Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 9:40 am

Здравейте хора, имам нужда от съвет преди ъпгрейд на върпосната вилка. Решил съм да сложа DebonAir и тъй като няма различни верисии, чудене няма. Въпросът ми е заслужава ли си инвестицията в Charger 2.1 и коя от двете му версии да избера, гледам че има RC2 и RCT3, като втората има предифинирани 3 позиции за настройка(това означава ли, че не мога да постигна същото с RC2 и ако е така, защо тогава е по-скъпа). Може ли малко повече информация и съвет, благодаря предварително.
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Фев 04, 2021 9:53 am

Melir написа:Здравейте хора, имам нужда от съвет преди ъпгрейд на върпосната вилка. Решил съм да сложа DebonAir и тъй като няма различни верисии, чудене няма. Въпросът ми е заслужава ли си инвестицията в Charger 2.1 и коя от двете му версии да избера, гледам че има RC2 и RCT3, като втората има предифинирани 3 позиции за настройка(това означава ли, че не мога да постигна същото с RC2 и ако е така, защо тогава е по-скъпа). Може ли малко повече информация и съвет, благодаря предварително.


DebonAir има 2 версии B1 и C1 като C1 е по-новта версия...имайки възможност да карам и двете на мен повече ми допада старата версия B1 (и май ще се върна към нея) Относно дампера ,поне за мен ако караш с RC дампер ъпгрейда до RCT3(като изключим че 2.1) е незначителен и тия предифинирани настройки не знам дали някога ще ги ползваш.От друга страна RC2 дампера е най-доброто което можеш да имаш от стоков RockShox можеш да настройваш индивидуално бърза и бавна компресия ако това за теб е важно,ако парите не са проблем аз бих заложил на RC2. :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Чет Фев 04, 2021 10:07 am

Ако ще взимаш C1 DebonAir, трябва пайк-а ти да е след 2016 или ако е 2016 да е boost, защото тези години пайк-а е с по-къси стеншъни и не се спогаждат добре с С1 пружината. За дампера или RC2 или нищо. RCT3-то и на трите поколения чарджър(1,2 и 2.1) е по-твърдо от RC2 (чарджър 1 с RC2 няма де) , заради това, че се търси ефект на платформа/заключване. Най-лесно влизаш в сайта/приложението trailhead, пишеш си серийния номер на вилката и намираш OEM номера на частите за ъпгрейд, които ти трябват. Така си сигурен, че няма да вземеш нещо грешно.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 04, 2021 10:17 am

А може да споделиш какво не ти харесва в сегашната работа на вилката, за да ти дадем съвети за настройка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 10:54 am

Pr3d4t0R написа:Най-лесно влизаш в сайта/приложението trailhead, пишеш си серийния номер на вилката и намираш OEM номера на частите за ъпгрейд, които ти трябват. Така си сигурен, че няма да вземеш нещо грешно.

Благодаря много, след като напрвих проверка се оказа, че за моя модел явно въобще не съществува RC2 ъпдейд кит, така че най-вероятно ще взема RCT3. Може би забравих да кажа, че вилката е с 130мм ход и според тази статия https://thelostco.com/blogs/blog/rocksh ... er-upgrade RCT3 е по-подходяща за вилки с къс ход, но ме учудва, че има разлика в твърдостта все пак :(

Pr3d4t0R написа:Ако ще взимаш C1 DebonAir, трябва пайк-а ти да е след 2016 или ако е 2016 да е boost, защото тези години пайк-а е с по-къси стеншъни и не се спогаждат добре с С1 пружината.

Ами след проверка в този сайт ми дава ето този като единствент вариант: 00.4019.931.010, но никъде не виждам да пише коя версия е.

Pr3d4t0R написа:А може да споделиш какво не ти харесва в сегашната работа на вилката, за да ти дадем съвети за настройка.

Ами струва ми се прекалено твърда, особенно в горната си част. Другото което ме дразни е, че когато искам да я заключа става бавно, защото трябва да въртя доста.
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Чет Фев 04, 2021 11:33 am

Ако не ти е проблем би ли споделил серийния номер, да погледнем и ние. Имам някакви съмнения, че за твоя модел вилка може да се сложи само чарджър 1, а да смениш чарджър 1 РЦ с чарджър 1 РЦТ3 е напълно безмислено и неоправдано. Ако случаят е такъв, сменяш пружината, тя е по-важна, а чарджъра може да го занесеш на тунинг. Няма да правя реклама, ако се интересуваш, пиши на ЛС.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 11:39 am

Разбира се, ето това е вилката: https://trailhead.rockshox.com/en/specs/02T64558059
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Чет Фев 04, 2021 11:51 am

Благодаря, номера на пружината е точен, това е Б1, С1 не го предлагат като вариант за вашата вилка, поради причините които изтъкнах. Причината да не излиза RC2 не ми е ясна, физически е напълно възможно да се монтира. Моят стар Пайк беше с RC2 чарджър 2. Моето предложение е да пробвате първо с подмяна на пружината, защото разликата със стандартната пружина е огромна и ако резултата не е достатъчен, тогава да се насочите към подмяната на хидравликата.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 12:21 pm

Благодаря много за информацията колега, исках да попитам и дали самата интервенция автоматично означава и профилактика на цялата вилка и има ли още нещо друго което трябва да поръчам (гумички, масла и т.н.) или повечето сервизи имат тези "оборотни" компоненти в наличност?
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Фев 04, 2021 12:45 pm

Melir написа:Благодаря много за информацията колега, исках да попитам и дали самата интервенция автоматично означава и профилактика на цялата вилка и има ли още нещо друго което трябва да поръчам (гумички, масла и т.н.) или повечето сервизи имат тези "оборотни" компоненти в наличност?


Реално със смяната на пружината правиш и така нареченият Lower Leg Service https://www.youtube.com/watch?v=q71iSEEuiw0

Ако не си сервизирал вилката досега е хубаво като минимум да си смениш семерингите ( прахоуловители) и дунапрените рингове но можеш да сервизираш и дампера за да си сигурен че започваш на "чисто".По родните сервизи поне масла имат за другите неща не съм много сигурен.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 1:02 pm

Ами откакто е при мен колелото не е сервизирана и затова исках да съчетая цялата процедура по сервизирането с един ъпгрейд и май май започвам силно да клоня към подмяна и на хидравликата и да знам, че съм приключил :D
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 04, 2021 1:07 pm

Melir написа:
Pr3d4t0R написа:А може да споделиш какво не ти харесва в сегашната работа на вилката, за да ти дадем съвети за настройка.

Ами струва ми се прекалено твърда, особенно в горната си част. Другото което ме дразни е, че когато искам да я заключа става бавно, защото трябва да въртя доста.


DebonAir е със сигурност добър ъпгрейд, но е добре да знаеш следното:
- по-късоходова вилка е доста чувствителна към промяна на налягането, тъй като негативната камера е по-малка => по-пипкава за настройка;
- качествена и точна помпа е добра инвестиция поради горната причина;
- така както пишеш ми изглежда, че е със оригиналният брой токени вътре (най-вероятно един) - можеш да постигнеш по-чувствителна вилка, която пак да постига трудно ботъм оут по следният начин:
-- добавят се два токена - стават 3 вътре;
-- налягането ѝ се намаля, така че да си някъде около 18-20% саг статично при позиция за спускане;
-- ребаунда трябва да се коригира леко също, за да има същите характеристики.

Със сигурност ще е по-чувствителна като негативният ефект е, че може да потъва една идея повече от желаното при спиране - това може да се компенсира с повече бавна компресия, по-малко саг (не по-малко от 15% в твоят случай) или същата процедура, само че с 2 токена вътре. Та каквото и да правиш със сигурност провай с повече токени.

ЕДИТ - стандартно освежаване на модерна вилка трябва да се прави минимум веднъж годишно - 2 пъти при повече от 4ри карания на месец.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Чет Фев 04, 2021 1:30 pm

Не съм съгласен с колегата горе. Ходът на вилката няма абсолютно никакво отношение към размера на негативната камера. Размера на негативната камера е фиксиран както при Б1, така и при С1. Позитивната камера вече има отношение и то само при ботъмаут, при по-късоходовите вилки, камерата остава по-голяма и няма нужната прогресия, това се компенсира с токени, но не следвай сляпо препоръки, а експериментирай. Всеки има различни нужди и усещане, това което е перфектно за някой, може да се усеща ужасно при теб.
Иначе вилката не би ти се разсърдила от едни нови прахови семеринги.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 04, 2021 1:56 pm

Благодаря за поправката - мисля си, че е по-малка от лирик, пиша глупости :agree:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Melir » Чет Фев 04, 2021 2:15 pm

Благодаря на всички отзовали се, доста ми помогнахте да се ориентирам :bowdown: Частите са поръчани, а надявам се скоро и монтирани :)
Whyte T-130 RS
Аватар
Melir
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 27, 2020 9:12 pm

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Чет Фев 04, 2021 2:18 pm

Няма нищо,иначе да — по-малка от на Лирик,защото стеншъните са по-къси. А и пъпката за изравняване на камерите на старите пайкове е на различно място. Всичко това ги прави неподходящи за новата С1 пружина.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Gworan » Нед Фев 14, 2021 9:33 pm

Petar_stoychev написа:DebonAir има 2 версии B1 и C1 като C1 е по-новта версия...имайки възможност да карам и двете на мен повече ми допада старата версия B1 (и май ще се върна към нея)


Можеш ли да опишеш разликата в работата между двете? Предимства/недостатъци на едната спрямо другата?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот Petar_stoychev » Пон Фев 15, 2021 8:19 am

Gworan написа:
Petar_stoychev написа:DebonAir има 2 версии B1 и C1 като C1 е по-новта версия...имайки възможност да карам и двете на мен повече ми допада старата версия B1 (и май ще се върна към нея)


Можеш ли да опишеш разликата в работата между двете? Предимства/недостатъци на едната спрямо другата?


Тук все пак говорим субективно и какво усещам аз...но според мен старата пружина e много по-чувствителна на малки неравности също така,е доста по прогресивна и има доста хубав съпорт в средата на хода.Като минус (за мен лично не е чак толкова ) е че имаш няколко милиметра "мъртъв ход" където вилката си ги е всмукала така да се каже :D ,но някои хора решават този проблем с по-дълъг шиш.От друга страна новата пружина няма проблеми с този " мъртъв ход" но чувствителноста на малки неравности е по-зле.Като цяло създава усещане че седи високо в хода и че има съпорт във виражи примерно.Но за мен тоя съпорт е малко фейк защото,когато се стигне до голяма копресия, примерно дроп или по-силен удар вилата минава през средата на хода ДОСТА по-лесно,а на мен това не ми допада.Понеже като цяло новата пружина е изместена с 10мм по-високо за да изравнява по-лесно негативната и позитивната камера се настройва доста по-лесно...помпиш и няма нужда да сгъваш вилката за да изравняваш камерите,ама губиш и "performance" според мен.Има доста теми в нета за новата пружина и мнения всякакви от супер яка до супер зле.Моето мнение e, че за 50 кинта можеш да еспериментираш като се вземе само така нареченият "Seal head" пък ако не те кефи...OLX и си връщаш старото :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Ъпгрейд на RockShox Pike RC

Мнениеот jayblack » Пон Фев 15, 2021 10:29 am

Както е казал колегата горе всичко е до усет, колкото хора, толкова различни усещания. Най-добре ще разбереш за себе си след като пробваш. Без да навлизам много в детайли ще кажа моето усещане за новата пружина. След седмица и 2 сериозни карания на Сливен, усетих че нещо не е като преди( не говоря за самата вилка), преместих един спейсър над лапата и всичко си дойде на място, пак си карах моето колело. Това го отдавам на факта, че новата пружина стои по-високо от старата и след преместването на спейсъра всичко си дойде на място. На следващата профилактика премахнах гумения топаут стопер с цел увеличаване на негативната камера. И мога да кажа,че с тази промяна новата пружина е по-подходяща за мен от стара. Вилката има пневматичен топаут, също като Б1,но без да губи 5-6-7-8мм от хода си, отделно вече имам опцията да си играя с токените, със старата пружина и моите 67кг (с екипировката) бях принуден да ползвам 0 токена. Тази опреция е възможна само ако не си на горната граница на хода, тоест 160 за пайк или 180 за лирик. При 160/180ход ще имаш тропане при напълно разгъване.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 115 госта