Настройка на Fox Float 36 RC2

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Peperoncino » Сря Окт 19, 2016 12:22 pm

Здравейте,

Имам нужда от малко помощ с настройката на гореспоменатата вилка. Това е първата вилка с 2 компресии, която карам и ми трябва отправна точка от която да започна. Знам общата информация, че HSC реагира на малките и бързи свивания (камъчета, корени, малки бабунки), а LSC за по-големите неравности (скали, големи бабуни...).
Това което не знам е при скокове и дропове коя компресия сработва, до каква част от хода на вилката работят 2-те компресии, в смисъл LSC предполагам работи в целия ход или в горната част, има ли зависимост между двете компресии? Има ли разлика между RC2 на различните производители?
Полезно би било и информация с какъв SAG карате
Peperoncino
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 7:06 pm
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Sartor » Сря Окт 19, 2016 1:17 pm

Ще си позволя да копирам един мой пост от една друга тема. :beer:

Sartor написа:Високата компресия отговаря за бързите скорости, т.е. при бързо сгъване на вилката при удар (примерно това може да я някой дроп). Бавната компресия отговаря за обратното - при бавно сгъване на вилката. Например, може да сгъваш вилката при ниска скорост на малки препятствия - това може да е някой много техничен терен, на който да пазиш баланс и да си подбираш линията по-внимателно. Аз примерно си пробвам настройката на бързата компресия на счупени плочки или на улица с по-големи павета (които играят ролята на каменна река в града). Бавната компресия - на някоя поляна с туфи (примерно в София, Южния парк) :beer:


За по-"плюшен" ход аз карам на 25% саг - някои карат с по-твърда вилка, но според мен ги е страх да не продънят вилката или до сега са карали без компресия. Според мен започни от едно средно положение и експериментирай - добро място за това в София ще е BPS-aтук и едно видео).
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Kobeto » Сря Окт 19, 2016 2:09 pm

Sartor, като човек с елементарни познания по тази материя, аз се сещам за два вида компресия - висока и ниска. Като високата компресия означава втвърдяване, а ниската компресия - омекотяване на каквото и да било нещо с дадено съдържание (влизал съм в няколко часа по физика едно време). Та нещо не мога да ти хвана мисълта с тази висока, бавна и бърза компресия. Да, вилката може да се сгъва по-бавно и по-бързо, според компресията в нея.
Нека да видим дали часовете във форума, по физика и на терен са ми били достатъчни - Твърда вилка (висока компресия) - дропове и едри препятствия. Ниска компресия (мека вилка) - павета, плочки, дребни коренища и като цяло по-дребни препятствия.
Понеже колегата има две компресии и се интересува как работят, ще си позволя едно предположение - Ниската компресия в началото на хода - първите няколко см. от сгъването. Високата компресия - вероятно от средата към края на хода, когато вилката поема силен удар.
Ако някой по-вещ по темата чете, моля да ме поправи, ако греша някъде. :beer:
За САГ-а - на вилката ми таблица с килограми и препоръчително налягане (от - до). За моите килограми съм вкарал толкова въздух, колкото пише в таблицата. Пръстенчето за САГ-а седи вдигнато горе до короната и не го гледам. В този ред на мисли и аз имам един въпрос - Да се доверявам на таблицата или да помпя според показателя на гумения пръстен - САГ-а. Вероятно и на други вилки има такава таблица? :beer:
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Peperoncino » Сря Окт 19, 2016 2:43 pm

Kobeto написа:Sartor,
За САГ-а - на вилката ми таблица с килограми и препоръчително налягане (от - до). За моите килограми съм вкарал толкова въздух, колкото пише в таблицата. Пръстенчето за САГ-а седи вдигнато горе до короната и не го гледам. В този ред на мисли и аз имам един въпрос - Да се доверявам на таблицата или да помпя според показателя на гумения пръстен - САГ-а. Вероятно и на други вилки има такава таблица? :beer:


Fox нямат тази таблица, те работят само със SAG. В официалните книжки/документи няма таблица с налягане, само препоръки за SAG
Peperoncino
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 7:06 pm
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот banzai » Сря Окт 19, 2016 2:54 pm

Това е добра отправна точка: http://www.ridefox.fr/dl/bike/605-00-137-revC.pdf

Аз карам с два токена, 62psi, по 11 клика HSC и LSC, ~18% саг, ребаунда не помня колко клика, но беше една две идеи по-бързо от препоръчаното. Това е на лично тегло сутрин ~70кг., вилката е 2016 170мм 27.5.

ПП Компресията не е висока или ниска, а бърза или бавна => HSC - high speed compression / LSC - low speed compression.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот moz » Сря Окт 19, 2016 3:12 pm

Sartor общо взето правилно е обяснил, ама малко внася объркване с тази "висока" компресия (сигурно идва от high speed - бърза)- вилката има настройки на компресията при бързо и бавно сгъване (оттам бърза и бавна компресия). Бавната компресия отговаря за поведението на вилката при каране на равно, изпомпване и брейк дайв - когато няма удар, а плавно натискане. Бързата компресия се включва когато вилката трябва да се сгъне бързо а това става или при преминаване през препятствия на скорост или при по-силен удар отдолу (примерно дроп). С настройките на бърза компресия променяш работата при преминаване на камъни, приземяването на дропове, скокове и т.н., бавната компресия се настройва за да получиш исканото поведението на вилката в останалите случаи - каране по равно, завиване, изпомпване, спиране. Та по въпроса ти за дропове и скокове - бавната компресия ще има значение при излитането, а бързата при приземяването. Компресията няма връзка с това в коя част на хода се намира вилката.
Относно сага - зависи от много неща, най-вече от работата на вилката и от възможностите - ако искаш да караш бързо стремежа трябва да е за по-малък саг, стига ръцете ти да имат сила да издържат на вибрациите, които ще породи това. При малък саг, вилката е по-стабилна, геометрията е по-добра, имаш запас от ход, в случай че излезе нещо голямо. При голям саг става по-комфортно за ръцете, но се губи стабилност, вилката потъва прекалено в завои и при спиране, пречи на изпомването и се дъни лесно. Трябва да намериш компромиса, който те удовлетворява. Таблиците на производителя са само за първоначална ориентироваъчна настройка, макар че според мен и за това не стават.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Kobeto » Сря Окт 19, 2016 3:45 pm

moz, мерси за поясненията относно компресиите! :) Но за САГ-а нещо ме пообърка. В една статия в сайта четох, че САГ-ът всъщност дава повече стабилност.
Цитирам: "За да работи окачването по-добре, обикновено е необходимо то да има т.нар. начално сгъване (на англ. sag). С други думи, твърдостта на окачването се настройва така, че при сядане на колоездача то да се сгъне с около 20-30% отзад и 15-20% отпред. По този начин сгънатата част от хода на амортисьорите се превръща в "негативен ход" - такъв, който при намаляване на натоварването отгоре се разгъва. Чудите се какъв е смисълът от това ли? По този начин велосипедът реагира не само на издатините, но и на вдлъбнатините на терена. Ако минете през някакво понижение, ще се получи олекотяване и окачването ще се разгъне, позволявайки на колелата да запазят контакт с повърхността, вместо да се озоват във въздуха. Това е особено важно в завоите, където сцеплението е от първостепенно значение, а загубата му води до лесно изпускане на контрола."
Любомир Ботушаров, 03 Юни 2001
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот bdog » Сря Окт 19, 2016 4:01 pm

Първо се настройва Sag (с отворени HSC/LSC/Rebound). Около 20% - ако при каране има bottom-out може да се добавят токена или масло в зависимост от годината(модела), за да стане вилката по-прогресивна.

След това се настройва Rebound - тази настройка забавя връщането. Много зависи от предпочитанията, но като цяло идеята е вилката хем да не подскача много, хем на поредица неравности да не пропада. Примерен тест е да минаваш по стълби и да добавяш Rebound докато започне да пропада. След това да върнеш малко. Отново казвам, че зависи от лични предпочитания.

След това се правят HSC/LSC. В горните мнения е обяснено добре. Ако друса и подскача много на малки неравности, корени и т.н. - добавяш HSC. Ако пропада в завои и други по-плавни натискания - LSC.

Стойностите в линка на banzai са добра отправна точка.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Admin » Сря Окт 19, 2016 4:22 pm

@kobeto
Цитатът от моят статия не противоречи на написаното от moz, особено по отношение на вилката. За нея на много места се препоръчва началното сгъване да е около 25%, но пък много от по-напредналите карачи предпочитат да карат с по-малък саг - 20 или дори 15%, заради описаните от moz неща. Аз лично го глася около 20% и в повечето случаи така ми е добре. Но зависи и от вилката - някои са по-прогресивни, други по-линейни и т.н.
Моят съвет е да започнеш с 20%. След това може да направиш едно-две кръгчета и да пробваш няколко пъти да натиснеш вилката с цялото си тегло, образно казано да "скочиш" върху кормилото. При такова натоварване аз лично гледам да ми останат около 20% от хода. След това вече карам по истински терени и ако забележа, че много лесно я продънвам, правя корекции. Но факторите са твърде много, за да има универсално правило - стил на каране, тегло, характеристики на вилката, включително и настройки на компресията, за които питаш. Примерно чрез компресиите може да настроиш вилката така, че хем да е мека в началото, хем да не се продънва лесно при силен удар. Но за тях moz е обяснил чудесно и ясно.
При задното окачване е още по-субективно, а пък има и окачвания, при които производителят препоръчва да се карат с точно определено начално сгъване. Аз лично предпочитам отзад да съм с по-голям саг, отколкото във вилката.
Та специално за вилката, 15-20% саг дава повече стабилност спрямо нулев саг (това е идеята и в статията), но пък ако се прекали с него, поне за по-агресивно каране и по-опитни карачи започва да пречи.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Peperoncino » Сря Окт 19, 2016 5:16 pm

Благодаря за отговорите.
Задния амортисьор и ребаунда са ми ясни като настройка - в смисъл как ми харесва и се чувствам комфортно и стабилно.

Зададох този въпрос, защото покарах малко, няколко спускания по една и съща пътека, и не можах да усетя разлика при голяма промяна на настройките (доста кликове).

В интерес на истината след няколко карания вилката и шока взеха да работя все по-добре, все едно се разработиха. При шока се усети доста, той е CDT. В началото почти нямаше разлика при различните настройка на компресията (по пръстена виждах, минимална разлика в хода, а твърдоста се сещате как я усещах). След известно блъскане поомекна и взе да прави пълен ход на Descend, докато на Trail правеше 10-15% по-малко ход.

С вилката е нещо подобно, но...
Вилката е 2013г, шока също
Peperoncino
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 7:06 pm
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот windv » Сря Окт 19, 2016 5:32 pm

има и силна митология в тая ралта с компресиите на вилките, като при някои за да усетиш разлика в различни позиции, трябва някой да ти го начартае на графика и да ти каже - Тук е 3% повече еди кое си... Има голям шанс на място да не усетиш нищо. При каране, някой ден с повече опит може и да решиш, че ти се струва, че усещаш нещо и дори знаеш какво е! :lol: Аз имам фокс с рц2 и я карам на отворени докрай и двете компресии. Работи си супер.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот bdog » Сря Окт 19, 2016 8:46 pm

Peperoncino написа:Зададох този въпрос, защото покарах малко, няколко спускания по една и съща пътека, и не можах да усетя разлика при голяма промяна на настройките (доста кликове).


Правил ли си профилактика на вилката.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот tension83 » Чет Окт 20, 2016 9:09 am

Здравейте,
от този линк http://www.ridefox.com/help.php?m=bike&id=517#settingforkairpressure

FLOAT Suggested Starting Points for Setting Sag
Rider Weight lbs/kgs Pressure
≤125 - 135 ≤ 57 - 61 53psi
135 - 145 61 - 66 57psi
145 - 155 66 - 70 61psi
155 - 170 70 - 77 66psi
170 - 185 77 - 84 72psi
185 - 200 84 - 91 78psi
200 - 215 91 - 98 84psi
215 - 230 98 - 104 90psi
230 - ≥250 104 - ≥113 97psi

и за да не съм оф HSC 4 клика от напълно отворенa и LSC 12 клика от напълнo отворенa без токукъни с налягане 70psi.
Аватар
tension83
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1265
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 9:22 am
Местоположение: Белоградчик/София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот banzai » Сря Мар 08, 2017 7:39 pm

http://www.ridefox.com/2016/content.php?c=orange
На Ричито настройките на 36-цата.
HSC 18
LSC 6
Rebound 7
Volume Spacers 4
PSI 100
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот moridinbg » Вто Мар 14, 2017 3:20 pm

Тая работа с копирането на нечий настройки, ама изобщо не работи (:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот banzai » Сря Мар 15, 2017 12:27 pm

Определено е така. Но ако си си играл с настройките, си даваш сметка какво точно означават и какво животно е Ричи ;) Те всички са изроди на това ниво де, Сам Хил ако помня правилно и той караше със сумати токени лирика и 100тина пси, а 20 кила по лек от Ричи.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Настройка на Fox Float 36 RC2

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 15, 2017 12:40 pm

Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта