Shimano deore XT m8020 brake

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Пон Окт 22, 2018 8:15 pm

Здравейте съфорумци, закупих гореспоменатите спирачки преди няколко месеца и от наблюденията ми върху този модел се появява един проблем. Проблема е, че доста често гълтат въздух. Карам около 3-4 пъти на седмица и горе долу за месец се налага обезвъздушаване та въпроса ми е има ли колеги със същите спирачки и какви са техните впечатления от тях и имат ли подобни проблеми? ЗА пояснение ще добавя, че дължината на маркуча на едната спирачка е скъсена но едва ли е от това проблема защото и двете спирачки гълтат почти еднакво въздух. :beer:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот kawasuna » Пон Окт 22, 2018 9:20 pm

А как спират??Имам модела 8000,интересно ми е дали разликата е голяма.А иначе не мога да помогна за проблема ти.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Вто Окт 23, 2018 6:28 am

Спират много добре и то с slx дискове но само тоя въздух им куца нещо. Търсих по интернет за този проблем и не видях никъде да е писано за този проблем. Започвам да мисля дали само мойте го имат и какво мога да направя по въпроса.
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Alexi » Вто Окт 23, 2018 6:58 am

можеш да ги върнеш ако са от европейски онлайн магазин ,без никакви разправии ще ти ги сменят/върнат парите
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Gworan » Вто Окт 23, 2018 7:30 am

Звучи ми като за рекламация, неподобаващо е за такива спирачки.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот hardybg » Вто Окт 23, 2018 8:29 am

Здрасти, според мен проблемът не е в спирачния ти апарат или лостчето, а в свръзките към маркуча.
Не зная дали си ги купувал окомплектовани (готови за употреба), но ако си ги събирал на части, е възможно да не си обърнал внимание, че конектора на маркуча към спирачния апарат е различен от този за двубуталното ХТ.
Лично аз съм много, много доволен от 8020. Търсих прецизен и мощен контрол при средна скорост и се спрях на този вариант. Беше преди пет месеца и от тогава не е мръднала.
Отпред "моторджийската" (на дясна ръка) съм с четирибуталната, а отзад оставих обикновеното М8000, като и на двата апарата съм с метални накладки.
Съветът ми е да идеш при читав техник, за да провери / подмени всичко по гъвкавите връзки. :dontknow: :beer:
Не споменах за подмяна на минералното масло, но то се подразбира.
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот didonch » Вто Окт 23, 2018 8:38 am

Аз съм със същата комбинация както hardybg. В сравнение с нормалното м8000, м8020 се усеща малко по-мека. Но след едно стискане всичко си идва на местото. Провери нивото на спирачната течност и ако има нужда долей. След всяко обезвъздушаване и няколко дневно каране съм забелязал че почти винаги спада нивото, или се дообезвъдушава. Някъде в нета бях чел за една процедура за извеждане на въздуха от спирачната течност ама поради липсата на подходящ инструмент се отказах ...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот КоlЮ » Вто Окт 23, 2018 11:04 am

didonch написа:Някъде в нета бях чел за една процедура за извеждане на въздуха от спирачната течност


Заповядай колега : https://www.youtube.com/watch?v=9ZYmW8i8TWQ
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот didonch » Вто Окт 23, 2018 12:41 pm

Самата процедура е ясна. Идеята ми беше, че в спирачната течност има някакво количество въздух/газове, които в процеса на работа се отделят. Та имаше някакво видео как става "дегазирането" на самата течност преди да се използва или по време на обезвъздушаване се издърпваше с някакви спринцовки със съответните накрайници...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Окт 23, 2018 1:13 pm

Точно това прави механикът на клипчето.

@bybyboys - под гълта въздух имаш предвид, че като цяло е омекнала и трябва да я припомпаш няколко пъти, за да почне да хваща, нали?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Сря Окт 24, 2018 9:46 am

hardybg написа:Здрасти, според мен проблемът не е в спирачния ти апарат или лостчето, а в свръзките към маркуча.
Не зная дали си ги купувал окомплектовани (готови за употреба), но ако си ги събирал на части, е възможно да не си обърнал внимание, че конектора на маркуча към спирачния апарат е различен от този за двубуталното ХТ.
Лично аз съм много, много доволен от 8020. Търсих прецизен и мощен контрол при средна скорост и се спрях на този вариант. Беше преди пет месеца и от тогава не е мръднала.
Отпред "моторджийската" (на дясна ръка) съм с четирибуталната, а отзад оставих обикновеното М8000, като и на двата апарата съм с метални накладки.
Съветът ми е да идеш при читав техник, за да провери / подмени всичко по гъвкавите връзки. :dontknow: :beer:
Не споменах за подмяна на минералното масло, но то се подразбира.

Купих ги нови и двете готови за монтаж. На едната спирачка е скъсен маркуча но едва ли е от това защото другата която не е с пипан маркуч и тя гълта яко.
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Сря Окт 24, 2018 9:54 am

Pr3d4t0R написа:Точно това прави механикът на клипчето.

@bybyboys - под гълта въздух имаш предвид, че като цяло е омекнала и трябва да я припомпаш няколко пъти, за да почне да хваща, нали?

Ами да веднъж отказаха и щях да направя световен рекорд по спускане а в останалите случай ги усещам как намаля спирачната сила и когато обезвъздушим излизат поне 6 -7 балончета и се оправя проблема пак до следващите 5 - 6 карания. :dontknow:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Окт 24, 2018 10:32 am

Спирачната течност бистра ли е все още? Или обезвъздушаването не се прави както трябва или са дефектни (егати каръка двете едновременно). Клипчето по-горе е много детайлно и ясно какво трябва да се направи.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот hardybg » Сря Окт 24, 2018 12:01 pm

bybyboys написа:
Pr3d4t0R написа:Точно това прави механикът на клипчето.

@bybyboys - под гълта въздух имаш предвид, че като цяло е омекнала и трябва да я припомпаш няколко пъти, за да почне да хваща, нали?

Ами да веднъж отказаха и щях да направя световен рекорд по спускане а в останалите случай ги усещам как намаля спирачната сила и когато обезвъздушим излизат поне 6 -7 балончета и се оправя проблема пак до следващите 5 - 6 карания. :dontknow:

Здрасти отново,
Май е най-добре да кажеш откъде си, за да може другарите от форума да ти препоръчат при КОГО точно да отидеш... Извинявай, но все пак трябва да те попитам - ти да не сипваш DOT вместо минерално масло ??!!! :dontknow:
Почвам да си мисля какво може да ти е дефектно - маркучите овлажняват ли се някъде; след каране под лостчетата сухо ли е..
Очевидно около спирачните апарати е сухо, иначе щеше да усетиш по трудния начин :nuts:
Остава с проби и по начина на изключването - започваш със задната спирачка, сменяш за проба лостчето с друго - XT, Zee или Saint и караш.. Обърни внимание около конекторите дали не се навлажнява.
Аз бих постъпил по този начин, искрено ти желая да намериш някакъв shortcut..
P.S. Сетих се още нещо - на спирачните автомати, по подобие на моторджийските и автомобилните, има пробка (под гумено маншонче) за пълно и обратно извеждане на всякакви остатъчни "въздуси" - вижда се в края на прекрасното клипче, което ти прати КоlЮ. Думата ми е - провери ли дали е затегнато докрай добре или дали не са пренатегнати......
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот didonch » Сря Окт 24, 2018 12:27 pm

Преди да започне обезвъздушаването обърни внимание на клипчето някъде около първата минута, какво прави механика. Другото което се сещам е от начина на използване...ако ги прегряваш, това може да доведе до отделяне на мехурчета от спирачната течност и ... омекване.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Сря Окт 24, 2018 1:33 pm

Всички операции по спирачките ми ги правят в сервиз и момчетата са си доста добри и знаят какво правят. Маслото си е минерално и сме ги оглеждали 100 пъти и никъде няма овлажнено и признаци на течове. Иначе верно карам доста агресивно но с предишните спирачки който бяха чисто деоре не съм имал никъкви ядове :D
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Окт 24, 2018 2:06 pm

Щом не плюе масло от никъде сложи лостчето успоредно на земята и отвий болтчето - ако в сервиза са били изрядни ще е пълно с масло до резбата му. След това със сигурност на спирачката ще й трябва още масло.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Сря Окт 24, 2018 9:08 pm

Сервиза е добър и момчетата са ми приятели и дори последния път заедно обезвъздушавахме и си го пълни догоре. Дори като вадеше въздуха ми показа колко балончета излизат :dontknow:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот LorDDemoniC » Пет Окт 26, 2018 9:25 am

Вероятно е дефект, ако можеш ги върни.
Аватар
LorDDemoniC
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Яну 14, 2016 8:41 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bio » Пет Окт 26, 2018 9:32 am

bybyboys това прави ли го ?!?
hardybg написа:Не споменах за подмяна на минералното масло, но то се подразбира.

моето ZEE страдаше от подобни проблеми преди да му сменя маслото. ако обаче наистина има теч ... той е минимален и ще трудно да го хванеш.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Нед Окт 28, 2018 4:29 pm

Не сме пускали цяло масло ново но тези дни ще го пуснем и ще видим какъв ще е ефекта. Знам принципно за маслото но са карани има няма 2 месеца спирачките и затова все още не бях прибегнал да го сменям. А относно връщането от байк дискаунта казаха че след смяната на цялото масло ако не се реши проблема пак да пиша ама незнам си кви бланки да попълвам незнам си що и малко трудно ми се вижда работата с тях :dontknow:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Alexi » Нед Окт 28, 2018 4:42 pm

не е трудно засилваш ги и тва е .. един приятел си взе гуми за шосейката дето си пишеше че са до 105 кг той е 120 ,спраска ги на първото каране и ги засили обратно с рекламация и му върнаха парите :evil: става въпрос за около 200 лв ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bio » Нед Окт 28, 2018 5:00 pm

Alexi написа:не е трудно засилваш ги и тва е .. един приятел си взе гуми за шосейката дето си пишеше че са до 105 кг той е 120 ,спраска ги на първото каране и ги засили обратно с рекламация и му върнаха парите :evil: става въпрос за около 200 лв ..

@Alexi груба селска проява ... е това. (точка)
@bybyboys не съм им сложни процедурите и работят. мисля, че speedy имаха евтин транспорт до DE (като ако ти уважат рекламацията ти връщат парите за транспорта). минус е, че 1-2месеца си в някакви филми с тях.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Alexi » Нед Окт 28, 2018 5:30 pm

навън са различни критериите .. знаят ,че един недоволен клиент + форум/социална мрежа , значи изтървани стотици поръчки .. за тях 200 ( или 2000 ) лв са нищо .. аз за това с удоволствие пазарувам отвън .. скорошен мой случай ,поръчвам капла 27.5 но дойде същия модел 29 .. писах им че ми е безполезна ( голям онлайн магазин ) след 2-3 дена получих отговор - много съжаляваме за грешката и ще се радваме да ви върнем парите ,каплата си я запазете .. ( около 350-400 лв е ,макар да беше на промоция за по малко ) :bowdown: такива дреболии не ги притесняват тва не е кварталния магазин а въпросния пич с гумите има акаунт в БД с около 20к евра ( хиляди ЕВРА ) поръчки .. кога няма да му сменят гумите ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bio » Нед Окт 28, 2018 6:13 pm

Alexi написа:навън са различни критериите .. знаят ,че един недоволен клиент + форум/социална мрежа , значи изтървани стотици поръчки .. за тях 200 ( или 2000 ) лв са нищо .. аз за това с удоволствие пазарувам отвън .. скорошен мой случай ,поръчвам капла 27.5 но дойде същия модел 29 .. писах им че ми е безполезна ( голям онлайн магазин ) след 2-3 дена получих отговор - много съжаляваме за грешката и ще се радваме да ви върнем парите ,каплата си я запазете .. ( около 350-400 лв е ,макар да беше на промоция за по малко ) :bowdown: такива дреболии не ги притесняват тва не е кварталния магазин а въпросния пич с гумите има акаунт в БД с около 20к евра ( хиляди ЕВРА ) поръчки .. кога няма да му сменят гумите ?


offtopic
@Alexi съгласен съм с теб за всичко казано с няколко малки уточнения.
1. за западняка няма значение какъв оборот си му направил. и всеки път си минаваш по каналния ред. ако е объркал поръчката си оправят бакиите или поне замазват нещата. ако вината си е твоя - вината си е твоя.
2. това, че имаш "20к евра (хиляди ЕВРА)" не ти дава право да сложиш гащи S пък ти по принцип да носиш XL, да ги спраскаш и после да се правиш на дръж ми шапката. което не променя факта, че са му подменили гумите, което не променя факта, че това е ГСП, практика която се ползва и от хората "на Запад" от рая.
...
с което много избягахме от темата за спирачките.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Alexi » Нед Окт 28, 2018 6:57 pm

темата си е все тая ,човека има проблем със спирачката и ще му я сменят щото са БД .. реално имаш правото на всичко ,клиент си .. в ЦРЦ примерно политиката е следната - в рамките на 1г връщаш без никакви обяснения стоката и ти връщат парите ( ако що горе е в добро състояние ,а не примерно енергийна напитка и да си я изпил ) .. това привлича клиенти .. тия 2 магазина да не се чудите що са на челните места в Европа ,а останалите се мъчат нещо да продават .. ми глезят си клиентите .. случая с каплата ми е от ЦРЦ
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Окт 29, 2018 10:41 am

:offtopic:
Ей заради такива селски изпълнения сайтове в други индустрии не продават в България!
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Lucky Loser » Пон Окт 29, 2018 1:37 pm

Малко тарикат парад ама ако мине, мине.. 'що да не се възползваме. Хора всякакви :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот Alexi » Пон Окт 29, 2018 2:48 pm

По цял свят е така .. тука сме свикнали на тарикатщини от страна на магазините вадене на вода от 9 кладенеца само и само да не ти сменят стоката/върнат парите .. скоро за артикул от 12 лв дадох Практикер на КЗП да видиш как ми звъни управителя после да ми се моли да ми върнат парите .. не съм за 12 лв но човек трябва да си отстоява правата .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano deore XT m8020 brake

Мнениеот bybyboys » Вто Ное 06, 2018 6:11 am

Ударих на камък с тези спирачки сменено им е маслото цялото и след две карания едната омекна отново и то доста си се усеща. Свързах се с шимано българия и искат да ги изпратя обаче не мога да си намеря фактурата и сега май май ще си ги оставя за красота на секцията. Дали е възможно ако някой има същите да ми сканира фактурата за да ми ги сменят че иначе не искат да ги приемат въпреки че модела е на няколко месеца. :dontknow: Който ми съдейства обещавам бая бира да се изпие.
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 32 госта