Избор на вилка

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на вилка

Мнениеот didonch » Вто Яну 16, 2018 5:07 pm

Нека да започна с това което имам: Manitou Marvel Comp 27.5, та това чудо не мога да го накарам да работи, според наличните опции за контрол(а те на се много: налягане, и скорост на връщане) според моите очаквания а именно да стане по отзивчива на малки неравности. Не съм състезател, но настилки като павета, черен калдаръмен път или отъпкани пътечки(животински) много ме мъчат (бързо ми се измарят ръцете). Максимума който успях да постигна с тази вилка след много експерименти е по ниско налягане 50psi(въпреки че за моите килограми се препоръчва 85-100) и съвсем леко "притворен" регулатор за скорост на връщане. И така що годе задоволително бачка около 20км и отново става абсолютно дърво. Минала е сервизиране, смяна да хидравлична течност .... ама все тая. И така тези дни седя и гледам какви прИмоции ще изкочат по онлайн магазините и се сетих за моята лятна драма: вилката.
Питанката ми е има ли такова чудо на пазара което да е отзивчиво на малки неравности(като се има предвид че не съм състезател и се старая да карам внимателно без излишни рискове, адреналин), което си запазва работоспособността във времето :dontknow: .
Днес в ebay мернах една екзотика: DT Swiss OPM O.D.L 100 - 27.5" Fork - 100mm - 41mm Offset - Tapered - 15x100mm за 300евра и допълнително ме вкара в размисли, ама не посмях да я взема, преди да съм се консултирал ...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот Alexi » Вто Яну 16, 2018 5:21 pm

то ,за да помръдва на павета сигурно трябва да минеш с 40-45км/ч по тях :D такива дребни неравности ги обира гумата ,сигурен ли си че е достатъчно мека ? примерно за предна над 1.6 бара е мъчение при мене ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на вилка

Мнениеот Boyan1984 » Вто Яну 16, 2018 5:49 pm

https://www.bike-components.de/en/Fox-R ... EM-p61548/
Оферта на годината :D верно оказа се не особено лека, но за тия пари е перфе :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на вилка

Мнениеот didonch » Вто Яну 16, 2018 6:04 pm

Alexi написа:то ,за да помръдва на павета сигурно трябва да минеш с 40-45км/ч по тях :D такива дребни неравности ги обира гумата ,сигурен ли си че е достатъчно мека ? примерно за предна над 1.6 бара е мъчение при мене ..

Не точно, понеже карам с вътрешни помпя задна на 2,0; предна 1,8.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот gosh6o » Вто Яну 16, 2018 7:13 pm

Сигурен ли си, че са правилно сервизирани ботушите? Моят Рекон в най-големия студ се сгъва даже, когато го натисна лекичко докато бутам велосипеда за лапата? Имаше един стар трик преди каране да обърнеш велосипеда, че да падне масло към втулките. Дали дунапренчетата под семерингите са накиснати добре в масло при сервизирането? Имаше спрейчета, които се пръскаха над семерингите преди каране. Ако забавиш леко рибаунда? Нещо по геометрията? Да нямаш достатъчно тежест върху предницата и затова да не е чувствителна? Това са моите 50ст :dontknow:
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Избор на вилка

Мнениеот КоlЮ » Вто Яну 16, 2018 9:15 pm

Пусни едно видео на проблема , за да се види по ясно тази функция " Дърво" на вилката .Най-вероятно вилката има проблем.Иначе на жълтите павета няма да е меко .


Иначе за ръцете ти предлагам леки физически упражнения за закаляване ( дигане на гири , въртене на китки , набиране на пръсти, катерене и едно друго упражнение ,ама от него викат че се ослепява).
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Избор на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 17, 2018 1:20 am

На колко % саг от колко ход я караш и колко тежиш? Компресията отворена ли е изцяло?

Ако вилката се държи ОК и в рамките на едно каране се влошава, говори за някакъв проблем с нея. От друга страна студеното указва неблагоприятно влияние на маслото и уплътненията - от кога я караш?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на вилка

Мнениеот didonch » Сря Яну 17, 2018 9:06 am

gosh6o, никога не можеш да бъдеш сигурен какво и как е направено в сервиза :dontknow: . Разчиташ на коректност и това е.
По отношение на килограмите: 73 без раница и багаж(добавям обикновенно 5кг макс, 3 от които са вода :rofl: )
саг-а първоначалоно според инструкциите го бях направил на 20%, но вилката не помръдваше(движеше се само през големи препятсвия), за това седмици наред се разкарвах с помпа в раницата и експериментирах с различни налягания и до колко става отзивчива...така на принципа проба грешка достигнах до 50psi.
Да, става дърво след едно каране независимо че ползвам спрейчета (брунокс) за смазване на уплътнителите редовно. По какво съдя: на 50м от гаража по пътя има легнал полицай, когато минавам през него в началото вилката си прави подобаващ ход можеби около 30мм, на връщане: направо ми поскача предницата, все едно съм заключил вилката. Като спра и се опитвам да натисна кормилото за да видя какъв е хода .... ами прави си забележимо по-малък ход, и то с по-вече усилие. Дори само смазване/пръскане със спрей не води до промяна, оправя се след продължителен престой :banghead: . Та след рекламация в сервиза ми казаха че тези вилки са си стар модел и куци по рождение, ако искам да работи както трябва да я сменя :nuts:
За това е и тази тема. Избор на нова ... не ремонт на старата!
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот КоlЮ » Сря Яну 17, 2018 1:23 pm

Направо ме разби:
Та след рекламация в сервиза ми казаха че тези вилки са си стар модел и куци по рождение, ако искам да работи както трябва да я сменя :nuts:


Проблемът се крие в " АБС+дампер рода " ,трябва да се отвори да се види . Също така може да се премахне някой друг "шим" за да стане по мека.
IMAG0399.jpg
АБС+ дамер род
(207.39 KiB) 126 пъти
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Избор на вилка

Мнениеот stoikata » Сря Яну 17, 2018 4:56 pm

Как пък по разни ревюта никой не твърди, че тия вилки били куци по рождение, а само разбирачите в сервиза.
stoikata
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 12:50 pm
Местоположение: София

Re: Избор на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 17, 2018 9:34 pm

Имаш проблем с вилката със сигурност - ако това е бил отговорът на сервиза не ходи повече там. Имам Маток Комп, който е с кажи речи същите карантии и лесно се настройва да работи добре - ревютата на твоята вилка също потвърждават това.

Посочената вилка на ДТ е по-висок клас - друг е въпросът как стои въпросът с подръжката й у нас.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на вилка

Мнениеот didonch » Сря Яну 17, 2018 10:00 pm

Почти се навих да рискувам да я отворя сам и да видя какво е това чудо АБС+ :smash: , ще сменя хидравличната течност ... ще я смажа според ръководството и ше тествам, ако живне ще се размина с немалък разход :clap: за нова вилица.
То и няма как да е трудна за настройка след като има само две опции: налягане и скорост на връщане (поне няма много вариации :rofl: ). Понеже имам дистанционно заключване, като навивам и отпускам жилото или казано по друг начин се врътка АБС+ разлика в поведението няма :dontknow: между напълно отключена и средно положение, е като се заключи става като чукан не мръдва :bowdown: това поне е готино като се налага да се педалира от изправено положение....
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот Alexi » Сря Яну 17, 2018 11:25 pm

то ,ако никога не си я отварял да я сервизираш ,не се учудвай че не работи добре ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на вилка

Мнениеот carmo » Чет Яну 18, 2018 9:39 am

Причината вероятно не е в сервизирането, но има някакъв проблем щом се втвърдява след каране. Имам 8 годишна REBA с променлив ход (85-115) и никога не е отваряна. Просто и почиствам водачите от прахоляк след каране, или мия байка на водоструйка (ако е кално). Работи си перфектно до ден днешен (и в студ, и в жега).
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на вилка

Мнениеот Alexi » Чет Яну 18, 2018 9:59 am

сервизирай я вътре ще е съвсем суха
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на вилка

Мнениеот didonch » Чет Яну 18, 2018 10:19 am

По време на каране въобще не обръщам внимание от къде карам, дали ще има прахоляк или кал все тая. Обаче след като се прибера играе четката и градинския маркуч, ако съм се оклепал много ако има прахоляк само едно леко влажно парцалче и пръскане на вилката със спрейче, така че да е готова за следващото каране.
Не съм я отварял защото разчитам на опит и компетентност в сервиза :dontknow: , обаче явно съм подведен и така съм решил да я отварям (след получени съвети тук :bowdown: ), но само десния ботуш. Въздушната камера няма да я барам, тъй като си държи налягане месеци наред :clap: . Ще се наложи да инвестирам в грес и масло за вилки, та да видим какъв ще е крайния резултат...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот IvanTheMan » Чет Яну 18, 2018 2:39 pm

Точно градинския маркуч (ВОДАТА) разказва играта на лагери и вилки, и после се вайкате по форумите !
Последна промяна IvanTheMan на Чет Яну 18, 2018 3:28 pm, променена общо 1 път
IvanTheMan
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1110
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 10:27 am

Re: Избор на вилка

Мнениеот Boyan1984 » Чет Яну 18, 2018 2:52 pm

И как да си миеме колелата в крайна сметка? Аз на водоструйки не ходя, вкъщи също нямам, но мисля че те са дори по-вредни.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на вилка

Мнениеот didonch » Чет Яну 18, 2018 3:45 pm

IvanTheMan написа:Точно градинския маркуч (ВОДАТА) разказва играта на лагери и вилки, и после се вайкате по форумите !


Сигурно, ако пръскаш под голямо налягане директно срещу лагерите(които при по-висок клас компоненти са по-добре защитени) или уплътнителя на вилката(който пък е стегнат с пружинка).
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Избор на вилка

Мнениеот Петър Велков » Чет Яну 18, 2018 4:33 pm

IvanTheMan написа:Точно градинския маркуч (ВОДАТА) разказва играта на лагери и вилки, и после се вайкате по форумите !


Занапред ще си мия велосипедите само с мокри кърпички. Благодаря за съвета :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Избор на вилка

Мнениеот КоlЮ » Чет Яну 18, 2018 7:21 pm

Петър Велков написа:Занапред ще си мия велосипедите само с мокри кърпички. Благодаря за съвета :beer:


A сега идва въпроса: С антибактериални ли или с овлажняващи кожата ?
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Избор на вилка

Мнениеот Friz » Пет Яну 19, 2018 9:54 am

КоlЮ написа:
Петър Велков написа:Занапред ще си мия велосипедите само с мокри кърпички. Благодаря за съвета :beer:


A сега идва въпроса: С антибактериални ли или с овлажняващи кожата ?

И гледайте да избирате кърпички, които не съдържат алкохол, че току виж на миещия му се отще да мие.
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта