Светлини за нощни карания в планината

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Чет Окт 16, 2014 1:42 am

Фенерчето дойде.
Карах нощно веднъж и бива от към светлина. Свети достатъчно, но както в линка,който бях постнал по-горе за трептенето на някои по-евтини диоди, и тук го има. Сигурно е под 40 пъти в секудна, защото като размахам ръка пред фара(най-простият тест за плавност на светлина) и пръстите ми се виждат насечени. Предполагам, че с по-хубавите този момент липсва.

Закрепвалката за кормило е мега пянтова. Когато сложа фара на джиджавката има луфт хоризонтален и се клати при каране. Ще си играя да подпъхвам някакви неща да запълнят пространството.

В комплекта има ластици за закрепване на глава, но когато се махне от тях, за да се ползва на кормило, в комплекта няма подсигурено нищо, за закрепването на кутията с батериите за рамката.

Понеже всичко хлопаше, извърших първия опит вързал всичко с 5 свински опашки...
Кабелето около 20см разгънато, иначе част от него в средата стои навито на спирала.

за 30лв е доволно...
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Vorac » Чет Окт 16, 2014 5:09 pm

Тъпото е, че като скачаш от бордюри и ше се накланя напред.
Също чантичката с батерии се стреми да се разшива от въпросните скачания, и трябва да се закрепи ... изобретателно.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот raptor1987 » Чет Окт 16, 2014 5:58 pm

windv Карам с Такова почти година.Каранията Локорско са ми били предимно на тъмно, и не съм имал никакви оплаквания от фарчето.
Закрепвам го за кормилото с малкия ластик, настройвам какде да свети и това е.Няма мърдане.
Вентуално проблема може да е от по-тънко кормило.
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот po_taka » Чет Окт 16, 2014 9:42 pm

и аз имах проблем с мърдането на фара. Увих кормилото с част от вътрешна гума, да не плъзга, сега няма мърдане :)
Аватар
po_taka
 
Мнения: 561
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 2:21 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот t.kyosev » Пет Окт 17, 2014 9:14 am

Малко хартиено тиксо също върши чудеса.
Изображение
Аватар
t.kyosev
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1724
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 9:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Пет Окт 17, 2014 2:13 pm

В моя комплект батериите не са в чантичка, а в една пластмасова кутийка с гумено покривало от едната страна. Нея успешно ѝ намерих закрепвалка с една велкро лента за лапата, а луфта се получаваше не от скобата, която се затяга за кормилото, тя си има гумичка за оплътнение на пространстово, ами между нея, след като съм я затегнал за кормилото и фарчето, след като се плъзне и "щракне" за закрепяне. Върху самата плъзгалка не стоеше стабилно и мърдаше наляво-надясно. Това се реши с едно парче вътрешна гума, която сложих под плъзгалката , където влиза фафрът. Сега е по-добре но не е оптимално.

Изследвам друго нещо, за което ще ми е интересно да споделите мнение, а именно дали фарът да стърчи отгоре, нормалният начин или под кормилото. Тогава има два ваврианта - до лапата, прибран максимално или под спирачката. Аз нямам лява команда и там имам свободно пространство. И в двата случая може да се нагласи така, че да не се удря в горната тръба на рамката, ако се извърти кормилото максимално. Единственият недостатък е можеби ако човек си удари коляното в него...
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот raptor1987 » Пет Окт 17, 2014 2:29 pm

По близо до лапата е по добре.
Колкото по-далече е от лапата, толкова повече отклонение ще има петното, когато завъртиш кормилото.
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот XaCkBuTukC » Пон Ное 03, 2014 8:20 am

solarstorm x3

http://www.ebay.com/itm/Solarstorm-X3-L ... 33933320c7

някой с такова ? на видеотата прави доволен лъч тея дни ще го поръчам така че ако някой има негативни мнения за него да каже сега или да замълчи докато го поръчам :D
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 462
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот raptor1987 » Пон Ное 03, 2014 8:09 pm

Сигурно свети доста, ама тия 3 диода дали няма да лапат много бързо батерията.
Също си мисля, че е прекалено скъпо.Евтините варианти от по 20-ина долара не включват батериите.
В момента карам с това и не съм усетил недостиг на светлина.
На слабия режим издържа 6 часа(Лично съм го тествал.)Към него си поръчах и Wide Angle Lens само, че още не съм карал в реални условия с нея.
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот XaCkBuTukC » Вто Ное 04, 2014 7:59 pm

:D късно е :) вече пътува другата седмица може би ще пристигне освен ако не го забавят някъде из митници или пощи :D

Нарочно си търсех с повечко лампи че да може да се разпростира лъчът на широко аз си имам и челник ама само с челник не става.
Челника хвърля лъч от горе на долу с фарче ъгълът ще е по малък и светлината ще се "разстила" напред С челника се кара добре ама с тва ще се кара перфектно :D най-вероятно в 90% от времето ще се кара на low само на спусканията ще се минава или на mid или на high :) да изкара 3 часа на low ми е напълно достатъчно Челника държи около 10тина :) така че няма да замръкна никъде :)
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 462
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот raptor1987 » Сря Ное 05, 2014 12:48 am

Челник + фар това е супер комбинация.
Аз също карам на low и само на спусканията го пускам на max.
Ако не е тайна, на каква цена го поръча, и включва ли и батериите?
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот moridinbg » Сря Ное 05, 2014 5:30 pm

Аз съм с Х3. Не свети забележимо повече от Х2, но пък лъчът определено е по-широк, което за мен е голям плюс. На трета степен понякога, ако не си в движение или е топло навън, прегрява и връща на втора. Около 30 минути на макс, около 2 часа на нормално. Всъщност, не съм много сигурен в часовете, засичах Януари, като го получих и от там нататък почти никога не съм изчерпвал батерията преди да я сложа на зарядно.

Идеално е и за нощно каране на сноуборд.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Gvt333 » Вто Яну 27, 2015 10:43 am

Аз карам с това https://www.dcpower.eu/mactronic-bpm170l/ . Адски доволен съм. Има си 3 вида ринг с различно странично осветяване. 243 лумена са достатъчни за близо и много далеч. Има настройка колко близо и колко напред да осветява.
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот bio » Вто Яну 27, 2015 10:58 am

Gvt333 написа:Аз карам с това https://www.dcpower.eu/mactronic-bpm170l/ . Адски доволен съм. Има си 3 вида ринг с различно странично осветяване. 243 лумена са достатъчни за близо и много далеч. Има настройка колко близо и колко напред да осветява.

къде си карал с това ?!? в планината ?!?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот valentin.georgiev » Вто Яну 27, 2015 8:27 pm

@bio
Аз съм го ползвал в планината, 24 часовия маратон 2013, но беше допълнение към челник Феникс.
За самостоятелен източник наистина е слаб.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот almosthumanrs » Пон Сеп 28, 2015 4:12 pm

Хайде стана тъмно вече, взимайте сериозни фенери и да караме : ))).

По въпроса за добро нещо огряващо пътя ще добавя, че колкото повече - толкова по-добре.

Като чета как някой се спуска яко с 200 лумена и се чудя дали нещо не виждам добре в тъмното...

Понеже имам късмета и удоволствието да карам нещо що-годе евтино, здраво и наподобяващо слънцето с 9К лумена ще ви опиша целта:
- Светлината трябва да е толкова силна, че като огрее дупката от външния и ръб да стига, че да се отрази и да огрее и дъното, така че да не се получват
"черни" зони с неизвестна дълбочина , причиняващи дискомфор на всеки здравомислещ.
- Хубаво е фенерчето да си има акумулаторна батерия със зарядно, някакъв вид индикатор за нивото и, здраво закрепване и удобно превключване на режимите(макс, къси, стробе : D )

Уважам 'марковите' неща, но подобно фенерче с марка е сигурно 500лв, а моето IP57 защитено нещо издъжащо 3.5h в 9К режим го взех под 70лв ново, така че.. търсете и преоритетите в светенето си сменете.

p.s. : Карам си го вече година в дъжд, мъгла, жега и кал ,и за под цената като нов(за да си взема 12К) не си го давам :D
almosthumanrs
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2015 11:00 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот subritual » Пон Сеп 28, 2015 10:25 pm

А тия 9 кило лумена как ги измери? Или по измислени данни на производителя на диодите в стил импулс преди изгаряне?
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот donpeev » Вто Сеп 29, 2015 8:23 am

9k=9000, "K" = 000 във форумните писаници, един вид съкращение.
Любовта на хората прави един отбор голям!
Аватар
donpeev
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:51 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот bio » Вто Сеп 29, 2015 8:55 am

мяса малко и на това -> http://www.seesmartled.com/kb/choosing_ ... mperature/
и да donpeev e прав kilo=1000 се изписва с малка буква k, с голяма буква се изписва К=Kelvin температура.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот almosthumanrs » Вто Сеп 29, 2015 9:39 am

Понеже се дразня като групата се забави заради някой със слабо фенерче и явно не съм голям егоист ще го споделя:
http://www.ebay.com/itm/181404873996?_t ... EBIDX%3AIT

6x CREE XM-L T6 LED 9000Lm .

9000 е силата не вида на светлината.

Добра идея за меренето и е Lux-метър приложение работещо със сензора за светлина, който се намира на повечето свестни смартфони.
Ще и интересна тема - всеки да си го 'мери' на няколко калибровъчни разстояния и ъгли от фара/челника и да харесаме оптималните.
almosthumanrs
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2015 11:00 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pileto » Вто Сеп 29, 2015 12:28 pm

Понеже си падам малко любител на тема светодиоди и икономично осветление да изкажа и аз своето мнение:
1. при условие, че производителя CREE дава максимални стойности за този тип диоди около 1050 лумена при максималния ток на диода 3А, няма как брата китаец да изкара по 1500 лумена на диод за да станат 9000 от 6 диода...
2. за да даде мамсималната си производителност диода работи на ток 3 ампера. За да може да работи в такъв режим му трябва добро охлаждане. В случая с 6 диода пък да не говорим на каква алуминиева плоча трябва да са монтирани тия диоди
3. бях изпаднал в дълбоки изчисления, но накратко с тази батерия ако диодите работя на максимума си, т.е. около 10 вата на диод или общо 60 вата тази батерия ще издържи не повече от половин час.

С мнението си не искам да ангажирам никой, както и да засягам някой. Просто исках да внеса малко разяснение по темата с китайските фенерчета (не че и аз нямам челник, с който си карам колелото :) ), така че не се хващайте на всичко написано от китайците. Не бъркайте и лумени с луксове - лумените са характеристика на светоизточника, а луксове е силата на светлината попадаща на осветяваната повърхност.

за да не бъда празнословен - за справки :
http://www.cree.com/LED-Components-and- ... /XLamp-XML
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... many-cells
https://en.wikipedia.org/wiki/Lumen_(unit)
https://en.wikipedia.org/wiki/Lux

Вземайте си нещо, което Ви е достатъчно светло и си карайте.
Pileto
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Нед Фев 01, 2015 9:05 pm
Местоположение: Габрово

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Сеп 29, 2015 1:08 pm

Бих добавил и надеждно - последното, което бих искал при замръкване е да има някакъв проблем с осветлението.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Вто Сеп 29, 2015 3:49 pm

Дам, Китайците развяват цифри напред-назад без грам смущение. Това 9000 е смехотворно. Имам подобен китаец и изработката е слаба, пластмасовите части са калпави и се чупят. трябва си усилване на всичко за да издържи повече. Това важи за всички онлайн евтини неща от Китай, които съм поръчвал - асемблирането е под всякаква критика.

Моят фар има 3 режима на работа, силен слаб и мигащ. На слаб режим се включва зверска широко импулнсна модулация ( ШИМ)на ледовете, за да свети по-слабо, светлината трепти и всичко осветено от нея е насечено. Сещате се какво е при скапана трептяща светлина как всичко е "на кадри".

Това освен вс останало ми бърка и в мозъка .

Китайските фарове за мен са под средно качество и могат да се изпозлват само с много уговорки и компромиси. Което не значи, че ще си купя по-скъп...просто го изпозлвам само на макс мощност, за да няма модулация на трептенето, или поне не толкова голяма и си му подсилвам конструкцията сам, за да не се разпадне на второто ползване.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот did » Вто Сеп 29, 2015 4:01 pm

Много въпроси ще ви се изяснят, ако проумеете разликата между лимен и кандела. Hint: SI.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот nesretnika » Вто Сеп 29, 2015 8:01 pm

аз карам с фар 300 лумена, койте е напълно достатъчен. При необходимост ползвам и челник 500 лумена/petzl nao/, който в инструкцията е описано, че заслепява шофьори на автомобили и не е добре да се ползва по пътища. За 9000 сигурно ще запали гората и стопи асфалта.
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот zImage » Вто Сеп 29, 2015 9:24 pm

Доколкото знам типичен автомобилен фар е 1500 lm.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот almosthumanrs » Сря Сеп 30, 2015 10:18 am

Ето ви го фарчето - в действие:

https://www.youtube.com/watch?v=8Uc0qCT ... e=youtu.be

Снимал съм го с телефон закачен на кормилото - ниско е и не дава реална представа за разстояние и скорост. Пътеката е около 3 метра широка.
Фенера е с изцяло алуминиев - оребрен корпус, който загрява яко при светене на макс и на място, така че гледам да не го ползвам в такъв режим дълго. На скорост естествено се охлажда успешно.
Вече два сезона го гърча и не е мръднал. Явно си има "китайско' и китайско.
Евала на сметките с лумените и амперите. Със сигурност е възможно да не си отговаря на посочените параметри, но си е близо.. Жалко, че си продадох 808-то и не трябва да помоля някой с андроид да го замери.
За сравнението с автомобилните фарове: като ме види кола и бяга или спира :D :D :D . Фенера свети по-силно от два нормални автомобилни фара на къси.

p.s:
Не продавам фенери, пиша, за да се кефим всички.
Много са плакали, срещу фенера ми като са врякали :D
За колегите, които само ги сърби езика предлагам да си пишат в раздел бля-бля :D
almosthumanrs
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2015 11:00 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот compira » Сря Сеп 30, 2015 7:08 pm

И аз съм с китайци, съответно фар (фенерче) и челник. Фара го уцелих от раз на 4300К с cree диод който по данни достига 700lum. При измерване на консумацията с една батерия 18650 установих върхова мощност (при пълна батерия) 3,75 вата което по графиките на производителя на диода отговаряше на 350-400lum. След два опита на третия попаднах и на такъв челник със същия диод (другите бяха на 9000К и светлината е ужасна). С тези две светлинки става ден (на 24-часовия да имаше 3-4 души които светеха повече). Батериите държат на мах около час и от там нататъка почват да отслабват (нормално 2-3А консумация). Искам да попитам колегата с мощния фар колко му тежи с тези 6 батерии всичко. Залагам на 0,5-0,6кг, което не е малко!
И за финал мога да препоръчам на всички да ползват фар и челник в комплект ако искат да гледат къде карат в тъмното. Фара да свети на широко, а челника на далече където Ви е погледа напред.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pileto » Сря Сеп 30, 2015 11:19 pm

Само за информация да споделя, че принципно хубавите диоди имат производителност на пълна мощност около 100 лумена на ват.
Мисля пролетта беше когато Cree изкараха новата серия диоди XPL,при които добива на ват при пълна мощност достига до 122. Гледам из алиекспреса има вече фенерчета с такива диоди...
Pileto
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Нед Фев 01, 2015 9:05 pm
Местоположение: Габрово

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот almosthumanrs » Чет Окт 01, 2015 3:32 pm

Фенера съм го пуснал със спецификациите, но няма кой да чете, все пак сме тук за сеир нали : ) )) - тежи към 160 грама + четирите батерии, които ги усещам към около 130 грама макс. Всичко е към 300 гр.
Не мисля, че е много като сложа вода+ раница с инструменти, гума и яке :D, пия бира 500гр и... Все пак говорим за ендуро машини с фар, който както писах трябва да
осветли препядствията, така че да се спуска спокойно човек - това е условието, иначе и на лунна светлина катеря до мечките. Надолу е проблема колеги, да се съсредоточим там... отивам до тоалетната. :deal:
almosthumanrs
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2015 11:00 am

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 91 госта