Schwalbe Procore - първи впечатления

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Admin » Пон Авг 31, 2015 12:03 pm

Изображение
Отскоро, благодарение на вносителя за България, Веломания, имам възможност да пробвам един от най-интересните и иновативни продукти, които са се появявали напоследък - двукамерната система за гуми на Schwalbe, наречена Procore.
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... be-procore
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот mentalhead » Сря Сеп 02, 2015 7:25 pm

Цялата система е нещо много хубаво, идейно и полезно, обаче тази цена е просто абсурдна! Дори на половина да беше пак е много. Дори само като погледне какво получава човек за тея пари го хваща яд. В крайна сметка решения от сорта на бози, по-подсилени гуми и прочее неща, макар и вероятно не толкова добри, вършат работа, а добавената им стойност е пренебрежима. На мен ми е много интересно колко луди хора ще се намерят да извадят 400 лева за вътрешни гуми, пък били те и толкова специални, и ми е особено интересно какъв успех би имал този продукт на родна земя, където болшинството от хората смятат че за 400 лева е редно да получат цял велосипед, а не комплект вътрешни.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот thepowerofone » Сря Сеп 02, 2015 8:17 pm

mentalhead написа:...


Абсолютно вярно! Само като им погледна дивотиите и отвътре ми напират най-живописните псувни, които ганьовското ми въобръжение може да роди и които няма как да излея във форума, макар че много ми се иска. Цената е толкова абсурдна, че... за спорен ефект с цената на добавено тегло. Продуктът е показателен за алчността на велоиндустрията, където със все по-агресивен PR се опитват да ни убеждават колко е невероятен фактът, че до сега си живял без това и онова "нововъведение". То като се почне със стандарти за главини, скоростни системи и конфигурации... Някои неща са прогрес, някои са си чиста проба нагла алчнотия.
Аватар
thepowerofone
 
Мнения: 241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 2:15 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот spirov92 » Сря Сеп 02, 2015 8:49 pm

Идеята е добра, даже според мен е сто пъти по-смислена от безбройните нови стандарти за оси и колела. :)
За който не го кефи цената, Мрио е измислил решение: viewtopic.php?f=3&t=37936&start=120#p1015361
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот outfaced » Сря Сеп 02, 2015 10:51 pm

Освен Vertrider-и и разглезени ендуро карачи, които не са броят парите не знам на кой реално може да му свърши работа това. Както и Любо е писал - безобразно меките гуми не са панацея. Мога да добавя и че от един момент нататък няма и смисъл, понеже и на 1,5 и на 1,3 бара (примерно) целия грайфер все е на земята.
Допълнителното тегло на гума е много. Толкова свалих едно време като смених уилсета и имах чувството, че ще литна. Като качваш тегло не се усеща толкова, но като покараш известно време тежко и после минеш на леко си е доста осезаемо.

Инак идеята в основата си е интересна, но реализацията е DIY решение придобило търговски вид с умопомрачителна цена.

Ако гледаме на нещата по абстрактно, никой не е казал и че тази първа част от окачването (2-3см много линеен ход с минимум компресия) трябва да са на гумата. Или пък че защитата от удар в шината трябва да идва от друга гума с балон и въздух. Има още какво да се помисли.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот hitar_potar » Чет Сеп 03, 2015 9:00 am

Да, смъкването на тегло от гуми и капли най-много се усеща. Аз от тях на спускаря смъкнах сумарно 1,5 кила, но откъм вилка и рамка качих грамове. Накрая чистото олекване май беше около 700-750г, но разликата в управлението беше като да е олекнало поне 3кг...
Мислех, че тоя Прокор ще е малко по-лек и доста по-евтин. А то си е ... женския родител. Да не говорим, че има хора като мен, които не си падат по много меките гуми - достатъчно работи задницата на байка, че да търся още амортизация и от гумата - при мен падне ли налягането малко, почвам да се усещам нестабилен и поднасящ отзад...
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Сеп 03, 2015 10:09 am

По-скоро е за състезателни цели, като най-голямото предимство пред стандартен тюблес е, че не може да се отлепи гумата от борда. Същевременно тежки карачи могат да свалят значително налягането. Надали ще придобие масовост.

Много е странно, че все още не се продава след като вложиха толкова усилия в маркетинг.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот X_NRG » Чет Сеп 03, 2015 10:28 am

outfaced написа:Освен Vertrider-и и разглезени ендуро карачи, които не са броят парите не знам на кой реално може да му свърши работа това.


Разглезените ендуро карачи стават все повече и ще налеят доста парици в джобовете на Schwalbe, но мен това не ме интересува.
Според мен идеята на ProCore-а е жестока и работи, може би защото съм по-агресивен карач. На Home Mountain Enduro-то разцепих външната гума на остър камък още в началото на спускането на 1ви етап, НО слезнах с 5то време до долу благодарение на моя си гето-про-кор. :) По шината няма нито 1 (нова) подбивка. По гумата също няма допълнителни щети. Това е достатъчно доказателство, че има смисъл (за мен).
spirov92 горе е пуснал линк към DIY темата, където писах как става за доста по-малко пари. Монтирал съм го само на задната капла, защото там обикновено ми се случват мизериите. Откакто съм писал в DIY темата досега има една промяна по гето системата и това е, че вместо да режа ръкохватка, ползвам маркуч на 2 слоя, като външният слой има канал през средата за преминаване на въздух във външната камера.

Всеки сам си преценява какви са му приоритетите. За мен на първо място е надеждността, а на последно теглото. Карал съм 21кг колело и пак си имах усмивка на лицето. :beer:
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот MacLeod » Чет Дек 10, 2015 12:29 pm

X_NRG написа:Монтирал съм го само на задната капла, защото там обикновено ми се случват мизериите. Откакто съм писал в DIY темата досега има една промяна по гето системата и това е, че вместо да режа ръкохватка, ползвам маркуч на 2 слоя, като външният слой има канал през средата за преминаване на въздух във външната камера.
Всеки сам си преценява какви са му приоритетите. За мен на първо място е надеждността, а на последно теглото. Карал съм 21кг колело и пак си имах усмивка на лицето. :beer:


@X_NRG Защо си решил на задната гума да сложиш ? Вярно че там се удря и криви, но с един прокор отпред няма ли сцеплението да е доста по - добро ? Съответно по - голяма стабилност ?

Иначе и аз се зарибих по това. Определено за на пролет ще си взема едно такова. Може да спести няколко падания на планински вело новак като мен на един сезон :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот marto_bikeara » Чет Дек 10, 2015 11:47 pm

Идеята е велика,за сега и аз го направих само на задната и съм зверски доволен.Преди карах отзад на 2.5 бара с безкамерна,а сега когато я направих прокор свалих налягането под 1.7 и от около 2 месеца до сега не съм имал никакъв проблем със срязвания,подбивки и тн,а и разликата в сцеплението спрямо преди е осезаема.Също много се изкефих като издух гумата с обикновенна ръчна помпа без никакъв проблем :D .Възнамерявям и предната да я правя,защото в неделя съсипах почти чисто нова гума,която едва ли ще може да се кара отново като безкамерна,а и вереоятно сцеплението ще стане осезаемо по-голямо.Системата работи и я препоръчвам на всеки,който има проблеми с подбивки и срязвания.
Евала на X_NRG,че сподели идеята за гето вариант,определено за моя тип на каране си заслужава! :beer:
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот moridinbg » Чет Дек 10, 2015 11:49 pm

2.5 бара с безкамерна

:bigeyes: :dontknow:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот windv » Пет Дек 11, 2015 9:58 am

moridinbg написа:
2.5 бара с безкамерна

:bigeyes: :dontknow:

Инак най вероятно всеки камъков ръб му е в каплата и реже гумата. При мен така се получава със задна безкамерна, освен ако не е екстремно тежка гума, каквато не обичам..
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот marto_bikeara » Пет Дек 11, 2015 6:20 pm

С гуми около 900 грама под 2.5 бара се случва точно това,което обясни windv.Дори и при налягане 2.5 съм рязал гумата и съм правил солидни подбивки по шината...
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот xargs » Пет Дек 11, 2015 11:57 pm

Не знам как го правите това. Тази година много камъни изблъсках, и двете гуми са ми tubeless, като повече от 1.8 не са виждали.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Дек 12, 2015 12:46 am

Тая работа с налягането зависи много от това колко тежи задкормилното устройство :D За тежки и агресивни ездачи Procore-а (или гето алтернатива) е доста добър избор.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот MacLeod » Пон Дек 14, 2015 11:04 pm

marto_bikeara написа:С гуми около 900 грама под 2.5 бара се случва точно това,което обясни windv.Дори и при налягане 2.5 съм рязал гумата и съм правил солидни подбивки по шината...


+1 за това. Подбивки по шината чак не съм правил, но този сезон спуках 3 безкамерни задни гуми, така че цялата боза изхвърча от тях без да запуши големичките дупки. Нещо повече, дори със сипване на нова боза не се запушваха. Явно трябва да се кърпят, но не ми се занимава. Така че просто си сложих вътрешна гума отзад. Тогава пък проблем ми стават добрите стари трънчета. Ще се минава на прокор. То е ясно. Затова да питам хората с прокор. Досега пукали ли сте ? Аз съм експерт по пукането на гуми с вътрешни и на безкамерни ( почти винаги задни и много рядко предни). Ще го проверя и прокора скоро.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Bace_kz » Пон Дек 14, 2015 11:24 pm

Schwalbe ли са гумите дето ги режеш ? :popcorn: Procore в твоя случай няма да ти помогне по никакъв начин, пак ще си ги режеш.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот MacLeod » Вто Дек 15, 2015 12:16 am

Този сезон нямаше швалбе, но и швалбе съм пукал. Един максис, един wtb и един geax. Wtb to сега го карам с dh вътрешна и в интерес на истината от тогава спи. :) За прокор надеждата ми е като смъкна налягането от 2.5 бара на 1.5, гумата да поема острите неравности по пътя без да се пука. С тюблес нямам шанс да сваля налягането под 2.5 бара на задната, ще си почупа каплата. Предната и аз мога да я карам на 1.8 както пише горе, но задната на толкова няма шанс просто. Колкото и да местя тежеста, все ще го отнесе.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Дек 15, 2015 11:13 am

Прокор-а ще ти позволи да караш на ниско налягане без да размажеш шината и без гумата да се отлепя от бордовете. Шансът да отрежеш външната и бозата да не хване си остава същия, т.е. това зависи много от стила на каране и здравината на външната гума. Разликата е, че ще можеш да лепнеш външната отвътре, където е сцепена и после пак да надуеш прокор-а и външната в полеви условия - чиста безкамерна веднъж отлепена от борда може да се надуе пак само с голяма помпа или компресор.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот TheUndertaker » Вто Дек 15, 2015 1:00 pm

MacLeod написа:Този сезон нямаше швалбе, но и швалбе съм пукал. Един максис, един wtb и един geax. Wtb to сега го карам с dh вътрешна и в интерес на истината от тогава спи. :) За прокор надеждата ми е като смъкна налягането от 2.5 бара на 1.5, гумата да поема острите неравности по пътя без да се пука. С тюблес нямам шанс да сваля налягането под 2.5 бара на задната, ще си почупа каплата. Предната и аз мога да я карам на 1.8 както пише горе, но задната на толкова няма шанс просто. Колкото и да местя тежеста, все ще го отнесе.

:offtopic: Интересно, аз карам задната от 1,8 до 2, понякога и на 1,6 според пътеките. тежа 90+ и до сега никога не съм късал гума от прищипване. След като при теб е толкова често, дали проблема не е в шината, настройка на окачване ... начин на каране ?
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот windv » Вто Дек 15, 2015 6:18 pm

Със сигурност важи и това, че възможните трасета и конфигурации от камъни по тях са безброй и може да им се налети по всевъзможни начини...и различна тежест.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот MacLeod » Вто Дек 15, 2015 7:02 pm

TheUndertaker написа:След като при теб е толкова често, дали проблема не е в шината, настройка на окачване ... начин на каране ?

Това с твърдака, мекица и окачване карам от съвсем скоро :) Аз не ги прищипвам, а ги пукам. Просто в гумата се появява дупка, достатъчно голяма да не се запуши с боза. Но на 2 бара ако намаля налягането, вече и шината ще пати при твърдака според мен. Не смея да го пробвам :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Admin » Сря Апр 13, 2016 4:00 pm

Допълних първоначалната статия с няколко доста съществени впечатления, включително от спукване и каране със спукана външна камера (което не вярвах, че ще ми се случи, ама на, късмет!):
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... be-procore
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот MacLeod » Вто Авг 30, 2016 10:28 pm

Едно много интересно решение, според мен 100 % ъпгрейд на прокор по всички показатели:

http://m.pinkbike.com/news/huck-norris-anti-pinch-flat-insert.html

Как ви се струва ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Admin » Сря Авг 31, 2016 6:14 pm

Обещаващо изглежда! Ще трябва да пиша статия май. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Alexi » Сря Авг 31, 2016 6:37 pm

аз виждам поне един недостатък ,който любезно не е упоменат в статията - обема въздух в гумата се намалява и то доста като проценти като гледам размера му с всичките негативи от това ,но е интересно като идея ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Ozzie » Сря Авг 31, 2016 6:37 pm

MacLeod написа:Едно много интересно решение, според мен 100 % ъпгрейд на прокор по всички показатели:
http://m.pinkbike.com/news/huck-norris-anti-pinch-flat-insert.html
Как ви се струва ?

мислим, дека бръже ще се появят DIY решения, 'щото 69 евра 'ич не са малко паре :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Авг 31, 2016 9:29 pm

Въпросът е кокло боза ще попие за дълъг период от време - повече от 3 месеца.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот moridinbg » Сря Авг 31, 2016 11:33 pm

Не би трябвало да попие - closed cell foam ;)
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Schwalbe Procore - първи впечатления

Мнениеот windv » Чет Сеп 01, 2016 7:56 pm

обикновенно туристичеко шалте би трбявало да не попива...

това с променения обем въздух не се сещам какво ни касае?
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron