Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Чет Юни 09, 2016 1:39 am

Renthal мисля е име и то от най-сериозните,така че за качеството не се притеснявам.Интересувам се какво дават височината и дължината на кормилото?Моето сега е 680мм,това което гледам е 740мм как се променя поведението на байка?АААААА и височината тя какво определя?Благодаря
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Alpina » Чет Юни 09, 2016 8:15 am

Значи показаха ти тестове, но понеже си прочел какво е написал търговеца му вярваш сляпо. Както и да е.

Широчината и издигането и ъглите на кормилото, както и дължината и издигането на лапата (може да се използва и на обратно) определят позицията ти върху колелото.

Така че няма как някой друг да ти каже какви кормило да вземеш, защото характеристиката му зависи от това какво искаш да постигнеш, какви са размерите на тялото ти, размерите на велосипеда ти, какъв стил караш и т.н. - тази информация я нямаме.
Същото е и при лапата - с нея също можеш да промениш позицията на тялото по време на каране, като направиш колелото по-удобно за спускане, или пък за изкачване и т.н.
Играта с двете може да доведе до по-голям комфорт и стабилност, може да наблегне на едното от двете или да влоши и двете - това зависи от теб, целта ти и няма как някой друг да ти каже "абе вземи 30 издигане, защото аз се родих с него" и това на 100% да работи при теб.

Най-добре чети: http://hub.chainreactioncycles.com/buyi ... ing-guide/

На кратко - по-широкото кормило ти дава по-голяма стабилност, но пък особено ако си с къси ръце ще намали няколко идеи остротата на завоите.
Изкачването ще те държи по-изправен и ще ти е по-подходящо при спускане, но това не пречи някои да предпочитат прави кормила, защото такова е тялото и колелото им.
С по-дълга лапа или по-къса можеш да компенсираш размера на колелото и позицията си на него - ако караш дълги разстояния, по лек терен - може би по-добре дълга. Издигането на лапата помага като при кормилото - може да компенсира неговото, може да добави, може да отнеме.

За мен тук е нужна лична практика и съветите не помагат.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Чет Юни 09, 2016 9:07 am

Благодаря за изчерпателния отговор.То е ясно че няма как да разбера кое ще ми пасне най-добре,затова като го купя ще видя как е.Колебая се м/у дължина730 и 780 на еднакво издигане 30мм.Висок съм 183
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Alpina » Чет Юни 09, 2016 9:49 am

Като минах от 680 на 740 усетих доста голяма разлика, така че не бих се хвърлял на 780. 30мм издигане мисля че е нормално. :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Чет Юни 09, 2016 12:22 pm

Ако правилно разбирам немската таблица, излиза, че Рентал са с най-калпавите кормила?
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Чет Юни 09, 2016 1:07 pm

А къде в БГ се продават карбонови кормила?
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 09, 2016 1:29 pm

moridinbg написа:Ако правилно разбирам немската таблица, излиза, че Рентал са с най-калпавите кормила?


Всички кормила са издържали общоприетия стандарт. В теста са редували натоварвания (в една и различни посоки) симулиращи DH, Freeride и ХС каране. Определили са граница от 200 000 тестови цикъла, което равняват на цитирам "някалко годишна експлоатация при Freeride". За мен резултатът от теста ми говори, че Рентал има опасност да се счупи при падане, докато при водачите това е доста по-малко вероятно - в крайна сметка това е най-голямата опаснасто за едно карбоново кормило.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Чет Юни 09, 2016 5:47 pm

От топ марките може ли да се купи кормило от БГ или трябва да търся от ИБей.Драснете няколко имена на качествени марки.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот pufa » Пет Юни 10, 2016 7:40 am

Аз минах от 660мм с 16мм издигане на 800мм с 25мм издигане. Мога да кажа, че по-доволен от покупка не съм бил. Чувствам колелото супер по-стабилно, единствено на по-тесни пътечки трябва да се внимава. С тясното имах чувството, че ще се сгромолясам някъде, всичко се случваше много рязко и не бях толко уверен.
Аватар
pufa
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Апр 29, 2015 10:45 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Юни 10, 2016 8:06 am

kawasuna написа:Благодаря за изчерпателния отговор.То е ясно че няма как да разбера кое ще ми пасне най-добре,затова като го купя ще видя как е.Колебая се м/у дължина730 и 780 на еднакво издигане 30мм.Висок съм 183

Според мен няма смисъл да го слагащ тоя рентал на твоя спринт, по добре вземи право кормило с дължина 700 - 720 мм

По наще магазини могат да се намерят Ritchey,Easton, Korе
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Нед Юни 12, 2016 6:32 pm

Ами мисля да си купя такова с опция след време като си взема по висок клас байк да му прехвърля кормилото.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот didonch » Пон Яну 15, 2018 8:09 pm

Да изтупам малко темата с едно въпросче към собствениците на карбонови кормила :D
Вече и аз съм в играта с ново карбоново кормило и преди монтажа се зачетах в инструкциите. Та там се набляга на това да се намали изключително силата на затягане на спирачните лостчета, командите и др. нещица(да не се обръща внимание на посочените стойности от производителя, понеже те са били предназначени за алуминиеви кормила), които се накачулват по кормилото. Да де ама никъде не са посочили с колко, примерно шиманските спирачни лостчета по спецификация се стягат с 6-8нм, при положение че използвам паста, на колко нм да ги затегна 2нм?
За протокола кормилото е Syntace VECTOR CARBON HIGH10 ...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Яну 15, 2018 8:18 pm

Според мен затягай колкото да не се въртят при натискане на лостчето (т.е. когато се ползват по предназначение) или да речем без много усилие на ръка.
То като цяло се препоръчва да не се затягат много за да може при добро стечение на обстоятелствата да се врътне самата спирачка при евентуално падане и удар, вместо да се изкриви необратимо.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Яну 15, 2018 11:17 pm

Същото кормило взех 2014 :D Сложих паста и в действителност трябваше да затегна много малко, за да се въртят трудно. Никога не съм го мерил с ключа - не съм сигурен, че ще хване даже.

Напълно съм съгласен с I.nfraR.ed.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Вто Яну 16, 2018 12:52 am

Повечето карбонови компоненти се препоръчва да се затягат с 5нМ.
Аз имам от най-обикновените ключета с пружинка - https://www.amazon.com/Ritchey-5Nm-Mult ... B009F93S9C
Ползвам го само за хващане на лапата към кормилото и преди дропера на карбоновото колче. Със сравнително малко ползване се свиква колко са 5нМ и може и без ключ след това.

Скорости и спирачки и аз затягам на ръка, за да може при падане да се извъртят евентуално.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот didonch » Вто Яну 16, 2018 10:08 am

С 5нм мисля да затегна 4-те болчета на лапата. Останалите .... снощи си играх да затягам и меря (кофтито е че динамометричния ми ключ започва да мери от 4нм) .... та като затягам с шестограм обърнат с тясната част, колкото и да се опитвам да затягам не мога да прехвърля някаква определена граница, която след измерване се оказва доста под 4нм(или казано по друг начин болчето прави още един оборот докато се затегне с 4нм).
Pr3d4t0R. пастата къде я слагаш: на кормилото, където евентуално ще се позиционира спирачката и командата или на самата спирачка/команда(ако е там ми се струва че докато се "надене" до необходимото място всичката паста ще се е разнесла :dontknow: ). И едно друго въпросче, тоя "мерник" който е нарисуван на мястото на моинтаж на лапата как трябва да е ориентиран: спрямо хоризонталната равнина (под нивел); оста на лапата, или според личните предпочитания(проба/грешка)
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот outfaced » Вто Яну 16, 2018 10:37 am

didonch написа:С 5нм мисля да затегна 4-те болчета на лапата. Останалите .... снощи си играх да затягам и меря (кофтито е че динамометричния ми ключ започва да мери от 4нм) .... та като затягам с шестограм обърнат с тясната част, колкото и да се опитвам да затягам не мога да прехвърля някаква определена граница, която след измерване се оказва доста под 4нм(или казано по друг начин болчето прави още един оборот докато се затегне с 4нм).
Pr3d4t0R. пастата къде я слагаш: на кормилото, където евентуално ще се позиционира спирачката и командата или на самата спирачка/команда(ако е там ми се струва че докато се "надене" до необходимото място всичката паста ще се е разнесла :dontknow: ). И едно друго въпросче, тоя "мерник" който е нарисуван на мястото на моинтаж на лапата как трябва да е ориентиран: спрямо хоризонталната равнина (под нивел); оста на лапата, или според личните предпочитания(проба/грешка)


5Нм си е доста яко :)
Общо взето си е съвсем нормално затягане на шестограм 4-5мм. То ако напънеш повече с такъв вече започва да се огъва самия шестограм (ако е по некачествен направо си превърта и се овализира). Може би с 6мм може да напънеш повечко, но то почти няма лапи с такива болтове. Та мисля си малко прекалено се вдявате.
Тия 5Нм така или иначе са много относително дадени. Зависи каква е лапата, къде и колко притиска, колко е широка, дали кормилото има метална вложка в областта на захвата, дали повърхността в областта на захвата е специално обработена/грапава ...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Яну 16, 2018 6:52 pm

На кормилото, където ще се затягат.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот outfaced » Вто Яну 16, 2018 8:38 pm

Toчно това кормило има титаниева мрежа в областта на стягане на лапата и няма никаква нужда от паста :deal:
"Мерника" е за да имаш ти ориентир за центровка и настройване. Колко да е извито назад е въпрос на лично предпочитание, захват, начин на каране и т.н. ... има и тука някои теории, ама са за друга тема.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Яну 16, 2018 9:04 pm

Там да, но на гриповете и лостчетата не :magnify: (тях визирах в лаконичният си коментар)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот didonch » Сря Яну 17, 2018 9:18 am

Хубаво е да се уточнят такива важни подробности казаещи карбоновите компоненти, пък може и да се стиковат и обединят в съвети, как да си монтираме безопано и надежно .... за да не се чудим защо се е строшило карбоното кормило, колче
outfaced написа:Toчно това кормило има титаниева мрежа в областта на стягане на лапата и няма никаква нужда от паста :deal:
" Колко да е извито назад е въпрос на лично предпочитание, захват, начин на каране и т.н. ... има и тука някои теории, ама са за друга тема.


тук ми стана интересно :dontknow: какви теории има. Аз си мислех че извиването назад касае физичните особености на крайниците :rofl: и е пряко свързано с комфорта.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот outfaced » Сря Яну 17, 2018 11:03 am

didonch написа:тук ми стана интересно :dontknow: какви теории има. Аз си мислех че извиването назад касае физичните особености на крайниците :rofl: и е пряко свързано с комфорта.


Комфорта от една страна. Другото са правилното/макс. ефективното пренасяне на тежестта върху предната гума, какви сили в каква посока действат при завиване/спиране и на какво разстояние спрямо центъра на стержена е линията между гриповете/захвата. Теории разни ... няма смисъл чак толкова да се задълбава.

Най общо това е добра отправна точка (поне за мен):
https://www.fanatikbike.com/blogs/engag ... handlebars
Adjust the fore/aft angle. With your bike upright on flat ground, kneel down so that you are at eye level with your handlebar. Look at the sweep of your bar, and set it so that the ends of the bar are as far back as they'll go. Then rotate the bar forward one or two degrees. The goal here is to have your bar place your arms in a natural position. You don’t want to feel as if your elbows are being pushed up, but they should be in an aggressive stance.The final setting, as with all of these tips, will vary from person to person. If you aren’t exactly sure where you want it, just get it in a neutral spot; you can adjust from there after you try it out.


Тука малко по задълбават:
https://www.vitalmtb.com/features/Vital ... et-Up,1490

Факт е че не са много хората, които се замислят над числата за back и up sweep. Взима се кормило на вкус и на цвят и после го поставят неправилно или пък се опитват чрез кормилото да компенсират това, че рамката/лапата (рийча като цяло) им е къса или дълга. Отделно вече всеки си има предпочитания за това колко напред или назад иска да седи върху байка, а позицията на кормилото много влияе на това къде ще се чувстваш комфортно върху байка и чрез него можеш в доста големи граници да варираш позицията на ръцете си и от там на цялото тяло. Не е оптимално обаче (което не значи, че не може така да се кара) чрез кормилото да се компенсират други проблеми. Виждам доста хора с много извити напред кормила. Немалко от тях карат по бързо и по добре от мен, но това не променя факта, че позицията не е правилна и ако беше, щяха да са още по добри, уверени и да се чувстват по комфортно. Извитото напред кормило от една страна един вид увеличава рийча, но не реалния такъв и дава лъжливо усещане за стабилност. Реално изнася вектора на силата по напред, което прави човкирането по лесно. И те такива неща ....
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот didonch » Сря Яну 17, 2018 10:11 pm

outfaced, благодаря за изчерпателния отговор и изключително полезните линкове. Много добре са си го обяснили хората :bowdown: :bowdown: :bowdown:
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта