Светлини за нощни карания в планината

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Пон Дек 14, 2015 9:09 pm

Здравейте момци!Взех си този челник http://kevlar.netne.eu/product/486/mosh ... -3000.html и както се оказва евтиното излиза скъпо.Челника свети силно,но няма и 30 минути.В комплекта са дадени някакви батерии Ultrofite 6800 милиампера мега менте.Батериите са тип 18650-2 броя свързани в паралел.Да ви питам:С каква марка батерии карате?Някой ползва ли Ултрафайър и доволен ли е?Направо съм бесен.Трябваше да изчакам и да си взема по добро за повече пари но ми трябваше спешно.Честно казано не ми се дават повече пари за маркови батерии.В краен случай,ако трябва ще се вземат и качествени.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот bio » Пон Дек 14, 2015 9:29 pm

fu4ko написа:Здравейте момци!Взех си този челник http://kevlar.netne.eu/product/486/mosh ... -3000.html и както се оказва евтиното излиза скъпо.Челника свети силно,но няма и 30 минути.В комплекта са дадени някакви батерии Ultrofite 6800 милиампера мега менте.Батериите са тип 18650-2 броя свързани в паралел.Да ви питам:С каква марка батерии карате?Някой ползва ли Ултрафайър и доволен ли е?Направо съм бесен.Трябваше да изчакам и да си взема по добро за повече пари но ми трябваше спешно.Честно казано не ми се дават повече пари за маркови батерии.В краен случай,ако трябва ще се вземат и качествени.

намери някоя батерия от лаптоп .... вътре елементите са 18650 и много често само 1-2 са дефектни. другите са си здрави и държат заряд.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Пон Дек 14, 2015 9:50 pm

@bio
Благодаря за отговора.Ще проверя в няколкото сервиза при нас,но мисля че няма да дадът даже и да ги платя.Ще проверя все пак.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот joroblob » Вто Дек 15, 2015 8:25 pm

Между другото аз си взех едни полу-ментеливи ултрафайър от ОЛХ за 3,50лв. едната, 4200 mAh се водят (реално измерени около 1200 едната - 1300 втората) не се представят зле - при номинална консумация от един Т6 светодиод би следвало 2-те заедно работещи да издържат около 2,5-3 часа. До сега не съм ги ползвал повече от час (а след всяко ползване ги зареждам), така че не мога да потвърдя със сигурност дали ще изкарат това време! Само имат един съществен недостатък - без защита са! А варианта който предложи bio е най-добър тъй като в лаптопите се ползват само качествени елементи (батерии 18650), а често се изхвърлят цели батерии със няколко здрави елемента!
joroblob
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 12:55 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Вто Дек 15, 2015 9:40 pm

joroblob написа:Между другото аз си взех едни полу-ментеливи ултрафайър от ОЛХ за 3,50лв. едната, 4200 mAh се водят (реално измерени около 1200 едната - 1300 втората) не се представят зле - при номинална консумация от един Т6 светодиод би следвало 2-те заедно работещи да издържат около 2,5-3 часа. До сега не съм ги ползвал повече от час (а след всяко ползване ги зареждам), така че не мога да потвърдя със сигурност дали ще изкарат това време! Само имат един съществен недостатък - без защита са! А варианта който предложи bio е най-добър тъй като в лаптопите се ползват само качествени елементи (батерии 18650), а често се изхвърлят цели батерии със няколко здрави елемента!

Благодаря за информацията.При един диод да,но при мен са 3 диода.Измервах им консумацията.Двата по слаби консумират 2 ампера,а трите заедно 3 ампера.За съжаление не измерих само на единия консумацията-по силния диод.Теоритично на по слабите трябва да изкарат 1 час с Ултрафайър,което не е зле предвид цената им.Имам един лаптоп подарък,който има някъв проблем и не работи.Батерията въобще не иска да се зарежда.Ще я разглобя да видя дали ще имам късмет да има две читави.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Пон Дек 28, 2015 8:14 pm

ето какво се получава като се вземе ОГРОМЕН диод ... и разбира се няма как да се сложи в достатъчно голям рефлектор и леща
http://www.mtb-news.de/news/2015/12/28/ ... -el6000rc/

ужасно разпръсната светлина, която за да върши работа трябва да е брутално количество - 6000 лумена
никакъв спот или фокус

800€
:D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот taurus13 » Вто Дек 29, 2015 11:18 am

Абе на кое казвате жълти диоди. Че аз сложих на едно фарче на един приятел един 2700 келвина, щото нямаха друг в момента в комет и стана доста жълтичко...кат свещичка малко :)
Иначе масово има китайци със синкава светлина - около 6500 келвина. За мен правилната е около 4500-5000 мисля се водеше неутрално бяла. Всъщност на мен леко ми зеленее, но може и да съм далтонист вече. :)
Напоследък се явиха доста китайци над 1000 лумена, но лумените не са всичко. Освен това много лумени, значат много ток, което води до проблеми с охлаждането, но и проблеми с прегаряне на електрониката, когато не е читава. Също така, добре е батериите да имат някви защити от късо съединение, че тия мощни пакети и често калпави кабелчета, които се посукват и накрая дават накъсо са много опасни.
Освен това има и доста силни фарове но много насочени - стават да погледнеш нещо на 300 метра напред по хълма, ама не стават за каране. Насочената светлина, освен тесен коридор прави и проблем с много сенки. За мен най удобна е дисперсирана светлина с множество диоди или подходящ рефлектор, като лъча е насочен в относително по-широк ъгъл, така че да се вижда и около пътеката, защото често като имаш алтернативи на линията, с тесен лъч не ги виждаш навреме. Същото и за челника - възможно по дифузна светлина и широк ъгъл. Иначе за мен лично над 1600 лумена е излишество, защото човешко око адаптира и ако ще и 8000 да пуснеш, няма да виждаш 10 пъти по-добре, но ще мъкнеш много батериии.
За двата източникa е вярно че дава 3Д, но светлината трябва да е дифузна, за да не дава взаимно местещи се остри сенки.
За мен по-добрия фар е тоя с повече диоди, а не само с един. Так хем диодите не се товарят толкова, хем охлаждането им е по-леко, а от друга страна светлината е добре дисперсирана и няма неравномерности.
Иначе за направа, не си струва - пълно е с евтини китайци, при някои е добре да отворите и инспектирате за наличието на термопаста.
И един съвет - не разчитайте много на едно осветление в планината - дават доста дефекти и може да си останете на тъмно.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Вто Дек 29, 2015 3:14 pm

3700 е моя - приятно жълто. От там надолу вече доста жълтенее.

Изображение

Инак някои ти зеленеят, щот са калпави - имат дупка или пик в спектъра. Принципно това им е слабото място на по евтините диоди.
http://adv-bulgaria.com/forum/main-cate ... 0%BD%D0%B0

Още един аргумент против многото лумени (особено ако са много насочени) е че все по малко се възприема с периферното зрение и адаптацията към тъмните места (ако нещо трябва да се погледне за малко в страни) е лоша.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот joroblob » Вто Дек 29, 2015 7:09 pm

Абсолютно съм съгласен със заключенията в горните 2 мнения! С малко несъгласие за броя източници за мен е винаги по добре единичен източник заради отвратителните светлосенки които се получават от повече такива - за справка новите светодиодни улични лампи в София или по точно сенките от тях!
Само искам да допълня нещо във връзка с батериите, което се пропуска често. Става въпрос за масовите литиево-йонни 18650 използвани в светлините с по голяма мощност, които са си доста опасни, особено китайските без защита или калпава такава! (може да откриете доста клипчета в тубата на взривяващи се такива). Та мисълта ми е че в никакъв случай не трябва консумацията от такава батерия да превишава два пъти капацитета и С2 (РЕАЛНИЯ не това което пише, че обикновено са пълни глупости), т.е. ако примерно е (реални) 1000mAh консумацията на фара не трябва да превишава 2А! Ако това се наруши следва бързо прегряване - съответно изкипяване на субстанцията и ако няма от къде да се освободи бързо следва зловещ взрив. Същото важи и за бързия заряд! Избягвайте използване на мощни зарядни повече от стандартните с токоограничение 1А!
joroblob
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 12:55 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот jinsou420 » Вто Дек 29, 2015 9:02 pm

Това с тези 6к не е ли опасно? Пък и работен режим 1 час .....Иначе изглежда супер,сегс проверих китаеца и свети в бяло..леко преливащо в синьо,мн полезна графика благодаря :beer:
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот nasku » Вто Яну 12, 2016 2:21 pm

Здравейте,

Тези батерии са лично тествани от мен. Отне ми дълго време да намеря истински батерии на добра цена от 8.00 лева.

http://olx.bg/ad/originalni-novi-li-ion-bateriya-samsung-18650-3-7v-2600-mah-realni-ID5DIbV.html

Samsung, модел 18650, 3.7V (4.2) 2600 mAh капацитет .
Батериите са тествани и са с реален капацитет! - не се подвеждайте от обяви за Ultrafiire батерии, които са с фалшиви показатели и не повече от 1000мАч!!!

Без Памет!

Цикли, след които е запазен 80% от капацитета на батерията - 1000.

размери: 65*18mm

Надявам се, че ще ви е от полза, колеги
nasku
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Яну 11, 2016 12:32 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот moz » Чет Яну 21, 2016 9:09 am

Може и така да е, но като видя първи пост на току ще регистритрал се потребител Наско, да хвали нещо продавано от Атанас в друг сайт е нормално да приемем твърдението с щипка сол.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Чет Яну 21, 2016 3:03 pm

moz написа:Може и така да е, но като видя първи пост на току ще регистритрал се потребител Наско, да хвали нещо продавано от Атанас в друг сайт е нормално да приемем твърдението с щипка сол.

Ми вземи си тогава Ултрафайър.Аз си взех за челника от Насковите батерии и смених Ултрофайт и сега спокойно си светя без да зареждам батериите след всяко светене.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот jungleraver » Чет Яну 21, 2016 3:16 pm

Колеги, това е гуруто на всякаквите лед осветления, и всичко съпътстващо, погледнете нещата които продава, има готови, има китове, има части, има опция да модне всяка светулка според вашите изисквания и желания....доста се впечатлих. Нито познавам човека, нито го рекламирам, просто ми се видя, че си разбира от работата, и затова ви го показвам.
http://olx.bg/ads/user/8YfX/
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот MacLeod » Съб Май 14, 2016 6:51 pm

Какво мислите за това: http://www.chainreactioncycles.com/hope-r4-vision-led-front-light/rp-prod140455

Струва ли си парите според вас ? Някой ползвал ли го е да сподели ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Май 14, 2016 7:07 pm

Абсолютно не си струва парите. Ето това прави ден:
http://arms-bg.com/component/virtuemart ... l?Itemid=0

Има го по-евтино в aliexpress. От 2014 го имам и работи чудесно - ползвам го като челник, а фара ми е доста по-слаб (Mactronic - полски), колкото да изравни сенките, които се получават от това, че челника е на високо. През нощта имам с тази комбинация видимост да карам спокойно толкова бързо колкото бих и през деня.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот MacLeod » Съб Май 14, 2016 7:32 pm

Ха супер. Мерси за инфото. Ще се снабдя с едно такова. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Съб Май 14, 2016 9:47 pm

2000lm(1500) measured...абе 500 лумпена са си страшно много. Тия се излагат с тая светулка, иначе готини чарколя правят. Виж го в Армс'а наистина хората си разбират стоката и правят добри отстъпки.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Alpina » Нед Май 15, 2016 10:22 pm

А до колко е нужно да се изхвърляме чак толкова?
Лично според мен http://arms-bg.com/component/virtuemart ... l?Itemid=0 + комплект резервни батерии е повече от достатъчен за нощно каране.
На 24-часовия с него ми беше перфектно.
В комбинация с фенер на кормилото - както посочи Pr3d4t0R - мисля че няма какво повече да се иска.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 16, 2016 10:04 am

На мен лично ми се налага (къде умишлено къде не :D ) да карам по доста по-предизвикателни терени надолу от колкото са тези на маратона - та заради това взех толкова силна светлина.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Alpina » Пон Май 16, 2016 2:23 pm

Както героят от аватара ти е казал - "колкото повече, толкова повече". :)
Лично аз смятам, че 750-те лумена на феникса са достатъчни за всякакво каране надолу.
Маратона го дадох само като пример.
Даже за сумата от 250лв за NITEFIGHTER BT40 по-скоро бих си взел 2 феникса - един за кормилото и един за каската.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот compira » Вто Май 17, 2016 8:24 pm

Alpina написа:Даже за сумата от 250лв за NITEFIGHTER BT40 по-скоро бих си взел 2 феникса - един за кормилото и един за каската.


Aбсолютно съм съгласен, по-добре един на кормилото и един на каската. Пак е "1500lm", но 750+750 разделени осветяват по-широка площ, веднъж това пред колелото и веднъж това пред погледа ти!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот borislav » Вто Май 17, 2016 9:36 pm

Ето го линка за фара http://www.gearbest.com/bicycling-gear/pp_180805.html

Препоръчвам го пред Феникса, защото светлината се разсейва значително по-равномерно; има допълнителен дифузер; светлината е по-силна и е на по-добра цена.
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Alpina » Вто Май 17, 2016 11:37 pm

Е, на тази цена вече няма какво да му се коментира. ;)
Не можах да намеря каква е разликата между BT40 и BT40S, но по описание е ОК.
Пазарувал съм 2 пъти от този сайт и всичко е било точно.

Даже ако някой има алтернативно захранване - цената само на тялото със светлодиодите е съвсем без пари: http://www.gearbest.com/bicycling-gear/pp_182282.html
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот borislav » Сря Май 18, 2016 12:39 pm

S-ката е с по-новия диод на Cree; има допълнителен дифозьор и смяната режимите на светене става по-плавно.
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Exorcist » Пон Окт 17, 2016 8:27 pm

Стигнах и аз до нощните карания. Дайте акъл и препоръки за избор на фар, колебая се например между тези три модела като бюджет и показатели:
http://screambikes.eu/bg/predni-farove/ ... o-pro.html
http://arms-bg.com/component/virtuemart ... l?Itemid=0
http://arms-bg.com/feneri-i-chelnitsi/c ... sarms.html
Ще ползвам фарчето предимно за след работа качвания по Витоша и спускания, по алеите и пътечките. Принципно ми се искаше да е all-in-one тип, за да не мандахерцам батерии по рамката, но чета, че тези с отделните акумулатори били по-добри в общото представяне и издръжливост и др... а дали е така и ако около този бюджет има нещо по-качествено/добро, което изпускам, също ще съм благодарен да споделите :beer:
п.с. челник също ще има и може да препоръчате, както чета темата, в комплект с него нещата откъм светлина заспиват.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Окт 17, 2016 10:01 pm

С този бюджет си вземи два направо от линка на Borislav по-горе - един на кормилото и другият на каската. Даже е по-новият модел, където копчето е по-удачно. Ще сцепиш мрака :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот xargs » Сря Окт 26, 2016 7:26 pm

Nitefighter BT40s от Gearbest си е най-добрата оферта. Хубава светлина, пълен комплект и добра батерия с реални aH и истински клетки. Последния месец съм поръчал 3-4 и са перфектни.

Ако някой има нужда от резервни батерии и се чуди какво да вземе, в момента в Kaidomain има няколко батери пака, които си струват - с оригинални Panasonic NCR клетки и хубава гумена опаковка:
http://www.kaidomain.com/Search/SearchResult.NCR/348
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот natchobg » Вто Ное 08, 2016 1:01 pm

Здравейте,

търся решение за нощно каране в планината и съм се насочил към варианта преден фар + челник. Искам максимална компактност (тяло с батерии в едно) и разбира се, добра видимост при бюджет около 180 лв. Има ли някой, който кара в тази или подобна конфигурация напр:

Фар 200 lum и челник 200 lum.

Конкретно съм се насочил към Sigma Buster 200 + BD Spot 200
Cube Reaction GTC Pro 27.5
Never Stop Exploring
natchobg
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 12:24 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот xargs » Вто Ное 08, 2016 2:09 pm

Тези двата които си харесал са слаби за каране в планината.

Бих си взел (и съм го направил де) два BT40s по $40-$50. Единия на кормилото с разсейващата леща, другият челник с фокусиращата.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта