USB зарядно към динамо

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот APD » Чет Яну 23, 2014 4:53 am

И точно колко много, мастер?
APD
 
Мнения: 462
Рейтинг: 977
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:42 pm

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Нед Юни 11, 2017 3:16 pm

И какво най сетне успяхте ли да сковете читаво зарядно? Колкото до съпротивлението на динамото то е пренебрежимо малко/ говорим за динамо главина/ номиналното напрежение на което е 6V 3W.
Аз имам същия проблем и незная как точно да го реша. Фаровете които ползвам са стандартни светодиодни с електроника някъква в тях обаче имат един кусур- при ниска скорост пулсират доста дразнещо! А енергия има достатъчно това динамо. Може да зарежда група батерии през светлата част когато не се ползва осветление примерно . Ако някой има практическо решение да сподели конкретна схема. Говорим за динамо от този тип: https://dragzone.bg/predna-dinamo-glavi ... no-dh-3d37
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Нед Юни 25, 2017 9:39 pm

Ето го, това е истината! Само цената е малко трепеща...http://www.cbuy.bg/productInfo.aspx?use ... Dynamo+hub
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот Brave » Нед Юни 25, 2017 10:10 pm

Чак пък истината - с тоя USB конектор, особено така монтиран, малко дъжд да има и оставаш без фар. А и цялото изглежда като правено в час по трудово обучение в Китай - кутийката с батериите е особено зле - прилича на прототип, не на готово изделие. Но идеята е ОК.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот Петър Велков » Нед Юни 25, 2017 11:34 pm

Ъъъм, не че нещо, ама аз като обикалях България преди ~3 години (4368 км. за 44 дни) ползвах за зареждане една платка, правена от мой познат. Частите са под 10 кинта, ако някой изяви желание мога да го измуфтя да пуснем някоя и друга бройка. Въпрос на въображение и предпочитания ще е всеки да я "скрие" от дъжда както намери за добре.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Пон Юни 26, 2017 11:25 pm

Петър Велков написа:Ъъъм, не че нещо, ама аз като обикалях България преди ~3 години (4368 км. за 44 дни) ползвах за зареждане една платка, правена от мой познат. Частите са под 10 кинта, ако някой изяви желание мога да го измуфтя да пуснем някоя и друга бройка. Въпрос на въображение и предпочитания ще е всеки да я "скрие" от дъжда както намери за добре.

Благодаря колега, измуфти го. Като е готово пиши ми на лична да ти дам данни и ми я изпрати с Еконт с наложен платеж!
Колкото до местото това колело което правя в момента место по него колкото искаш!
Идеята е да имаш читаво осветление и възможност за зареждане на телефон, навигация, малко радио примерно.
Последна промяна krazz4o на Пон Юни 26, 2017 11:42 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Пон Юни 26, 2017 11:33 pm

Brave написа:Чак пък истината - с тоя USB конектор, особено така монтиран, малко дъжд да има и оставаш без фар. А и цялото изглежда като правено в час по трудово обучение в Китай - кутийката с батериите е особено зле - прилича на прототип, не на готово изделие. Но идеята е ОК.

Е те колите като минат през гьол и умират ..... Ти какво би предложил по-добро?
В момента разработвам ремарке за велосипед с две колелета и динама в главините за пълно обезпечение от електричество! Проблема е кой да скове читава електроника?
Всички които познавам занимаващи се с електроника са професионални мързели! Като им кажа какво съм замислил ми изнасят лекция на тема : "То това не се прави така" и когато им поставя въпроса "Добре направетего тогава както трябва" започва другата лекция на тема: " Това така не става" !
Благодаря за вниманието!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Нед Юли 23, 2017 8:03 pm

Всички се оплакват от недостиг на осветление, но никой не прави нищо по въпроса!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот vencil » Пон Юли 24, 2017 6:38 am

https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... id=0;pgc=0 ако не гледаме цената това е ама... :crap: . Със сигурност съм виждал из нета такива схеми но в момента не мога да се сетя къде.
Нещо такова: https://www.arenddeboer.com/diy-hub-dynamo-usb-charger или https://www.google.bg/search?q=DIY+hub+ ... 80&bih=885
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Пон Юли 24, 2017 8:46 pm

vencil написа:https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=12776;menu=1400,1480;mid=0;pgc=0 ако не гледаме цената това е ама... :crap: . Със сигурност съм виждал из нета такива схеми но в момента не мога да се сетя къде.
Нещо такова: https://www.arenddeboer.com/diy-hub-dynamo-usb-charger или https://www.google.bg/search?q=DIY+hub+ ... 80&bih=885

Дааааа, явно ще трябва да викаме "НЕВОЛЯ"-та!
Искам да направя ремарке за рекумбента което да служи за превозване на обурудването при преходи за къмпингуване като в главините ще има хъб динама които да зареждат акумулатор за да има ток за зареждане на телефон, слушане на радио, подържане евентуално на навигация и някакво осветление за вечер.
Мисля, че това не е прекалено и не е космическа технология.
Ама не мога да разбирам от всичко! Занимавам се със стругаро-фрезистки услуги, имам машини в ръцете и някъква техническа мисъл но електрониката не ми е силна страна. Познанията ми са повърхностни!
А колкото до цените в сайта са изпържващи! Търся нещо по-човешко!
И все пак благодаря за отзива!


П.С. Идеята е енерго обезпечени на приемливи цени и независими от батерии и зарядни.
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот Pileto » Вто Юли 25, 2017 12:28 am

Привет колега
нямам нищо против главината - динамо, но все пак това са си полезни ватове идващи от теб. Не знам колко са ефективни тези главини, но помня едно време когато балканчето ми беше с две динама и три фара, че се налагаше да въртя надолу и на по - малките наклони.
Защо не помислиш за слънчевата енергия?
Не знам колко място имаш и какво ще ти е ремаркето, но като се започне от предложения като тези:

https://www.aliexpress.com/item/TUTUO-1 ... a94b325264

https://www.aliexpress.com/item/TUTUO-H ... a94b325264

та може и да се стигне да си сложиш и обикновен слънчев панел (не сгъваем, а такъв с рамка - мисля за 60 лв може да се намери 20 вата панел) , който да ти служи за покрив на ремаркето. Трябва да се има предвид, че няма да може да работи на 100% с първите слънчеви лъчи, нито пък ако не е насочен директно. Също ако се кара в гора или в облачно време...та затова е хубаво да се презапаси малко като мощност. За по - голям панел си има регулаторчета на 5 волта и си готов. Ако пък имаш излишък от електроенергия може да си вземеш една външна батерия...след като всичко друго ти е заредено да заредиш нея и да имаш резерв за лошо време или нощ. Друг минус е теглото - по голям панел повече тежест...
Да се има предвид също, че показаните параметри са в идеални условия. Като се нагреят панелите започва да ги мързи. Аз с две панелчета даващи общо 650 милиампера, като се нагреят пада до 500 милиампера, за 6 часа сложени на хоризонтална повърхност съм събирал 3000 милиамперчаса или 3 амперчаса, което е горе-долу зареждането на един телефон от 0 до 100%.
Стъклата обикновено са калени и издържат на стрес, вибрации, градушка и т.н. не знам при падане и удар в камък какво би се случило. Принципно като се счупи стъклото му става на като на кола предния прозорец - на дребни стъкълца, но няма падащи парчета и остри ръбове.
Ако искаш още разяснения - обикновено чета форума.
Pileto
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Нед Фев 01, 2015 9:05 pm
Местоположение: Габрово

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот vencil » Вто Юли 25, 2017 6:31 am

Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот Петър Велков » Вто Авг 01, 2017 2:04 pm

Pileto написа:Привет колега
нямам нищо против главината - динамо, но все пак това са си полезни ватове идващи от теб. Не знам колко са ефективни тези главини, но помня едно време когато балканчето ми беше с две динама и три фара, че се налагаше да въртя надолу и на по - малките наклони.


След цитата дори не се хабих да ти чета мнението.

Динамо-главините са достатъчно ефективни, за да не можеш ти да усетиш тяхното съпротивление. С постоянно активна такава главина преди три години изминах 4368 км. за 44 дни с обща положителна денивелация от почти 45 хил.м., возейки около 35 кг. багаж в дисаги на колелото.

Схема на USB зарядно за динамо-главина, барабар със снимки и платка - тук: https://drive.google.com/file/d/0B0Kfiq ... sp=sharing
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот Pileto » Вто Авг 01, 2017 6:36 pm

Да де, както казах, не съм запознат и никога не съм имал такава главина. Просто предложих алтернатива, да чете който иска.
Pileto
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Нед Фев 01, 2015 9:05 pm
Местоположение: Габрово

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Сря Авг 02, 2017 12:42 am

Не се хабете колеги! Реших го проблема! Стана прекрасно, свети та свети даже "ЕНЕРГОТО" искаха да сключим договор ,че им осветявам улиците :roll2: . Една готова платчица DC-DC конвертор който прави напрежението подходящо за два диодни фара с по 7 светодиода и още една платчица регулатор която зарежда батерии така, че като спреш фаровете да светят! Остава да закачим USB-то от 5-тя волта и смартфончето ще зарежда! https://www.zahranvane.com/Захранващи-модули/DC-DC-модули/C2596 , https://www.zahranvane.com/Захранващи-модули/DC-DC-модули/MP2307-5V-USB
Благодаря за вниманието!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Вто Мар 20, 2018 10:45 pm

Пичове здравейте,
Много яко работят тия платчици от "Захранване.ком"! И фарчетата добре работят! И нови си сложих/сътворих/ с убийствените 1200 лумена на фарче! Истински очивадки!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: USB зарядно към динамо

Мнениеот krazz4o » Сря Май 12, 2021 10:45 pm

viber_изображение_2021-05-09_19-16-36.jpg
Ей го "зверчето"
(245.37 KiB) 66 пъти
Ха за много години! Как сте бе хора, какви ги вършите, до къде е докарахте?
Аз направих голям пробив в осветлението на велосипеда който сътворих. Да са живи и здрави братята китайци че пращат за стотинки истински платчици и човек си решава проблема за стотинки.
На велосипеда има динамо в главината , тока постъпва в грец с як електролитен кондензатор от там в DC - DC понижаващ конвертор от там в друга платка която е зарядна с контрол на разряда и от контрола на разряда към консуматорите през ключета, а от 5 волта на конвертора към отделна платка на която на входа подаваш от 0,9 - 5,5 волта и на изхода дава 5 волта през USB порт.
Системата поддържа отпред габарит 1 , дневни светлини 2 , къси светлини 2 и дълги светлини 2 а отзад две постоянно светещи червени светлини , зарядно за телефон и група от 8 бр. батерии 18650 х 2,100 милиампер часа.
Пичове много съм доволен от себе си даже сам си завиждам.
Много Ви благодаря за непомоща! По този начин ме амбицирахте да се справя сам и то доста добре!
Пожелавам Ви успехи в творчеството и мачкането на педали !
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта