Промени в Закона за движение по пътищата

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Bikersteam » Пет Фев 17, 2012 10:53 pm

Колеги , случайно разглеждах новините когато попаднах на интересна статия.Става на въпрос, за вече внесени от председателя на транспортната комисия в парламента Иван Вълков и още няколко депутати идеи за промени в Закона за движение по пътищата.

Тези които са свързани с шофьорите на автомобили /и аз съм такъв/ няма да ги коментирам , не е тема в този форум , но има една поправка която е свързана с нас и ще ми е интересно да чуя мнението Ви..

Цитирам

Велосипедистите ще трябва да са със светлоотразителна жилетка и да се движат възможно най-близо до дясната граница на платното.
Катаджиите ще следят дали спазват тези изисквания и при нарушения ще глобяват колоездачите с 10 лева.


Аз лично колкото намирам за добра идеята , толкова и я смятам за непрактична от моя гледна точка. Виждал съм много колоездачи карайки с такава жилетка и ми се струва ,че доста пречи.. попринцип няма копчета отпред и се вее което впредвид опита ми с някой подобни якета доста пречи особено при вятър.. Донякъде би навредило и на охлаждането на тялото , понеже доста хора карат със сравнително скъпи екипи от материя която "диша" , и тази жилетка ще развали цялата система заложена по начало.. Друг е въпроса , че ако се кара с раница каква част от нея ще се вижда... Лично аз винаги съм наблягал на сравнително ярки и светли дрехи точно с идеята за някакъв баланс между комфорт и безопастност /да ме виждат отдалече/
Седят си две бълхи, мечтаят си:
- А като забогатеeм, ще се купим куче!
Аватар
Bikersteam
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:30 pm
Местоположение: Sofia City

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Фев 17, 2012 11:14 pm

Единственото нещо, което не ми харесва - написано е изрично жилетка, а не светоотразителна дреха
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот PtD » Пет Фев 17, 2012 11:43 pm

Искам да видя как глобяват циганетата с "Балкан"-четата с по 10 лева, задето не са със светлоотразителна жилетка :magnify: :nuts:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 18, 2012 3:05 am

Тая работа с жилетките може и да става да лежерно градско придвижване, но не е за сериозно каране. Веднъж обличах такава жилетка и добре кипнах. Това не е спортна дреха.
Що не задължат и мотористите да носят тогава такива, да ги видим рокерията тогаз :evil:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот rarekin » Съб Фев 18, 2012 3:52 am

За тези, които твърдят, че такива жилетки са непригодни за каране на велосипед, защото спарват - предполагам, че си представят светлоотразителните жилетки за автомобилисти, които са изработени, за да удовлетворяват нуждите на автомобилистите. За велосипедисти се продават светлоотразителни жилетки, които са от изцяло мрежеста материя и имат Велкро - ленти, за да се стягат и да не пречат по никакъв начин.

Аз ползвам това
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот hrissim » Съб Фев 18, 2012 7:47 am

Чудя се дали две-три наставени свалящи се светлоотразителни ленти, прихванати за джърси/връхна дреха няма да свършат работа? :dontknow: Дефинирана ли е "светлоотразителна жилетка" в закона?
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Съб Фев 18, 2012 10:03 am

hrissim написа:Чудя се дали две-три наставени свалящи се светлоотразителни ленти, прихванати за джърси/връхна дреха няма да свършат работа? :dontknow: Дефинирана ли е "светлоотразителна жилетка" в закона?


Не е дефинирана, ама ходи обяснявай на някой униформен какво е "Светлоотразителна жилетка"!
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот heep » Съб Фев 18, 2012 11:25 am

Според мен жилетката няма да постигне целта си в колоезденето - примера с раницата на гърба, от горните постове, е достатъчно показателен. Много по-голям ефект би имало задължаването за използването на светлини - предна и задна.
Съгласен съм, че има крещяща нужна от нещо за подобряването на видимостта, но всички караме с раници, или поне често го правим.
Аз лично съм и от страната на шофьорите и не са редки случаите в който ми е идело да тегля майната на някого защото кара безобразно и без да се вижда през нощта.
В Холандия никой не се занимава с жилетки и подобни, но нямаш ли работещи светлини - предна (бяла) и задна (червена) - 50 евра.
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Bikersteam » Съб Фев 18, 2012 1:04 pm

Лично аз като си купувал дрехи съм съобразявал избора си именно с това като сложа раница /почти винаги карам с такава ..няма как / да си вижда някаква светла част от дрехата... Освен това и раницата като я избирах, гледах отзад да има сиви/зелени светлоотразителни ленти, които даже съм си правил експеримент и се виждат от доста прилично разстояние.

rarekin

Тази жилетка сега я виждам и наистина изглежда интересно , но пак ми се струва че с по обемна раница задната и част ще бъде закрита.

А както казаха по нагоре в темата , освен една идея по ниската скорост на придвижване колоездачите не се различават особено от тези каращи скутери , мотопеди и т.н. Карането през тъмната част на денонощието с изправни стоп и фар , си има въведен закон за това , друг е въпроса че не се следят.. И аз съм шофьор и доста пъти съм псувал вечер някой колоездач целия в черно без всякакви светлоотразители и светлини карайки в средата на платното стремейки се да не се хвърли в някоя щахта без капак " в най дясната част на платното"

Аз винаги си нося фар и стоп в раницата , ако евентуаално се случи да се прибера по тъмно да ги монтирам за 2 минути. Не седят непрекъснато на велосипеда поради характерните кражби , както и това че стила ми на каране ги кара често да изпадат по пътя.. но е факт, че са в мен..
Седят си две бълхи, мечтаят си:
- А като забогатеeм, ще се купим куче!
Аватар
Bikersteam
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:30 pm
Местоположение: Sofia City

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот APD » Съб Фев 18, 2012 2:30 pm

Значи за да ти изпадат по време на каране, имат лош монтаж, което е твое задължение да не са с такова.
Конкретно за жилетките ще кажа, че да се кара с тях по някои улици и булеварди на София е опасно, заради стърчащите препятствия през дясната линия на платното. Кофи за боклук, по-високо спряли автомобили (огледала, някои брони, резервни гуми, антени ...), клони на дървета, хора махащи с ръце на такси или маршрутка.
Интересна е позицията в ЗДП кога точно се води тъмната част на денонощието, за да слагам жилетка, защото аз лично имам проблеми с карането именно тогава (ненастроени фарове на МПС-та, лошо улично осветление и тн). За целта един силно осветяващ фар ще излезе солено на голяма част от велосипедистите.
APD
 
Мнения: 462
Рейтинг: 977
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:42 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Yavkata » Съб Фев 18, 2012 4:00 pm

От години карайки в града вечер съм със задна червена мигалка, отпред бяла светлина (челник) и светлоотразителна жилетка ПОКРИВАЩА и раницата. Знам, че колкото и добре да се виждам, пак рискувам да бъда отнесен, но се стремя да се пазя. Като шофьор напълно одобрявам задължително ползване на светлотразителна жилетка, НАРЕД с осветлението.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот bdz43r » Съб Фев 18, 2012 4:13 pm

Мисля, че липсата на такава жилетка е най-малкият проблем с велосипедистите по пътищата. На самоубиец никакви жилетки не могат да му помогнат, той пак ще си кара по Цариградско шосе, вместо в съседния парк.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 18, 2012 4:18 pm

Аз залагам нощем на светлините. Денем би трябвало да ме виждат.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот rarekin » Съб Фев 18, 2012 6:24 pm

Bikersteam написа: rarekin

Тази жилетка сега я виждам и наистина изглежда интересно , но пак ми се струва че с по обемна раница задната и част ще бъде закрита...


Конкретно с тази жилетка няма проблеми да я разпънеш над пълна 20 л раница. Ако раницата е толкова голяма, че да не може да се събере под жилетката винаги е вариант да сложиш жилетката на самата раница, макар че ефекта от това не е 100% същия.


Bikersteam написа:А както казаха по нагоре в темата , освен една идея по ниската скорост на придвижване колоездачите не се различават особено от тези каращи скутери , мотопеди и т.н. Карането през тъмната част на денонощието с изправни стоп и фар , си има въведен закон за това , друг е въпроса че не се следят.. И аз съм шофьор и доста пъти съм псувал вечер някой колоездач целия в черно без всякакви светлоотразители и светлини карайки в средата на платното стремейки се да не се хвърли в някоя щахта без капак " в най дясната част на платното"


Според мен идеята на жилетката не е да замести светлините, а да бъде допълнение към техния ефект. Освен това слагането на такава жилетка има и леко възпитателна цел - докато светлините ги включваме почти по навик, когато е тъмно, играта с поставянето на жилетката винаги дава едни секунди за размисъл, преди да подкараме велосипеда. При всички положения жилетката/светлините не заместват внимателното и съобразено с останалите участници в движението придвижване.

+1 за написаното от Yavkata
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот heep » Съб Фев 18, 2012 7:33 pm

rarekin написа: Според мен идеята на жилетката не е да замести светлините, а да бъде допълнение към техния ефект. Освен това слагането на такава жилетка има и леко възпитателна цел - докато светлините ги включваме почти по навик, когато е тъмно, играта с поставянето на жилетката винаги дава едни секунди за размисъл, преди да подкараме велосипеда. При всички положения жилетката/светлините не заместват внимателното и съобразено с останалите участници в движението придвижване.

+1 за написаното от Yavkata

Напълно съм съгласен с вас, но това което ме притеснява е, че жилетката е свързана с различни неудобства - за всеки различни и като цяло е една сложна операция или по сложна от светлините или нещо подобно. При наличието на закон който задължава използването на нещо сложно или неудобно се създават предпоставки за нарушението му (особено когато се вмесиш във външния вид някого, на пуберите пък съвсем). Тоест за хората на които им пука за собствената им безопасност те ще намерят начин да се предпазят, защото са загрижени и си носят жилетки и други отразители и без закон (почвам и аз да се замислям за една такава жилетка). На хората на които не им пука - просто ще се превърнат в поредните нарушители на поредния закон, за който всъщност няма да има контролен орган или ще има за период от 1 седмица след някоя трагедия.
А и може да се получи че видиш ли аз нося жилетка и карам в дясно, следователно другите трябва да ме пазят.
Според мен създаването на загриженост за някакъв проблем ще е много повече от полза отколкото регулирането на всяко действие със закон.
А малоумници винаги ще има...
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Bikersteam » Нед Фев 19, 2012 5:54 pm

APD

Повярвай ми особено при фар с 4 или 6 батерии съответно и по солидно тегло разните дупки павета и т.н. влияят много на правилното му функциониране. Като казах " изпадат" изках да кажа ,че специално фара му се разваля настройката и трябва от време на време да спирам. Точно по този повод и аз доста пъти съм се заглеждал по челници , ама нещо за момента тези с добри характеристики хич не са ми по джоба :boggled: .

rarekin


При следващата форумна поръчка от chainreaction може и аз да си взема една такава жилетка , като твоята. Явно си доволен от нея , и това че е от еластична материя най ми допада , защото не обичам много дрехи които да се веят като карам. За възпитателната цел съм съгласен , но аз лично и като шофьор на автомобил съм съвсем наясно с рисковете от каране на велосипед вечер , особено в неосветени участъци. Мога да кажа ,че даже първо мисля от гледната точка на шофьорите на автомобил после от моята на колоездач. Доста пъти се е случвало в някой тесни участъци където е очевадно ,че с наличието ми на платното ако се случи да трябва и да се разминат два автомобила то това ще става на по 5см разстояние , то аз съм изчаквал да спре потока коли карам през това време , а когато ги пусне светофара спирам слизам от колелото и се хвърлям в някой храсталак да не преча докато пак ги спре светофара. Там е въпроса , че има доста младежи които са на по 14 15 16 и хабер си нямат от автомобили и не съобразяват такива неща. Именно в този аспект е хубаво да се носят жилетки , защото определено дават някакви секунди за реакция на шофьора и преценка на ситуацията.Както и да гледаме на нещата ние сме като " мравки" на фона на големите превозни средства ,а по натоварени артерии се движат и автобуси и тирове и т.н. Ако не се пазим ние то да се разчита на това да те пазят другите си е чиста проба късмет..
Седят си две бълхи, мечтаят си:
- А като забогатеeм, ще се купим куче!
Аватар
Bikersteam
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:30 pm
Местоположение: Sofia City

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Yavkata » Нед Фев 19, 2012 7:21 pm

heep написа: Напълно съм съгласен с вас, но това което ме притеснява е, че жилетката е свързана с различни неудобства - за всеки различни и като цяло е една сложна операция или по сложна от светлините или нещо подобно.

Би ли споделил с какво ползването и носенето на светлоотразителна жилетка е сложна операция.
heep написа:При наличието на закон който задължава използването на нещо сложно или неудобно се създават предпоставки за нарушението му (особено когато се вмесиш във външния вид някого, на пуберите пък съвсем).

То и със задължителните колани имаше едно мърморене в началото.
heep написа:А и може да се получи че видиш ли аз нося жилетка и карам в дясно, следователно другите трябва да ме пазят.

Представяш ли си, да пази Господ, да те бутне леко някой, и в крайна сметка да излезеш виновен ти, защото си бил без Задължителните по закон светлини и жилетка.
heep написа:А малоумници винаги ще има...

Това е така и за това градското колоездене (и междуселското) колоездене е по -рисковано и взима даста повече жертви от планинското.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот heep » Нед Фев 19, 2012 8:01 pm

@ Yavkata

Щом за слагането на колан в колата е имало мърморене (който е просто даденост и си виси непрекъснато до теб, не изисква никакви грижи, допълнително внимание и прочие) представи си какво ще стане за нещо което специално трябва да си купиш, носиш неизменно с теб (защото то не е като колана който си е просто там), извадиш в подходящ момент, после сгънеш прибереш на същото място в раницата и т.н. - това визирам като "по-сложно" или "сложна операция".

Да примера с коланите е много показателен - тези на които им пукаше ползваха колан и без да има специален закон или глоби за него. Много хора и до днес не го ползват, въпреки глобите.

"Представяш ли си, да пази Господ, да те бутне леко някой, и в крайна сметка да излезеш виновен ти, защото си бил без Задължителните по закон светлини и жилетка." - доколкото си спомням закона казва че този който управлява по-тежко и мощно средство носи отговорността да "пази" по незащитените от него. Тоест ти ако "бутнеш леко" пешеходец, който носи фарове, жилетки и каквото и да било пак ти носиш отговорността, дори той да пресича неправилно. В случая с колелото ти може да носиш наказателна отговорност за не носенето на жилетка но шофьора пак ще е виновен за това че те е блъснал.

Виж, не ме разбирай погрешно, аз съм ЗА всякакви неща които могат да предотвратят смъртта на някого. Но когато се правят закони, според мен, трябва също така да се обърне внимание на практичността в изпълнението му. В контекста на сегашната култура на поведение в България не мисля че този закон ще се възприеме от МАСАТА хора. Ти лично ще го възприемеш защото си загрижен за себе си (и може би си го възприел и без закон), но голямата част от хората който правят белите не са и за жалост това е масата. Просто си мисля, че това ще се превърне в поредния закон, за чието следене за спазване никой няма да се грижи - което го прави просто безсмислен. Явно, както се случва със закона за задължителното ползване на светлини.
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот wizard_m » Пон Фев 27, 2012 8:26 pm

Аз карам с две жилетки. Едната е върху раницата а другата на мен. Тази която е на мен е мрежеста а на раницата е плътна. Снимки: Покрита раница,Открита раница, Плътна жилетка и Мрежеста жилетка
Жиклетката която е на раницата е прекарана през презрамките така няма начин да падне при каране. А тази която е на мен има лепка и я залепвам така не се размята докато карам.
Аватар
wizard_m
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 9:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот xcII » Сря Мар 07, 2012 8:54 pm

@Bikersteam

Велосипедистите ще трябва да са със светлоотразителна жилетка и да се движат възможно най-близо до дясната граница на платното.
Катаджиите ще следят дали спазват тези изисквания и при нарушения ще глобяват колоездачите с 10 лева.


Mнението ми е: Поредната простотия в БГстана, която на повърхността може да изглежда добре, но лесно се вижда че няма да работи за целта, за която се прокарва, а именно - сигурността на участниците в движението, конкретно тези на колела. Краен ефект, ако остане в закона -> още един източник на доходи за корумпираната Родна Милиция, която ни пази... :8D: :V:

@heep
В Холандия никой не се занимава с жилетки и подобни, но нямаш ли работещи светлини - предна (бяла) и задна (червена) - 50 евра.

;
Абсолютно "на место" коментар. Само бих добавил: И в Германия, и в САЩ, и във Великобритания, и в Швейцария НЯМА такова малоумно изискване (за жилетки светеши/пеещи и т.н.) към колоездачите, за да участват в движението. Но в тези държави няма и българския манталитет (съжалявам, че трябва да го кажа, но това е голямата разлика!) по отношение на дисциплината на каране на МПС/колело, както и съдебната отговорност, ако смажеш някой. В БГстана караш пиян/трезвен, убиваш/осакатяваш, плащаш/неплащаш и продължаваш, с условна присъда :(!: :(!: :(!: .

Уви, това с Чипа не се оправя със закони, а с промяна в наследствения мтриал... :xx(:

ed.:С Бронежилетка няма да карам в БГ :banghead: :(
ed^2: Познавам човек,, който е много отговорен и внимателен колоездач, който за една година участва в 2 (!!!) физически контакта с МПС, по сред бял ден.. чудя му се още в колко иска да участва... :crazy:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот EccentricMOTION » Сря Мар 07, 2012 9:15 pm

Аз залагам на светлоотразителните елементи по раницата и якето ми за каране, както и на активни светлини - една червена на раничката и една червена на колелцето отзад и бяла на кормилото.
За всичко останало паля свещи, хвърлям боб, нося червен конец и капани за сънища.

Интересно ми е ако не спра на палката кой по-точно номер ще ми запишат, за да ме глобят следващия път :D Може би номера на рама, който грижливо стой под муфата на средното :roll2:
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Hell_Man » Сря Май 30, 2012 3:49 pm

На първо четене задължителните (броне)жилетки биват приети! Държа да отбележа, че карам в София с тенджера и моторни ръкавици с кевлар и обмислям и наколенки и съм всячески "За" за глобяване на естествоизпитатели без фарове, но определено има по-важни неща за решаване от тази щуротия.
Вярно - като карах нощем мотор с черното кожено яке и черния шлем - слагах жилетка и изповядвам правилото: "Колкото по-ярък, толкова по-видим", но чак задължително...

Поставям линк към блога ми с предложение към въвелите законопроекта. За да не го сметнете за самореклама поставям и обратен линк към темата във форума. Ще кача там и 1:1 поканата, която ще им изпратя.

На кратко - ще изпратя имейл на предлагащите да покараме колело като имат време и да видят на живо как стоят нещата, ако са забравили.
did написа:А аз да питам, щото си омазах каплата с пръжки, трябва ли освен да си полирам калодките и да си шкуртаковам шината?

uCkPeH написа:Пръжки не беше ли джумерки ? Меглио-то и тях ще махне :agree:

Hell_Man
 
Мнения: 285
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Пет Апр 13, 2012 11:56 am

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот bikerider » Сря Май 30, 2012 4:18 pm

@all: в закона никъде не е дефинирано какво е "светлоотразителна жилетка", така че притесненията са излишни. Подкрепям rarekin - не виждам как някой ще задължи колоездачите да ползват авто-жилетки.

EccentricMOTION написа:Интересно ми е ако не спра на палката кой по-точно номер ще ми запишат


Глобата се плаща от собственика на превозното средство. За идентификацията му в твоя случай е достатъчно и ЕГН.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот neilor » Сря Май 30, 2012 5:32 pm

Това нововъведение не е стъпка в правилна посока.

Всяко затруднение отблъсва желаещите да карат велосипед. Да, жилетката ще подобри видимостта на велосипедиста, но нали затова са отражателите и светлините? Сравнението с коланите не е уместно, т.к. те са винаги на превозното средство.
По същата логика трябва да се задължат и пешеходците да се движат със жилетки.
Според една статия никъде в Европа няма такова изискване - ние сме първите.

Аз бих изискал жилетката да е задължителна за каране извън града и нощем.
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот Маратонец » Сря Май 30, 2012 6:23 pm

"..не виждам как някой ще задължи колоездачите да ползват авто-жилетки."

Те не са точно авто. Работниците по пътищата и метачките също ги носят. А депутатите ще развяват като знаме аргумента, че го правят заради безопасноста и ще го приемат като нищо. Нима мислите, че големи глупости не се случват в България?
Аватар
Маратонец
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 5:35 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот krach » Сря Май 30, 2012 7:31 pm

Цялата работа с тия жилетки-закони, е тези откровени мозъчни инвалиди, които сменяме през 4 години да отчетът ДЕЙНОСТ в посока БЕЗОПАСНОСТ на ВЕЛОСИПЕДИСТА.
Интересно ми е ще глобят ли някой първокласник с колело за дето е отишъл до магазина без жилетка или циганите и бездомниците обикалящи кофите с балканчета?
То хубава работа ама българска. Този закон ще е само прът в колелата на велосипедистите. Подозирам 1-2 седмици до месец СИЛНА АКТИВНОСТ от страна на КАТ, след което ще се забрави, както в момента никой не следи дали караш с фарове и звънец (било то и в тъмната част на денонощието).
Жилетка не е лошо да имаш особено в тъмното. Мислил съм си да си взема и ако го направя ще си я нося на раницата, пък нека спорим имам ли нямам ли.

Друго е интересно, тези дИбили за който споменах в началото които са приели този закон съм сигурен че от 100 само 1 се е качвал на колело и то е било преди 20 години минимум, че да знае какви аджеба са проблемите с карането в София.

Вместо да отчитат дейност (била тя и безсмислена) с тъпи закони, да вземат да променят закона за градоустройството и към всяка нова улица/булевард да бъде зачислено едно платно за велосипедисти.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот wheels » Сря Май 30, 2012 8:57 pm

krach написа:Друго е интересно, тези дИбили за който споменах в началото които са приели този закон съм сигурен че от 100 само 1 се е качвал на колело и то е било преди 20 години минимум, че да знае какви аджеба са проблемите с карането в София.

Извинявай, че се хвана за това, но проблеми има навсякъде, не само в София. Все пак става дума за закон, а не за наредба на някоя от столичните общини.
По темата - няма никакво значение дали ще ни задължат да носим жилетни или не. Законът просто няма да може да се прилага, но това не значи, че трябва да си мълчим. Похвални са такива инициативи, каквито са подхванали Hell_Man. Най-добре и най-полезно за всички би било чрез диалог да се стигне до работещи правила за безопаснот на движението по пътищата на велосипеди.
Аватар
wheels
 
Мнения: 149
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 9:20 am
Местоположение: Шумен

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот bikerider » Чет Май 31, 2012 1:28 pm

@Маратонец: чудих се кавички ли да сложа, авто ли да ги нарека... всички сме съгласни, че са крайно непригодни за каране. Лично за мен цялата тази история е тъпа и нелогична, защото третира велосипедистите като неподвижни субекти. Сигурността на пътя е известна величина, известно е от какво се влияе. Като мине някой на 10см от велосипедист със 160км/ч... много важно, че е с отразителна жилетка... но въпреки всичко на фона на масовото каране без светлини това е стъпка в правилната посока... ако и да е накриво.

krach написа:Вместо да отчитат дейност (била тя и безсмислена) с тъпи закони, да вземат да променят закона за градоустройството и към всяка нова улица/булевард да бъде зачислено едно платно за велосипедисти.

Това е още по-безсмислена мярка, защото няма дадености за такава промяна.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот neilor » Чет Май 31, 2012 5:51 pm

В раницата ми ВИНАГИ има светлоотразителна жилетка. Представлява половинка от детска жилетка, на която са сложени лепки и те се закрепват към лепките на самата раница. Тъй като ползвам две раници и на двете има лепки мога да закача жилетката на която си раница искам.
За мен това е най-подходящото решение, но слагам жилетката нощем и извън града.

Другото предлагано правило - каране "възможно най-близо до дясната граница на платното за движение" е абсолютно безумно. Колко е това най-близо - 5 сантиметра? 10 сантиметра? 1 метър? А ако има препятствие в зоната на "най-близо" имаме ли право да го заобиколим отляво или трябва да спрем и да преминем пеша?
Това правило и сега се спазва - вие да не карате в лявата лента само за да докажете че го можете? Не, карате си вдясно. Колкото позволява пътя и е разумно. Като не е разумно, се измествате вляво, после пак се връщате вдясно.

Предупреждението на Велоеволюция, че тези правила ще послужат като основание на шофьорите да карат по-безотговорно "защото велосипедиста без жилетка е виновен по презупция" е напълно основателно.
Преди много години един шофьор ми наруши предимството на главна улица като излезе от малка уличка на метри пред мен, аз се блъснах в колата, прелетях над нея и се озовах на пътя от другата страна. Бях цял и относително невредим и след обвинението ми към шофьора, че е виновен, той ми отговори "Но ти си без светлина, затова не те видях. Ти си също толкова виновен". На това нямаше какво да кажа - не съм спазил закона и това щеше да му послужи като оправдание и пред КАТ. Независимо, че и той нямаше светлини - още се свечеряваше.

П.П. Предлагам да изпратите писма до народните представители, внесли законопроекта в които да им обясните нещата и да поискате промените да не се гласуват. Мейлите им ги има в блога на Hell_Man, а основният им водач е ето тук: http://parliament.bg/bg/MP/851
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Промени в Закона за движение по пътищата

Мнениеот bikerider » Чет Май 31, 2012 6:07 pm

neilor написа: "защото велосипедиста без жилетка е виновен по презупция"


Е кое точно е лошото в това? Като сульо и пульо по селските пътища не ебават да си сложат светлини, това е съвсем закономерна мярка, ако и да е недомислена. Осветеност трябва да има и това е факт. Като не си изряден относно осветеност, ти си виновен още в момента, в който стъпиш на пътя, защото си опасен. Карането без светлини е като карането пиян.

Предлагам да не объркваме проблемите с осветеността и проблема с непригодността на конкретните жилетки. Мярката е тъпа, но навременна, а що се отнася до самите жилетки, тук на ход са търговците - определено ще има търсене на читави вело-жилетки... ако закона се прилага.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 85 госта