Въпрос за помпа(за вилка)

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот karakotchev » Пет Апр 15, 2016 10:04 am

Колеги за 90кг. на колко PSI трябва да се помпа вилката?
Аватар
karakotchev
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1196
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 11:21 am

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот bio » Пет Апр 15, 2016 10:17 am

karakotchev написа:Колеги за 90кг. на колко PSI трябва да се помпа вилката?

в упътването на вилката ти пише. иначе около 25-30% sag трябва да има.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Alexi » Пет Апр 15, 2016 10:26 am

обикновено поне при рокшок ,тоя саг се постига с малко по ниско от указаното налягане - покарай експериментирай ,мен ми харесва по мекичка вилката да е така че да ползвам при моите карания 80-90% от хода и а не примерно 50-60
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Vorac » Пон Апр 18, 2016 11:19 am

Alexi написа:обикновено поне при рокшок ,тоя саг се постига с малко по ниско от указаното налягане - покарай експериментирай ,мен ми харесва по мекичка вилката да е така че да ползвам при моите карания 80-90% от хода и а не примерно 50-60


Много подкрепям. Тази пролет все едно за първи път си карам Сектора, а единственото, което съм променил, е да сваля налягането точно както пишеш ти. И освен това започнах много повече да оценявам компресията. Равна пътечка - компресия на нула - вилката плува, буквално може да се кара през корени без ръце. Технично изказване или спускане - компресията на половина и вилката пак си прави целия ход, без да чука. Бъхтене нагоре - компресията на заключено.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Kobeto » Вто Окт 11, 2016 10:44 pm

Здравейте колеги, гледам че са старички темите за помпите, а аз съм решил да си купувам вече. Ще помпя вилка Pike и шок Monarch RL.
За сега съм се спрял на тези:
http://bikelab.bg/pompa-za-shokove-rockshox-300psi - ИЗЧЕРПАН, но ако е хубава, мога да се обад да попитам дали скоро ще има
http://veloboost.bg/pompa-za-shockove-i ... e-92-00385
http://veloboost.bg/nova-pompa-rockshox ... i-92-02374
http://www.bike-house.biz/product/3417/ ... -neon.html
https://www.dimibike.com/velosipedi-kol ... p002ag.htm
В screambikes гледах и някакви помпи на Zefal, за които също нямам идея на какво ниво са.
Понеже четох, че има различни стандарти при вентлите, би било добре да си я ползвам без преходник. Ще се радвам да споделите опита си
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Окт 11, 2016 11:46 pm

1, 2 и 4 са еднакви, различават се по надписите и цвета. Същата е и на Cube (аз такава ползвам), но тя е с различна ръкохватка. На RockShox помпата в комплектите със шоковете е същата като тази първата от твоите линкове. Просто са брандирани.
От този модел изпуска малко от налягането при развиването от винтила.

3 и 5 също ми изглеждат еднакви конструктивно.
Предполагам, че ги произвежда един и същи ОЕМ. Която и да вземеш едва ли ще сбъркаш, но не знам какви са разликите между двата базови модела.

Повечето са до 300-350 PSI, но днес се загледах в ръководствата на RockShox за шоковете и IFP камерата на някои модели се помпи до 500PSI, т.е. трябва друга помпа - тези не стават.
Ако мислиш да си сервизираш сам шока, може би е добре да се потърси точно такава, но са по-скъпи (100-на лева): http://www.ebay.co.uk/itm/RockShox-High ... SwDuJWzpgb
Възможно е да има и по-изгодни модели, не съм търсил.
Аз съм с Monarch RL High Volume и за IFP ми трябва такава. Иначе за въздушната камера по-горните са достатъчни. Max 275PSI е на тоя модел.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот fena7 » Сря Окт 12, 2016 10:24 pm

Здравей колега, преди известно време бях пред същата дилема и в крайна сметка ми излезе изгодно една помпа Beto и сега я ползвам нея и съм доволен. Не те ажитирам да си вземеш същата марка а искам да ти кажа че от проучванията ми разбрах че някои модели на zefala имат фабричен дефект и се оплакват от тях. Не искам да кажа че са лоша марка но по мои наблюдения не са особено качествени ( сменил съм 2 модела и като цяло и 2 та не бяха съглам). Иначе колегата е прав за горните 3, която и да избереш няма да згрешиш. :beer:
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот cyclopz » Чет Окт 13, 2016 5:56 am

RockShox помпата от първия ти линк си я взех скоро за 23 евро от байкдискаунт, само че поръчвах доста неща и си струваше доставката, иначе е 7-8 евро само доставката. Помпата е стабилна, и да кажа само, че изпуска налягането от маркуча, шока не губи налягане. Виж, при завиване, няколко атмосфери отиват в маркуча и си мислиш, че шока е омекнал, но това не е така, даже е описано в указанията за употреба.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Kobeto » Пон Окт 17, 2016 6:00 pm

От ВелоБууст ми пристигна помпата - RockShox. Вкарах малко въздух на вилката, но някак си не очаквах да започне да спада налягането, когато спра да помпя, без да съм започнал да развивам маркуча. При вашите помпи има ли го този момент :)
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Admin » Вто Окт 18, 2016 12:02 pm

Не, налягането би трябвало да си стои без промяна. Хубаво ли си завил маркуча?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Въпрос за помпа(за вилка)

Мнениеот Kobeto » Вто Окт 18, 2016 6:10 pm

Сега пробвах пак с повече стягане и всичко е ОК. Просто не съм свикнал да стягам силно по места, дето има гумени уплътнения - да не ги повредя
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта