Избор на очила ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Пет Юни 24, 2016 11:21 am

очилата от Лидъл изкараха около 2 месеца интензивно носене и днес на една пътека половината изхвърчаха някъде в храстите :evil: счупени точно по средата ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на очила ?

Мнениеот 2WBGST » Пет Юни 24, 2016 8:31 pm

Andrei88 написа:Аз да ви кажа си поръчах от ебай очила

Андро те много опасни тез цайси! Админа да не вземе да банне очилата :D ...
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот 2WBGST » Пет Юни 24, 2016 8:34 pm

Alexi написа:очилата от Лидъл изкараха около 2 месеца интензивно носене и днес на една пътека половината изхвърчаха някъде в храстите :evil: счупени точно по средата ..

Искаш да кажеш, че както си караш и се саморазпадат от главата ти? Щото при мен се случи точно такова нещо, но се счупиха откъм рамката на лявото стъкло (и айде у коша).
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Пет Юни 24, 2016 8:35 pm

без видими симптоми стана .. аз имам още 2-3 чифта де ,за щастие по читави на Uvex и Agu
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на очила ?

Мнениеот vencil » Чет Дек 22, 2016 10:52 am

Някой ползвал ли е BISLETT PHOTOCHROMIC, с фотохромирани стъкла са ама :dontknow: . Сравнение с други марки са доста по-евтини дали ще има реална полза от тях :crazy: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 189
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот hatamoto » Чет Дек 22, 2016 4:19 pm

hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот victortrt » Чет Дек 22, 2016 5:54 pm

Декатлон понякога предлагат добри неща на изгодни цени /аз съм доволен от средния им като цена клас на тениски за фитнес, термобельо, полари и бельо за бягане, без да съм особено активен в тези спортове, просто са удобни, дишащи и на изгодна цена/.
То според мен като цяло цените на аксесоарите и особено очилата са ненормално надути и има накъде да се пада, така че не са странно евтини тези очила. Другите са ненормално скъпи като за 100 гр. пластмаса.
Моите очила бяха 69 лева, чешки R2 със три цвята стъкла - сив за слънце, бял пак за слънце и оранжеви за лоша видимост /в сенчеста гора са страхотни/ и естествено не може да носиш трите вида.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот hatamoto » Пет Дек 23, 2016 9:11 am

Victortrt,
Позволи ми да не се съглася с теб.
Хубавите плаки, ниското тегло и достатъчна здравина не се постигат на ниска цена. Особено когато става въпрос за фотохроматични очила, за каквито vencil говори. Ползвам 2 фотохроматика на джълбо, с категория на затъмнение от 1 до 3 и от 2 до 4. Очилата са с тегло под 35 грама, лещите реагират на светлината изключително бързо (под половин минута до максимално затъмнение и секунди от там до минимално, независимо от външната температура), имат свойството в рамките на секунда да изчистват нарочно причинено запотяване на място, без движение. Плаките са от материал, който филтрир а ултравиолетовите лъчи, т.е. нямат нужда от допълнителна обработка за UV защита, което считам за голям плюс - надраскани продължават да са пълнофункционални, което е от значение с оглед на хобито, което пишещите тук практикуваме и не на последно място местата, където го практикуваме. Здрави са, според производителя са защитени срещу надраскване, но това считам за ала-бала, щото като мине един сух клон през плаката при движение с висока скорост или гумата изхвърли камък от пътека при движение всяка неминерална плака ще се надраска. Въпреки това считам, че производителя има основание зад твърденията за здравината на лещите, щото след две години употреба, очилата все още нямат драскотина по тях.
Е, всичките тези предимства са важни за нас - потребителите, но комбинирането им в един продукт идва на съответната цена. Правил съм сравнение с продукт на Шимано с подобни характеристики и струващ 2/3 от цената на джълбото. Резултата бе много по бърза реакция на фотохроматика на джълбо и никаква база за сравнение, когато става дума за антифог покритието.
Не харесвам очила със сменяеми плаки, защото смяната им отнема време, рамките на очилата се разхлабват от смяната, а е и много вероятно да нараниш и рамките, и плаките при манипулаците по смяна на лещите.
Във всичко описано по-горе не съм коментирал оптичните характеристики на очилата, които определено са също в пряка зависимост от цената.
Ето защо считам, че ако искаш да ползваш качество, няма как да платиш малко. За потвърждение можеш да прочетеш темата за промоциите в Лидъл и срока на употреба на очилата, продавани там.
hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот victortrt » Пет Дек 23, 2016 9:27 am

Позволявам, да не се съгласиш, колега.
На мен цената на очилата от Декатлон ми се струва добра, но честно казано не бях наясно с характеристиките на стъклата им.
:beer: /малко по-късно/
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот светльо-toxin34 » Нед Яну 01, 2017 1:19 pm

Почти всичко за "цъклите" е ясно.. но винаги има едно НО .....не е помислено за хората с диоптри ...как да му се невиди да сложиш тия модерни цъкли над тия с диоптри дето ги носиш ? Е, имаа фирми, дето ще ти приготвят очила за колоездене с твоя си диоптър, фотохроматики и прочие глезотии- ама цената е 300-400 $ . Едно време имаше ски очила- специално произведени за хора с диоптрови очила- под тях си носиш обикновените . Та някой да знааее, дали има подобни и за велосипедисти ?
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот floydogi » Пон Яну 02, 2017 9:21 am

Аз си взех ментета комплект от 5 плаки с рамка, и в комплекта си има допълнителна рамка, която се защипва от вътрешната страна. Дадох я да ми монтират диоптрични стъкла и сега съм на 6. Проверих и плаките за UV защита - еми имат си. И това струваше около 15 долара. Е, качеството си отговаря на цената, ама не бих дал 300-400 долара за диоптрични очила за каране.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот светльо-toxin34 » Вто Яну 03, 2017 6:21 am

floydogi написа:Аз си взех ментета комплект от 5 плаки с рамка, и в комплекта си има допълнителна рамка, която се защипва от вътрешната страна. Дадох я да ми монтират диоптрични стъкла и сега съм на 6. Проверих и плаките за UV защита - еми имат си. И това струваше около 15 долара. Е, качеството си отговаря на цената, ама не бих дал 300-400 долара за диоптрични очила за каране.


Може ли линк, към тия ментета ?
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот floydogi » Вто Яну 03, 2017 7:12 am

http://www.ebay.com/itm/RockBros-Polari ... AAkKO40QHw

Рамката за диоптрични стъкла се вижда монтирана на първата снимка зад плаката.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Chavi » Чет Яну 05, 2017 9:37 am

Ако пък искаш да заложиш на нещо по-марково, аз успях да си намеря Шимано S70X с три цвята плаки за под 50 евра:
http://www.rczbikeshop.com/uk/shimano-sunglasses-s70x-black-eces70xl2.html
Рамката за диоптрични (RX-Clip Adapter) обаче се продава отделно и е около 15 евра. В крайна сметка успях да си окомплектовам очила за около 150 лева с диоптрите които ми сложиха тук.
Аватар
Chavi
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Съб Окт 06, 2012 6:40 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Gumzi » Чет Яну 05, 2017 4:43 pm

Когато човек е с маска, над диоптричните стъкла, при удар маската предпазва.
Ако карането ще е без маска изобщо не препоръчвам да се носят диоптрични стъкла под каквато и да е форма.
Мека рамка и меки планки е най-доброто, поне според мен (относително меки - издържат по-добре на удър без да се чупят).
А отдоло се слагат контакни лещи. Излизат доста по-скъпо от едни очила, но пък при падане няма опастност за окото.

Никой, никога не се качва на колелото с идеята, че ще пада, но ако се случи, чупливи плаки/стъкла и рамка могат да нанесат изключително сериозни наранявания.
Още повече че са позиционирани точно до очите.
Цялото това нещо е на базата на личен опит, въпреки че се разминах на много малко от най-лошото.
Очилата бяха с корда и стъклото излетя при удара, но металната рамка направи страшни поразии.

От тогава насетне - меки очила + контактни лещи.
Меки - без значение от марка, цена, гъзария и пр.

Поздрави и умната какво слагате до очите.
Gumzi
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Апр 24, 2015 11:14 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Чет Яну 05, 2017 8:36 pm

Някои не можем да носим лещи.
evilzet
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот светльо-toxin34 » Пет Яну 06, 2017 7:18 am

След като изчетох и другите теми относно диоптри и диоптрични очила ....вчера се дигнах на преглед . Уви ... при мойте лупи- лещи не мога да нося, или поне на едното око . Диоптри -6 ляво. -4,5 дясно . Астигматизъм- доста висок. Изхода е ясен . Операция . Но докато се оправя със събирането на парите ...ще карам с каквото мога а си осигуря . Още повече, че шанса да цуна някое дърво, или да се претрепя качествено, поне на тоя етап не зависи от мен . С една дума, не карам екстремално . Повече асфалт и тук там някоя пътечка... . Решено е, за сега поръчвам или "чакам" тия очила от линка или подобни с вложката за диоптрични стъкла .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот kawasuna » Пон Апр 17, 2017 3:02 pm

Започнах да се замислям за закупуване на очила с които да карам,че онзи ден си изпатих(влезе ми някакъв боклук в окото и 2 дни.....)Сигурно ще са на Оakley но кой модел точно :dontknow:
За МТБ колоездене кой модел се препоръчва или с всички става?Всички модели ли са със сменяеми плаки или не?И евентуално какъв цвят плаки препоръчвате за каране в гората примерно?
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 17, 2017 3:59 pm

Аз карам с тези - http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... 0-test0061
Вече година и половина ги ползвам и съм повече от доволен. Тук важно уточнение - карал съм само с още 2 вида от този ценови клас(т.е. не са минали кой знае колко чифта през очите ми) и тези са ми най-удобни. Особено подвижните части на накрайниците добре ми стоят на главата.
Тъмните стъкла, с които се дават, са много приятни. Нямам никакъв проблем, когато карам с тях и на сянка. До този момент не съм имал случай да не видя някоя дупка например. За вечерно/тъмно време си взех бели . Сменят се много бързо.
П.С. Взех ги покрай зимните намаления, тогава мисля бяха около 23/4 лв, а стъклата 5 лв.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот outfaced » Пон Апр 17, 2017 8:23 pm

perun написа:
Jacket написа:...но заради тях цената при мен стана 800лв. :boggled:
Препоръчвам ако има налични кафеви стъкла - засилват много контраста, а реално почти не личи че са кафеви.

... че само стъклата ми струваха 500лв. но за късогледите това е единственото решение


Лещи :dontknow:
- в пъти по евтино ... не се надират и чупят при падане
- няма проблем с изкривявания (за големи диоптри не мисля, че въобще очилата са опция при каране)
- можеш да сменяш цветни плаки на очилата или да караш без очила

Еднодневните такива не се усещат и спокойно се кара и 3 дена с тях (едни резервни винаги имам в раницата)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на очила ?

Мнениеот kawasuna » Пон Апр 17, 2017 8:43 pm

Приятели,ако може да ми помогните с модели на Oakley.И по скоро както в по-горния ми пост съм писал-има ли конкретен модел за МТБ или всички стават?Не разбирам много Английски за да се ровя по чужди форуми,затова търся съдействие тук.Благодаря!!!
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на очила ?

Мнениеот rarekin » Вто Апр 18, 2017 1:34 am

kawasuna написа:Приятели,ако може да ми помогните с модели на Oakley.И по скоро както в по-горния ми пост съм писал-има ли конкретен модел за МТБ или всички стават?Не разбирам много Английски за да се ровя по чужди форуми,затова търся съдействие тук.Благодаря!!!


Radar, RadarLock, EVZero или M-Frame (по-старичък модел, но много добър).

Това са моите предпочитани модели, но повечето им спортни модели са отлични и за МТБ.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Избор на очила ?

Мнениеот kawasuna » Вто Апр 18, 2017 4:46 pm

Ще ги разгледам.Благодаря.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на очила ?

Мнениеот radeviq » Сря Апр 19, 2017 12:51 pm

Зимата от wiggle.co.uk на промоция за 100 евро си взех Oakley Jawbreaker Prizm Trail и съм много доволен. Един от основните проблеми при мен е че много ми се запотяват очилата. С Oakley-то това не е проблем. Очилата се запотяват само ако спра, когато съм много загрял и то до момента на тръгване или леко подухване на вятъра. Самата Prizm Trail плака е брутална! Всички цветове по пътеката изпъкват и когато ги сваля всичко изглежда сиво. Отне ми 1 каране да свикна, просто с тях всичко изглежда по-красиво... Като се замисля, че въобще не исках да давам пари за очила и ми става лошо, инвестицията определено си заслужава.
Аватар
radeviq
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1379
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 10:26 pm
Местоположение: София/Перник

Re: Избор на очила ?

Мнениеот kawasuna » Сря Юни 28, 2017 8:50 pm

Подкрепям твърдението,аз си взех oakley radar ev prizm trail и наистина тази плака е много добра,вижда се много контрастно но!
1.не различавам(поне аз де)къде има кал,или мокри камъни на които да се подхлъзна.
2.когато се стъмни става мамата си ........нищо се не види!
3.Спра ли се запотяват,ако и аз съм запотен.При тъгване веднага ти светва.
Иначе при сухо време в светлата част на денонощието са супер.Да си призная очаквах малко повече,но каквото такова :rofl:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на очила ?

Мнениеот hatamoto » Чет Юни 29, 2017 9:58 am

kawasuna написа:Подкрепям твърдението,аз си взех oakley radar ev prizm trail и наистина тази плака е много добра,вижда се много контрастно но!
1.не различавам(поне аз де)къде има кал,или мокри камъни на които да се подхлъзна.
2.когато се стъмни става мамата си ........нищо се не види!
3.Спра ли се запотяват,ако и аз съм запотен.При тъгване веднага ти светва.
Иначе при сухо време в светлата част на денонощието са супер.Да си призная очаквах малко повече,но каквото такова :rofl:


Заради т.2 си заслужава фотохроматик. Като влезеш в сенките не се чувстваш сляп.. а и не се налага да сваляш очилата...
hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот bise » Нед Фев 16, 2020 10:54 pm

**********************************************************************
(непозволена реклама)
bise
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Фев 16, 2020 10:21 am
Местоположение: България

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Нед Фев 16, 2020 11:04 pm

Ехе ,добре че тоя бот е изровил тая стара тема да я зачета :evil: от 1 сезон ползвам очила Giant фотохроматици производство на Limar с лещи NXT Varia ,много съм доволен взех и на жена ми подобен модел - затъмняването и изветляването когато излезеш на открито или влезеш в дълбока гора е много удобно ,може да се кара и нощем с тях ( изсветляват до пълна прозрачност )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Yash » Пон Фев 17, 2020 12:00 pm

Колко бързо става?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Пон Фев 17, 2020 1:40 pm

не го усещаш като някаква промяна моментална ,но в рамките на секунди .. колоездейки оставаш с впечатление че осветлението не се променя независимо дали си на сянка или на слънце ,на силно слънце стават много тъмни дават ги 11-83% или нещо такова
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: vencil и 6 госта