Сравнение между окачвания

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Сравнение между окачвания

Мнениеот MacLeod » Нед Ное 06, 2016 11:18 pm

Не намерих такава тема във форума и реших да пусна една. Въпросът ми е каква е разликата и има ли такава между различните видове окачвания - dw link, split pivot, single pivot, horst link ( не съм много сигурен даже какво беше horst link ) ? Надявам се да не съм пропуснал някое. Има ли разлика или всичко зависи как е сметнато ? Може ли horst link или сингъл пивот или сплит пивот да е добро колкото хваленото от всички dw link ? Какви са предимствата и недостатъците ? Ще са интересни всички мнения по темата.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот moridinbg » Пон Ное 07, 2016 12:31 am

Този въпрос е безсмислен (или по-скоро безкрайно отворен), без уточнение какво караш, какво искаш да караш, какво очакваш от колелото? Някои педалират по-добре, други поемат неравности по-добре, трети се държат по-добре при натисната задна спирачка, фактори много.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот outfaced » Пон Ное 07, 2016 9:11 am

Абе не е съвсем безсмислен :)
http://www.bikeradar.com/gear/article/b ... t-2-28438/
http://www.bikeradar.com/gear/article/b ... t-1-28367/
но пък нещата не са чак толкова черно бели вече. Определени минуси на някои окачвания могат да се компенсират до толкова, че да не дразнят и реално с всяко окачване може да се направи байк, който да си намери верни почитатели.
Лошото на цялата работа е само, че тия неща не се говорят и пишат и хората си избират байковете по цвят и мирис :banghead:

Toва също интересно http://enduro-mtb.com/en/will-longer-sl ... ter-rider/
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот Nocturne » Пон Ное 07, 2016 2:03 pm

moridinbg написа:Този въпрос е безсмислен (или по-скоро безкрайно отворен), без уточнение какво караш, какво искаш да караш, какво очакваш от колелото? Някои педалират по-добре, други поемат неравности по-добре, трети се държат по-добре при натисната задна спирачка, фактори много.


Темата е много хубава даже. Защо да е нужно да се уточнява какво търси автора като поведение на окачването? Според мен идеята е да се обобщят характеристиките на по-известните типове. Ако някой от по знаещите иска разбира се да "снесе" информация наготово, а не просто някакъв линк с безкрайно подробна информация на английски, който ще дойде прекалено енциклопедична за голяма част от хората.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот outfaced » Пон Ное 07, 2016 2:22 pm

ей, я да се научите да четете ...
Сериозно. Колко хора мислиш, че има в БГ, които имат възможност да са карали достатъчно различни видове окачвания и са в състояние да усетят и опишат разликата и към това имат нужните инженерни познания, за да направят връзката с математиката зад цялата тая работа? :magnify:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот Nocturne » Пон Ное 07, 2016 2:50 pm

Това е смисъла на форума като начин на общуване през интернет, обмяна на мнения между хората, иначе google всички имаме. Не е нужно да се появява някой, който е карал всичко, непременно. Но хора, които са близко до това определено би трябвало да са тук (в този форум).
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 07, 2016 2:51 pm

От колело с двойно окачване се очаква да педалира ефективно (антискуат между 80 и 120%, където е сагът), да се влияе минимално от спиране (anti-rise/brake squat около 36%), да има минимално влияние на хода върху педалите (pedal-kickback средно е 23 ° / 2.5) и последно e кривата на окачване (leverage ration - линейно, прогресивно, регресивно или комбинация от трите :D ) - общо правило тук е:
- при линейно най-подходящ е въздушен шок, тъй като той е прогресивен;
- при прогресивно най-подходящ е пружинен шок, тъй като той е линеен;
- изцяло регресивни окачвания последните години май няма вече.

Всичко гореизброено вече го постигат с различен тип окачвания. До колкото разбрах FSR патентът падна преди няколко години и заради това много производители се ориентираха към FSR (което си е специфичен horst-link). Вече почти няма екзотични захващания на шока. Всичко това е добре за нас потребителите, тъй като изборът от добре работещи рамки вече е много голям.

Много полезен сайт за характеристиките на конкретните рамки - http://linkagedesign.blogspot.bg/ За жалост ни един производител не дава сам конкретните числа, а все използват само маркетингови термини.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот outfaced » Пон Ное 07, 2016 4:46 pm

Много широки граници :) Аз свалих антискуада с 10% и въпреки по дългата база си се усеща, че е по тегаво и потъва повече. Шока беше същия. Коефициента около сага също. Малко над 100% мисля е оптимално за тия, които мислят да изкатерят, това което ще пускат. Но пък антискуада почти винаги е в директна зависимост с педалкикбек-а, който стана важна тема с масовото навлизане на 1х системите.
И като се сравняват тия величини трябва да се внимава да са на едни и същи скорости.

Но да, като цяло тия неща вече не се влияят пряко от типа окачване и с всеки един тип могат да се постигнат разнообразни параметри.

Нещо което може би все пак зависи по-пряко е геометрията на кривата на задната ос при изместване. При едни е част от окръжност, при други е някаква парабола и там вече може да се размишлява кога е пика на параболата. Твърди се, че това има отношение към square edge bump sensitivity (или някаква подобна формулировка беше) понеже касае колко бързо се отмества колелото от удара.
Последна промяна outfaced на Пон Ное 07, 2016 4:49 pm, променена общо 1 път
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот hitar_potar » Пон Ное 07, 2016 4:49 pm

FSR патентът се отнасяше само за рамки, продавани в САЩ. Не засягаше Европа.
Броят FSR-рамки се увеличи след падането му точно щото много от тези производители продават на американците.
Специфични захващания на шока вече почти няма - аз се сещам само за моделите на Спешълайзд, които упорстват все още. За сметка на това обаче се появи нов стандарт за дължината на шоковете, дотолкова различен от сегашния, че се налага да се правят съвсем нови рамки (пример за това са новите трейл/АМ-модели на Giant). Така че споко - индустрията все ще измисли как да продължава да ни цица! :evil:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот Admin » Пон Ное 07, 2016 11:10 pm

Nocturne написа:Ако някой от по знаещите иска разбира се да "снесе" информация наготово, а не просто някакъв линк с безкрайно подробна информация на английски, който ще дойде прекалено енциклопедична за голяма част от хората.

Информацията е снесена на български отдавна: http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... suspension basics
Все пак правя и тук уточнението, че не съм инженер и може някои от термините да са неправилни. Също така, преди 15 години, когато е писана статията, не са ми били достъпни такива подробни източници за anti squat, brake squat и т.н. - честно казано, тогава много не се наблягаше на тези думи или просто аз не съм знаел точните места да чета. Та в момента статията може да изглежда малко архаична, но може да даде начална представа за нещата.
От моя опит мога да потвърдя, че повечето съвременни велосипеди са добре балансирани откъм характеристики на окачването, но има и разлики, разбира се. Дори между два велосипеда, които привидно са с почти еднакво окачване, може да се усетят разлики в зависимост от хода, задния амортисьор и др. Така че аз лично не бих се наел да описвам "на кило" характеристиките на отделните видове, защото предимствата и недостатъците, дори на теория да са ясни, на практика не винаги се усещат толкова чисто и отчетливо.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот outfaced » Чет Ное 10, 2016 9:09 pm

То при такава информационна мъгла, как после да не се чудиш на неосведомеността на хората или вярванията в митове и легенди.
Тоя може да говори странно, но казва и смислени неща като цяло ... https://www.youtube.com/channel/UCAicBI ... 2j_RkbzjYQ
https://www.youtube.com/watch?v=78DD82f ... Av&index=4
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот xargs » Чет Ное 10, 2016 10:42 pm

Хах, то на Giant имам чувството, че им е фирмена политика да си говорят каквото искат :rofl: Последно бях попаднал на някакви тяхни клипчета и статии за 27.5, които бяха със супер измислени данни :dontknow:

Относно окачванията - в момента не мисля, че можем да вадим генерални изводи за дадено окачване само по типа му. Много малки промени водят до прекалено големи разлики в поведението и единствения начин да знаеш какво купуваш е научиш базисните термини и концепции, за да можеш да разчетеш нужните графики. Те са споменати по-гoре - anti-squat, leverage ratio, brake squat, pedal kickback, axle path,
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот Admin » Пет Дек 09, 2016 6:07 pm

Наскоро покрай една статия ми попаднаха много добри разяснения за окачването на велосипедите (на англ. език са):
http://www.i-tracksuspension.com/suspensiontheory2.html
http://www.i-tracksuspension.com/suspensiondesign.html
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот mbg » Пет Дек 09, 2016 10:01 pm

Дотук... от няколко колела, които съм карал, съм най-доволен от окачването на DH байка ми - https://www.youtube.com/watch?v=Hm6Uu9pfZKQ - което най-много се доближава до това в рекламата горе - "MAESTRO". Много добре поема неравности, без значение дали въртя или не, а при въртене нито по пресечен терен, нито на равно клатенето на шока се усеща. На Kona-та ми - пак като в горния клип с маестрото - имитира Single Pivot окачване, при ненастроен Propedal окачването се усеща много зле при въртене, особено на равно и над 25-30км/ч е ад за въртене. Като се настрои правилно Propedal-а, окачването започва да се държи почти неадекватно... но шоковете, които съм пробвал и на двата байка, са далеч от последния писък на модата - Fox DHX 3.0, Fox Float R и Fox Float RP23. При други колела, дето съм пробвал - основно Single Pivot... хич не съм останал очарован.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот veskoz » Вто Яну 10, 2017 1:42 pm

xargs написа:Хах, то на Giant имам чувството, че им е фирмена политика да си говорят каквото искат...

Да, защото могат да си го позволят. Santa Cruz - също. ;)
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Сравнение между окачвания

Мнениеот mbg » Вто Яну 10, 2017 2:21 pm

Един френд си взе рамка със 100мм ход и maestro 4.2 окачване... надявам се до месец да сме сглобили байка и ще дам отзиви
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта