Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Пон Апр 10, 2017 8:13 pm

Здравейте, колеги!
Пускам темата от името на мой приятел, който отскоро кара планинско колело и не е в час с този форум и като цяло с виртуалното пространство.
Започвам с това, че той няма такъв тип велосипед и цял живот е карал шосейно колело. Заведох го два пъти на Локорско като за целта взехме колело на заем от мой приятел и беше много доволен. Колелото, което той кара тогава беше DH машина, но той не иска такъв тип. Той иска колело, което хем нагоре, хем надолу да може да кара, затова според мен най-подходящо би било ЕНДУРО. Килограмите, които целим са 13-14кг, размера на каплите 27.5 . Аз карам колело с ход 140мм отпред и 135мм отзад. Това, което той каза е че иска с повече, защото още на първото каране на Локорско караше юнашката и скочи всички скокове с изключение на двата най-големи. Карането, което той си представя е нещо от сорта на велопреходи, като има много желание да ходи на Боровец и Витоша с него, затова трябва да е нещо комбинирано.
Двете колела на които се спряхме са Canyon Strive и Commencal Meta.
Харесахме Каньона, защото е с променлива геометрия и четохме добри ревюта на тази функция. Това, което обаче ни притеснява е че има доста дефектни "shapeshifter-и" и ако даде фира става много сложно. Също така голям плюс на Canyon-a е че е карбон. Той цял живот е карал карбонови шосейки и казва, че по-добър материал няма. Аз не мога да кажа тук нищо. Мойто е карбон и съм доволен, но не съм експерт.
Колкото до Commencal-a , това си е доказана марка, лично аз ги харесвам много, но този модел е с по-малък ход отзад и е алуминиев. Тук обаче от една страна няма променлива геометрия, но пък и няма какво да се счупи и после да се мисли как да се оправя.
Като цяло, въпросът ми е да споделите Вие какво харесвате, какво бихте избрали или да предложите съвсем друго колело.
Знам, че много зависи от окомплектовката, но говорим по-скоро за стандартна, а не ъпгрейдвани велосипеди.
Всички колела, които гледаме са от Англия, защото той има бизнес там и всеки месец е по десетина дена на острова и избора е доста по-голям от този в България.
Също така гледаме ВТОРА РЪКА, а не нови! Това е много важно да стане ясно. Аз лично съм на мнение, че по-добре да се закупи колело на 1-2-3 години, което да е в добро състояние и да е на 30-40% надолу от цената, отколкото нов, но с доста по-гадна окомплектовка.
Дано съм формулирал добре запитването си и да няма написани тъпотии от мен.
Поздрави!
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Mitkovalkov » Пон Апр 10, 2017 10:01 pm

https://www.pinkbike.com/buysell/list/?category=2 Тук изпадат добри оферти и повечето са от UK... успех
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Петър Велков » Вто Апр 11, 2017 8:34 am

Strive втора ръка - никога.

Тоя прословут шейпшифтър трябва всяка година да се изпраща за профилактика до Швабиленд, за да му важи гаранцията. Колело с толкова много амортизиращи се части, дето не е сигурно кой как ще успее да ти ги профилактира - не, мерси.

Аз съм изправен пред аналогична чуденка, но предпочитам ново колело поради ред причини. Може би от outlet-ите на двете марки бих си взел сервизирано колело, въпреки че на Commencal употребяваните ги дават с 6 месеца гаранция, което е тъпо.

ПП: На Ла Палма карах Giant Reign 1.5 2017 под наем и ако ми писне да се чудя, накрая ще си поръчам такъв. Колелото е страхотно, само дето за втора ръка ще трябва да се чака поне до догодина ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 11, 2017 9:48 am

Щом гледате втора ръка не се ограничавайте до само тези две. След 2015 моделите ендуро колела са с много близки характеристики при големите производители (примерно всички представени в EWS, но не само). Също така е хубаво да изберете модел на марка представена и в България - по този начин следваща сервизация (лагари, резервни уши и т.н.) ще е значително по-лесна.

Обясни му също така, че за разлика от шосейното при планинското колоездене не е въпрос дали, а кога ще се падне :D Остър камък под правилният ъгъл - това е рискът при МТБ карбонови рамки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот THEZOGGO » Вто Апр 11, 2017 10:47 am

За какъв бюджет говорим и за кой размер рамка? Също така важо ли е и до колко теглото, с каква окомплектовка трябва да е колелото, СРАМ или Шимано?

Въпреки, че съм фен на Кениън, аз лично бих избегнал шейпшифтъра.
В пазара на немския форум има добри оферти за втора употреба на различни марки велосипеди.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 1:14 pm

Петър Велков написа:Strive втора ръка - никога.

Тоя прословут шейпшифтър трябва всяка година да се изпраща за профилактика до Швабиленд, за да му важи гаранцията. Колело с толкова много амортизиращи се части, дето не е сигурно кой как ще успее да ти ги профилактира - не, мерси.

Аз съм изправен пред аналогична чуденка, но предпочитам ново колело поради ред причини. Може би от outlet-ите на двете марки бих си взел сервизирано колело, въпреки че на Commencal употребяваните ги дават с 6 месеца гаранция, което е тъпо.

ПП: На Ла Палма карах Giant Reign 1.5 2017 под наем и ако ми писне да се чудя, накрая ще си поръчам такъв. Колелото е страхотно, само дето за втора ръка ще трябва да се чака поне до догодина ;)

Много ти благодаря за инфото. Не знаех, че всяка година трябва от Canyon да го сервизират това чудо. Ще ги видя тези аутлети какво предлагат. Също така много ми хваща окото марката "lapierre", но тях въобще не ги знам. За ново колело няма как да стане, защото бюджета не е чак толкова голям.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 1:16 pm

Pr3d4t0R написа:Щом гледате втора ръка не се ограничавайте до само тези две. След 2015 моделите ендуро колела са с много близки характеристики при големите производители (примерно всички представени в EWS, но не само). Също така е хубаво да изберете модел на марка представена и в България - по този начин следваща сервизация (лагари, резервни уши и т.н.) ще е значително по-лесна.

Обясни му също така, че за разлика от шосейното при планинското колоездене не е въпрос дали, а кога ще се падне :D Остър камък под правилният ъгъл - това е рискът при МТБ карбонови рамки.

Ще погледна какви колела карат на EWS и ще разгледаме в нета какви пари вървят. Commencal имат ли представител в България?
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 1:17 pm

THEZOGGO написа:За какъв бюджет говорим и за кой размер рамка? Също така важо ли е и до колко теглото, с каква окомплектовка трябва да е колелото, СРАМ или Шимано?

Въпреки, че съм фен на Кениън, аз лично бих избегнал шейпшифтъра.
В пазара на немския форум има добри оферти за втора употреба на различни марки велосипеди.

Ами за бюджет не ми се споделя, пък и е плаващ. Рамката трябва да е Л, теглото ще е хубаво да не надхвърля 14кг. За монтаж нямаме претенции, лично аз харесвам Sram x0 и XX1.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Alexi » Вто Апр 11, 2017 1:32 pm

Pulse разгледа ли какво предлагат ? На цената на стар Commencal може да имаш нов Pulse евентуално ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот psixopat » Вто Апр 11, 2017 2:05 pm

Само да кажа, че прословутия шейпшифтър , се маха и на негово място се слага едно такова https://www.bikeyoke.de/en/modefixxer/ и всички проблеми приключват.Така че това е последното, заради което трябва да се притеснява човек. Вярно, че modefixxer -а не е евтин, но спестява около 150 грама и доста разправии, така че си струва според мен. Друг вариант за колело е YT Capra Radon Swoop 170
Даже Радона стана Ендуро колело на годината https://www.youtube.com/watch?v=MOfFZlJ1lL4&t=21s
https://www.youtube.com/watch?v=lwtirv45TtY&t=193s
taurus13 написа:в планината също има 4 посоки, но те са различни от световните. Тук те са: Нагоре, Надоле, Насам и Натам.
:)
Аватар
psixopat
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1867
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:11 pm
Местоположение: Габрово

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Петър Велков » Вто Апр 11, 2017 2:27 pm

Pr3d4t0R написа:Остър камък под правилният ъгъл - това е рискът при МТБ карбонови рамки.


И въпреки че мразя да споря по темата - това съм го чувал единствено от хора, които не карат карбонови колелета.

Мога да ви наснимам няколко сериозни удара по моята рамка, да видите колко ужасно се е поолющила боята.... :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот kulkata » Вто Апр 11, 2017 4:26 pm

Шейпшифтъра и да не работи, пак може да се кара,само че в позиция DH. Така,че не виждам проблем. :dontknow:
Аватар
kulkata
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1354
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 2:58 pm
Местоположение: Провинцията

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 5:18 pm

Alexi написа:Pulse разгледа ли какво предлагат ? На цената на стар Commencal може да имаш нов Pulse евентуално ..

Ами аз съч много "ЗА" Pulse, само че този, който на нас ни хареса е 4900лв, а това е доста над бюджета. За 3500-4000 втора ръка колела от 2016 година са по-добри като окомплектовка.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 5:18 pm

Петър Велков написа:
Pr3d4t0R написа:Остър камък под правилният ъгъл - това е рискът при МТБ карбонови рамки.


И въпреки че мразя да споря по темата - това съм го чувал единствено от хора, които не карат карбонови колелета.

Мога да ви наснимам няколко сериозни удара по моята рамка, да видите колко ужасно се е поолющила боята.... :beer:

Аз също смятам, че карбона е по-корав от алуминия, но не искам да споря. (((:
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Вто Апр 11, 2017 5:23 pm

psixopat написа:Само да кажа, че прословутия шейпшифтър , се маха и на негово място се слага едно такова https://www.bikeyoke.de/en/modefixxer/ и всички проблеми приключват.Така че това е последното, заради което трябва да се притеснява човек. Вярно, че modefixxer -а не е евтин, но спестява около 150 грама и доста разправии, така че си струва според мен. Друг вариант за колело е YT Capra Radon Swoop 170
Даже Радона стана Ендуро колело на годината https://www.youtube.com/watch?v=MOfFZlJ1lL4&t=21s
https://www.youtube.com/watch?v=lwtirv45TtY&t=193s

Оооо, много благодаря за линка. Ако се вземе Canyon, това определено ще свърши много работа.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот bio » Вто Апр 11, 2017 8:33 pm

Карал съм веднъж Meta v4 непрекъснато крака ми закачаше в предпазителя на веригата, не ми допадна особено. Шока беше малък и беше доста муден/беше отворен. Според мен в този бюджет и изисквания не можеш да слезнеш под 14кг, ако ги закичиш около 14,5 с педали ще си пушка.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот outfaced » Вто Апр 11, 2017 8:48 pm

psixopat написа:Само да кажа, че прословутия шейпшифтър , се маха и на негово място се слага едно такова https://www.bikeyoke.de/en/modefixxer/ и всички проблеми приключват.Така че това е последното, заради което трябва да се притеснява човек. Вярно, че modefixxer -а не е евтин, но спестява около 150 грама и доста разправии, така че си струва според мен.

Брутално ... мисля е сега вече дизайнерския екип измислил шейпшифтъра трябва да пристъпи към ритуално самоубийство. 3 години да създадат нещо толкова сложно си скъпо, че чак хората да дават пари да го махат :rofl:

Иначе по темата - нещо тоя хайп по каньона взе да втръсва. Едно време го докарваха от цена. Вече не виждам никакво предимство. Radon, YT, Giant - варианти бол. Като не знаеш какво търсиш, обаче е трудно. Остава да избираш на цвят :D
Ако тръгнеш с определени изисквания за геометрия, прогресивност, антискуад и окомплектова щеше да е доста по ясно.

@bio, ама meta SX-a на Джуви е пушка. Чак не мога да позная, че карам сингълпивот с шок без преливник. Така че нещо шока не е бил в час май.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот bio » Вто Апр 11, 2017 9:52 pm

Джуви кара Meta AM SL - най-малката. Ако комплектовката на YT Capra беше по-близо до идеалната ми конфигурация, въобще не бих се замислил. Най-удобното колело, което съм карал до момента.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот THEZOGGO » Сря Апр 12, 2017 12:56 am

enforser написа:4900лв, а това е доста над бюджета.


E все пак каза бюджета какъв е. Така е малко по-лесно.

https://www.bike-discount.de/en/buy/rad ... wg_id-7251

enforser написа:За 3500-4000 втора ръка колела от 2016 година са по-добри като окомплектовка.


Два-три примера за такива колела можеш ли да дадеш?

outfaced написа:Брутално ... мисля е сега вече дизайнерския екип измислил шейпшифтъра трябва да пристъпи към ритуално самоубийство. 3 години да създадат нещо толкова сложно си скъпо, че чак хората да дават пари да го махат :rofl:


Ами освен ако не живееш в Германия и ако трябва да го пращаш за сервиз всяка година до Кобленц, тогава явно хората предпочитат да го махнат. А махнеш ли го, тогава според мен гаранцията на рамката ти отпада. Поне така предполагам.

outfaced написа:Иначе по темата - нещо тоя хайп по каньона взе да втръсва. Едно време го докарваха от цена. Вече не виждам никакво предимство.


Факт е, че вдигнаха цените, особенно на меките колела. Конкуренция определено се е появила на пазара. При твърдаците не може да се намерят по-добри окомплектовки и тегло за парите, които се искат.

За втора употреба и/или аутлет може да се гледа и тук:

https://www.bike-angebot.de/allround-fu ... l-versand/
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Zozka » Сря Апр 12, 2017 3:35 pm

enforser написа:
Alexi написа:Pulse разгледа ли какво предлагат ? На цената на стар Commencal може да имаш нов Pulse евентуално ..

Ами аз съч много "ЗА" Pulse, само че този, който на нас ни хареса е 4900лв, а това е доста над бюджета. За 3500-4000 втора ръка колела от 2016 година са по-добри като окомплектовка.


Нали се търси байк за човек, карал "1 път на Локорско"? Силно ме съмнява някой с толкова опит да направи каквато и да е разлика между Pulse RS-2/1. Съвет - нека човека пробва няколко колела и да разучи основните елементи на геометрията на байк-а. Това (дължина на горна тръба и седалкова тръба, рийч, челен ъгъл, чейнстей) са основните неща. Важно е също каква е кинематиката на рамката, чак тогава идват по-маловажните неща като карбон/алуминии, или окомплектовка (изключение прави вилката, тя също е съществен компонент).
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Сря Апр 12, 2017 4:04 pm

Zozka написа:
enforser написа:
Alexi написа:Pulse разгледа ли какво предлагат ? На цената на стар Commencal може да имаш нов Pulse евентуално ..

Ами аз съч много "ЗА" Pulse, само че този, който на нас ни хареса е 4900лв, а това е доста над бюджета. За 3500-4000 втора ръка колела от 2016 година са по-добри като окомплектовка.


Нали се търси байк за човек, карал "1 път на Локорско"? Силно ме съмнява някой с толкова опит да направи каквато и да е разлика между Pulse RS-2/1. Съвет - нека човека пробва няколко колела и да разучи основните елементи на геометрията на байк-а. Това (дължина на горна тръба и седалкова тръба, рийч, челен ъгъл, чейнстей) са основните неща. Важно е също каква е кинематиката на рамката, чак тогава идват по-маловажните неща като карбон/алуминии, или окомплектовка (изключение прави вилката, тя също е съществен компонент).

Съгласен съм с това, което казвате, но той си иска по-висок клас части. Има две колела и двете са карбон и много висок клас части и явно си държи на това. :/
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот Alexi » Сря Апр 12, 2017 4:54 pm

за 3000 каква точно карбонка с много висока окомплектовка има ,я дай примери .. че нещо ме съмнява да си подаряват велосипедите хората ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Сря Апр 12, 2017 6:43 pm

Alexi написа:за 3000 каква точно карбонка с много висока окомплектовка има ,я дай примери .. че нещо ме съмнява да си подаряват велосипедите хората ..

Говорим за около 4000. Но не повече от 4200-300.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот banzai » Сря Апр 12, 2017 7:06 pm

enforser написа:
Alexi написа:за 3000 каква точно карбонка с много висока окомплектовка има ,я дай примери .. че нещо ме съмнява да си подаряват велосипедите хората ..

Говорим за около 4000. Но не повече от 4200-300.


Дай примери.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Canyon Strive vs Commencal Meta V4

Мнениеот enforser » Чет Апр 20, 2017 4:13 pm

banzai написа:
enforser написа:
Alexi написа:за 3000 каква точно карбонка с много висока окомплектовка има ,я дай примери .. че нещо ме съмнява да си подаряват велосипедите хората ..

Говорим за около 4000. Но не повече от 4200-300.


Дай примери.

Ами сега съм намерил едно YT CAPRA 2016 27.5 с BOS окачване , Sram x01 курбели и обтегач и Sram Guide Rs спирачки. Само, че е алуминий. 4200лв по сегашния курс.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта