Избор на enduro колело.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Пет Окт 21, 2016 5:02 pm

Здравейте, колеги!
Засилил съм се да си купувам ендуро машина, но не съм много в час. Мисля да си купя втора ръка от ЮК. Пускам няколко линка на харесаните от мен велосипеди и се надявам да споделите впечатления/мнения както за конкретните велосипеди, така й генереални впечатления за марката, ако имате такива.
http://m.pinkbike.com/buysell/2067729/

http://m.pinkbike.com/buysell/2062617/


http://m.pinkbike.com/buysell/2016014/

http://m.pinkbike.com/buysell/1890399/

http://m.pinkbike.com/buysell/2072513/

Благодаря за отделеното време.
Поздрави!
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот outfaced » Пет Окт 21, 2016 5:21 pm

Изясни си какво искаш - каква геометрия, какви компоненти, каква цена, какво състояние и сам ще си отговориш ;)
Или те интересува какво искат другите ?
Аз взимам спайсито :eyebrow:

Не че е кой знай къв фактор, но имай предвид, че спирачките са им обърнати.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Пет Окт 21, 2016 6:05 pm

Ами гледам да са с фокс амортисьори, шимано ХТ монтаж или срам над 7. От геометрия нищо е разбирам. Гледам на дизайн да ми допадат. Спирачките не ме притесняват, защото карам мотор и съм свикнал дясната да ми е предна. Даже като се кача на колело с необърнати спирачки ми е странно.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот outfaced » Пет Окт 21, 2016 8:57 pm

E щом ги избираш на цвят и на мирис :D ... за тия пари се очаква да са все читави колела, стига да се придържаш към утвърдени марки (Whyte?) и да не са някакви брутално ползвани.
Няма смисъл да се ограничаваш с фокс. Рокшокс pike за вилка и monarch за шок не им отстъпват.
И като ще е за ендуро тия с по 140мм ход ги пропускай (Lapierre zesty). Гледай 160-170мм.
29" също не е точно за ендуро (па тоя Whyte и едното zesty). Ако е 27.5" гуми в най общия случай е относително нов модел и ще е с адекватна геометрия. За 26" си иска проверка.
Дропърпост ако има - по добре KS.
Надявам се поне размера си си го преценил.
Това просто като обща насока.

И пак по метода на изключването остана спайсито :eyebrow: :D ... ама и витуса е харен.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Пет Окт 21, 2016 10:46 pm

Ами 160-170мм не е ли вече прекалено голям ход? Държа да е 27.5 даже да не кажа 29, защото ще карам предимно в града и макс 1-2пъти в месеца на Витоша и то някакви преходи, няма да се спускам и тн. Ще му сложа едни гладки гуми и в града. Относно размера, гледам Л и ХЛ, защото съм 190см.
Какво ще кажеш за тези ?
http://www.pinkbike.com/buysell/1986515/

http://www.pinkbike.com/buysell/1988832/


http://www.pinkbike.com/buysell/2072355/


http://www.pinkbike.com/buysell/2048054/
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Yash » Съб Окт 22, 2016 8:01 am

enforser написа:...защото ще карам предимно в града и макс 1-2пъти в месеца на Витоша и то някакви преходи, няма да се спускам и тн...

И тогава защо ти е такова колело!? За такова каране няма нужда от нещо повече от ХС. При това твърдак.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Alexi » Съб Окт 22, 2016 8:53 am

гладки гуми това надявам се е било шега .. такъв велосипед не трябва да излиза от гората/планината ,за града си има други велосипеди ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Съб Окт 22, 2016 9:19 am

Yash написа:
enforser написа:...защото ще карам предимно в града и макс 1-2пъти в месеца на Витоша и то някакви преходи, няма да се спускам и тн...

И тогава защо ти е такова колело!? За такова каране няма нужда от нещо повече от ХС. При това твърдак.

Ами, защото предпочитам да има амортисьори, които се заключват когато карам в града и като се кача на Витоша си ги отключвам и се возя. Сега карам рам хт2 и ми се е докарало фулл съспеншън.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот outfaced » Съб Окт 22, 2016 10:59 am

E тогава верно си сбъркал раздела. Не търсиш ендуро. Определено 160-170 ти е излишно и 29" става опция.
И пропускаш и вотека и спайсито ... това са колела, с които да можеш да се изкатериш на върха, но са мислени да ти правят кеф надолу. Катеренето им е компромис, а за каране в града да не говорим.
И тия дет си ги дал пак са с идеята предимно да се карат надолу. Разбира се, че можеш да караш всичко в града ... ама в такъв случай хората си правят едно твърдо колело за града - евтино и просто (че да не се и краде) и отделно си имаш за планината. Да търсиш колело за двете е все едно да искаш малка повратлива кола да ходиш до магазина и да се паркира лесно, ама и после да може да гази по черно и да катери по хендеци. Е няма как. Или ще ходиш с джип до магазина :D

п.п. почти няма вече колела с истинско заключване на вилката или шока.
п.п.п. 1х10 или 1х11 задвижване също не става и за града и за нагоре. Или ще ти е бавно в града или ще ти е тегаво нагоре.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот MacLeod » Съб Окт 22, 2016 5:31 pm

Да караш колело с двойно окачване, че дори и твърдак с хубава предна вилка системно в града си е чиста проба разсипия.
Хубавото градско колело е без никакво окачване и с калници.
По темата не мисля че 160, 170 ход ще ти пречи за нещо. Добре си катерят колела с толкова ход, няма проблеми.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот psixopat » Съб Окт 22, 2016 5:44 pm

:offtopic: Според Google това на аватара ти е Преслава, та се чудя - защо бе мамка му ? :D Поне нямаше ли по-хубави нейни снимки ? :rofl:

По въпроса с колелото. Трябват ти две. Едно градско - може и на старо и нещо със 120-140 ход (26 или 27,5) което да караш на Витоша и на разни преходи. Но бъди сигурен, че само с едно колело няма как да стане.
Другия вариант е да си оставиш HT2- ката .. на и сложиш градски гуми да я оставиш за в града, но пак е някакъв компромис.
taurus13 написа:в планината също има 4 посоки, но те са различни от световните. Тук те са: Нагоре, Надоле, Насам и Натам.
:)
Аватар
psixopat
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1867
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:11 pm
Местоположение: Габрово

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Любо » Съб Окт 22, 2016 6:43 pm

Аз пък си мислех, че е Николета :D
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Нед Окт 23, 2016 10:13 am

Благодаря за отговорите. Няма как да отговоря на всеки поотделно, защото ще е много дълго, но ще обясня накратко защо искам ендуро колело, което да става и за градско с една подобна случка от тази пролет, но с кола. Брат ми тръгна да си купува кола, но се чудеше между няколко модела. Аз го натисках за спортно купе(а той до сега все такива е карал), но той се дърпаше, защото вече е на 30, щял да се задомява и тн, също така си бил продал джипа и зимата тая ниска кола няма как да я кара. В крайна сметка се стигна до компромис и си взе лимузина, която пак е 550коня, ниска е, но окачването се регулира, голяма е, 4х4 става за зимата, вози доста добре, в завоите не я носи много инерцията, а е стабилна и тн. Не отстъпва с много на купето по спортно каране, а като практичност и лукс го бие. Та затова и аз си мислих, че мога да си взема ендуро 29" или 27"5 и да ми върши работа и за града и за Витоша.
Нещо комплексно.
Рама няма да си го продавам, аз ще си го карам, така че ще си имам две колела.
Колкото до снимката на Преслава, когато съм се регистрирал преди 7-8 години явно тази е била актуална. :D
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот stoicho85 » Нед Окт 23, 2016 1:37 pm

Аз си карам колело с двойно окачване в града и не виждам проблем.
Имам един стар КТМ ако обикалям по магазини, защото не се набива на очи и съм по-спокоен да го оставям вързано без да мога да го виждам.
stoicho85
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2015 4:53 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Demetrii » Пон Окт 24, 2016 9:36 am

И аз карам моето норко от няколко месеца в града /29", мекица, с големи гуми/, но това е защото още си сглобявам "градското" колело - твърдак с 120 ход.

Но като си мераклия защо не погледнеш колело като RAM TRAIL 29?
Demetrii
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 9:36 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Vorac » Пон Окт 24, 2016 1:07 pm

enforser написа:ще карам предимно в града


Двама-трима колеги го правят това (има даже един Genius с гладки гуми 1.9). Но това защото велопаркинга е зад триметрова ограда със записващи камери и въоръжена охрана на всички входове.

Иначе ако ще трябва да се връзва на улицата - определено две колела. В съседната тема за крадените колела някой беше писал "ако ще го оставиш вързано без надзор, по-добре от сега да го прежалиш". И така - аз си имам един разбит крос, дето ако ми го вземат ще е тъжно, но ще направя 2 спускания с мекицата и ще ми мине.

Друг момент е солта и пясъка през зимата по улиците. Заради тях даже за вехтия Крос ми е жал, камо ли някоя планинска машина.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот outfaced » Пон Окт 24, 2016 1:30 pm

MacLeod написа:По темата не мисля че 160, 170 ход ще ти пречи за нещо. Добре си катерят колела с толкова ход, няма проблеми.


Аха ... и аз си мислех, че като ми е леко ендурото и с хубава кинематика и какво пък - катери си. Дръжки :D
Не виждам смисъл в 160-170мм ход, ако няма и не знаеш как да ги ползваш. Разбира се, че може и няма проблем ... и че може и в града ... ама това само по себе си не го прави по смислено. Идеята е да е кеф и кефа да е на минимална цена (като усилие). Освен ако не се кефиш и от това да се напъваш де. Късоходовото колело е забавно и надолу, ако терена и карача не са агресивни. Не знам защо все още битува заблудата че повече ход = повече кеф. Всъщност повечето ход на "мазни" пътечки по скоро пречи и бави.
После пък точно е такива купили си 160-170мм и не каращи ги по предназначение пишат по формите теми "що не си правя целия ход". Ми щот за да правиш целия ход трябва груб терен, скорост, сила и можене.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Admin » Вто Окт 25, 2016 10:50 am

enforser, прави са хората, а и ти си прав в желанието си, но не си уцелил напълно вида велосипед. Ако ползвам аналогията с колите, велосипедът, който хем е бърз и лек, хем е по-комфортен по пресечен терен, е ХС/маратон (100-120 мм ход) или в най-добрия случай Trail/AM (130-140 мм ход). Всичко нагоре вече е направено предимно за каране надолу и е неподходящо за джиткане из града и за леки разходки в планината - само ще се потиш повече, без файда от това.
Примери за български модели, които са от такъв тип, са Ram Trail (29ка), Sprint Addicted (27.5), Oryx X-120 и др. Давам ти ги като пример, пък ти гледай и чужбински с подобни параметри.
Ендуро велосипедите в света на автомобилите биха били съвсем истински джипове, а не някаква междинна спортна повдигаща се категория. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот nikant » Вто Окт 25, 2016 12:05 pm

enforser написа:...защото карам мотор...


:offtopic:

Колегата спомена, че кара мотори.
Хванал се е сигурно за думата "ендуро", които също са за off-road каране.
При моторите ендуро за шосейно каране има два типа - тип т.н. "паркетно ендуро" и друг тип ендуро т.н. "dual purpose".
Тези два типа мотори ендуро освен за off-road са и за шосе.
"Паркетното ендуро" е предимно за шосе и от време на време за off-road
Ендуро тип "dual purpose" е за шосе 50% / off-road 50% или поне такава е идеята.

В колоезденето колелa тип ендуро НЕ са за градско, междуградско, селско и междуселско каране.
Не че не може да се кара, но ще е като спънат кон на шосето/улицата и затова няма смисъл да се "налеят" толкова пари, в такъв тип велосипед, за този тип каране.

Неразбирането в случая, може би се получава от това, че терминологията при велосипедите и моторите е една и съща, а предназначението е различно.
Велосипедите ендуро са мислени само за планината.
Моторите ендуро също са мислени за off-road. Само изброените по горе два типа са оптимизирани в някаква степен и за шосе.
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Вто Окт 25, 2016 1:36 pm

@nikant

Благодаря за отговора, има нещо вярно. Само за справка да кажа, че преди години имах супермото мотор, което си е крос със сликови гуми и мога да кажа, че след скутера това е най-удобния градски мотор. Затова и моята концепция е да направя нещо като супермото колело или иначе казано ендуро/хц с градски гуми и големи капли.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Вто Окт 25, 2016 1:42 pm

Admin написа:enforser, прави са хората, а и ти си прав в желанието си, но не си уцелил напълно вида велосипед. Ако ползвам аналогията с колите, велосипедът, който хем е бърз и лек, хем е по-комфортен по пресечен терен, е ХС/маратон (100-120 мм ход) или в най-добрия случай Trail/AM (130-140 мм ход). Всичко нагоре вече е направено предимно за каране надолу и е неподходящо за джиткане из града и за леки разходки в планината - само ще се потиш повече, без файда от това.
Примери за български модели, които са от такъв тип, са Ram Trail (29ка), Sprint Addicted (27.5), Oryx X-120 и др. Давам ти ги като пример, пък ти гледай и чужбински с подобни параметри.
Ендуро велосипедите в света на автомобилите биха били съвсем истински джипове, а не някаква междинна спортна повдигаща се категория. ;)

Благодаря за включването и отделеното време. Погледнах въпросният рам и ми допадна като концепция и всъщност аз си мисля, че към нещо такова се целя. Бих искал да Ви попитам две неща. Първото е, в БГ знаете ли къде и дали някъде се обслужват френските амортисьори BOS и скъпа ли е много поддръжката им? Също тала съм си харесал два велосипеда. Единият е YT wicked pro 650B 2014, а другият е lapierre spicy 327 2015г. Можете ли да споделите впечатления и близки ли са до концепцията на Рама?
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Admin » Вто Окт 25, 2016 9:35 pm

Ами не са много близки - по-близък като концепция е Jeffsy, само че даже е по-напомпан от Ram-а за спускания. Като цяло за карането, което си описал, 29ка с окачване около 120-130 мм ще е най-добре. YT нямат точно такъв модел, но както казах, Jeffsy е най-близо.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Nocturne » Чет Окт 27, 2016 11:22 am

MacLeod написа:Да караш колело с двойно окачване, че дори и твърдак с хубава предна вилка системно в града си е чиста проба разсипия.
Хубавото градско колело е без никакво окачване и с калници.


"Хубавото градско колело" без никакво окачване е за хубава и бяла държава и хубави пътища/тротоари, които по нашите ширини няма. София почти постоянно е цялата разкопана, тротоарите и пътищата са в окаяно състояние. Колелото с окачване винаги е предимство, особено в град, където тротоарите и неравностите са не по-малко от планината.
А по темата, както каза admin, вземи си универсално колело с ход 120-140мм според предпочитанията, за да ти е комфортно и приятно карането и да не ти изпадат пломбите.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот enforser » Чет Окт 27, 2016 9:49 pm

@Nocturne
И аз съм на същото мнение. Живях 2 години в Милано и там карах шосейка и едно пистово колело и е супер. Равен град, улиците и тротоарите са без дупки, на всяко кръстовище има рампичка да се качиш на тротоара без да си чупиш колелото в бордюра, а велоалеите са просто супер. Когато се прибрах тук и ги подкарах ми се стори ад. Дупки, високи бордюри, разбити тротоари и улици без асфалт. Затова реших колело с двойно окачване, което ще ми върши работа и за планина и за град.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот halfdone » Чет Окт 27, 2016 10:06 pm

Добре де, в града за тези неравности - 120 / 140мм окачване, тогава за планината летящо килимче ли?
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 568
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот MacLeod » Чет Окт 27, 2016 11:24 pm

Който иска да си търка скъпите гуми по асфалта, окачването му за два бона редовно да яде фин градски прахуляк, хидравличният кол за 600 кинта и той да похапва градска гняз, че и самият велосипедист поради липса на калници. Та на който всичко това му харесва, да си кара мекицата в града. :) Че и за капак на всичко риск да ти свият велосипеда има.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Lucky Loser » Чет Окт 27, 2016 11:25 pm

Може би в гората ходят само с 200/200 велосипеди... Момци, я се стегнете малко :smash:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот Nocturne » Пет Окт 28, 2016 10:50 am

lol повечето пътеки в гората са по-утъпкани и равни от някои тротоари в София.

Притеснил си се за прахоляка по колелото, а не за това което дишаш?
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот MacLeod » Пет Окт 28, 2016 10:46 pm

Nocturne написа:lol повечето пътеки в гората са по-утъпкани и равни от някои тротоари в София.

Притеснил си се за прахоляка по колелото, а не за това което дишаш?


Аз лично ендуро велосипед в града не карам, така че съм се притеснил само за това което дишам. :)
Гледам да избягвам големите булеварди и улици когато е нанагорно, но не винаги се получава.
Малко офтопик. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Избор на enduro колело.

Мнениеот donpeev » Съб Окт 29, 2016 8:50 am

Гледам навивате човека, че не е практично да си вземе Ендуро колело. Да, така е! Но явно той не иска да го проумее и като гледам брат му какви коли си купува, сигурно има финансова възможност и не му дреме дали ще даде 1000 или 4000 лв. Има хора и с Тойота Тунда, Хамъри, огромни ОФ роуд джипове в града. Като иска да върти с 15 килограмово колело с 20 км/ч на асфалта - оставете го да върти, ще му дойде акъла..
Любовта на хората прави един отбор голям!
Аватар
donpeev
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:51 pm

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта