С велосипед по ски пистите

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

С велосипед по ски пистите

Мнениеот stefanovr » Вто Ное 11, 2014 12:05 am

Някой знае ли някъде (и къде ако е) разрешено ли е спускането по ски пистите през зимата с колело? От много време ми е мерак :magnify:
stefanovr
 
Мнения: 61
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пет Май 23, 2014 1:14 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот taurus13 » Вто Ное 11, 2014 9:02 am

Надали има такова място, но това не пречи на мнозина да пробват. Все пак имай предвид, че си опасен по пистата, тъй като велосипеда е много по-неконтролируем на сняг от ските и бордовете, пък и по пистите има много деца и начинаещи. Иначе на лифтовете към ски пистите, сигурно няма да те качат зимата с велосипеда.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот lostrider@ » Вто Ное 11, 2014 9:21 am

На ски пистата с колело си трошиш главата, когато няма скиори/бордисти (особено деца). Прави го, когато още не е отворена пистата или пък вече е затворена.
На ски пистата с колело, при наличие на скиори/бордисти (особено деца), ако те видя, от мен получаваш щека между спиците, за да си строшиш главата. :beer:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот banzai » Вто Ное 11, 2014 12:40 pm

Миналия сезон един с надуваема шейна отнесе едно момче пред мен. Баща му го догони и го премаза. Баща съм отскоро и за миг не бих се поколебал в същата ситуация. Та в тоя ред на мисли, най много наистина главата да си счупиш сам или с помощ. Тъпото е че може да счупиш и нечия друга глава покрай цялата глупост, та преценявай времето, мястото и наклона на пистата внимателно.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Вилката » Вто Ное 11, 2014 2:39 pm

Колкото за проба, можеш да спуснеш някоя писта, до която стига път - ще спестиш и пари за карта, и проблеми с колелото и лифтаджиите.
Например ски пътя над Банско, има някой и друг баир по него. А ако съвсем искаш да се пребиеш - до писта Томба също достига път. Вярно хващаш само последната й 1/3 , която е доста по-равна... ама равна, равна, колко да е равна :D
Направи си застраховка и пази скиорите!
:beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот taurus13 » Вто Ное 11, 2014 3:14 pm

Зимъска като натъпчат туристите алеята за Златните мостове, вечер или през седмицата когато няма хора може да летиш на сняг колкото ти стиска. Пистата, кварталната на Княжево за финал също може да ползваш - там правят и скокчета за бордове и ски.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Vorac » Вто Ное 11, 2014 5:13 pm

Вилката написа:Колкото за проба, можеш да спуснеш някоя писта, до която стига път - ще спестиш и пари за карта, и проблеми с колелото и лифтаджиите.
Например ски пътя над Банско, има някой и друг баир по него. А ако съвсем искаш да се пребиеш - до писта Томба също достига път. Вярно хващаш само последната й 1/3 , която е доста по-равна... ама равна, равна, колко да е равна :D
Направи си застраховка и пази скиорите!
:beer:


Миналата зима се пуснах по Червено Знаме на Боровец по гъз. Яко кеф, и им поизкопах пистата с пикела, ама беше съвсем рано и мързеливите туристи не бяха се събудили, та да пискат. Та това е цаката, явно. :eyebrow:
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот stefanovr » Вто Ное 11, 2014 7:19 pm

Е аз не питах да се пускам, когато на пистата има един куп хора. Интересуваше ме къде е разрешено (тук се разбира да са взети мерки да няма хора). Явно няма къде, освен да се дебне, когато някоя писта е празна :smash:

П.П. - големи агресори имало тук :look:
stefanovr
 
Мнения: 61
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пет Май 23, 2014 1:14 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот lostrider@ » Сря Ное 12, 2014 10:45 am

stefanovr написа:Е аз не питах да се пускам, когато на пистата има един куп хора. Интересуваше ме къде е разрешено (тук се разбира да са взети мерки да няма хора). Явно няма къде, освен да се дебне, когато някоя писта е празна :smash:

П.П. - големи агресори имало тук :look:


Аз много ще се радвам, ако си се суркаш, когато няма хора по пистата. Това си е твоя работа и е достатъчно безопасно за хората.
Агресивен съм, защото преди години някакъв малоумник се пусна с байк по Лалето, посред обяд. Тогава учех приятелката ми да кара ски. Профуча покрай нея на 1-2 метра. Мислех да го гоня и да му натроша канчето, но бях твърде зает да чистя снега от задника й. :D
Та, знаем къде живеем, знаем как се случват нещата тук, за това българите сме доста чувствителни и докачливи. Мисля, че имаме основание за това, до голяма степен. Уатева.
Не съм искал да прозвуча твърде крайно. Проблемът е там, че съм ставал свидетел на пободна безотговорност и като ми излезе пред очите се дразная.

Иначе, едва ли ще намериш ски писта за байкове в България. :)
Вариант: Качваш се на Лале малко преди да пуснат лифтовете - рано сутрин или преди нощно каране. Имай предвид, че разполагаш с една възможност, която не трябва да пропиляваш. След което се изнизваш по най-бързия начин в посока София, за да нямаш близка среща с ратрака. :) Почти съм убеден, че чичковците на долна станция ще имат готовност да те посрещнат с отвортени обятия. :beer:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот puleto » Чет Ное 13, 2014 8:18 pm

Всъщност по пистите понеже всички са разбирачи и има проблеми. Скиорите се цупят на сноубордистите че правят бабуни, бордистите се цупят на скиорите че карат по- бързо. Затова карай си където искаш и да не ти пука. Аз съм се спускал с шейничка и ми се сърдеха някакви боклуци. Правилото е едно ЗАДНИЯ ПАЗИ ПРЕДНИЯ!
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот spirov92 » Чет Ное 13, 2014 8:42 pm

puleto написа:Правилото е едно ЗАДНИЯ ПАЗИ ПРЕДНИЯ!

Проблема е, че няма как да пазиш предния, ако не можеш да спреш или завиеш.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот vpravov » Чет Ное 13, 2014 8:55 pm

TOYAGA написа:Не хвърляйте фасове в писоарите, ако не искате да ви пикаят в пепелниците...

viewtopic.php?f=3&t=45780&hilit=%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%80
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот puleto » Чет Ное 13, 2014 10:07 pm

spirov92 написа:
puleto написа:Правилото е едно ЗАДНИЯ ПАЗИ ПРЕДНИЯ!

Проблема е, че няма как да пазиш предния, ако не можеш да спреш или завиеш.

Ами нека го кажа по друг начин, ако си караш според обстановката и посещаемостта на пистата, няма проблем. Ако е много населена- по- бавно, ако е празна- троши си главата...
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот MacLeod » Чет Ное 13, 2014 10:53 pm

Стандартно колело по ски пистите би било доста неуправляемо. Не мисля, че е добра идея.
По ми е интересно едно фати как би се справило. Нали го водят сноу байк:
http://www.on-one.co.uk/i/q/FBOOFATX5/on-one-fatty-fat-bike
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот hrissim » Пет Ное 14, 2014 8:06 am

Отдавна се чудя на консервативността сред МТБ братството.
Защо не се научите да карате ски/сноуборд, за да оползотворявате зимния сезон? :dontknow:
По-адреналиново ориентираните скиори топлото полугодие карат велосипеди, обратното обаче е рядкост.
С панти/сплитборд свободата е същата като с колелото, че и повече. Да не говорим за адреналина.
Не е само МТБ-то хоби ;)
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Kpoko » Пет Ное 14, 2014 8:40 am

Не знам дали е точно до консерватизъм, все пак МТБ-то може да се кара целогодишно, стига да не си Бат' Весо де. Пък и последно време и снега не е много.
А карането на байк по писта си заслужава само колкото за пробата, всъщност, карането на каквото и да било по писта лично не го разбирам - хора насекъде.
Ако не е много снега, с подходящ наклон може да се кара навсякъде, ако е повече - изчаква се някой и друг ден туристунгерите да отъпчат пътеките и - газ. Най-добре е кат се стъмни, ем няма хора, ем на ламби е по-яко :8D:
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот 4getcredo » Пет Ное 14, 2014 9:33 am

hrissim написа:Отдавна се чудя на консервативността сред МТБ братството.


Не е консерватизъм, а келешлък! :D 'Сички карат ски по пистата, пък аз съм 'бати пича и карам колело. Това е естествен тийнейджърски нагон за изява.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот taurus13 » Пет Ное 14, 2014 10:04 am

Ми, мен са ме мъкнали на ски от 4 годишен и нямахме пропусната събота и неделя в зимните сезони- ако не е по пистите, ще е с коланите някъде по хижите. Та много хубаво не е на хубаво - аз развих направо отварщение към това и имах един период, след като се откачих от родителския контрол в продължение на над 15 години в който не се качих на ски, ама изобщо. Последните години съм покарвал два три пъти, но да си призная далеч не ми доставя удоволствието, което получавам от байка. :)
Абсолютно същото отвращение съм развил към безцелното пешеходене, наречено от мен туристунгерство. :lol:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Boyan1984 » Пет Ное 14, 2014 11:05 am

Бе квото и да си говориме - байкуването си е най-готино.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Admin » Пет Ное 14, 2014 12:46 pm

Не е нито консерватизъм, нито келешлък. Който е карал на хубава, утъпкана писта с велосипед, знае за какъв адреналин става дума.
Не знам дали има смисъл да разискваме темата, повтаряйки всички глупости и аргументи от старата тема, която е цитирана от Владо Правов. По-добре четете нея.
Актуалното положение е, че в почти всяка ски-зона в момента ще ви направят забележка, ако карате велосипед, ще ви спрат, глобят или пък няма да ви пуснат на лифта. Такива са правилата, няма какво да се направи, и единствен вариант е карането извън работно време. Аз лично подкрепям такива правила, тъй като по пистите вече има много хора и да се разчита на внимание и самоконтрол от страна на колоездачите е малко илюзорно.
За всеки, който иска да пробва на сняг извън пътеките, препоръчвам участие в зимното състезание Winter Bike Duel.
Също така препоръчвам комплектите за превръщане на велосипеда в ски-байк - с такова пособие по-трудно ще ви спрат, защото не е нито велосипед, нито нещо познато за "правилата", а и то се кара като ските - със завои и тук-там с изправяне до 100 км/ч от по-опитните и лудите. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот mentalhead » Пет Ное 14, 2014 2:48 pm

Ски колелата също са забранени, например на Пампорово, така че това не е вариант, а и не е като каране на колело. Иначе единсвения възможен начин за каране на писта е да се кара след като е минал ратрак-а вечер или сутрин рано преди да са пуснали скиорите. Иначе докато има хора по пистата е абсурдно, да не говорим, че като се и заледи е опасно не само за другите, но и за нас. Виждал съм едно момче от РАМ да кара под лифта на Чепеларе преди три-четири години и даже пробва и по пистите, но сигурно е имал по-специално разрешение да го прави, не знам.
Определено карането по писта звучи адски вълнуващо и след излизането на UnReal очаквам да има вълна от мераклии да карат на сняг, но освен в периодите когато това каране може да се осъществи незабелязано или поне извън официалното работно време на пистата, то подобни мераци би следвало да се удържат.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот evin » Пет Ное 14, 2014 3:43 pm

Ски-байковете определено ще са опасни на писта. Едно е да се ударят 2-ма скиори с пухенки, друго е да те връхлети 20-килограмов алуминиев винкел с човек отгоре. Ще те убие на място. На мен лично, докато съм със ските, няма да ми е никак комфортно, ако знам, че зад мен лети ски-байк, че дори и стандартна шейна. За неуправляем байк с гуми не ми се и мисли. Преди много години бях свидетел на удар между Чук&Гек и скиор на Паничище - пострада скиорът, и то - сериозно. Десният му крак май беше счупен на пищяла, не разбрах подробности, защото ПСС го откара бързо.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот joropc » Пет Ное 14, 2014 8:27 pm

Според мен авторът преди да тръгне по ски писта "на ход" с велосипед, е редно да усвои основата - качване на ски писта "на ход" с велосипед. Така де, всичко трябва да си става с времето. Еволюцията е нещо, което не бива да си прескача етапите. Дет' се вика - да има ред! :)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот puleto » Пон Ное 17, 2014 7:58 am

hrissim написа:Отдавна се чудя на консервативността сред МТБ братството.
Защо не се научите да карате ски/сноуборд, за да оползотворявате зимния сезон? :dontknow:
По-адреналиново ориентираните скиори топлото полугодие карат велосипеди, обратното обаче е рядкост.
С панти/сплитборд свободата е същата като с колелото, че и повече. Да не говорим за адреналина.
Не е само МТБ-то хоби ;)

Колега, не съм съгласен. Както сам отбелязваш- трябва да се научиш.. Това не става за един ден както знаеш сам. Научих се да карам ски на 32г. защото ми беше детска мечта и карах 10г. Равносметката е следната- вечно пътуване до курорти, хотели, купища разходи. Въобще не е сравнимо с велосипеда който карам всеки ден и навсякъде. Момчето просто иска да опита, а не да си кара само по пистите. Ските ги спрях защото ми омръзна това ограничение. Не е до консерватизъм, а до избор на възможности. Мога да дам и друг пример, като малък играех тенис на маса, после и на корт, в един момент ми писна да ходя до разни игрища или маси и се спрях на злобен федербал с ракети за бадмингтон по 95г. Мога да играя навсякъде и да ги нося навсякъде. Трябва ти само секси партньорка. Поздрав
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот 4getcredo » Пон Ное 17, 2014 10:34 am

hrissim има предвид предимно т.нар. touring ски или пантене, които по нищо не се различава (като преживяване, натоварване... философия) от крос кънтрито или модното ендуро. Единственото, което ме спира са времето и... капиталовложението. :D А! И липсата на сняг ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот puleto » Пон Ное 24, 2014 6:16 pm

4getcredo написа:hrissim има предвид предимно т.нар. touring ски или пантене, които по нищо не се различава (като преживяване, натоварване... философия) от крос кънтрито или модното ендуро. Единственото, което ме спира са времето и... капиталовложението. :D А! И липсата на сняг ;)

Аз разбрах че е за пантене, но ските и пантенето натоварват други мускули и няма общо с колоезденето. После като се напантиш нагоре нали трябва да се спуснеш надолу. Значи трябва да умееш да караш ски, а не само да ходиш с тях, което също не е лесно. Трябват ти опит и умения и си услужняваш живота като мен. Аз веднъж пантих и няма да повторя. Говоря за 500 метра само.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот PtD » Пон Ное 24, 2014 6:53 pm

Не е чак толкова неуправляем велосипедът върху утъпкана писта, колкото някои се опитват да го изкарат. :popcorn: Много си е даже хубаво да си се джитка. А защо не ски? Ами по хиляда и една причини - по същия начин мога да попитам "на кого му трябва да кара колело, като може да тича?" - всекиму неговата си манджа!

За съжаление обаче вече тънкообидните скиорчета правят голям проблем от това.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот puleto » Пон Ное 24, 2014 10:34 pm

stefanovr написа:Някой знае ли някъде (и къде ако е) разрешено ли е спускането по ски пистите през зимата с колело? От много време ми е мерак :magnify:

Виж сега колега, понеже темата много се разля, иди някъде и пробвай и после пиши. Ама гледай да е под 0 градуса защото иначе снега е по- мек и можеш да затънеш неочаквано. И да е по рано сутрин защото после се натрупват бабуни от рохкав сняг и лед които ще те прецакат. Пусни се само ако пистата е гладка. Успех, ама после пиши. Тук не е място за въпроси само, а за споделяне и на опит.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот Telepatok » Пон Мар 02, 2015 9:24 pm

Надявам се тази информация да е полезна за вас.

В неделя се дигнахме до Рилските езера и карахме по зелената писта (ски пътя).
Преди това се обадих на лифта и попитах дали може да се качва колело на лифта и да се кара по пътя.
Отговорът беше положителен! :)

Карането беше много забавно, пътеката беше много добре утъпкана, малко на брой скиори, перфектни условия.
С гуми 2.3" никакви проблеми.
Ето и клипче от едното от спусканията (звука е гаден по-добре го изключете):
http://www.pinkbike.com/video/398364/
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: С велосипед по ски пистите

Мнениеот krach » Вто Мар 03, 2015 8:22 am

Ски-байковете не съм забелязал да са забранени на пампорово. Преди 2 седмици бях там и имаше много. Относно управляемостта, не са по - малко управляеми, от колкото борд. Принципа е същия, не е като с да си гуми.
Относно връхлитането и ПО - опасното.
Ако те връхлети 60 килограмов байкър със ски-байк + 20 кила байка (според мен са по - малко но нали) = 80 кила.
Ако те връхлети 80 килограмов скиор + екипировка......
Не е нужно нито да е голям нито да е с байк за да те потроши. Едно 30-40 килограмово хлапе да ти се нашие в краката докато лети пак ще ти разкаже играта.....
Става дума за самоконтрол и малко акъл между ушите. Има много, които не могат да карат но летят...със ски...борд, вероятно и байкове. Не е проблема в техниката. Проблема е в простото племе.

По темата, вече са ти писали сутрин преди пускането на пистите (преди 8.30) вечер не е добре понеже рактрака тръгва и да не му се разплескаш по прозореца. На Лале е само 1 мисля и айде лесно да го проследиш. Ама по другите курорти са повече да не стане фал, и да съсипеш живота на горкия човек каращ рактрака, понеже е убил някой идиот.

В края на сезона миналата година мисля че имаше състезание на Пампорово по пистите....отделно и че на 15.02 сега имаше по Стената също. Малко повече следене на курортите и този род събития, не само ще караш по писти ами срещу някаква такса може цял ден да използваш лифт. Пак Пампорово, пак тогава и състезателите НЕ чакаха на опашки а се качваха първи :smash:
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта