Избор на очила ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на очила ?

Мнениеот martaka » Чет Апр 30, 2015 9:52 pm

Честно да си призная, карал съм с два чифта- лятото, които не са за колоездене (най обикновенни) и никога не са ми се изпотявали, може би защото разстоянието е повече (очила # лице) не знам и дори не мога да си го представя. Потили ми са се очила за плуване, но там е ясна причината, но при "отворени", не ми се е случвало. И все пак за какво време говорим - сезон, температура ?!!?? Може би при по ниски температури, дълго изкачване на големи наклони, бавна скорост, тялото загрява и тогава може би :look:
Аватар
martaka
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 24, 2014 9:06 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот boriss13 » Пет Май 01, 2015 7:40 am

Аз на този етап от Julbo-то съм адски доволен, ама все още не са станали баш летните жеги.
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот nikolaysh33 » Чет Юли 02, 2015 12:32 am

Какво мислите за Шиманските очила? Добри ли са?
nikolaysh33
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 4:56 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Vel0-Mania » Чет Юли 02, 2015 9:54 am

Здравейте !

Какво мислите за този модел очила http://screambikes.eu/bg/slanchevi-ochila/2586-slanchevi-ochila-dragomir-condor.html?search_query=ochila&results=44
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот MartinBG » Чет Юли 02, 2015 12:10 pm

Vel0-Mania написа:Какво мислите за този модел очила http://screambikes.eu/bg/slanchevi-ochila/2586-slanchevi-ochila-dragomir-condor.html?search_query=ochila&results=44


Имам такива от 5-6 години.
Не съм ползвал други спортни очила и не мога да правя сравнение и затова ще напиша само впечатленията си от този модел:
+Леки
+Удобни
+Не се запотяват - поне през топлите месеци не съм имал такъв проблем
+Имат калъф, който може лесно да се закачи на презрамките на раница или колан
+Сменяеми плаки - продават се отделно. Аз си взех безцветни и оранжеви (за каране при намалена светлина - наистина подобряват видимостта)
+Нямат изкривяване на образа и/или разстоянието до обекти - преди години бях пробвал едни от TCM и те доста променяха перспективата
+Прилична цена
+Достатъчно здрави за теглото си - изпускал съм ги няколко пъти и имат само драскотини по плаките
-Нямат ластик/въже за закрепване около врата и дори при кратко сваляне трябва да ги прибираш в калъфа, да ги държиш в ръка или да ги оставиш някъде
-Плаките не са особено издържливи на надраскване
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот TonyJ » Чет Юли 02, 2015 3:01 pm

nikolaysh33 написа:Какво мислите за Шиманските очила? Добри ли са?

Аз съм доста доволен като цена/качество. Имам модел с фотохроматични плаки, а в комплекта има още два вида - прозрачни и оранжеви. Не съм ги ползвал никога, защото фотохроматичните работят прекрасно и на тъмно, и на слънце. Леки и доста здрави. За 2 години са си като нови.
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот nikolaysh33 » Чет Юли 02, 2015 3:59 pm

TonyJ написа:
nikolaysh33 написа:Какво мислите за Шиманските очила? Добри ли са?

Аз съм доста доволен като цена/качество. Имам модел с фотохроматични плаки, а в комплекта има още два вида - прозрачни и оранжеви. Не съм ги ползвал никога, защото фотохроматичните работят прекрасно и на тъмно, и на слънце. Леки и доста здрави. За 2 години са си като нови.


Какъв точно модел ползваш? Аз съм харесал един с фотохроматични плаки и се чудя дали си заслужава инвестицията.
nikolaysh33
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 4:56 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот TonyJ » Чет Юли 02, 2015 4:36 pm

Не си спомням модел вече, а не са при мен да ги видя. То сигурно вече има нови модели. Според мен си заслужава, а цената беше около 100 лв. май.
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот perun » Вто Юли 21, 2015 11:20 pm

Когато става въпрос за слънчеви очила, има един показател, който рядко се споменава но според мен не е без значение.Това е т.нар. оптичен клас на плаките или лещите и показва чистотата на материала и отсъствието на изкривявания-неща пряко свързани с доброто виждане.Като одобрени стандарти за Европа са оптичен клас 1 и оптичен клас 2, като втория е с доста занижени изисквания.Ако сте пробвали слънчеви очила и още със слагането не се чувствате добре,образът плува и ви се вие свят, то най-вероятно става въпрос точно за това.Всеки производител трябва да дава информация за оптичният клас на плаките и Вие сте напълно в правото си да го изисквате, особено когато става въпрос за по-скъпи очила.
perun
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Дек 27, 2014 6:19 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот traveler » Чет Авг 27, 2015 6:49 pm

Едно полезно видео по темата :^:
https://youtu.be/cDxssLPojR4
traveler
 
Мнения: 158
Рейтинг: 1251
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 12:52 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот THEZOGGO » Пет Авг 28, 2015 11:45 am

traveler написа:Едно полезно видео по темата :^:
https://youtu.be/cDxssLPojR4


Руди Проджект имат наистина много здрави плаки, но лесно се драскат. Не се подвеждайте по рекламата им.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Избор на очила ?

Мнениеот rarekin » Съб Авг 29, 2015 11:14 am

traveler написа:Едно безполезно видео по темата :^:
https://youtu.be/cDxssLPojR4


FIFY
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Jacket » Съб Авг 29, 2015 5:03 pm

Аз ползвам Oakley Crankshaft от около година и съм много доволен. Малко са извън бюджета на OP-а обаче, но по БГ магазините обикновено правят големи отстъпки, така че може би си струва да се провери.
Те са с голяма извивка и спират всякаква странична светлина (за мен това беше приоритет номер 1), съответно вятър, мухи и т.н. Буквално залепват за лицето. Това им докарва и единствения недостатък засега - запотяват се в редки случаи, примерно след пуфтене по някой баир и после почивка. Досега в движение не са ми се изпотявали. Може би втори минус е, че нямат извивка на рамката за ремъците на каската, но все пак не са профилирани велосипедни очила, а стават и за ежедневно ползване.
Единствено за оригиналните стъкла не мога нищо да кажа, защото моите са сменени с диоптрични на Роденщок, които са повече от перфектни, но заради тях цената при мен стана 800лв. :boggled:
Препоръчвам ако има налични кафеви стъкла - засилват много контраста, а реално почти не личи че са кафеви.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот vorg » Съб Авг 29, 2015 6:04 pm

Здравейте! Ориентирах се към Shimano Equinox2 но никъде не намирам отзиви за тях.Ако някой ги има или ги е имал,ще съм благодарен да сподели мнения и впечатления.
vorg
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 8:59 pm
Местоположение: гр.Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот perun » Съб Авг 29, 2015 10:35 pm

Jacket написа:Аз ползвам Oakley Crankshaft от около година и съм много доволен. Малко са извън бюджета на OP-а обаче, но по БГ магазините обикновено правят големи отстъпки, така че може би си струва да се провери.
Те са с голяма извивка и спират всякаква странична светлина (за мен това беше приоритет номер 1), съответно вятър, мухи и т.н. Буквално залепват за лицето. Това им докарва и единствения недостатък засега - запотяват се в редки случаи, примерно след пуфтене по някой баир и после почивка. Досега в движение не са ми се изпотявали. Може би втори минус е, че нямат извивка на рамката за ремъците на каската, но все пак не са профилирани велосипедни очила, а стават и за ежедневно ползване.
Единствено за оригиналните стъкла не мога нищо да кажа, защото моите са сменени с диоптрични на Роденщок, които са повече от перфектни, но заради тях цената при мен стана 800лв. :boggled:
Препоръчвам ако има налични кафеви стъкла - засилват много контраста, а реално почти не личи че са кафеви.

Аз карам с подобни очила само че са Wileix Rebel и смених оригиналните плаки с диоптрични.Направих диоптричните едно към едно с оригиналните-оцветени в кафяво, поляризирани и даже сложиха някакво покритие против изпотяване.Много съм доволен и нямам никакви проблеми.Вярно е, че само стъклата ми струваха 500лв. но за късогледите това е единственото решение
perun
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Дек 27, 2014 6:19 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот zImage » Нед Авг 30, 2015 8:40 am

perun написа:Аз карам с подобни очила само че са Wileix Rebel и смених оригиналните плаки с диоптрични.Направих диоптричните едно към едно с оригиналните-оцветени в кафяво, поляризирани и даже сложиха някакво покритие против изпотяване.Много съм доволен и нямам никакви проблеми.Вярно е, че само стъклата ми струваха 500лв. но за късогледите това е единственото решение

Къде ги могат тия работи с диоптричните стъкла?
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Jacket » Нед Авг 30, 2015 8:49 am

Би трябвало във всяка по-голяма оптика да могат. Аз специално ги правих в Opticlasa. Имай в предвид, че моделите с голяма извивка изискват доста специални стъкла. Аз проучвах преди да си ги направя и се оказа, че само Rodenstock се справят добре с криви над 6, другите имат понякога проблеми с призмите. Цените заради това накрая са толкова солени, но за мен си струва всеки лев. Преди две години имах кофти инцидент и от тогава имам проблеми при силна осветеност (дори нормално слънце), така че тези очила са ми life saver.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот vorg » Нед Авг 30, 2015 9:19 pm

Някой за shimano equinox2 нещо?
vorg
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 8:59 pm
Местоположение: гр.Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот perun » Пон Авг 31, 2015 9:57 pm

zImage написа:
perun написа:Аз карам с подобни очила само че са Wileix Rebel и смених оригиналните плаки с диоптрични.Направих диоптричните едно към едно с оригиналните-оцветени в кафяво, поляризирани и даже сложиха някакво покритие против изпотяване.Много съм доволен и нямам никакви проблеми.Вярно е, че само стъклата ми струваха 500лв. но за късогледите това е единственото решение

Къде ги могат тия работи с диоптричните стъкла?


Правя си очилата в малка оптика от дълги години.Всички спортни очила имат голяма извивка и това изисква специфични стъкла.Представител на фирмата за стъклата си игра с мен повече от 40мин. да измерва някакви параметри на рамката и как ми стои на лицето.После направиха компютърен модел на стъклата спрямо рамката и ми казаха точно колко ще бъдат дебели след монтиране в рамката.Обясниха ми ,че това е важно тъй като при определени диоптри голямата извивка натрупва дебелина по периферията.Накрая взеха рамката и я изпратиха във фирмата производител на стъклата за монтиране като ми казаха, че поради голямата извивка това у нас не може да се направи.Всичко отне около 10-12 дни.
perun
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Дек 27, 2014 6:19 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот xargs » Нед Сеп 06, 2015 12:52 pm

пък ако се чудите защо слънчевите очила са толкова скъпи - отговора е картелни споразумения и монопол - https://www.youtube.com/watch?v=voUiWOGv8ec
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Andrei88 » Съб Апр 09, 2016 2:23 pm

Много интересен клип направо ме изумява наглоста им. Сега определено ще си взема някакви средно скъпи очила или даже от лидл и до там :)
Andrei88
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Мар 10, 2016 2:07 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот noncho » Съб Апр 09, 2016 5:01 pm

Аз рискувах и си взех такива от ebay скоро - http://www.ebay.com/itm/251997818300
Страхотно ми паснаха на лицето. Останах приятно изненадан от усещането за добра изработка. Не се сещам тук да съм пробвал подобни очила за под 50лв и и да ми е направило подобно впечатление.

Жалко само, че нямат сменяеми стъкла и затова не са толкова универсални, но за 12$(син вариант) са повече от добре.
Чудя се дали да не си поръчам направо и едни кафяви за 10$, че май само те са по-светли, но някак не ми харесва цвета на рамката.
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Съб Апр 09, 2016 5:05 pm

аз вземах жълтите от Лидъл ей така щото нямам жълти - много приятно се вижда през тях сега както се е раззеленила гората ,като качество ще видим но определено са по зле от Uvex-a ми като изработка ( но и много по евтини )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на очила ?

Мнениеот dviktor » Вто Апр 12, 2016 8:24 am

Здравейте , искам да си направя слънчеви очила с диоптър (късоглед съм), и от известно време проучвам какви са вариантите. Видях в http://screambikes.eu, че предлагат Шимано очила с допълнителни плаки които се слагат към очилата, някой дали ги е пробвал? Бюджета е около 250 -300 лева. Ще ги използвам за колоездене с АМ каска, и за шофиране. Ако имате други предложения ще се радвам да ги споделите!

Горе споменатите очила са добри, но са извън бюджета ми за съжаление.
YT JEFFSY Pro 29 - GHOSTSHIP GREEN
Аватар
dviktor
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 7:42 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Vorac » Вто Апр 12, 2016 1:00 pm

dviktor написа:Здравейте , искам да си направя слънчеви очила с диоптър (късоглед съм), и от известно време проучвам какви са вариантите. Видях в http://screambikes.eu, че предлагат Шимано очила с допълнителни плаки които се слагат към очилата, някой дали ги е пробвал? Бюджета е около 250 -300 лева. Ще ги използвам за колоездене с АМ каска, и за шофиране. Ако имате други предложения ще се радвам да ги споделите!

Горе споменатите очила са добри, но са извън бюджета ми за съжаление.


В Джой Оптикс по Софията има разни варианти. Към 200 кинта бяха.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор на очила ?

Мнениеот papinu » Вто Апр 12, 2016 2:49 pm

dviktor написа:Здравейте , искам да си направя слънчеви очила с диоптър (късоглед съм), и от известно време проучвам какви са вариантите. Видях в http://screambikes.eu, че предлагат Шимано очила с допълнителни плаки които се слагат към очилата, някой дали ги е пробвал? Бюджета е около 250 -300 лева. Ще ги използвам за колоездене с АМ каска, и за шофиране. Ако имате други предложения ще се радвам да ги споделите!

Горе споменатите очила са добри, но са извън бюджета ми за съжаление.

Нещо не разбирам :dontknow: написал си бюджет 250-300 лв, а от всички Шимано очила в посоченият сайт най-скъпите са 215 лв.
Примерно този модел Shimano EQX2 (PH/PL) e "RX clip compatible".
Какво е "RX clip compatible": това е възможност да се закрепи допълнителна рамка с диоптрични лещи или това. Следвайки този линк ще видиш таблица с моделите на които може да се закачи тази допълнителна рамка.
Аз имам споменатият модел 'Shimano EQX2', който се предлага в два варианта - комплект с поляризирани или с фотохроматични плаки. И двата варианта идват с допълнителни два комплекта от прозрачни и жълти плаки. Имат кутия за всичката 'карантия' плюс калъфче за очилата. Много добър комплект.
От личният ми опит със слънчеви очила мога да спомена, че за колоездене препоръчвам фотохроматични плаки, а за шофиране поляризирани такива.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот dviktor » Пет Юни 10, 2016 3:28 pm

Здравейте, забавих се с отговора по темата, но по добре да споделя на какво се спрях. След като обиколих доста оптички магазини в София, накрая взех слънчеви очила Smith Outlier http://onlylens.com/bg/sunglasses-smith-outlier-dl5-3g-mtt-black-black-10475 .

Замених стандартните плаки с диоптрични, изработването на плаките отне две седмици. За сега съм доста доволен и ги използвам ежедневно, не само когато карам велосипед. Доста прилепван към лицето и пазят от вятър, сравнение с обикновените ми очила разликата е огромна. Малко надхвърлих бюджета, но така става винаги :D

Благодаря на колегите, който изказаха мнение и препоръки! :beer:
YT JEFFSY Pro 29 - GHOSTSHIP GREEN
Аватар
dviktor
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 7:42 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Andrei88 » Пет Юни 24, 2016 9:16 am

Аз да ви кажа си поръчах от ебай очила на рокброс спортни . 13 долара стуваха , а изработката е супер проверих всички плаки дали имат уве защита , всички имат 100% защита.
Самите очила идват в твърда кутика за пренасяне в която има очила общо пет плаки + два вида въженца единия вид е ластично което направо се слага на очилата + стойка за диоптър кърпичка за почистване , а и основната плака е полиаризирана :) .
Andrei88
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Мар 10, 2016 2:07 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот hatamoto » Пет Юни 24, 2016 10:05 am

nikolaysh33 написа:Какво мислите за Шиманските очила? Добри ли са?


Пробвах фотохроматичните на Шимано. Сравнявам ги с Jublo Dust Zebra и Julbo Venturi Zebra Light, които ползвам.
Не ми допаднаха. Затъмняването на очилата бе много бавно, като затъмнението бе минимално. За сутрешни и вечерни разходки стават, но по-скоро бих си взел прозрачни очила + очила категория 3, или сменящи се плаки, които да сменям в зависимост от слънцегреенето, часа и мястото на педалиране.

Тъй като ги пробвах в магазин, нямах възможност да разбера как се справят със запотяването.
hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Lucky Loser » Пет Юни 24, 2016 11:11 am

MartinBG написа:
Vel0-Mania написа:Какво мислите за този модел очила http://screambikes.eu/bg/slanchevi-ochila/2586-slanchevi-ochila-dragomir-condor.html?search_query=ochila&results=44


Имам такива от 5-6 години.
Не съм ползвал други спортни очила и не мога да правя сравнение и затова ще напиша само впечатленията си от този модел:
+Леки
+Удобни
+Не се запотяват - поне през топлите месеци не съм имал такъв проблем
+Имат калъф, който може лесно да се закачи на презрамките на раница или колан
+Сменяеми плаки - продават се отделно. Аз си взех безцветни и оранжеви (за каране при намалена светлина - наистина подобряват видимостта)
+Нямат изкривяване на образа и/или разстоянието до обекти - преди години бях пробвал едни от TCM и те доста променяха перспективата
+Прилична цена
+Достатъчно здрави за теглото си - изпускал съм ги няколко пъти и имат само драскотини по плаките
-Нямат ластик/въже за закрепване около врата и дори при кратко сваляне трябва да ги прибираш в калъфа, да ги държиш в ръка или да ги оставиш някъде
-Плаките не са особено издържливи на надраскване



Споделям тази част от мнението напълно. Не мога да се изкажа за минусите, тъй като не съм ги изпускал до сега, но за тази половин година, през която карам с тях, страхотни са. Отделно ги взех по време на зимното намаления и бяха 22/3лв.
Доста често ги ползвам, дори когато не съм с кууото - в един момент просто забравяш, че са ти на главата. За мен лично са толкова удобни :)


Поздрави!
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта