Избор задна главина за AM1

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Вто Фев 10, 2015 10:45 am

Здравейте,

имам RAM AM1 рамка от 2013, която е направена за стандартна 135х10мм задна ос. В момента колелото е с главина Quad за 60лв. (не хубавия Quad).

Искам да сменя главината като първоначалната идея беше да се гони тегло. Случайно разбрах за съществуването на този адаптер
http://www.rosebikes.com/article/revers ... aid:713184, с който мога да сложа главина 135х12 и да стане далеч по-здраво!

Питането ми е, някой дали случайно е ползвал подобна ос, която конвертира и дали да мина на този вариант или да си търся стандарна задна QR главина?
И другия въпрос е каква главина бихте ми препоръчали, сравнително лека (под 400гр.) до 200лв.?
Всичко що е Шимано е center lock, Nukeproof Generator е към 250лв.., а няма нищо средно като цена освен Срам Х9, което аз да намирам из нета...
Всякакви мнения за конкретна главина биха ми били полезни!
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот outfaced » Вто Фев 10, 2015 10:55 am

Някаква формула или някой по читав quad не се ли намира? Или нещо тук ... http://www.superstarcomponents.com/en/s ... ad-wheels/
Или пък 2ра ръка.
Инак всяка по голяма ос е по корава. Но тоя QR няма да е лек, а и въпроса е имаш ли нужда от чак толкова корава главина, че да се занимаваш с това и да даваш пари? Малко се губи смисъла на коравата главина, ако шината, оплетката и самата задница са ти по кекави от нея, в което съм почти убеден. Все пак това не е колело за DH.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Вто Фев 10, 2015 11:12 am

Ами Формулите, които намирам са стандартните модели и са тежки. Пак Quad не искам.
Да, прав си, каплите не са ми особено здрави. Самата ос, която конвертира тежи 85гр. и струва около 65лв. само тя. Отделно главината..и сметката ще стане по дебела, а дори и ще кача тегло.
В този сайт дето ми прати има някакви Tesla дето не съм ги чувал, но са по 130 паунда без доставка.
Ако има някакви по-хубави формули също става.. но не съм намирал такива.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот penmark » Вто Фев 10, 2015 11:33 am

http://www.ebay.com/itm/New-Circus-Monk ... 5d417a5bbf
marsa караше май с такава, може да го питаш.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот bio » Вто Фев 10, 2015 12:37 pm

карал съм QUAD от 60лв, не е никак лош.
от две години карам Dartmoor Vee-One (165лв - 325гр с болтовете). Чупил съм ос и съм се прибирал със счупена ос. Голямо мазало стана и след това направих още по-голямо (по моя вина), но дойде новата ос и всичко е 6-точки от тогава.
имам и Superstar, но нямам много наблюдения върху нея.
outface е много прав, че коравината на задницата също е от съществено значение. първо карах Vee-One на старото ми On One 456 Summer Season и беше БЕТОН, сега на мекото ми колело е по-кашкавалено.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Вто Фев 10, 2015 1:25 pm

bio написа:карал съм QUAD от 60лв, не е никак лош.
от две години карам Dartmoor Vee-One (165лв - 325гр с болтовете). Чупил съм ос и съм се прибирал със счупена ос. Голямо мазало стана и след това направих още по-голямо (по моя вина), но дойде новата ос и всичко е 6-точки от тогава.
имам и Superstar, но нямам много наблюдения върху нея.
outface е много прав, че коравината на задницата също е от съществено значение. първо карах Vee-One на старото ми On One 456 Summer Season и беше БЕТОН, сега на мекото ми колело е по-кашкавалено.


Откъде си купил Darmoor Vee-One, спомняш ли си? Толкова шумна ли е https://www.youtube.com/watch?v=Ay1HlwlfeUI :D
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот bio » Вто Фев 10, 2015 2:57 pm

точно в момента не мога да гледам youtube, но не е от най-шумните главини. пружината й е нормална - един брой, е като на Hope всяко кученце с отделна пружина. но и парите й са на половина.
взех я от industrial
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот penmark » Вто Фев 10, 2015 3:43 pm

Ей тук бях направил едно видео когато си взех slx665 главината за 16€ на промоция от Германия.
https://www.youtube.com/watch?v=L9OyvF-op9Y
Хем щрака по-силно, хем по-често от 475.
А ей сега снимах и едно видео за звука. Някъде имах и звук на 475, ама не мога да го намеря или съм го затрил.
https://www.youtube.com/watch?v=HSc2Gi1bZS8
Тая главина вече я няма, има новия модел 675 за 30€. Теглото е 380гр. без skewer.
XT пък е 39€, дават го 330гр, може да го погледнеш.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот halfdone » Вто Фев 10, 2015 4:16 pm

:offtopic:

Винаги ми е било интересно, защо хората изпадат в екстаз и търсят главина колкото се може по шумна и тракаща? (даже на някои това е приоритет)
Колкото и да съм го мислил не намирам смисъл, освен може би да те чуват хората като идваш по пътеката. (малко вероятно) :)
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 568
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот penmark » Вто Фев 10, 2015 4:20 pm

По-шумна означава по стегнати пружини, което намалява риска да си прескочат кученцата. А колкото по-ситна стъпка, толкова по-бързо зацепва.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот zafirovp » Вто Фев 10, 2015 4:35 pm

А кои от тези главини са със капсуловани лагери във Freehub-a?
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Вто Фев 10, 2015 4:50 pm

penmark написа:Ей тук бях направил едно видео когато си взех slx665 главината за 16€ на промоция от Германия.
https://www.youtube.com/watch?v=L9OyvF-op9Y
Хем щрака по-силно, хем по-често от 475.
А ей сега снимах и едно видео за звука. Някъде имах и звук на 475, ама не мога да го намеря или съм го затрил.
https://www.youtube.com/watch?v=HSc2Gi1bZS8
Тая главина вече я няма, има новия модел 675 за 30€. Теглото е 380гр. без skewer.
XT пък е 39€, дават го 330гр, може да го погледнеш.


Добри видеа си направил :)

Вижда се как цъка по-често SLX-a от другата, разликата в звука и изработката е очеизвадна.

Тези цени къде ги гледаш? Аз разбрах че в новия каталог на Шимано всичко е center lock. Има XT с 6 дупки но е стара като модел:
http://www.bike-discount.de/en/buy/shim ... wg_id-8856

Тази на dartmoor изглежда много добре като цена/тегло, предполагам, че е и здрава. Ще видя дали я имат индустриала.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот penmark » Вто Фев 10, 2015 5:00 pm

От същия сайта да, за център лок говоря. Това XT от линка ти го поръчах миналат седмица за един познат. Уникално дърво е, грам не си заслужава парите. Теглих го 450гр без skewer-а и е същото като 475 модела дето сравнявам, само дето има уплътнения.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Vorac » Вто Фев 10, 2015 5:23 pm

Впрочем като минах през Велосити да питам за конуси за Shimano HB-RM66, ми се смяха към 5 минути че в годината 2015 все още ползвам главини с конуси, наместо капсуловани лагери - избиваш, набиваш, цялата работа за 5 минути и не си губиш живота за глупости.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот outfaced » Вто Фев 10, 2015 8:31 pm

penmark написа:По-шумна означава по стегнати пружини, което намалява риска да си прескочат кученцата. А колкото по-ситна стъпка, толкова по-бързо зацепва.


Щом е шумна значи най вече че има малко или никаква грес в нея :D
Напълни я хубаво с грес и после ще си говорим.
Също така значи, че не е DT ... лошо, много лошо :D ... освен ако не е HOPE или TUNE ... само на тях им е позволено да тракат :lol:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Вто Фев 10, 2015 9:03 pm

Еми в индустриала нямат в момента Dartmoor Vee-One 10-ка, евентуално ще има краят на февруари, началото на март. Ако дотогава не намеря по-добро предложение, сигурно ще взема нея. Само дето не казаха цена..дано е около 165 както каза bio. Ще покажа резултата накрая със снимка или видео (да видим как трака :D ), а междувремено всеки с идеи или някой който си търси подобна главина може да използва темата.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот sailman » Вто Фев 10, 2015 10:36 pm

Както съм писал на няколко места, главините Нюкпруф Генератор и Куад (скъпата) са АБСОЛЮТНО ЕДНАКВИ. Сами си избирайте дали си струва да плащате за марка. Ако ви притеснява поддръжката - всички резервни части, които се предлагат за Нюка стават без проблем на Куада. Аз самият съм сменял лагери, ос и едната от капачките...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот antonpc » Вто Фев 10, 2015 11:00 pm

В момента съм в същата чуденка като колегата. Засега клоня към нещо с капсуловани лагери. Един от най-достъпните вариянти ми се вижда Formula DC38, намира се за около 80лв. Моля ако някой ползва такава главина да сподели своя опит.
Thank You, Bicycle :) “It is not the mountain we conquer but ourselves.” ~ Edmund Hillary / FunKyBikers
Аватар
antonpc
 
Мнения: 269
Рейтинг: 1551
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 8:23 am
Местоположение: Абсурдистан, София

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот kulkata » Сря Фев 11, 2015 9:44 am

antonpc написа:В момента съм в същата чуденка като колегата. Засега клоня към нещо с капсуловани лагери. Един от най-достъпните вариянти ми се вижда Formula DC38, намира се за около 80лв. Моля ако някой ползва такава главина да сподели своя опит.

Карам със същата главина от края на лятото.Много съм доволен,като се има предвид,че преди карах пак Formula само,че със сачми.
Не знам какво търсите,тракане или да е тиха.Трака си,но не е от най-шумните. :D
На мен лично ми върши работа :)
Аватар
kulkata
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1354
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 2:58 pm
Местоположение: Провинцията

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Сря Фев 11, 2015 10:14 am

sailman написа:Както съм писал на няколко места, главините Нюкпруф Генератор и Куад (скъпата) са АБСОЛЮТНО ЕДНАКВИ. Сами си избирайте дали си струва да плащате за марка. Ако ви притеснява поддръжката - всички резервни части, които се предлагат за Нюка стават без проблем на Куада. Аз самият съм сменял лагери, ос и едната от капачките...


Не искам Quad най-вече заради търговеца на велос, никога няма да направя оборот повече на този човек и 2ро, сегашния (евтиния Quad) според мен е причината задната ми дискова спирачка да скърца при спиране, защото гумата има някакво отклонение, което се дължи на леееко криво изработената главина. Това основната причина за смяната на главината. Не може с 2 комплекта чисто нови спирачки да скърца само задната спирачка. Чак на 2ро място е свалянето на около 100гр. от задницата.
Отпред съм с Nukeproof Generator, исках и отзад същата, да са ми комплект ама 250лв. нещо не ми се дават.

Затова пуснах темата, да ми предложи някой нещо малко по-средно като цена :)
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот dudelgrincen » Сря Фев 11, 2015 2:42 pm

Хм, ако отпуснеш бюджета малко може да вземеш dt 350. Вървят по около 140 евра. Могат да се конвертират.
Аз съм доволен от dt. Сещам се за сравними варианти, но те ще са и по-скъпи, а до 200 .... просто не знам.

Виждам, че не искаш centerlock главина, но все пак има адаптори към IS, които ще качат само 20тина грама. Ако адаптора не те притеснява, то за парите си добър избор би бил XT 785 (340g). Други варианти ще са Zee 640 (?), Saint 820 (350g). Мисля, че и трите се продават във вариант 135х10, но за XT съм сигурен.

Някъде бях виждал XTR 985 за 140 евро и това е което сериозно си заслужава от Шимано, но не намирам сега.

dt 350-то трябва да е доста подобно на 240 и е доста евтино, но все пак май има уловка и тя е, че не идва със star ratchet храп, но все пак може да се ъпгрейдне.
Аватар
dudelgrincen
 
Мнения: 241
Рейтинг: 1515
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 9:35 am

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот bio » Сря Фев 11, 2015 3:58 pm

относно Nukeproof имам едни съмнения/сведения, че използват някакъв плякан нестандартен лагер за freehub-a ... което ако е истина е наистина много тъпо. като конструкция не е нещо революционно.
Vee-One лекичка, но самите Dartmoor я дават за не големи натоварвания. Ако си тежък и караш грубо, може да не те издържи. Алуминиев freehub, моя се беше подбил леко от евтината ми 8-скоростна касета, но си го оправих. Гайките имат един недостатък ... ако се счупи оста, няма кой да дръжи главината събрана.
Най-хубавата главина, която съм виждал е HOPE. но съм виждал снимки на строшени оси/тела/freehub-ове ...
DT не съм отварял и не мога да говоря. евтините им главини са само с 2 кученца ... големите им модели са със този специфичен ratchet. 350-ката незнам как е.

Относно цъкането - при кученцета не трябва да има много грес/масло, че ще залепнат и пружината няма да може да ги вдигне/няма да зацепят. Ако една главина е цъкала и изведнъж звука утихне ... нещата отиват на "сол", но ако заводски си е тихичка и си зацепва (както са повечето Shimano) - аз лично не виждам проблем. затова считам, че "звука"/силното цъкане е много събективно и остаряло разбиране.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Nocturne » Сря Фев 11, 2015 5:43 pm

Аз никъде не съм писал, че търся шумна или тиха главина и това да е определящо. Просто попитах за dartmoor-а дали не е прекалено шумен, защото така ми се стори. Искам да се чува, колкото да ме чуват пешеходците, но не дотам, че да дразни.

Еми какво значи търсиш centerlock, какво да търся като съм с такива спирачки... не съм знаел, че има преходници, но предпочитам да не слагам такива неща.

Аз съм 68кг. така че натоварванията на главината няма да са големи, а и все пак имам заден шок.

П.С. Скъпия Quad пише, че е за 8/9 касета, моята е 10-ка.
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот radeviq » Сря Фев 11, 2015 11:41 pm

Хубави Cl ротори има за по 20-30 евро, защо това да те спира? Какви са ти спирачките?
Аватар
radeviq
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1379
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 10:26 pm
Местоположение: София/Перник

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Vorac » Чет Фев 12, 2015 11:44 am

Nocturne написа:П.С. Скъпия Quad пише, че е за 8/9 касета, моята е 10-ка.

Почти съм сигурен, че 8 и 10 скорости е един и същи фриуийла.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 12, 2015 4:40 pm

Същите са.

Аз лично си поръчах миналата година wheelset oт actionsports.de и съм много доволен. Спрях се на техните главини Fun Works и всичко е супер с тях.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот sailman » Чет Фев 12, 2015 6:14 pm

относно Nukeproof имам едни съмнения/сведения, че използват някакъв плякан нестандартен лагер за freehub-a ... което ако е истина е наистина много тъпо

Муси, може и тъй да е (верно тоя лагер е с некъф друг размер..) ама голям зор трябва да види та да се прецака.. На мойта външните лагери се бяха умъртвили съвсем, ама тоя си беше като нов...
При профилактиката просто следва да се свалят уплътненията и да се почисти и гресира наново. И `сичко ше е "на шест"..
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот bio » Чет Фев 12, 2015 6:52 pm

sailman написа:
относно Nukeproof имам едни съмнения/сведения, че използват някакъв плякан нестандартен лагер за freehub-a ... което ако е истина е наистина много тъпо

Муси, може и тъй да е (верно тоя лагер е с некъф друг размер..) ама голям зор трябва да види та да се прецака.. На мойта външните лагери се бяха умъртвили съвсем, ама тоя си беше като нов...
При профилактиката просто следва да се свалят уплътненията и да се почисти и гресира наново. И `сичко ше е "на шест"..

Иво Бичкиджиев счупи такъв лагер ... но той чупи много неща.
Аз също съм сменял лагери на freehub-a и съм чупил един след (много) неправилен монтаж.
Според мен всички главини са качествени, но ако се карат с разбити или разлуфтени лагери стават на салата - булвално.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот compira » Пет Фев 13, 2015 9:22 am

Да предложа и аз главина: http://bike-house.biz/productv/1084/fir ... 135mm.html
Всички лагери са капсуловани и е около 370-380 грама. QR-а и 10мм и дава доста стабилност.
Преди да скочи долара тук http://cycletaiwan.com/fire-eye-r10-606 ... r-hub.html излизаше по-евтина.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор задна главина за AM1

Мнениеот bio » Пет Фев 13, 2015 9:38 am

FireEye Bikes написа:If it’s the new version as below link, the hub is 370g and the QR is 107g.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron