалка си има съответните методи, за съжаление.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Alpina » Нед Юли 26, 2009 9:33 am

Мдам, който не може да мисли, ще мъкне по 5-8кг железа :D
Ама нали е на негов си гръб - лошо няма тогава...

За последно съм заключвал колело преди повече от 3 години :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот contty » Нед Юли 26, 2009 4:07 pm

shaady написа:Има ли рискове да ти откраднат колелото ако го заключиш пред училището на специални "паркинги" за колела? :erm:
Защото се притеснявам, че няма да имам визуален достъп до колелото и портиера не се знае къв е...

Сигурно е, че няма да го намериш, където си го вързал.
Биологическият факултет е един прекрасен пример за това как си заключваш колелото на стойката в близост до портиера и после не го намираш. Гледаш записи от камери и виждаш как ти го отмъква някъв с шапка... Доста колеги останаха без колела там. За това аз си нося колелото с мен в залата, където имам изпит и ми е спокойно, че през цялото време е пред очите ми.
кратка схватка и наново ескадроните летят...
Аватар
contty
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1545
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 1:07 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Анелия » Нед Юли 26, 2009 4:24 pm

contty написа:За това аз си нося колелото с мен в залата, където имам изпит и ми е спокойно, че през цялото време е пред очите ми.

Уоу! Доста либерален пропуск. В Шумен пред поликлиниката се карат даже ако го оставиш до знака "Паркирането забранено", въпреки че е в тревата и на никого не пречи. Карат те да го оставиш на отсрещния тротоар :crap: На много места се карат като се вмъкнеш с колелото и дори пърхащ и невинен поглед а.к.а "аз съм блондинка и съм безпомощна" не минава :nono:
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот shaady » Нед Юли 26, 2009 8:24 pm

Лошо...
Ако портиера разрешава да се слага колелото в сградата, а не навън ще е добре, ако не - ще се ходи пеша. :D
Аватар
shaady
 
Мнения: 687
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 11:02 am
Местоположение: Варна

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Alpina » Нед Юли 26, 2009 9:14 pm

Надай се Пенке ле...
Само ще ти кажа от сега, че ще е малко нагло, ако пишеш след няколко месеца в темата за откраднатите колела :(!:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 27, 2009 9:33 am

Сигурно вече е писано, но не съм чел всичките 5 стр. на темата.

Та оставяйте колелото винаги на най-тежка предавка. По този начин ако някой се опита да го отмъкне няма да има възможност да избяга бързо. Най-добре никога не оставяйте колелото без надзор.

ПП Последно се возих във вагона за велосипеди, който беше доста хубав : - )
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3982
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот bai_Dobri » Пон Юли 27, 2009 10:35 am

Аз лично не бих си заключил колелото с нещо което струва 100 пъти по евтино! Освен това как да го заключа така че да мине през предната и задната гума, така че някой да не може да ги вземе само тях ...
Изображение
Аватар
bai_Dobri
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 7:34 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Alpina » Пон Юли 27, 2009 11:11 am

Няма ли да разберете, че няма ключалка, която да опази колелото!
Може да използвате такава, само ако ще го виждате, но трябва да се отдалечите на 15-20 метра например, или да влезнете в магазин, но пак виждайки го през цялото време - т.е. колкото тя да послужи, за да забележите, че някой се върти около него и да го спрете, защото веригата/ключалката ще го забавят за 10-15 секунди.
Т.е. м/у ключалка за 10 лв и такава за 50 разлика съществена няма, ако няма да го наблюдавате.
Единствено което ще постигнете, ако тръгнете да влачите 50кг железа, е да се мъчите излишно. Те няма да ви помогнат никак.

Това да си оставяте колелото, някой пазач да го наблюдава също не е никак безопасно, освен ако не ви е познат.
Едно, че те не се навиват да поемат отговорност, второ и да стане нещо, ще има "ама аз не знаех, че не е негово"

Виждате, че и да си оставяте колелата покрай камери, също не е никак безопасно.
Има и сигурни начини, но те са реализирани само на няколко места и са за частни ползватели.
Последна промяна Alpina на Пон Юли 27, 2009 11:44 am, променена общо 1 път
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот PtD » Пон Юли 27, 2009 11:25 am

Аз рискувах един път и си го оставих заключено, без да го виждам. Пред КАТ! :nuts:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот PrO_MtB » Вто Юли 28, 2009 11:30 am

Много просто една селска верига дебела 10-тина см.и катинара от ткзс-то нема отключване!Е,не е най-естетичния метод,но върши работа! :smokin:
http://userbars-bg.com/uploads/Спорт/dh_rider.jpg
PrO_MtB
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1034
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 9:43 am
Местоположение: Плевен

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот did » Вто Юли 28, 2009 1:00 pm

PrO_MtB написа:Много просто една селска верига дебела 10-тина см.и катинара от ткзс-то нема отключване!Е,не е най-естетичния метод,но върши работа! :smokin:

Малиииии... верига с ДЕБЕЛИНА 10 САНТИМЕТРА... :bigeyes:

У ваше село да не се занимавате с издърпване на закъсали в блата танкове?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот papi007 » Вто Юли 28, 2009 1:34 pm

Аз като мярка , доста често след като спра с колелото и го оставя за малко, гледам винаги да спирам на трети четвърти венец отзад. Като сляза, превключвам на последна предавка, та ако някой намери смелостта да го краде докато ми е пред очите и е решил да ми бяга с каране - да му объркам плановете. Предполагам че ще падне, та да ми е по-лесен да го почвам... Ама стига с тея фантазии, че ще се подмокря от кеф при мисълта как летят зъби и всичко което не е достатъчно здраво прикачено към тялото на "щасливеца" :evil:
После преди да се кача, си превключвам горе долу на предавката на която съм бил и бавно потеглям.
Досега не съм я изпробвал тази система, дано и не ми се налага, но като вече сбогувал се с един скот преди доста време, си имам едно на ум :deal:
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот _SoRa_ » Вто Юли 28, 2009 3:32 pm

Ако се наложи да оставя велосипеда си се старая да е за кратко време, да е заключен към нещо неподвижно /знак, кошче за боклук, метална тръба и т.н./ т.е. да не може да го "хване под мишница", да мога да го виждам или моя приятел да е до него. В Сливен се крадат най- вече не заключени велосипеди. Веднъж си изпатих /ама пак си го намерих/.
Мисля си да си купя някой по- евтин байк, че ако ми се налага да го заключвам някъде да не ми трепери душичката дали ще го намеря там където го оставих.
_SoRa_
 
Мнения: 2531
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот mariobg » Вто Юли 28, 2009 4:09 pm

1. Никога не оставям колето без надзор, т.е. да нямам визуален контакт с него. Задължително го заключвам.
2. Отскоро колегата Alpina ми даде за мен ценен съвет, отпред на най-малкия венец, отзад на най-големия, ако правилно съм разбрал вашата терминология 1-1. Така оставено колелото е невъзможно бързо отдалечеаване в първите 3-4 секунди, който може да са достатъчни да настигнете грабителя.
3. Може да си натегнете с инструмент механичната дискова спирачка, или да си разкачите v-brаке-а, на теория би трябвало да се получи забавяне на крадеца.

п.с. Лично аз си държа байка в къщи, в офиса е в заключен гараж, не ходя да пазарувам с него и ако пия бира с приятели да е на не повече от 2-3 крачки от мен.
Последна промяна mariobg на Вто Юли 28, 2009 4:18 pm, променена общо 1 път
Аватар
mariobg
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1437
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:34 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот jd » Вто Юли 28, 2009 4:16 pm

mariobg написа:3. Може да съ натегнете със инструмент механичната дискова спирачка


:agree:
При ББ7ците това е много лесно - от връките отстрани. Аз дори на шега казвам на тоя похват "да дръпнеш ръчната". Но все пак това върши работа, ако колелото е до теб, на не повече от една ръка растояние ;)
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Alpina » Вто Юли 28, 2009 4:30 pm

При тях е така, но при шиманските (поне при евтините) това става с шестогран и е къде-къде по-трудно :evil:

mariobg написа:2. Отскоро колегата Alpina ми даде за мен ценен съвет, отпред на най-малкия венец, отзад на най-големия, ако правилно съм разбрал вашата терминология 1-1. Така оставено колелото е невъзможно бързо отдалечеаване в първите 3-4 секунди, който може да са достатъчни да настигнете грабителя.


Точно обратното, за да е по-трудно завъртането в началото ;)
Ама и така става, защото с зора да завърти по-бързо и ще се преобърне :rofl:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот veskoz » Вто Юли 28, 2009 11:17 pm

Дори под зоркия ми поглед велосипеда седи на максимум 5 метра със СВАЛЕНА ВЕРИГА...аа и тичам завидно бързо колкото и нескромно да звучи :evil:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Daniel Panev » Чет Авг 06, 2009 10:37 am

Примерно така:
Изображение
:rofl:
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот hrissim » Чет Авг 06, 2009 11:24 am

А, набележат ли те/го - НЕМА спасение...

Някой да е застраховал колелото си в БГ? "Пълно каско"? :D

Тва сериозно питам!
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот tanec » Чет Авг 06, 2009 5:52 pm

Просто предложение след следобеден сън. Ако се вземе джобен електрошок, който да се върже към рамката не мисля, че някой ще може да го барне дори да не е заключено.
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта