избор на раница

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: избор на раница

Мнениеот scratch » Пон Юли 02, 2018 12:25 pm

Аз съм със Скота дето climb е пуснал и не бих го препоръчал (аз поне не бих си го купил пак).
Най-големия недостатък е, че няма дъждобран. Аз прогодих 1 стар от друга раница, но такива изпълнения в повечето случаи са малко некадърна работа и не работят на 100% (може и в мен да си е проблема де :D )
Другото е, че на едната презрамка от двете на гърдите се изкърти едната катарама от нищото - много нескопосано са захванати на едно като релса.
Извън това, раницата е доста удобно, особено кръстния колан - седи супер стабилно на гърба и не подскача.
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: избор на раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 02, 2018 1:49 pm

Имам osprey zealot и не съм доволен от издръжливостта на пластмасовите закопчалки на гръдния кош - счупи се при едно претълкулване без да съм ги удрял. Иначе раничката е много удобна и платът е здрав. От друга страна имам реница на Вауде на вече и аз не знам колко много години и изпрана е като нова.

Раниците на Евок също са добри. Имай предвид, че винаги ще има някакво спарване и няма как да се елиминира. Ако караш по предизвикателни терени е препоръчително да е с бек протектор - заслужава си!
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: избор на раница

Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Юли 02, 2018 3:22 pm

Аз карам от 2 години с Jack Wolfskin Velocity 12 взета на някакви намаления и като цяло съм доволен, но реших да взема нещо уж по-висок клас.
Сега чакам да пристигне Evoc Stage 12L. Когато дойде може да пиша първи впечатления. Като капацитет ми е достатъчна за 99% от времето, но има и по-големи размери от този модел.
Двоумях се между нея и Osprey Raptor 14, но втората няма вграден дъждобран и макар отделението за инструменти да изглежда добро, пак ще трябва част от тях да ги слагам в по-голям джоб.
Отделно четох, че уж Stage-a спарвал по-малко. Гледах различни модели поне 2-3 дни.
Като тръгнеш да катериш на 30+ градуса без вятър няма спасение - каквато и раница да е пак ще се изпотиш.

Има и раници с протектори, но аз реших, че ще си взема без и впоследствие мога да добавя отделен протектор (може и такъв за мото-яке) с подходящите размери. Аз и без това имам ризница с такъв D3O протектор.
Ако раницата няма дъджобран също не е проблем - продават се универсални или пък дори "маркови". Недостатъкът е, че няма да е закачен по никакъв начин към раницата, а само ще се "нахлузва".

ПП: Сегашната искам да я сменя главно заради кръстния колан. Не е съвсем стабилна при по-агресивно каране.

ПП2: Stage-a има всичко каквото ми трябва: закачалки за fullface и "половинка" каски, отделения за инструменти, система за вода, колани на гърдите и кръста, ремъци за наколенки/налакътници и "дишащ" гръб.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: избор на раница

Мнениеот Alexi » Пон Юли 02, 2018 3:35 pm

Petar_stoychev написа:Щом се иска проветрение аз бих препоръчал нещо от Syncro :beer: серията на Osprey.Viper серията също не е лоша :beer:

имам Osprey Viper ,откъм вентилация ,ергономия здравина е доста пипната и я препоръчвам ,моята е с 3 литра мехче което идва бонус в горещите летни дни
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: избор на раница

Мнениеот climb » Пет Юли 06, 2018 10:05 am

scratch написа:Аз съм със Скота дето climb е пуснал и не бих го препоръчал (аз поне не бих си го купил пак).
Най-големия недостатък е, че няма дъждобран. Аз прогодих 1 стар от друга раница, но такива изпълнения в повечето случаи са малко некадърна работа и не работят на 100% (може и в мен да си е проблема де :D )
Другото е, че на едната презрамка от двете на гърдите се изкърти едната катарама от нищото - много нескопосано са захванати на едно като релса.
Извън това, раницата е доста удобно, особено кръстния колан - седи супер стабилно на гърба и не подскача.

Това с дъждобрана и аз го установих скоро, но мисля да ползвам един от друга раница, ще го имам предвид за катарамите, тъй като все още не съм я ползвал както си трябва :)
Аватар
climb
 
Мнения: 506
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Авг 20, 2004 10:44 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: избор на раница

Мнениеот anaydev » Съб Юли 07, 2018 9:39 pm

I.nfraR.ed написа:Аз карам от 2 години с Jack Wolfskin Velocity 12 взета на някакви намаления и като цяло съм доволен, но реших да взема нещо уж по-висок клас.
Сега чакам да пристигне Evoc Stage 12L. Когато дойде може да пиша първи впечатления. Като капацитет ми е достатъчна за 99% от времето, но има и по-големи размери от този модел.
Двоумях се между нея и Osprey Raptor 14, но втората няма вграден дъждобран и макар отделението за инструменти да изглежда добро, пак ще трябва част от тях да ги слагам в по-голям джоб.
Отделно четох, че уж Stage-a спарвал по-малко. Гледах различни модели поне 2-3 дни.
Като тръгнеш да катериш на 30+ градуса без вятър няма спасение - каквато и раница да е пак ще се изпотиш.

Има и раници с протектори, но аз реших, че ще си взема без и впоследствие мога да добавя отделен протектор (може и такъв за мото-яке) с подходящите размери. Аз и без това имам ризница с такъв D3O протектор.
Ако раницата няма дъджобран също не е проблем - продават се универсални или пък дори "маркови". Недостатъкът е, че няма да е закачен по никакъв начин към раницата, а само ще се "нахлузва".

ПП: Сегашната искам да я сменя главно заради кръстния колан. Не е съвсем стабилна при по-агресивно каране.

ПП2: Stage-a има всичко каквото ми трябва: закачалки за fullface и "половинка" каски, отделения за инструменти, система за вода, колани на гърдите и кръста, ремъци за наколенки/налакътници и "дишащ" гръб.


Здрасти,

и аз гледам EVOC раниците от няколко месеца се облизвам на Stagе-а, но май размислих и искам да е с протектор и гледам два модела: ENDURO & TRAIL. Някой дали има преки впечатления от тях?

П.П. Май си харесах: Evoc Trail Blackline 20l (edit: Съдейки по цената, няма да е :D 200E)
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: избор на раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Юли 07, 2018 10:25 pm

Аз съм с такова в Ospray Zealot - просто го изрязах малко и го вкарах в джоба за меха (3л. вода пак се събират): https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de ... iewProduct
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: избор на раница

Мнениеот I.nfraR.ed » Съб Юли 07, 2018 11:08 pm

Pr3d4t0R написа:Аз съм с такова в Ospray Zealot - просто го изрязах малко и го вкарах в джоба за меха (3л. вода пак се събират): https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de ... iewProduct

Мда, точно таква е и моята идея. Можеш ли да го претеглиш? Никъде не намерих такава информация. Иначе има level 1, level 2 и различни форми на много по-ниска цена, отколкото "марковите" за MTB.

anaydev написа:Здрасти,
и аз гледам EVOC раниците от няколко месеца се облизвам на Stagе-а, но май размислих и искам да е с протектор и гледам два модела: ENDURO & TRAIL. Някой дали има преки впечатления от тях?

П.П. Май си харесах: Evoc Trail Blackline 20l (edit: Съдейки по цената, няма да е :D 200E)


Аз лично не съм пробвал такава, но на състезанието в Кюстендил имаше човек с Enduro и каза, че е доста доволен. Кръстният колан я държи много стабилна и не е само с катарами, ами и с "лепка".
Но пък спарва повече, затова и реших да взема някоя по-лека и проветлива.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: избор на раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Юли 08, 2018 8:57 am

Взех ХЛ и е около 1 кг, доста е плътен - нямам везна.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: избор на раница

Мнениеот anaydev » Нед Юли 08, 2018 2:06 pm

Открих тази статия мисля, че e доста полезна
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: избор на раница

Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Юли 09, 2018 2:37 pm

Pr3d4t0R написа:Взех ХЛ и е около 1 кг, доста е плътен - нямам везна.


Благодаря. Малко тежко ми се вижда, но съм намирал и модели по около 400 грама.
На повечето обаче не пише теглото.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: избор на раница

Мнениеот didonch » Вто Юли 10, 2018 8:33 am

Като гледам няма много леки модели на пазара :dontknow: . Освен ергономията не е за пренебрегване и теглото една разлика от 400гр. си е един фотоапарат/бинокъл. Та покрай новия проект реших и аз да пробвам някой "лека" раничка ... поръчах Osprey Syncro 20 Unisex Backpack, на пръв прочит си има всичко което ми трябва като джобчета, разпределение, проветрение, мех за вода(не знам дали ароматизира водата, но и това ще се разбере :D ). Па ако не ми хареса ... ще се прави оборот на куриерските фирми :offtopic: .
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: избор на раница

Мнениеот Stafref » Сря Юли 18, 2018 11:02 pm

Да вкарам и аз мойте 5стотинки :D

Аз карам от няколко години с едно Vango Rapide 20. Ей такава:
https://www.vango.co.uk/gb/rucksacks/472-rapide-20.html

Бая километри навъртях с нея и съм доста доволен. Има всички екстри за нормално еднодневно/двудневно каране - camelback, дъждобран, удобни джобове и доста пространство. Спокойно се закачат каски, включително и fullface. Когато я взимах беше ~70лв. и за тия пари нямаше конкуренция. В момента гледам че върви към 100кинта и има доста други варианти, но да се знае че е читава.
The man who walks with the crowd is likely to find himself no further than the crowd.
The man who walks alone will reach places that nobody had seen.
Аватар
Stafref
 
Мнения: 444
Рейтинг: 1370
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 9:35 am
Местоположение: тук-там

Re: избор на раница

Мнениеот Gworan » Вто Авг 04, 2020 8:21 am

Преди бях питал за раница в тази тема. Търсех нещо максимално проветливо, но в крайна сметка си взех Scott Trail Protect FR 16, която ми беше предложена от съфорумник. Доволен съм от раницата, още си карам с нея. Пък и, за 40 паунда, как да не я взема...
Спрях да ползвам хидратора вече. По-удобно ми е с бидона на рамката. Теглото на гърба си оказва влияние на по-дълги карания. В 90% от случание има къде да си пълня вода често.

Харесва ми:
Протектора за гърба.
Долния колан на раницата е дълъг,и обгръща тялото, не е само на каиш отпред.
Презрамките са дебели отпред, като цяло придава усещане че наистина може да предпазва.
Има закачалка за фул фейс каска, отделно от този за половинка.
Удобна е.

Не ми харесва:
Спарва. Много.
Ако раницата не е пълна на макс, държача за фул фейса не успява да държи каската в горната част, и каската пада, виси и се клати под раницата.
За по-дълги и далечни преходи не е достатъчно голяма.

Сега имам нужка от друга раница. Може би по-скоро като втора, не заместител. Нещо с малко повече капацитет - 25-30л.
Определено вече бих взел само нещо с мрежа на гърба, и по-проветливи презрамки.
Видях случайно Vaude Alpin 25+5, и ми се стори доста добре. Достатъчно вместимост, приличен брой джобове. Даже направо не ми се гледаше за друга...
Обаче ми се струва, че закачалките за каска въобще няма да ми вършат работа. Направени са така, че да се закача каската за каишките от двете страни. Моята каска има каиш само от дясната страна, и от лявата е механизма само, и ми изглежа каото че ли няма как да се закача така.

Какво бихте предложили?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: избор на раница

Мнениеот gibarian » Чет Авг 06, 2020 7:00 pm

Карам от известно време с един не особено съвременен модел Pinguin Biker 25, тази раница отговаря на търсените от теб: вместимост, проветривост, универсално приложимо закрепване на каска. Важно е да се уточни - ако все още произвеждат модела по подобен начин. В моя случай каската се обгръща от полу-затворен платнен панел, който се закопчава за страните на раницата. Проветрението е с мрежа, чието отстояние от гърба на раницата може да се наглася. Цените на марката са една идея по-ниски от обичайните за такъв тип раници, доколкото имам наблюдения. Osprey имат същия тип проветрение на някои раници и са с безукорно качество, доколкото знам, имат и забавен тертип на закачане на каската, който също е универсално приложим (освен при каски с малки отвори, тъй като става с котва, която минава през отворите). Аз ползвам една 26 + 5, ако не се лъжа, но е предназначена за градско каране. Мисля че мтб раниците им са само в по-малък литраж, но може и да се лъжа.
Успех с избора!
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: избор на раница

Мнениеот gssatcc » Чет Дек 03, 2020 4:44 pm

Някакви впечатления от тази: https://www.bikecenter.bg/ranitsa-deute ... -20-black/ ?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта