Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Май 24, 2017 10:55 pm

От лаптопа би следвало да се зареди за два часа и четиридесет и четири минути а от зарядното за стена не мисля че ще се зареди за четиридесет минути защото трябва да има контролер или някаква защита, но ще е по-бързо. Може би за час по-бързо от времето на РС-то. Не мисля че ще си повредите батерията от силното зарядно но цената му е $64.99 и може да се пробва с зарядно за телефон с изваждащ се кабел от USB и да се ползва оригиналния кабел на камерата.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Чет Май 25, 2017 12:02 am

Къде го гледаш това зарядно за 64 долара?
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Май 25, 2017 8:53 am

https://www.photopavilion.bg/продукт/%D0%97%D0%B0%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-GoPro-Supercharger-12504
Аз имах четворка герой и я зареждах с мрежово зарядно за телефон с два изхода 1А и 2А и нямах проблем а струваше десетина лева. Щом е съвместима с различни USB за PC би следвало да няма проблем и с това зарядно от вашия линк, оригиналното от линка има два изхода 3А и 1.5А.?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот morning » Чет Май 25, 2017 9:56 am

icog написа:Здравейте,
Имам дилема дали да сменя предния ротор от 160 на 180 или да сложа накладки с радиатор? Кое би било по-ефикасно за охлаждане?


На твое място бих опитал с накладки с радиатори. Сравнени със 160mm, със 180mm ротори ще спираш с по-слаб натиск върку спирачното лостче, но охлаждането няма да се подобри забележимо.

Аз карам с ротори 180mm. В началото с органични накладки, после с метални. При продължителни спускания органичните омекват много неприятно - от загряването спирачните им свойства се изпаряват и трябва да спираш с крак. С металните е по-добре - прегряват по-трудно, а дори тогава все пак може да се спре, въпреки жалното скърцане.

Срещал съм някъде и твърдението, че проблемите с охлаждането се решават с по-малко спиране :evil:
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Чет Май 25, 2017 10:02 am

anaydev написа:Да задам и аз един въпрос. За и против спирачки втора употреба ? :peace:


Ако ги взимаш от някое лапе - силно против :D Аз на двете си колела съм със спирачки втора употреба, малко по-висок клас, на брата - със нисък шимански, след нужната профилактика (разглабяне, оглед, почистване, смазване...) всичко си работи като хората. Но лапетата масово не са дорасли до там, че да имат манталитета да продадат нещо читаво и в реалното му състояние... обикновено само боклуци продават (и не само спирачки)




I.nfraR.ed написа:Аз и с такава от 100лв не успях да надуя моите миналата година - просто не можa да изпъне бордовете. Сигурно зависи и от шините, но по метода с бутилката станаха от раз.
Иначе съм виждал по сайтовете специализирани помпи с допълнителен резервоар, който след това действа точно като бутилката, когато се освободи сгъстеният въздух.


Един флакон газ за запалки... и

https://www.youtube.com/watch?v=V8Xq7koFnQs



А за спирачките... металните накладки като се нагреят започват да спират повече, проблема идва когато кипне спирачната течност и омекне лостчето. Случвало ми се е 2-3 пъти, като карам между дърветата... там човек и да иска, не може да спира по-малко :evil:
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот icog » Чет Май 25, 2017 12:38 pm

morning написа:
icog написа:Здравейте,
Имам дилема дали да сменя предния ротор от 160 на 180 или да сложа накладки с радиатор? Кое би било по-ефикасно за охлаждане?


На твое място бих опитал с накладки с радиатори. Сравнени със 160mm, със 180mm ротори ще спираш с по-слаб натиск върку спирачното лостче, но охлаждането няма да се подобри забележимо.

Аз карам с ротори 180mm. В началото с органични накладки, после с метални. При продължителни спускания органичните омекват много неприятно - от загряването спирачните им свойства се изпаряват и трябва да спираш с крак. С металните е по-добре - прегряват по-трудно, а дори тогава все пак може да се спре, въпреки жалното скърцане.

Срещал съм някъде и твърдението, че проблемите с охлаждането се решават с по-малко спиране :evil:


А ротор тип IceTech дава ли осезаема разлика? Предимно карам крос-кънтри и от тази гледна точка каквото и да инвестирам допълнително в спирачки ми е горница - в момента съм с 8000 и грижи имам саааамо по 1-2 доста гадни пътеки надолу. С техниката се боря ама на голямото стръмно съм с големите очи и яките пръсти :).

Металните накладки доколкото разбрах по-бързо изяждали диска?
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Май 25, 2017 12:55 pm

за това се слага диск за метални накладки - от Шиманските ,от RT64 нагоре .. инак от скоро съм с метални с радиатори отзад ,много хапят доволен съм и като се изтрият предните ми ( органични без радиатор ) ще взема и за отпред такива
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Май 25, 2017 1:00 pm

Ако смениш само накладките няма да махнеш проблема, а той най-вероятно е, че роторът загрява много. Тогава колкото и накладките да се охлаждат пак ще започнат да прегряват и да вдигат температурата на спирачната течност. С по-големият ротор ще усетиш веднага подобрение, защото има по-голяма площ и накладките ще го натоварват по-малко при същото спирачно усилие в момента.

Друго нещо, което можеш да правиш е да отпускаш спирачката за кратък момента - т.е. да не я държиш постоянно натисната. Това позволява да не се стига до прегряване.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот icog » Чет Май 25, 2017 2:03 pm

Благодаря!

Предполагам тези двата са почти еднакви като характеристики и ще ми свършат работа:

https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... olt-180mm/
https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... olt-180mm/

За начало ще го пробвам с нормални накладки, ако пак спира да спира ще търся вариант с радиаторни.
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот hitar_potar » Пет Май 26, 2017 8:39 am

По-евтиния, RT-76, е само флоутинг ротор - добро охлаждане заради алуминиевия паяк, изцяло желязна част, влизаща в контакт с накладките. От години съм с такива и са прекрасни!
По-скъпия, RT-86, е подобрената версия. Всичко гореизброено с тази разлика, че накладките от двете страни захапват желязо отново, но по средата между двете повърхности е алуминий, който отдава повече топлина, съответно стои още по-хладен/охлажда се по-добре. С него няма да имаш грижи.
Сега кулминацията в тия технологии е RT-99 с допълнителните радиатори (образно казано) по самия ротор, но за съжаление Шимано така и не ги направиха за 6-болтов захват, а само за център-лок... :banghead:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 26, 2017 9:41 am

Някой има ли представа дали и къде в България човек може "от днес за утре" да си купи 10-скоростна касета 11-42 (SunRace RX, примерно) и AbsoluteBlack елипса за RaceFace Cinch? :D
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Любо » Пет Май 26, 2017 10:26 am

Jester мисля, че продават Absolute Black, но не съм много сигурен. Питай и Иван в Индустриал.
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Май 26, 2017 2:15 pm

Петър Велков написа:Някой има ли представа дали и къде в България човек може "от днес за утре" да си купи 10-скоростна касета 11-42 (SunRace RX, примерно) и AbsoluteBlack елипса за RaceFace Cinch? :D

http://jordan-bikeshop.com/Absolute-black-OVAL-chainring-%20Race%20Face?tag=AbsoluteBLACK
http://jordan-bikeshop.com/SunRace-MX8%2011-speed-Cassette-11-42?search=sunrace
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 26, 2017 2:40 pm

Скъсах си гъза от гугълване, а отговорът се оказа на 5 мин. пешеходене от работата ми.

Благодаря! :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот MIKEY MOUSE » Нед Май 28, 2017 10:32 am

https://www.olx.bg/ad/bike-rockrider-fr ... faa8efffc0



Моля за съвет -този велосипед- за 14 годишен юнак...?? Баща му е готов да даде парите, Вие какво ще кажете по въпроса?? Благодаря. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Нед Май 28, 2017 12:00 pm

Стига да няма някоя дупка или заварка под изолирбанда (или е гума/гюделин?), цената ми се вижда нормална. Ама да помисли и за адекватна екипировка, само с колело не става :beer:
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Май 28, 2017 5:08 pm

Ако 14 годишният може да задвижи 16-17 кг колело...
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Нед Май 28, 2017 5:22 pm

Pr3d4t0R написа:Ако 14 годишният може да задвижи 16-17 кг колело...


Ти като си бил на толкова, твоето по-малко ли е тежало :D
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Май 28, 2017 5:34 pm

едно време нямаше леки велосипеди ,но сега има и не виждам причина да се наказва хлапето с подобен тежък велосипед че и доста пари му иска
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот morning » Пон Май 29, 2017 12:53 pm

Някой знае ли откъде се хващат тези две пътеки?
zhelava+.jpg
снимка на двете пътеки
zhelava+.jpg (343.93 KiB) Прегледано 3742 пъти

Снимката е направена от ръба на гробищния парк на Желява. Края на обичайния маршрут идва отляво.
Понеже едно завъртане започва да ми идва малко се замислям за повторение, но ако може по по-кратък маршрут в началото.

Дали втората пътека е това, което се вижда на тази карта?
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Любо » Пон Май 29, 2017 5:36 pm

Според мене излизат на асфалтовият път към паметника.
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот morning » Вто Май 30, 2017 9:24 am

Любо написа:Според мене излизат на асфалтовият път към паметника.

Е, да, но този път е към 4 километра :) Явно ще се проучва.
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Май 30, 2017 8:24 pm

Неразвиваеми /корозия и дълга употреба / педали от алуминиеви курбели-досега не съм успял да се справя с тази задача. Моля за съветите Ви : Тънкости, хватки , технологии, чалъми , инструкции ... ми с една дума -как да ги развия ?!Благодаря :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Май 30, 2017 9:22 pm

много е просто - преди да ги завиеш слагаш малко грес на резбата :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Петър Велков » Вто Май 30, 2017 9:29 pm

И тъй като "преди да излезеш си вземи чадъра" не отговаря на въпроса "как да се изсуша като ме наваля"......

1) Най-безобиден вариант - има спрейчета с дълбоко проникващи смазки специално за развиване на корозирали болтове. Не съм ги тествал на педали, но ако имаш подръка - пробвай;
2) Ако педалите се отвиват с шестограм - намираш си дълга тръба, която да ползваш за лост, и развиваш с нея - но с еднократно и много рязко напъване. Ако увеличаваш силата постепенно, рискът да изкривиш инструмент, да ти изтърве или да прецакаш нещо, е много по-голям, а вероятността да се отвие - по-малка;
3) Нагряване и охлаждане. Ще съсипеш оста на педала със сигурност (ако се нагрее достатъчно), а с курбела, честно казано, нямам идея дали има какво лошо да се случи.

Почти задължително е демонтирането на курбелите и ползването на менгеме.

И, да, и аз винаги слагам грес при монтиране на педали и никога не ги затягам "мъжката".
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот marsa » Вто Май 30, 2017 10:44 pm

При най-бруталния случай, с който съм се сблъсквал жертвах педала. Разглобих го, запилих оста като легло за ключ и я захванах в стабилно менгеме фиксирано на тезгях, а към курбела прикачих лост около метър, с който успях да сваля педала.

Оста имаше захващане само за шестограм 8мм и на това място беше леко спукана (предполгам от вандалско монтиране или предишни опити за демонтаж), което допълнително я зацепваше в курбела. Реално пусна една фина стружка от резбата на курбела, но не го повреди.

Преди това няколко дни си играх с препарати, нагряване и различни инструменти.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Вто Май 30, 2017 11:06 pm

Kъде в интернет мога да си качвам клиповете, тъй като примерно Youtube ги конвентира в отвратително качество? Снимам главно с 2.7К , но качеството се променя доста а и ми забива. :dontknow:
Последна промяна Katana на Вто Май 30, 2017 11:10 pm, променена общо 1 път
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Петър Велков » Вто Май 30, 2017 11:09 pm

Vimeo е малко по-ок, ако не искаш над 720p - най-добре pinkbike.

Става и в тубата, ама трябват внимателно подбрани настройки и читав софтуер.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Вто Май 30, 2017 11:11 pm

Какво имаш пресвид под внимателно подбрани настройки? :beer: Клиповете не ги преработвам...трябва ли ? :D Каква програма трябва да ползвам? Гледам клиповте на други хора със супер високо качество и се чудя как се случва това...не ми забива, а мойте направо са на кадри...
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Вто Май 30, 2017 11:39 pm

morning написа:Някой знае ли откъде се хващат тези две пътеки?
zhelava+.jpg

Снимката е направена от ръба на гробищния парк на Желява. Края на обичайния маршрут идва отляво.
Понеже едно завъртане започва да ми идва малко се замислям за повторение, но ако може по по-кратък маршрут в началото.

Дали втората пътека е това, което се вижда на тази карта?


Да, това е пътеката. И двете тръгват от асфалта след първия много стръмен участък, на около 20 метра над мястото, където отдясно (при изкачване) излиза един черен път, по който минава и маршрутът (краткия) на Купа Мургаш. Даже мисля, че едната пътека е част от краткия маршрут - не съм сигурен как е в последните години.
Та началото на пътеките е от едно и също място, но едната тръгва просто надолу покрай долчинката, а другата първо отива още по-наляво към гората и се спуска някъде през нея.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта