питанка относно Mz vs RS

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот kotka12 » Вто Мар 10, 2009 10:45 am

така
карал съм ДВЕ вилки с ЕТА
както вече казах /макар, че явно не съм се изразил правилно/
на какво ниво ще се заключи вилката зависи от компресията
тъй като съм по-тежък и карам моите 66ци с повечко компресия
остава една идея по-висока вилката
като се заключи
ако махна въздушния прилоуд например
или от врътката /ажустера, анджакламата / за компресия
намаля компресията
вилицата /след включване на ЕТА/ остава по-ниска
ходът и при двата случая си остава 30 мм
както вече казах - толкова е пружината предвидена за това
тоест този ход няма нищо общо с хидравликата на вилката
а си е чиста пружина, предвидена да обира леки неравности при катерене
с една дума
вилката "слиза" толкова, колкото е нормалния и ход
/ходът, който може да направи при умерени усилия, приложени върху нея/
edit:ЕТА определено е адски удобно нещо
и не съжалявам, че чаках и дебнах толкова време
за да докопам вилка с ЕТА
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот papi007 » Вто Мар 10, 2009 8:10 pm

По добре да попиташ и да бъдеш глупак за 5 минути , отколкото да си бъдеш глупак за цял живот ( и да ти струва скъпо)

Та въпроса ми колкото и изненадващо да ви звучи, е свързан с ЕТА :rofl: Искам да попитам моето Marzocchi XC500 ETA(Знам че не е за този раздел тази вилка, но така и така е почната темата която ме интересuва), ако се държи по-дълго време компресирано( Ползвам си байка и като шосейка), може ли да се деформира или развали нещо по цялата система и най-вече визирам металната пружина? Както и друг доста глупав въпрос, но "Spring preload with air" как точно работи и как се наглася? И въобще някакви тънкости има ли в тази вилка , за които бихте могли да ме открехнете :D

Благодаря ви предварително

Best wishes, papi007 :beer:
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Мнениеот bikerider » Сря Мар 11, 2009 5:15 pm

papi007, не се притеснявай за пружината.Новите пружини омекват с около 1мм, но това е еднократно разработване. Все пак моля кажи какво разбираш под "дълго време".

:offtopic:

HepBeH_XaMcTep написа:по-старите модели блокираха хода на вилката чрез рибаунда, докато по-новите са отделен патрон ;)
:beer:


Хамстер, нещо не се разбираме, не зная защо. ЕТА винаги е била в патрон. Още в първите вилки с ЕТА бяха с патрон в левия крак. Ако не ми вярваш, помисли защо "ажустера" е отгоре на вилката. Откакто съществува тая технология, тя винаги е играела с рибаунда, за да се намали a2c-то - това й е идеята.

:):beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот papi007 » Сря Мар 11, 2009 8:31 pm

Ами примерно миналата година направих едни 300 километра за около 18 часа... Идеята ми е примерно дали като спирам да речем да пия и презареждам с вода да отблокирам вилката за малко, или няма проблем да си седи така сгъната. и примерно ако се наложи да пътува колелото на някъде със сгънат амортесьор да речем.. Общо взето това ме интересува :) Мерси предварително

best wishes, papi007
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Мнениеот ramam » Пет Мар 13, 2009 6:00 pm

bikerider , hamstera и kotka12 са прави но се пропуска една подробност:
а именно че когато се спускаш и удариш силно неравност ЕТА се отключва или поне таз моята. И това е много добър плюс липсваш при другите вилки - т.е. завърташ врътката и можеш да натиснеш да потъне до 30мм и след като почнеш да спускаш при удар се оключва поема удара с 30мм и си работи като отключена. Цялата таз комбинация я прави добра за АМ.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Мар 13, 2009 6:45 pm

bikerider написа:Хамстер, нещо не се разбираме, не зная защо. ЕТА винаги е била в патрон. Още в първите вилки с ЕТА бяха с патрон в левия крак. Ако не ми вярваш, помисли защо "ажустера" е отгоре на вилката. Откакто съществува тая технология, тя винаги е играела с рибаунда, за да се намали a2c-то - това й е идеята.
:):beer:


Всъщност.. при по-старите вариации на Ета патрона се намира в един крак с рибаунд-а
а при по-новите - в другия крак;
това ми беше мисълта;
имам някакъв спомен че при първите модели даже заключването беше пълно.. без пружината за тези '30' мм

Както и да е... много се отплеснахме!
:beer:
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот bikerider » Пет Мар 13, 2009 7:00 pm

Аргх, Хамстер, имах ЕТА модел 2001. Беше в левия крак в патрон, който беше пълно копие на десния с изключение на клапата на рибаунда, която беше on/off, а не с плавен реглаж. Това имам предвид под игра с рибаунда.

Не съм чувал/виждал ЕТА патрон с on/off лостче и едновременно с реглаж на рибаунда. Кажи ако ти си виждал, защото може би съм пропуснал нещо.

@ramam: Точно така, мерси. Пропуска е мой. 30мм пружината беше добавена във втората версия.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Мар 13, 2009 8:17 pm

Не съм казал, че чрез ЕТА лоста се регулира рибаунда;
При първата разновидност ЕТА патрона и рибаунд настройката се намираха в 1 и същ крак.
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот bikerider » Пет Мар 13, 2009 8:20 pm

HepBeH_XaMcTep написа:При първата разновидност ЕТА патрона и рибаунд настройката се намираха в 1 и същ крак.


Добрее, коя е тази разновидност и на кои модели присъства? :):popcorn:

Не че нещо, ще ми се да се изясним, че ако има скрит заек и съм пропуснал нещо да си опресня знанията :):beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот kotka12 » Съб Мар 14, 2009 8:22 am

със сигурност не се сещам за модел на Марзо
който да има рибаунд и ЕТА в един и същи крак :dunno:
Пешо, кажи кой е
че и на мен ми стана адски любопитно :idea:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот hitar_potar » Съб Мар 14, 2009 10:53 pm

WOW :bigeyes: , темата как са развила... :bowdown: :bowdown: :bowdown: доста интересни спорове, за съжаление не съм голям капацитет и на места малко се обърквах. :D по принцип освен трите избора имаше и 4-ти - вместо тях рамка - но според ново инфо май скоро няма да го бъде :dunno: . та затова пак се връщам на предницата - както вие, така и познати от русе ме накарахте да се замисля за теглото на домейн (към който клонях), както и за качеството на новите марзочи (срещнах мнения за гърмяни TST и ЕТА системи в mtbr и др подобни сайтове). та затова мисля да вкарам още един играч в мача - Магура Вотан 2009. дали има някой, мачкащ такова, да сподели мнение? двете арки са интересно и нестандартно решение и лично мен много ме кефят, а предполагам подобряват и коравината на вилката (само предполагам, не съм специалист) и като цяло, заслужава ли си да поизчакам още малко да посъбера някой лев за нея? прегледах нашия форум, както и впечатленията в mtbr - доста положително е настроението към тази вилка, няма няколко хиляди настройки като представители на др марки, за сметка на това работела добре и не давала дефекти. :beer:

Едит: ооо, забравих - как стои въпроса със сервизирането на Вотан в България? :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 105 госта