RAM AM One/Two

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Чет Юни 19, 2014 4:36 pm

Здравейте, новак съм и сигурно някои от въпросите ми ще са много смешни но се извинявам предварително. Та така, спрял съм се на марката РАМ и по-конкретно моделите АМ но дилемата е между АМ1 и АМ2. Може ли някои запознат да ме светне каква е разликата в геометрията на рамката и по-точно разликата в разположението на задния шок? Има ли някаква чувствителна разлика при движението и работата на шока? Казаха ми също, че рама люлеел при движение по равни терени и при изкачване се губи от енергията докато други колела нямали този проблем и то заради някакво по-различно захващане на задния шок. Ако шока е с няколко степени на твърдост може ли да се избегне това губене на енергията при катерене? С каквато и сглобка да е то е ясно, че ще се надгражда колелото но от няколко месеца чета и все повече се обърквам. Също ми казват, че за около 2500-3000лв. може да се вземе много по висок клас колело втора ръка или някое читаво на cube или specialized. Какво ще ми препоръчате в този ценови клас? Изискването ми е да е АМ колело и предимство имат марките който се предлагат в БГ. :beer: С нетърпение чакам вашите съвети и дано ми се избистри малко бозата в главата :D
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот hitar_potar » Чет Юни 19, 2014 11:28 pm

Ами, ако правилно помня, АМ1 беше по-старата рамка, с отвесно разположен шок, докато АМ2 е с хоризонтален под горната тръба. И двете са Хорст-Линк окачвания мисля, и двете не би трябвало да блокират при блокирана задна спирачка, но за сметка на това не педалират добре. Може би по-новия модел има някаква хитринка в окачването си, но силно ме съмнява - технологиите при шоковете са достатъчно напреднали, че да компенсират предостатъчно. Следователно да, с платформа или лок-аут, или пък компресия на шока може да се избегне губенето на енергия при катерене. :)
И също така АМ2 е особено красива рамка, но ми се струва дълга - М размер е чувствително по-дълъг от моя М-размер Бордман, който ми идва 1 мънинка идея по-дълъг от идеалното.
А относно бюджета и избора на байк - да, много по-удачно е да налазиш ползвано колело, за предпочитане внесено от чужбина, макар че и тук има много приятни оферти. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Пет Юни 20, 2014 6:08 pm

Освен РАМ какво бихте ми препоръчали? Позагледах се в този трек http://screambikes.eu/bg/velosipedi-pla ... -2014.html някакви мнения за него и заслужава ли си парите?
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот hitar_potar » Съб Юни 21, 2014 9:10 pm

Принципно е едно отлично колелце, което си заслужава. Но тия 3400лв... за тях каква ендуро-машина можеш да налазиш от пазара за ползвани байкове, лелеееее...
Също така Трека, който си постнал, е от типа трейл-байкове - между XC и AM. Ти така и не каза точно какъв байк искаш - дали трейл, дали типичен АМ, дали як ендуро такъв. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Съб Юни 21, 2014 10:03 pm

Ами повече клоня към типичен АМ но за ендуро моделите съм малко в невидение. Какво ендуро би ми препоръчал? Дай някое конкретно моделче.
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот hitar_potar » Съб Юни 21, 2014 11:07 pm

Gian Reign X, Trek Scratch, Trek Slash, Specialized Enduro от 2010 нататък, Santa Cruz Nomad, и общо взето всеки един модел с ход на окачването 150-170мм - това е най-удачния избор за ендуро-колело. Накратко, ендуро-байка е АМ-байк на анаболи! :D
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот Vorac » Нед Юни 22, 2014 10:31 am

bybyboys написа:Освен РАМ какво бихте ми препоръчали? Позагледах се в този трек http://screambikes.eu/bg/velosipedi-pla ... -2014.html някакви мнения за него и заслужава ли си парите?


Trek са яки колела с много технологични рамки (е, и скъпи де). Аз изчаках миналата есен/зима когато Веломафията (и не само те) намалиха всичко с по 20% и си взех ново колелце с добра отстъпка.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Нед Юни 22, 2014 2:07 pm

Благодаря ви за помощта сега ще се оглеждам пък да видим на какво ще се спрем. До зимата не ми се чака защото тогава имам друга мания по която ще пръскам пари но в крайна сметка и това е вариант :D А само последно питане, някакви идеи къде продават Giant в БГ защото обичам първо да пипна, да вида пък тогава да плащам :D :beer:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот Ozzie » Нед Юни 22, 2014 2:13 pm

преди година- две "Вивело" им се пишеха дистрибутори....
евентуално може да погледнеш на страницата на GIANT
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Нед Юни 22, 2014 2:41 pm

За жалост явно вече не са. Знам, че избора в БГ е малък но търся колело от тук защото това ще ми е първото марково колело и не съм много на ти с размерите а на всяка марка има известна доза разминаване та първо искам да го пробвам :)
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот Vorac » Пон Юни 23, 2014 12:06 pm

До колкото зная се води следното. За AM/апускане: пробваш крос-кънтри рамки, определяш си размера. И после вземаш една категортия по-малка (за да можеш да правиш акробатики при спускането).

Аз този свой съвет не го посведвах, впрочем :Д
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 23, 2014 3:15 pm

bybyboys написа:За жалост явно вече не са. Знам, че избора в БГ е малък но търся колело от тук защото това ще ми е първото марково колело и не съм много на ти с размерите а на всяка марка има известна доза разминаване та първо искам да го пробвам :)


Правилно искаш да пробваш след като все още нямаш достатъчно опит, тъй като всеки има различна структура на тялото и различно разбиране/приоритет за комфорт. В сайта админ е написал много хубава статия, която може да ориентира за основните параметри по ергономиката на велосипеда. След това, за да задълбаеш по темата - http://www.sheldonbrown.com/frame-sizing.html
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Пон Юни 23, 2014 11:04 pm

Темата за размерите тук съм е чел както и всички теми който може да са ми полезни. Иначе това с размерите си е цяла наука :bigeyes: А да попитам някой марки пишат размерите в инчове други по европейския стандарт S M L ... та как например да разбера при РАМ-а М размера на колко инча се равнява :dontknow: Крайно време беше да започна с тъпите въпроси :D :beer:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот TheUndertaker » Вто Юни 24, 2014 7:53 am

Отдавна размера С, М, Л спрямо инчовете не значи нищо, повечето хора вече позлваме Reach и Stack за определяне дали рамката ни става. Конкретно в твоя случай М размера на АМ1 2014 е 18 инча смята се лесно. Влизаш в сайта на производителя виждаш височината на седалковата тръба и конвертираш в инчове :)
Като гледам във фейсбук страницата на Ram се мъдрят няколко видеа на това колело, и се вижда как работи. Нашия любим Админ също тества вече това колело от няколко седмици, така че ще видим и неговото мнение.
Като цяло за размер най-лесно е в магазин да тестваш или да се консултираш с производителя.
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bybyboys » Вто Юни 24, 2014 11:38 am

Аз съм висок 182см и по разни калкулатори за изчисление на точния размер се вписвам между М и Л но мисля че за АМ колелце на рам М-ката щи ми пасне добре е все пак и ще пробвам преди да се нахвърля. А размера 650b какво мислите за него? Удачно ли е за АМ колело или да търся нещо на изпитания 26er? Ще е много полезно да чуем мнението на админа за колелцето :eyebrow:
Аватар
bybyboys
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 3:53 pm
Местоположение: Асеновград

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот bio » Вто Юни 24, 2014 12:20 pm

TheUndertaker написа:Отдавна размера С, М, Л спрямо инчовете не значи нищо, повечето хора вече позлваме Reach и Stack за определяне дали рамката ни става.

Само да вметна, че преди човек да гледа Reach и Stack трябва да е сигурен, че дължината на седалковата тръба е подходяща за неговия ръст (ако въобще смята да върти).

bybyboys написа:Аз съм висок 182см и по разни калкулатори за изчисление на точния размер се вписвам между М и Л но мисля че за АМ колелце на рам М-ката щи ми пасне добре е все пак и ще пробвам преди да се нахвърля. А размера 650b какво мислите за него? Удачно ли е за АМ колело или да търся нещо на изпитания 26er? Ще е много полезно да чуем мнението на админа за колелцето :eyebrow:

аз съм 187cm и 19'' седалкова тръба е най-ниското, което мога да карам с стандартните 350mm колчета. предполагам, че ти с твойте 182cm ще можеш да се впишеш добре в 18''.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот миаил » Сря Юли 02, 2014 6:15 pm

И аз както колегата неразбиращ :D

За сега съм се спрял на RAM AM.One 27.5" 2014
Аз съм 110 кг./183-4 см.
Интересува ме какво мислят по- разбиращите за колелото.
Бюджетът ми е около 2800 лв.
миаил
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 5:27 pm

Re: RAM AM One/Two

Мнениеот <<Georgi>> » Пон Окт 01, 2018 11:01 pm

То и аз избирах избирах и накрая Trek Scratch ме грабна с геометрия и визия на фрийраид и Ендуро байк.. Да видим ако мога да го сваля до 2500лв ще е добре..
Аватар
<<Georgi>>
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 2:13 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта