Каране без раница

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Каране без раница

Мнениеот galileo » Вто Окт 01, 2019 3:58 pm

Здравейте,
последното колело което си купих дойде със стойка за бидон за вода, от както си купих първата раница с резервоар за вода не бях ползвал такова чудо.
Покрай бидончето забелязах, че за половин дневни карания като си напълня малка чантичка с най-необходимото се получва почти каране без раница.
В момента списъка ми с неща за кратко каране е: тул, резервна гума, помпа, tubeless repair kit, телефон и портфейл. Като съм си захванал една много малка помпичка за бидончето с вода.
Ще съм много благодарен ако някой сподели опит със страпове, чантички, хакове и т.н.
Из нета има доста информация по темата, но ще съм благодарен ако някой от тук даде менние.
Предполагам и на други ще е интересна темата.
Аватар
galileo
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Сря Ное 20, 2013 9:21 am
Местоположение: Пловдив

Re: Каране без раница

Мнениеот iPop » Вто Окт 01, 2019 4:10 pm

Аз използвам това на XC колелото си на мястото на бидончето: ЦЪК - доста е удобно и събира всичко, което ти си изброил. За вода, телефон и портфейл ползвам такава чантичка: ЦЪК - не е задължително да е на тази марка защото има и доста други варианти на други марки.
Надявам се да съм бил полезен :beer:
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Окт 01, 2019 6:38 pm

Аз лично за 80% от каранията ми си ползвам по-голям бидон 600-750мл.на рамката и ето това:
https://www.pinkbike.com/news/bontrager ... eview.html

Нося multitool,резервна гума ,помпа,tubeless repair kit,щангички и още някоя друга дреболия.Като на мястото предвидено за бидон слагам и ветровка при нужда.

:beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Каране без раница

Мнениеот evilzet » Вто Окт 01, 2019 9:35 pm

За хъ-цъ не виждам смисъл да се окичвате с води по телесата. Стойката за бидон е за бидон. Ползвам и 1 л (Цефал Магнум). Под седалката в малка чантичка-тул, рез.гума, лепенки и ухо.
Това 2% от карането. :rofl: Останалото време раница Дойтер с дъждобран, челник, св.опашки, запалка, лейкопласти, смазка за верига в шише от капки за очи, върви, ножка викторинокс сентинел, и най-важното - много манджа.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каране без раница

Мнениеот moridinbg » Вто Окт 01, 2019 9:46 pm

Банан/бъбрек/чанта за кръст. Аз ползвам този банан/бъбрек/чантичка за кръст. Вътре си влизат довооолно много неща, може да му се сложи и 1.5л мех, но не го ползвам - бронята ми има джоб за такъв зад протектора за гръб и там се разпределя по-добре теглото.
Camelback също имат такава с опция за мех, но евокът ми се струва доста по-удобен.
Много хубаво ляга на кръста и седи стабилно. Карам си на състезания с него и нямам забележки.

Пробвал съм с различни варианти за чанта на рамката, но според мен са много неудачни за нещо по-сериозно от ХС.
Тези за под седалката не работят с дропър, защото се хващат за седалковата тръба. Имаше някакъв вариант само за релсите на седалката, но събира горе долу една носна кърпичка.
Тези за горната тръба се лашкат и нямат здраво хващане. Има един малко по-читав дойтер, но и в него не влизат смислен обем неща.
Най-обещаващи са чантите, които влизат вътре в триъгълника, но там борбата е с мястото, което оставя шока и/или бидона.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот superdude54 » Сря Окт 02, 2019 8:16 am

Използвам Dakine Hot Laps 5l, който си има 2 литра мях и побира вички необходими чарколяци. Като допълнителна екстра ползвам и Backcountry Mutherload strap, където слагам резервната гума, помпа и лостчета, когато се нуждая от повечко място в чантичката.
superdude54
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 3:07 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Окт 02, 2019 11:06 am

За кратки карания и ендуро състезания си взех следното:
- лека броня с бек-протектор, място за мех и няколко джоба -> https://www.bike24.com/p2255638.html
- чантичка за колелото - https://www.decathlon.bg/chanta-za-velo ... 54453.html

Не ползвам бидон, тъй като познати все ги губят по рошав терен на скорост, освен ако не са от по-специалните с магнити и т.н., които са скъпи. Също така винаги карам с протекция за раменете и гърбът - задължително според мен заради скоростите, които с лекота се подържат с по-модерно колело. Декатлонската чантичка събира абсолютно всичко необходимо - освен изброените вече неща нося резервно ухо, СО2 патрон, малко лепило с лепенки за външна гума, малки клещи и свински опашки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Каране без раница

Мнениеот Belyov » Сря Окт 02, 2019 12:49 pm

само аз ли се мандахерцам като голо куче. никога не съм тратрал нито гума камо ли па помпа сигурно имам бахти и късмета ама гума още не сам пукал.
с мене влача само каската, резервна тениска една ветренка оти като се замаам от високото да неме дуе ветере а и бидоне с вода. Сичко тава в оспреьо
Аватар
Belyov
 
Мнения: 72
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Пет Юли 05, 2013 10:07 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот Lucky Loser » Сря Окт 02, 2019 12:54 pm

Belyov написа:никога не съм тратрал нито гума камо ли па помпа

Ако замкрънеш някъде на няколко часа пеша от вкъщи и трябва да буташ, защото нямаш нищо, ще ти се обърне мирогледа ;)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот Belyov » Сря Окт 02, 2019 1:06 pm

не мисля че с бозата че имам ядове. нищо не се знае де то пръв път си има сенга па че видим
Аватар
Belyov
 
Мнения: 72
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Пет Юли 05, 2013 10:07 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот superdude54 » Сря Окт 02, 2019 3:11 pm

То с бозата няма да имаш ядове ако си боцнеш гумата на трънче, ама ако я разпориш на някой камък, друга песен ще запееш.
superdude54
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 3:07 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот skiman » Сря Окт 02, 2019 3:37 pm

Ако я разпори, вероятно ще трябва да си мъкне и ремарке с резервни външни гуми зад него. :dontknow:
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот Belyov » Сря Окт 02, 2019 3:46 pm

съгласен съм че ако я разпора че макна после на долу. ама ако се стигне до тава не съм сигурен дали и вътрешната че ме спаси
Аватар
Belyov
 
Мнения: 72
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Пет Юли 05, 2013 10:07 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот moridinbg » Сря Окт 02, 2019 3:57 pm

Съвсем постижимо е да се пробие външната гума, така че бозата да не може да я запуши, но с вътрешна да няма проблеми. Нужна е пробойна с размер на два дебели фитила. Бозата изцвръцква, фитилите излизат.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот Lucky Loser » Сря Окт 02, 2019 4:00 pm

:offtopic: -ът стана голям, но само да споделя, че така карам аз и то от доста време. Установи се преди няколко дни, когато се опитах да направя задната tubeless.

superdude54 написа:То с бозата няма да имаш ядове ако си боцнеш гумата на трънче, ама ако я разпориш на някой камък, друга песен ще запееш.
Колкото до това, според мен човекът имаше предвид не е като да се разпори с нож, по-скоро достатъчно голяма дупка, за която да трябва фитил, който вече ако нямаш - тъжно :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот valentin.georgiev » Чет Окт 03, 2019 7:45 am

Айде и аз да си дам моето 20 по темата.
В малка чантичка под седалката - резервна гума (карам tubeless) и тулче (повече не се хваща) с щанги, колчето ми е dropper, губя малко ход (до 1 см), но се ядва.
На рамката - бидон в стойката, а там е закрепена и помпата. По този начин е осигурена нуждата от дребни поправки на пътеката.
За еднодневни карания остава само да се носи телефон и хапване, което спокойно се хваща в джърси с джобове отзад.
Аз ги позвам така:
1 - джоб за допълнителна дрешка - термоблуза или ветровка;
2 - за телефон и ключове и ако трябва нещо допълнително (светлини, ...),
3 - за ядене - доста барчета се хващат там.
Тези джобове хващат учудващо много багаж.
Само ако карането ще е по сух (без възможност за доливане на вода) терен и повече от половин ден, бих взел допълнително раница.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Окт 03, 2019 12:36 pm

Аз откакто падах веднъж по гръб на състезание не карам без разница с протектор за гърба или цяла "лека" броня пак с D3О протектор, но обикновено го махам и си слагам раницата.
Бутилка също отдавна не ползвам, точно защото излита при определени обстоятелства. Трябва специална скъпа стойка, затова и минах на мех за вода в раницата.
Смея да твърдя, че бронята ми е спасявала ключицата 2 пъти при удар в рамото, понеже отнема част от енергията.
То аз съм и лунгур 195см, 100кг с екипировка, та падам тежко и от високо :)
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Каране без раница

Мнениеот Lucky Loser » Чет Окт 03, 2019 12:47 pm

I.nfraR.ed написа:Бутилка също отдавна не ползвам, точно защото излита при определени обстоятелства. Трябва специална скъпа стойка

Моята стойка струва 18 лв. и е със странично вадене на шишето, съответно от горната му страна е стопирано - никога не е падало.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Окт 03, 2019 3:16 pm

:offtopic:

I.nfraR.ed написа:Смея да твърдя, че бронята ми е спасявала ключицата 2 пъти при удар в рамото, понеже отнема част от енергията.


Имаш здрави ключици - няма протекция, която да ги пази. Бронята спасява всичко около рамото. Когато си счупих ключицата ударът беше толкова силен, че чак ми блесна пред очите (без сътресение слава богу), а нямах никакви последствия за рамото - даже не се натърти.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Каране без раница

Мнениеот irgnet » Пет Окт 04, 2019 2:33 pm

И аз като много други си ползвам универсалната рецепта за каране без раница:
1 - чантичка под седалката в която са резервната гума и тулчето и други дребни неща
2 - ъглова чантичка закачена на рамката, там слагам портфейла, ключовете, събира някое и друго барче или вафла
3 - стойка за бидон и закачена помпа под стойката, бидончето дето ползвам е 900мл, но и бутилка от 1,5л също се събира
4- в джобовете на джърсито се събират доста неща - ветровка, храна, разни дреболии, понякога там си държа и телефона /не е най-доброто място за телефон поради обилното ми изпотяване/
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот evilzet » Пет Окт 04, 2019 2:58 pm

Lucky Loser написа:Моята стойка струва 18 лв. и е със странично вадене на шишето,

Може ли линк, че може и да ми е полезна подобна.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каране без раница

Мнениеот Lucky Loser » Пет Окт 04, 2019 3:43 pm

evilzet написа:
Lucky Loser написа:Моята стойка струва 18 лв. и е със странично вадене на шишето,

Може ли линк, че може и да ми е полезна подобна.

Заповявай
Има с ляво и дясно, кой както му е удобно :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каране без раница

Мнениеот Boyan1984 » Пет Окт 04, 2019 7:14 pm

Ползвам същата и е супер. Шишето веднъж ми е изпадало и то защото аз не го бях сложил като хората.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Каране без раница

Мнениеот Zayphod » Съб Окт 05, 2019 7:33 pm

Въпросните чанти за кръста няма ли да са доста опасни при определени падания?
Доста хора си търсят протектори за гърба или раници с такъв, а този тип чанти ми се струват, че биха влошили още повече нещата. :dontknow:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Каране без раница

Мнениеот martin.radev » Сря Фев 19, 2020 3:33 pm

evilzet написа:
Lucky Loser написа:Моята стойка струва 18 лв. и е със странично вадене на шишето,

Може ли линк, че може и да ми е полезна подобна.


И аз да постна моите
http://www.skinnergate.co.uk/accessorie ... ack-p47781
https://www.bike24.com/p2291570.html

Никога не ми е падала бутилка и да си кажа честно не съм виждал и на друг да му пада бутилка, може да има общо и с формата на бидончето
ползвам това на Camelbak:
https://www.bike24.com/p2303305.html

Иначе по темата, ползвам велкро страп за вътрешна гума+щанги на горната тръба на рамката
CO2 патрон и туул в заден джоб на XC Джърси (карам с такова под джърсито с дълъг ръкав вместо base layer) лична карта във втория джоб и 2-3 бара за хапване в третия.
телефона ми е в джоба на Baggy shorts карам с такива на Ендура удобни са и имат доста джобове - пари нося 20 лева за бира или превоз до цивилизацията. По някой път ги слагам под грипа в кормилото или ако е сухо времето (под протектора на чейнстея, където така или иначе ми "зимуват" свинските опашки :) както и в Hollow tech курбела винаги имам 2-3 свински опашки сгънати на U-form с двата края навън. (Адаптер за вентил за кола на предната гума, за да мога да помпам и по двата начина)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Каране без раница

Мнениеот evilzet » Сря Фев 19, 2020 3:56 pm

Поръчах си такава стойка със странично вадене https://www.chainreactioncycles.com/bg/ ... at=product
Още не съм я пробвал, бутилката ми е големичка - 1л Zefal Magnum Bottle, дано да я държи стойката.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каране без раница

Мнениеот Da Nail » Пет Фев 28, 2020 7:56 am

Да не те отчайвам, ама със стойка на Zefal изгубих няколко бутилки на XC състезания. Повече никога.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: denises26 и 114 госта