От автомати към платформи

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

От автомати към платформи

Мнениеот Zozka » Пон Юли 30, 2007 12:07 pm

Back to the old school :popcorn: . Някой друг?

В завоите се крие истината ;)
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот AgentOrange » Пон Юли 30, 2007 12:32 pm

Мдам...

Пак по "back to basics" темата - пробвай singlespeed твърдак само със заден v-brake... ;)
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот TheUndertaker » Пон Юли 30, 2007 12:35 pm

Не става ли 7 скоростен твърдак само с предна :)
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот thefatcat » Пон Юли 30, 2007 2:51 pm

Става и с БАЛКАН-че с контра! :)
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Methuselah » Пон Юли 30, 2007 4:34 pm

Аз имам едно Балканче в гаража и много му се точа да не отида да покарам на НДК, да се посмеят хората :rofl:
Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
-- H.G. Wells
Dirt, meet insanity.
Insanity, meet dirt.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот naso » Пон Юли 30, 2007 5:04 pm

ми аз съм на single speed с обтегач шосейков на милион години само с предна ама па предната е .... да си еба мамата паралелните LX с фрезнат бустер и много тунинговани калотки :nono: :^: :^: :D :agree:
naso
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 9:32 pm

Мнениеот GECKO » Пон Юли 30, 2007 7:28 pm

thefatcat написа:Става и с БАЛКАН-че с контра! :)
Абе стига глупости, друго си е Sundey.... с контра. Би било истински екстремно изживяване, особенно на по-пресечен терен :D
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Re: От автомати към платформи

Мнениеот marshall__ » Пон Юли 30, 2007 8:10 pm

Zozka написа:Back to the old school : popcorn : . Някой друг?

Твърдо 'Тц'! :)
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот jivkonik » Вто Юли 31, 2007 10:31 am

Zozka ще е полезно да споделиш с кой модел педал караш и какво точно не те кефи в цялата конфигурация? Иначе така поставена темата няма смисъл поне до момента..... :dunno:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Alien » Вто Юли 31, 2007 12:52 pm

jivkonik написа:Zozka ще е полезно да споделиш с кой модел педал караш и какво точно не те кефи в цялата конфигурация? Иначе така поставена темата няма смисъл поне до момента..... :dunno:


Това е Зозката, нормално е да няма смисъл. :)))
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Re: От автомати към платформи

Мнениеот sss » Вто Юли 31, 2007 1:55 pm

Zozka написа:Back to the old school :popcorn: . Някой друг?

В завоите се крие истината ;)

Аз в момента съм така. 3 месеца свикнах на автомати и сега изведнъж тук на платформи. Несъзнателно съм изгубил техниката си примерно за скоци :gren: Аз скачам , а колелото остава на земята :dunno: и първите 2 пъти щях да се пребия жестоко по пътеките. Иначе в завоите с голяма скорост е гот да пуснеш краче :D ... :beer:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikezilla » Пет Апр 11, 2008 7:50 pm

Up :D
Някои цветове се карат по яко с платформи... особено по завоите :nuts:

п.п. Густо тепето майна! :dgrin:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Апр 11, 2008 8:45 pm

Пф....
Вчера усетих нуждата от платформа... един хубав каманак..... не мога да се закопчая.... не мога да стъпя/закопчая :D
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот SpoileR » Пет Апр 11, 2008 9:17 pm

Alien написа:
jivkonik написа:Zozka ще е полезно да споделиш с кой модел педал караш и какво точно не те кефи в цялата конфигурация? Иначе така поставена темата няма смисъл поне до момента..... :dunno:


Това е Зозката, нормално е да няма смисъл. :)))



Батееее нЕма връзка... :D
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Teodor40 » Съб Апр 12, 2008 10:37 am

Зозка, наистина ли бе човек? Как ти хрумна това. Аз дори и зимата си карах стабилно с клипсовете и беше супер! Верно, сега и едно оли не мога да дръпна с платформени, камо ли да карам, ама на кой му пука :D
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот CrZ » Съб Апр 12, 2008 12:19 pm

и с двата вида пак е хубаво .... аз мисля тоя сезон да покарам само на платформи пък догодина ще видим
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот VOVA » Съб Апр 12, 2008 10:28 pm

Аз ги редувам често за да не губа форма :) ;) :beer: :popcorn:
Аватар
VOVA
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:02 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zero knowledge » Пон Апр 14, 2008 2:03 pm

CrZ написа:и с двата вида пак е хубаво ....

:agree:
Мда, но хората, които ме водят по някакви си "ХЦ" карания имат интересен набор от пътечки и по-забавни възгледи за "спокойно каране в планината." Та на тези пътечки кефът с платформите е по-пълен - и нагоре, и надолу.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот bikezilla » Пон Апр 14, 2008 4:44 pm

zero knowledge написа:... някакви си "ХЦ" карания ...


Добре, че си го сложил в кавички ;)
Аз съм ти казал как се наричат тези карания, ама засега ще си мълча :look:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пон Апр 14, 2008 10:54 pm

Не съм учуден на поста на Zozka за връщане от автомати към платформички. С оглед на КПД-то при въртене автоматите са направени да закачват стъпалото към педала в предната му част, тази позиция обаче не дава най-стабилната опора за крака, особено при спускания и завои. В такива карачески ситуации, особено ако са по-труднички и дъхоспиращи, чувството да държиш педала с пръстите на краката си го намирам за доста терсене и нерядко се разкачам за да стъпя върху педала (Shimano DX) както ми е наистина удобно, а именно със средата на стъпалото.

Да се кара завойчест даунхил с автомати ми се струва все едно да се мъчиш да правиш слалом със ски за бягане (не знам колко е удачно това сравнение тук, но тези които са карали крос кънтри ски ме разбират прекрасно :) )

Питам се, дали не могат да се изряботят обувки с два чифта парчета - единият чифт както обичайно за закачване на стъпалото в предната му част (за каране по равно и изкачвания), а вторият монтиран под средата на свода, за спускане и завои. Така човек само щраква от едната позиция в другата според нуждата, без да губи предимството от това кракът да е закачен за педала.
Кротко планинско колоездене :: Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот did » Пон Апр 14, 2008 10:58 pm

vladimir.dzhuvinov написа:В такива карачески ситуации, особено ако са по-труднички и дъхоспиращи, чувството да държиш педала с пръстите на краката си го намирам за доста терсене и нерядко се разкачам за да стъпя върху педала (Shimano DX) както ми е наистина удобно, а именно със средата на стъпалото.

Владо, нищо лично, ама в дъхоспиращите ситуации на теб проблемът не ти е в закопчаването. друг е въпросът, че няма смисъл точно пък в техничните участъци да се стъпва със средата на стъпалото. дай си време и покарай, преди да решиш какво искаш. стъпването със средата на стъпалото, обаче, не е аргумент.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пон Апр 14, 2008 11:15 pm

did написа:
vladimir.dzhuvinov написа:В такива карачески ситуации, особено ако са по-труднички и дъхоспиращи, чувството да държиш педала с пръстите на краката си го намирам за доста терсене и нерядко се разкачам за да стъпя върху педала (Shimano DX) както ми е наистина удобно, а именно със средата на стъпалото.

Владо, нищо лично, ама в дъхоспиращите ситуации на теб проблемът не ти е в закопчаването.

Не съм се и надявал да не е така :D

Друг е въпросът, че няма смисъл точно пък в техничните участъци да се стъпва със средата на стъпалото. дай си време и покарай, преди да решиш какво искаш. стъпването със средата на стъпалото, обаче, не е аргумент.


Дид, усещането за по-голяма нестабилност когато съм закачен с предната част на стъпалото е съвсем реално за мен :)

Но заради това не бих се отказал от автоматите, просто не бих прежалил загубата на ценно КПД :D

Но все пак, ако повишаването на стабилността не аргумент за връщане към платформички, то тогава какво?
Кротко планинско колоездене :: Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Admin » Пон Апр 14, 2008 11:38 pm

@vladimir.dzhuvinov
Не ми се ще да заформяме грандиозен офтопик, но и не ми се ще да остане някакво заблуждение у хората...

При правилно настроена позиция на обувки/парчета и на велосипеда като цяло, кракът стъпва върху педала точно там, където трябва да стъпва и не виждам как това ще доведе до проблеми при спускането.

Аз самият често си монтирам платформите за определен тип терени/карания, където с тях се чувствам по-добре, но това няма нищо общо с позицията на крака ми, а се дължи на личните ми предпочитания/особености и т.н. И да, в някои завои с платформи ми е по-приятно, но най-вече заради възможността да си извъртя стъпалото под по-голям ъгъл (при което с автомати кракът ми би се откопчал) или да сваля/сложа крак на педала по-бързо/лесно.

Присъединявам се към мненията, че и с двата вида е хубаво, зависи от условията/желанията/уменията и какво ли още не ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikezilla » Вто Апр 15, 2008 12:34 am

vladimir.dzhuvinov написа:Дид, усещането за по-голяма нестабилност когато съм закачен с предната част на стъпалото е съвсем реално за мен :)

Но все пак, ако повишаването на стабилността не аргумент за връщане към платформички, то тогава какво?


Адаш, чини ми се че не са ти много правилно нагласени парчетата (твърде напред), щом усещаш (такъв) дискомфорт.

По темата за аргумента - нееднократно е казано в темата :idea:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот Antares » Вто Апр 15, 2008 7:25 am

Да, и аз мога да кажа, че почти не сменям позицията на стъпалото спрямо педала между катерене и спускане...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Вто Апр 15, 2008 10:14 am

Админ, не виждам какъв грандиозен офтопик заформям тук, освен ако си имал предвид че не следвам съдържанието и духа на предишните постове ;)

Центрирал съм парчетата си на ~3-4мм пред голямата става. Избрах тази позиция след около месец каране, защото ми позволяваше добра скорост и ускоряване (но изглежда не и икономичност при въртенето според това изследване; според друго обаче плъзгането напред/назад не оказавало влияние на икономичността). Всъщност, бих изпробвал и каране с по-предна позиция на парчетата, но жлеба на подметките не позволява плъзгане по-напред.

Сетих се, че моите обувки са с меки подметки и че това вероятно влияе на чувството на стабилност когато съм изправен на педалите. Дид, Админ, останалите - вие с какви подметки сте на автоматите - твърди/меки?

ПС: Да допълня че Антарес кара на платформички (освен ако междувременно и той не е минал на автомати)
Кротко планинско колоездене :: Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Admin » Вто Апр 15, 2008 11:40 am

vladimir.dzhuvinov написа:Дид, Админ, останалите - вие с какви подметки сте на автоматите - твърди/меки?


Бидейки велосипеден модел за педали с автомати, обущата ми имат осезаемо по-твърди подметки от маратонки например, но са по-меки в сравнение с тези на състезателните ХС обувки, така че от гл.т. на колоездачните обувки по-скоро карам с меки подметки.

Според общоприетото схващане начинът, по който си настроил парчетата си, е грешен и затова не се учудвам, че имаш усещането за каране на пръсти. Не знам дали си чел тази статия, но ти препоръчвам да го направиш. Не твърдя, че е перфектна или общовалидна, но поне дава някаква насока, а ако си сигурен, че препоръчаната там настройка не е подходяща за теб, добре, но от написаното от теб останах с впечатлението, че наистина караш на пръсти, което не ми звучи никак здравословно :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот naka76 » Вто Апр 15, 2008 4:46 pm

Имаше един период в началото на годината когато покарах с платформи. Е, оказа се че при спускане ми съсдаваха повече дискомфорт отколкото нагоре. Не мога да си представя че ще тръгвам да спускам някакъв техничен участък или някакви завои и ще съм откопчан. Мисля че е въпрос на свикване.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dh--zone » Сря Апр 16, 2008 6:09 pm

Пробвах - беше кално...мислих, че с платформите ще се чуствам по добре..ГРЕШКА.

Струва ми се, че всичко зависи от това как си свикнал.

Има и още нещо - от както карам с SPD значително намаляха раните и синините по краката от коляното надолу:) с платформите съм като гладиатор после:)))
dh--zone
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:53 am
Местоположение: Poland or Пловдив ;)

Мнениеот (•̪●) » Сря Апр 16, 2008 7:06 pm

ПлатформатЪ кърти !
Клипса поне на мен на този етап не ми харесва , клипс ще си сложа само на твърдак .
Платформа - FOR REAL MAN
SYNDICATE BOURGAS
Аватар
(•̪●)
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Чет Мар 13, 2008 7:43 pm
Местоположение: Варна и Бургас

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта