Избор на очила ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на очила ?

Мнениеот pop_rock » Сря Фев 08, 2012 8:12 pm

Мерси много за пожеланията.
Дори и това за разстоянието да е вярно(както предполагам), повечето просто падаха от главата ми като се разклатя леко.
Докато тези са стабилни.
Be free..
Аватар
pop_rock
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1289
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 1:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Избор на очила ?

Мнениеот outfaced » Сря Фев 08, 2012 8:19 pm

pop_rock написа:Днес настъпи неочакван обрат. Отидох в магазина и при вида на ''mullet'' извадих парите и казах, че ги взимам.
Нито исках да ги пробвам ,нито нищо(просто се развълнувах).Продавачът ме накара да ги сложа и се оказа, че са ми големи.
След 20 минути пробване на всички избрани от мен модели, всички излязоха големи. Просто имаше разстояние да вкараш пръста си между рамката и слепоочието.
Отчаех се и почнах да се отказвам, но тогава продавача изкара ''San Remo''.
- Я пробвай тия !
Аз се дръпнах и казах, че не ме кефят, но след малко осъзнах, че пасват идеално на ''кошницата'' ми.
Без да мисля много изкарах парите и ги купих. Сега, макар и с доста различия от очакването съм си доволен от покупката.
Ето и една снимка:
[attachment=0]IMG_20120208_190216.jpg[attachment]


pls я премери колко см. са широки отвътре при пантите като са отворени ?
Че и моята кратуна е една сплескана :D

Тия сменяеми плаки нямат кат гледам...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот pop_rock » Сря Фев 08, 2012 8:36 pm

Абе, като гледам нямат,ама тези ми се струва, че се свалят.
Разстоянието е 13,5 см. м/у двете панти. За хора ,като мен със сплескани и странни глави най-добре е проба на място. :D
Едит: Да допълня днес си купих и калъф в , който са защитени мога да ги нося навсякъде :eyebrow:
Be free..
Аватар
pop_rock
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1289
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 1:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Избор на очила ?

Мнениеот boriss13 » Чет Фев 09, 2012 1:26 pm

Ако мога и аз да се включа, до момента не съм намерил очила, които да не се запотяват от вътре...някви идеи дали е от очилата?
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот outfaced » Чет Фев 09, 2012 2:15 pm

boriss13 написа:Ако мога и аз да се включа, до момента не съм намерил очила, които да не се запотяват от вътре...някви идеи дали е от очилата?

Има принципно разни antifog покрития ... ама те не се слагат май на цайси, а само на маски.
Има и спрейчета и мазила с тая цел. Не съм пробвал лично.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот 4getcredo » Чет Фев 09, 2012 4:19 pm

Очилата, както и маските се запотяват, когато топлият въздух от носа и/или устата започне да влиза под тях... или да го кажа по-точно, когато циркулацията на въздух с близка до средностатистическите атмосферни условия температура спре и се замени от по-топъл/по-студен такъв, или най-просто казано, когато спрете да се движите и дишате в очилата :D Отдалечаването на очилата от лицето, когато спрем, върши някаква работа за поддържане на обичайната температура около стъклата. Евентуалните мазила и прочие помагат за по-бързото отделяне на водата от стъклото, но не и за предотвратяване на самия конденз. На теория по проветривите очила също би трябвало по-бързо или по-малко да се запотяват. О-о йе!
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот outfaced » Чет Фев 09, 2012 6:08 pm

4getcredo написа: Евентуалните мазила и прочие помагат за по-бързото отделяне на водата от стъклото, но не и за предотвратяване на самия конденз.

Бе не било съвсем така ... пише де. Аз сега зачетох. Това били в повечето случаи някакви восъци, които вдигат границата на влажността, при която става конденз. Уж. :dontknow:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот joropc » Чет Фев 09, 2012 7:25 pm

outfaced написа:
4getcredo написа: Евентуалните мазила и прочие помагат за по-бързото отделяне на водата от стъклото, но не и за предотвратяване на самия конденз.

Бе не било съвсем така ... пише де. Аз сега зачетох. Това били в повечето случаи някакви восъци, които вдигат границата на влажността, при която става конденз. Уж. :dontknow:

....и вършат работа през първите 30 минути...само. ;)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Избор на очила ?

Мнениеот outfaced » Нед Фев 26, 2012 11:22 pm

4getcredo написа:+ Затуй си закупих и още едни очила (излязоха ми около 15 лв.) от един китайски магазин (http://www.buyincoins.com/details/bicyc ... -3096.html)... рамката е доста стегната, не особено качествена, но пък дойдоха с пет чифта плаки... ще има да драскам :D Въпросните ги използвам (предимно с жълтите/прозрачните плаки) в кофти условия - кал, сняг и друга гняз. Другите са на топло ;)


Начи да потвърдя - тия очила, като за феноменалните $7.99 са направо върхъ :clap: :D
Единствен минус - плаките са малко по-мътни. Е, разбира се че изработката си личи, че е семпла, ама вършат работа :agree: Най вече не им береш гайле. Имат и хубава здрава кутийка.
Малко по тесни са от вайпъра.
Важно може би е, че и жълтите плаки не са чисто жълти, а преливащо в прозрачно.
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот PtD » Пон Фев 27, 2012 12:46 am

boriss13 написа:Ако мога и аз да се включа, до момента не съм намерил очила, които да не се запотяват от вътре...някви идеи дали е от очилата?


Не е само от очилата. Аз например имам склонност обилно да се подмокрям, което при очила, добре приближени до лицето, винаги води до запотяване - отгоре капе, отзад се овлажнява. Пробвал съм най-различни анти-замъгляващи покрития, но решението се оказа далеч по-просто - ползвам очила, които не стоят плътно до лицето, съответно там си духа малко ветрец.

Недостатъкът е, че през тези "пролуки" те замерят парчета кал. Но пък няма перфектни неща, така че съм се примирил с този дребен проблем.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот rarekin » Пон Фев 27, 2012 1:34 am

PtD написа:
boriss13 написа:Ако мога и аз да се включа, до момента не съм намерил очила, които да не се запотяват от вътре...някви идеи дали е от очилата?


Не е само от очилата. Аз например имам склонност обилно да се подмокрям, което при очила, добре приближени до лицето, винаги води до запотяване - отгоре капе, отзад се овлажнява. Пробвал съм най-различни анти-замъгляващи покрития, но решението се оказа далеч по-просто - ползвам очила, които не стоят плътно до лицето, съответно там си духа малко ветрец.

Недостатъкът е, че през тези "пролуки" те замерят парчета кал. Но пък няма перфектни неща, така че съм се примирил с този дребен проблем.


+ 1

За да не се стига до ексцесии по отношение на отдалечеността от лицето, лично за мен най-адекватно е да се подбират очила, които са с без рамка в долната си част, като например това или такива само от плака без рамка като например това.

Друго нещо, което може да спомогне за по-малкото замъгляване е очилата да имат повече вентилация.

- на дръжките/основата на рамката (това)
- на самите плаки (това)
- посредством съвсем тънка рамка (това)
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Избор на очила ?

Мнениеот PtD » Пон Фев 27, 2012 3:54 am

rarekin написа:
За да не се стига до ексцесии по отношение на отдалечеността от лицето, лично за мен най-адекватно е да се подбират очила, които са с без рамка в долната си част, като например това или такива само от плака без рамка като например това.


Не винаги решава проблема, за съжаление. (По собствен опит).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот xcrider » Съб Май 12, 2012 10:16 pm

И аз сега съм пред избор на очила . Трябват ми освен за колелото и за всекидневна употреба, така че предпочитам да нямат прекалено спортен вид. Все пак държа да не падат и не се разместват докато карам . Сменяеми плаки не ми трябват. Спрял съм се на DRAGOMIR, понеже бюджета ми е около 40-50 лв и това е единственото, което има за тези пари. От гледането в интернет, на външен вид ми допадат много Dragomir warrior, но като гледам са малко големи и няма да стоят на лицето ми, San Remo -тата също ми харесват . Всякакви съвети/препоръки ще са ми от полза. :agree: :beer:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Dolph » Сря Май 16, 2012 4:17 pm

xcrider написа:И аз сега съм пред избор на очила . Трябват ми освен за колелото и за всекидневна употреба, така че предпочитам да нямат прекалено спортен вид. Все пак държа да не падат и не се разместват докато карам . Сменяеми плаки не ми трябват. Спрял съм се на DRAGOMIR, понеже бюджета ми е около 40-50 лв и това е единственото, което има за тези пари. От гледането в интернет, на външен вид ми допадат много Dragomir warrior, но като гледам са малко големи и няма да стоят на лицето ми, San Remo -тата също ми харесват . Всякакви съвети/препоръки ще са ми от полза. :agree: :beer:

Тук спокойно може да си намериш качествени очила за определения от теб бюджет.И доставката е доста бърза.
П.С.Миналата седмица стоката ми дойде на 3-я работен ден.
http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=s ... =363839011
Щастието се състои в доброто здраве и в късата памет.
Човекът не е направен, за да разбира живота, а за да го живее.Само преживените неща са истински разбрани.
Мъдрост - това е способността да вършиш добре претеглени глупости.
Аватар
Dolph
 
Мнения: 202
Рейтинг: 1041
Регистриран на: Нед Мар 04, 2012 11:03 pm
Местоположение: гр.София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот xcrider » Сря Май 16, 2012 6:33 pm

Ами да, но
1во- нямам регистрация в PayPal и не ми се занимава с доставки
2ро искам да видя как стоят на лицето ми, и как се вижда през тях, според мен очила по интернет не се купуват
Иначе благодаря! :beer:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Dolph » Сря Май 16, 2012 10:51 pm

xcrider написа:Ами да, но
1во- нямам регистрация в PayPal и не ми се занимава с доставки
2ро искам да видя как стоят на лицето ми, и как се вижда през тях, според мен очила по интернет не се купуват
Иначе благодаря! :beer:

Аз си пазарувам с дебитната VISA карта,нямам проблем,доставката е много евтина и стоката идва в кварталната поща.Отиваш в магазин в мола или такъв за очила,разглеждаш,мериш,харесваш и купуваш от Амазон.Някой ще каже, не е коректно спрямо търговците,ами надценките също не са им коректни.

П.С.Наскоро намерих желания от мен продукт на цена 28паунда с доставка до БГ в Амазон(в английски магазин) при обявена цена в българския магазин 130лв
Щастието се състои в доброто здраве и в късата памет.
Човекът не е направен, за да разбира живота, а за да го живее.Само преживените неща са истински разбрани.
Мъдрост - това е способността да вършиш добре претеглени глупости.
Аватар
Dolph
 
Мнения: 202
Рейтинг: 1041
Регистриран на: Нед Мар 04, 2012 11:03 pm
Местоположение: гр.София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот eternal_cycle » Чет Май 17, 2012 7:42 am

Eдните ми очила са Brenda и съм много доволен от тях. Моделът е този.
Драскат се много трудно и имат отвори в горната част на лещите, които възпрепятстват запотяването.
Препоръчвам ти да си избереш модел с жълти или оранжеви лещи, щом си решил да не са сменяеми.
Аватар
eternal_cycle
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:17 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Yeti » Чет Май 17, 2012 9:46 am

А някой ползвал ли е спортни очила с ето такава приставка http://screambikes.eu/bg/ochila-maski-smeniaemi-plaki-i-aksesoari/8176-pristavka-za-dioptrichni-leshti-shimano-rx-clip.html
Интересува ме дали са удобни и дали не стават прекалено тежки очилата заедно с приставката? Освен в магазина от линка, някой виждал ли е някъде другаде в София, където да има избор и да могат да се пробват?
Аватар
Yeti
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот xcrider » Пон Май 21, 2012 8:10 pm

И аз като колегата pop_rock, си взех San Remo -та. Имат си много хубав твърд калъф с закопчалка за раницата, както и мека торбичка от плат, която може да се използва и за чистене на очилата. Единствено ме дразни малко, че заради дизайна на рамката половината от плаките може да се повдига с пръст и според мен ще се пълни на това място с прах. Иначе хубави очила за 40-те си лева. :agree:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот neilor » Вто Май 22, 2012 10:46 am

Преди година и половина си взех очила на Alpine със сменяеми плаки. Бяха на промоция - от 100 намалени на 40 лева.
Ползвам основно тъмните стъкла, рядко оранжевите и много рядко белите. Не съм забелязал помътняване, изтъркване и т.н.

Малко след това от Лидъл купих подобни очила за 9 (девет) лева. В плаките няма никаква разлика, рамката е малко по-груба и се усеща разлика при носенето, но не са 4 пъти по-зле. Пък за десет да не говорим.

В крайна сметка е важно да отговарят на изискванията за безопасност и да са удобни. Останалото са субективни предпочитания.
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Morpher » Сря Юли 03, 2013 4:11 pm

Позволявам си, да извадя тази тема от праха с въпрос към хората, купили си Endura Mullet.

Видях, че в CRC отново са получили и отново се влюбих в черния вариант :)

Те се предлагат с фотохромни плаки, но въпросът ми е: Забелязва ли се оцветяване при потъмняване, както при диоптричните?
(може би да има диоптрични, които да не се оцветяват, но тъй като не нося - не съм в час :) )

Съответно въпрос към всички: Има ли ги в нашата скромна държавица за проба? Преди ги имаше в screambikes, но вече гледам, ги няма... Явно интересът не е бил голям и не са поръчвали нова партида :dontknow:
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот achooo » Сря Юли 03, 2013 5:57 pm

Morpher написа:Те се предлагат с фотохромни плаки, но въпросът ми е: Забелязва ли се оцветяване при потъмняване, както при диоптричните?
(може би да има диоптрични, които да не се оцветяват, но тъй като не нося - не съм в час :) )


Мога да кажа за Julbo, че те са оцветени по принцип, вкарват слаб жълт отенък, макар и слаб се променя гледката. Мога да кажа че като карам и примерно съм на слънчев участък и премина на сенчест, за няколко секунди, да речем десетина, докато се климатизират очилата, виждаш как всичко е по-тъмно, и изведнъж си става кажи речи нормално, но все пак те се менят от втора до четвърта категория, така че се усеща, че има затъмнение. Надявам се да си ме разбрал какво имам предвид.
achooo
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 02, 2013 2:43 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Morpher » Сря Юли 03, 2013 6:49 pm

На мен скоростта на корекция на затъмнението не ми е критичен фактор, а по-скоро това оцветяване. А Julbo-то за което говориш си има оцветяване по принцип като модел или е заради фотохромната плака?
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот achooo » Сря Юли 03, 2013 7:07 pm

Мисля, че фотохромните на Julbo по принцип са такива цветове, понеже и cameleon и zebra са много подобни. И както казах поне според мен придават лек отенък.
achooo
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 02, 2013 2:43 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот puleto » Нед Авг 25, 2013 10:39 pm

Начетох се на глупости и с риск да бъда краен ще напиша и мойто мнение. Очите са няй- важния орган на човека. Винаги или хайде в 99,9% от случаите съм с очила. Купувам си само хубави защото с некачествени можеш да си развалиш очите за три дни. Това наистина е много отговорна тема и няма нищо общо с "носите ли каска". Без каска можеш и да не паднеш или да паднеш и да си ожулиш тиквата, ама с грешните очила можеш и да си развалиш зрението.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Admin » Пон Авг 26, 2013 2:43 pm

И аз мога да кажа само за Julbo Zebra, които тествам в момента. С фотохроматични стъкла са и наистина на цвят са с жълтеникав оттенък, малко като плаки за мъгла. Може би заради това създават и доста добър контраст на сянка, но учудващо, на слънце също много ми харесват, не ми пречи изобщо жълтият оттенък, освен че малко променя цвета на околността, но е наистина минимално.
Мога да кажа, че това са може би най-качествените (от гл.т. качество на образа) очила, които съм пробвал за по-дълго (слагал съм и Oakley пред очите си от приятели, но не съм ги ползвал дълго). За въпросните Julbo мога да кажа, че образът е кристален и през тях се вижда чудесно навсякъде - слънце, сянка и преход между двете. Специално за прехода си го обяснявам точно с променливото затъмняване на плаките. Интересното е, че многократно се опитвах да видя промяна в цвета или затъмнението - както отвън, така и през очилата, при преминаване от тъмно на светло и обратно. Не успях да различа външно никакъв подобен ефект, но гледайки през тях, усещането е много приятно при променлива светлина и изобщо във всякакви условия.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот zImage » Пон Авг 26, 2013 9:21 pm

Admin написа:Интересното е, че многократно се опитвах да видя промяна в цвета или затъмнението - както отвън, така и през очилата, при преминаване от тъмно на светло и обратно. Не успях да различа външно никакъв подобен ефект, но гледайки през тях, усещането е много приятно при променлива светлина и изобщо във всякакви условия.

Реакцията е сравнително бавна — отнема около 1 минута да се постигне 80% промяна в прозрачността и още 10-ина минути за окончателно стабилизиране на някакво ниво. Освен, че е така по документация съм носил диоптрични фотохроматици и потвърждавам от опит.

Edit: видях на сайта на Julbo, че тяхната технология била по-бърза — 28 секунди.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот martaka » Вто Апр 28, 2015 9:05 pm

Мисля че е време да "активирам" темата за очилата отново. Решил съм да взема очила за колоездене, но ми се иска и прозрачни и тъмни с UV защита. Някой ползвал ли е нещо подобно, ето моделите http://www.decathlon.bg/ochila-arenberg-za-koloezdene-i-byagane-za-vazrastni-prozrachni-kategoriya-0-id_8118518.html ; http://www.decathlon.bg/ochila-griffith-pack-id_8173630.html# ; http://www.decathlon.bg/slanchevi-ochila-runyon-za-koloezdene-i-byagane-za-vazrastni-cherni-id_8198874.html Бюджета не е висок или поне не смятам да влагам много, нещо до към 30лв. Приемам и други предложения, не държа на марка/модел.
Аватар
martaka
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Мар 24, 2014 9:06 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот krasig » Сря Апр 29, 2015 10:04 pm

Миналата година взех едни такива евтини, съвсем прозрачни очила от Декатлон. Още не мога да разбера, как така са ги направили, че вечно да са запотени. Някакъв космически материал трябва да е :)

Дано съм бил полезен.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Любо » Чет Апр 30, 2015 5:10 am

И аз имах от евтиняците , но моите се потяха когато бях спрял . По време на движение беше добре .
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта