Magura MT5

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот hitar_potar » Вто Апр 25, 2017 4:41 pm

darki написа:Ако става дума само за лостовете: http://singletrackworld.com/2017/04/mag ... ake-lever/ Това няма ли да ви върши повечко работа :-)

Някой може ли да обясни това лостче аджеба какво точно може да прави? Че да знам правилно ли разбирам, че си има вградена настройка на лостчето и някакво съотношение, звучащо ми като контактна точка? :dontknow:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Вто Апр 25, 2017 7:56 pm

Доколкото разбрах, освен настройките за отдалеченост на лоста и момент на зацепване на накладките, има и настройка на съотношението на дължината на лоста и точката на натиск на буталото на лоста, за да се регулира мощността на спирачката. Точно съотношението, което търсеше Harka.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 25, 2017 10:15 pm

Yash написа:Намерих тази таблица.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Яко, жалко, че не са дадени и механичните отношения.

Ако става дума само за лостовете: http://singletrackworld.com/2017/04/mag ... ake-lever/ Това няма ли да ви върши повечко работа :-)


Интересно лостче, но за съжаление несъвместимо с МТ5.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот bio » Чет Апр 27, 2017 10:14 am

тук има интересни неща за шимано (размери и т.н.) -> http://forum.velomania.ru/showthread.php?t=254999
този линк с хидравличните съотношения е много як.
моята теория се припокрива донякъде с тази на outfaced, с леко допъление, че според мен системата засмуква масло от преливника преди да се върнали на 100% буталата и затова реално се препълва. само не мога да си обясня как след това се възстановява.

offtopic: някой може ли да отдели часта за спирачките в отделна тема.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот demeus » Чет Апр 27, 2017 1:57 pm

IMG_20170426_213054.jpg
(169.45 KiB) 372 пъти

Това ми се случи вчера при спускане от "Златните" покрай Владайската река-буквално се пръсна.Не знам на какво се дължи това,с уточнението,че бях само с предна и с нови метални накладки.
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Magura MT5

Мнениеот Harka » Пон Май 01, 2017 10:09 am

Мдаа, в една друга тема някой вече беше изразил съмнения относно здравината на "пластмасовите" ръкохватки на Магура. На мен също ми е случвало да остана само с предна спирачка и според спускането натоварването и е огромно. В моя случай (Formula Oro Puro) спирачката толкова прегря, че напълно отказа да спира и просто се блъснах в едно дърво, докато още не се бях засилил твърде много. При теб също е прегряла (металните накладки също не помагат в случая) и явно полимерът не е издържал.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Съб Май 20, 2017 10:57 pm

Монтирах МТ5-ците. Засега още с оригиналните лостчета да ги пробвам за всеки случай. Ми не са ми удобни. Ужасни са. Дълги, широки пера, правят кофти ъгъл с кормилото.
Някой се оплакваше и от ъгълът, под който излиза маркуча от ръкохватката. Тогава се зачудих какво пък толкова - има какво, маркучът прави едно ухо и въпреки, че е скъсен, стои доста неприбрано. Ще го снимам утре, за да покажа какво имам предвид.

Като спиране още не мога нищо да кажа, защото не са се разработили още. В крайна сметка реших отзад да оставя оригиналните накладки на МТ5, а само отпред да сложа Race-серията на МТ7.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Пет Юни 16, 2017 12:05 pm

Има нещо гнило в тези МТ5-ци. Вече са на няколко карания, последното от вчера. Не спират и това си е. Първо мислех, че не са разработени още, но вече би следвало да са се. Не само това, ами вчера от едно нищо и никакво спускане прегряха и започнаха на фейдват. Или поне предната. Имам чувството, че дисковете са скапани, Storm HC 203 отпред и същия 180 отзад. Накладките са 8.R Race (4-те) отпред и оригиналните за МТ5 отзад. Някой да има сходен опит с подобно поведение? В момента категорично спират по-зле от предишните ми Шимано Деоре.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Alexi » Пет Юни 16, 2017 12:10 pm

утре пристига едно байкче на приятел с такива спирачки ще е ,ако имат подобен проблем ще споделя - аз очаквам да цепят ,все пак са 4 бутални .. той има ХТ-та на другия си велосипед ,ако не спират поне толкоз ще е в шок човека :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Friz » Пет Юни 16, 2017 12:29 pm

Определено има нещо гнило, защото имах MT4 на предишното колело и като спирачна сила бяха горе-долу на едно ниво с XT само, че с по-добра модулация. MT5 би трябвало да са доста по-добри във всяко отношение.
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Пет Юни 16, 2017 12:37 pm

Нямам такива проблеми. "Коват на място", както се казва. Дори и с Коксови накладки. Може наистина да е от дисковете. С Авидски съм отпред HS1 180, отзад G2 Cleansweep 160.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот thechosen » Пет Юни 16, 2017 1:15 pm

И при мен няма такива проблеми.
От около половин година съм със MT5 като използвам старите Avid ротори със стоковите накладки и нямам забележки по спирането.
Нещо при теб не е наред.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Пет Юни 16, 2017 10:58 pm

А някой да има опит точно с Магура Storm HC дискове? Изглеждат по този начин:

Изображение

Тези дни ще махна накладките и ще ги разгледам за необичайни неща... Нищо друго не ми хрумва...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот demeus » Съб Юни 17, 2017 12:33 pm

Може да си попаднал като мен на кофти партида.При моите имах проблем с уплътненията,водещо до много лек ,но постояннен теч от лостчетата,Последствията бяха посредствена спирачна сила и доста проблеми .Огледай ги за нехарактерно омазняване при свръзките на маркуч-лост и при буталото на лоста.Сменихгисъс Сейнт-ски и тези проблеми изчезнаха.А относно дисковете-да не са износени и оттам да идва проблема .На "Storm" границата на износване е 1,8 мм.,колкото е дебел нов шимански,за Срам не знам колко е,но предполагам,че е същото.
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Съб Юни 17, 2017 9:32 pm

Ще проверя задължително! :agree:
В предната спирачка със сигурност има малко въздух, но не го споменах, защото мисля сам си бях виновен - без да искам на обърнат велосипед натиснах докрай лостчето при свалено предно колело. Предполагам, че тогава глътна.

Иначе от износен диск няма как да е. Дисковете са чисто нови.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Съб Юни 17, 2017 11:16 pm

Има една малка подробност при обезвъздушаването, която нито в инструкцията, нито в клиповете в тубата се споменава. Според тях лостът трябва да е в хоризонтално положение. Първият път го направих по този начин. Резултатът не беше съвсем очакваният. Понеже бях оставил маркучите малко по-дълги, реших да ги скъся още. Тогава реших да опитам още нещо. Оглеждайки лоста, резервоара за маслото и мястото на пробката за обезвъздушаване, предположих, че при водоравно положение на лоста при обезвъдушаването няма начин да не остава въздух в резервоара. Затова наведох лоста максимално надолу, така че да не се разлее маслото в горната спринцовка (обезвъздушавам по начина с две спринцовки). Както и очаквах, излезе значително количество въздух. Другото, което направих е да припомпвам лостчето няколко пъти. При тази операция трябва да се натиска буталото на долната спринцовка, защото маслото слиза надолу по системата. Така изкарах още малко мехурчета въздух.

Въпрос малко встрани: дали да не се преместят постовете относно спирачките в отделна тема? Че тази по принцип е за Giant-а. :look:
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Нед Юни 18, 2017 10:12 pm

Yash, прав си за водоравното лостче, макар че със спринцовка теоретично би следвало да можеш да го изкараш. :dontknow: Ще пробвам по твоя начин.

За темата също си прав. Ще преместя постовете като ми остане малко време. :agree:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот moridinbg » Пон Юни 19, 2017 10:54 am

А в България има ли комплекти за обезвъздушаване или с поръчка отвън?
Накладките също са кът тук - само Bracko, Cube и такива...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот Harka » Вто Юни 20, 2017 11:11 pm

Преместих постовете за спирачката в нова тема.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот demeus » Сря Юни 21, 2017 6:13 am

moridinbg написа:А в България има ли комплекти за обезвъздушаване или с поръчка отвън?
Накладките също са кът тук - само Bracko, Cube и такива...

И аз търсих навремето по Бг сайтове,ОЛХ и въпреки че имаше разни комплекти,хората не знаеха дали са подходящи за МТ5 и предпочетох да си поръчам оригинален от Байк Дискаунта.Буквално единствената разлика е в размера на свързващия болт,който сигурно може да се направи от стругар
https://www.bike-discount.de/en/buy/mag ... wg_id-1290
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот moridinbg » Вто Юни 27, 2017 9:16 pm

Свързващият болт е с резба М6. Днес си купих такъв щуцер от магазин за газови уредби за 2.50лв и 4 спринцовки от аптеката за още 0.86лв
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот moridinbg » Вто Юни 27, 2017 11:15 pm

Хора, внимавайте с безумните болтчета на порта за обезвъздушаване!! От пластмаса са...
Преди малко развих едното и го извадих със смляна резба. До сега са обезвъздушавани само веднъж - в Джестър, където явно са го били пренатегнали и сега като го махнах, няма затягане обратно :( 0.5нМ е затягането!
Болтове, разбира се, в България няма.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот demeus » Сря Юни 28, 2017 7:33 am

Да,това беше още една от причините да сменя лостчетата.При завиване скъсах главата на болта и ,за да ги обезвъздуша трябваше да обръщам лоста наобратно.Ако искаш и си от София може да се видим някъде да ти дам такъв болт
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот moridinbg » Сря Юни 28, 2017 1:31 pm

Ами аз поръчах три и сложих старият SLX, докато дойдат, но мерси.
От друга страна сега карам МТ5 отпред и SLX отзад:
- 4 бутала са си 4 бутала - Едната я държа с един пръст, другата с два.
- Шиманото е изключително on/off, без значение как се натиска лоста. Просто в един момент ServoWave-ът рязко захапва. Магурата при по-рязко стисване може да закове на място, но като се натиска полека има много по-плавно спиране.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Magura MT5

Мнениеот moridinbg » Съб Юли 22, 2017 11:10 pm

След един месец в горната конфигурация, установих, че изключително много ми харесва 4 бутала отпред/2 бутала отзад. Шиманото откъм модулация, разбира се е ужасно, но спирачната му сила е тамън. Натискам абсолютно по еднакво двете лостчета, без да се замислям, докато преди трябваше да натискам една идея по-малко задната, за да не блокира колелото. С 203/180мм дискове съм.
Поради едни врътки и експерименти с рамки, покарах едни и същи компоненти (вилка, колела, скорости) на 11.4кг карбонов твърдак On One 456, 13кг Nomad C 2012 и 14кг Banshee Rune V2 - спускания от Витоша, Бай Кръстьо, Боровец - при всичките оставам със същото впечатление.

Вече ми е ясно какъв е смисълът от Magura Trail комбото, което е точно такова - доста му се чудих, когато го обявиха и сега обмислям да разменя задната МТ5 за една МТ4, за това и не съм я оправял още.

П.С Харка, Има еднопръстови лостчета - доста по-евтини от HC3, forged, без променливата сила на натиск и съответно 3 пъти по-евтини и съвместими с МТ5 - https://www.actionsports.de/en/magura-h ... -mt5-21927
Мисля да ги пробвам другия месец
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта