Светлини за нощни карания в планината

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот xargs » Чет Окт 01, 2015 4:12 pm

Аз рядко карам през нощта, но за всеки случай имам един Fenix BT10, който макар и китаец е от марковите такива и е с много добра изработка. БТ10ката е 350лумена според производителя, което е ок за бавно планинско каране. Има и БТ20 (750лм) който е доста по-добре, но трябват li-ion клетки, които искат допълнителни инвестиции. В момента и двете фенерчета са намалени с по 40-50лв по онлайн магазините в бг и са доста добра сделка.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот po_taka » Пет Окт 02, 2015 9:21 am

compira написа:И за финал мога да препоръчам на всички да ползват фар и челник в комплект ако искат да гледат къде карат в тъмното. Фара да свети на широко, а челника на далече където Ви е погледа напред.


Не е така. Когато имаш 2 източника на светлина сенките се "местят" прекалено много. На някой това им пречи много и си карат или с челник или с фар само!
Аватар
po_taka
 
Мнения: 561
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 2:21 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Окт 02, 2015 11:12 am

@po_taka - при комбинация е ясно отличимо какви са сенките и релефа.

Само с челник, не е достатъчно, тъй като не се вижда достатъчно добре релефа на терена - усещането е, че се заравнява. Само с фар е горе долу ОК, но свети само където сочи кормилото. Най-добре е с мощен фар, който да осветява достатъчно далеч и с приличен челник, който да свети там, където се завърти главата.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот compira » Пет Окт 02, 2015 8:36 pm

Pr3d4t0R написа:Само с фар е горе долу ОК, но свети само където сочи кормилото. Най-добре е с мощен фар, който да осветява достатъчно далеч и с приличен челник, който да свети там, където се завърти главата.


Точно така, трябва да е светло където ти е погледа напред в завоя. Като летиш с 30-40км/ч по пътеката не гледаш на 4-5 метра, гледаш на 10-15 поне. Тогава като ти играе кормилото по терена и завоите само челника ти осветява на точното място. Е за разходка в гората с някоя девойка и с телефона мойе да си светиш... :D
:beer: :beer: ... че ми ожадня от писане!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот sdk » Пет Ное 13, 2015 4:56 pm

Аз поръчах преди малко този китаец:
http://www.aliexpress.com/item/SecurityIng-Waterproof-10000Lm-7-x-CREE-XML-T6-LED-Bright-Bicycle-Bike-Front-Flash-Light-8000mAh/1714472596.html
Изтеглиха ми 55 лв. от картата за това удоволствие, но ще се наложи да почакам бая докато дам мнение :D
sdk
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:29 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Brave » Пет Ное 13, 2015 10:50 pm

Като знам как светят 4 такива диода, 7 ще е тотален овъркил. Ще свети осезаемо по-силно от дългите светлини на повечето автомобили. Кофти е, че си хапва батерия подобно устройство, ама няма как.
Може да има проблем с прегряване ако е на максимум и не се движиш.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Съб Ное 14, 2015 11:57 am

Brave написа:Като знам как светят 4 такива диода, 7 ще е тотален овъркил. Ще свети осезаемо по-силно от дългите светлини на повечето автомобили. Кофти е, че си хапва батерия подобно устройство, ама няма как.
Може да има проблем с прегряване ако е на максимум и не се движиш.


за да не свети в колите, ще го наведеш надолу малко.
моят фар, понеже е по-малък и за да не стърчи отгоре на кормилото , съм го сложил от долната страна на кормилото , при спирачката. Така може най-горната част на фара да се покрие със спирачката , за да не свети толкова на горе, както и у очите на шофьорите... :magnify:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот sdk » Пон Ное 23, 2015 11:57 am

Не мисля, че ще ми се налага да го пускам на макс в цивилизацията. Опасявам се само да не пречи на автомобилите на лекия режим, защото няма нищо по-гадно от китайски насрещни светлини нарушаващи спокойствието на ретината :nuts:
Щеше да е доста яко да има една лупа най-отпред и да реже светлината, както и да я прави хомогенна, но все пак това е Китай!
sdk
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:29 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот jinsou420 » Пон Ное 23, 2015 1:08 pm

http://www.aliexpress.com/item/Outdoor- ... eb201560_6
това ползвам ...... вече 3-4 години :) отлично се представя,удобен е(и без каска)...батериите са доста издържливи,5 нощи издържа :) без да ми се налага да го зареждам
(като се ползва интензивно),светлината му е повече от достатъчна(за лумените,не мога да гарантирам), 3 степени.Вертикално се движи нагоре-надолу.
Тялото с диода е подвижно и може да се сваля( да се ползва като стационарен фар на кормилото със стойка),стойката пак я взех от алито
Ще го снимам довечера
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Вто Ное 24, 2015 12:42 am

Ми нека им свети в очите да видят какво ни е на нас с велосипеда.Преди години карах активно по тъмно и колко съм попсувал тия дет караха на дълги.Веднъж даже излязох от пътя и спрях,че един на дълги ме заслепи.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Вто Ное 24, 2015 11:52 am

Много са ми странни хората мрънкащи от дълги светлини. Ми ти и кола да караш ако някой е на дълги и ГЛЕДАШ зомбирано във фаровете ще те заслепят. Малко повече воля ти трябва за да не си като муха на лапмпа.
Просто не гледаш във фаровете и си хвърчиш. С кола следиш долу в дясно края на платното как върви за да си държиш посоката и всичко е наред. С колело си гледаш пътя пред предната гума, който е супер осветен от дългите на колата. :agree: За останалото се гриржи периферията.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Telepatok » Вто Ное 24, 2015 1:39 pm

Къде ги намирате въобще тия коли в планината?
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Любо » Вто Ное 24, 2015 4:08 pm

windv написа:Много са ми странни хората мрънкащи от дълги светлини. Ми ти и кола да караш ако някой е на дълги и ГЛЕДАШ зомбирано във фаровете ще те заслепят. Малко повече воля ти трябва за да не си като муха на лапмпа.
Просто не гледаш във фаровете и си хвърчиш. С кола следиш долу в дясно края на платното как върви за да си държиш посоката и всичко е наред. С колело си гледаш пътя пред предната гума, който е супер осветен от дългите на колата. :agree: За останалото се гриржи периферията.

Абе с кола е хубаво и дупките да не целиш :D
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Вто Ное 24, 2015 4:41 pm

Telepatok написа:Къде ги намирате въобще тия коли в планината?


:clap: :D

мда. отклонихме се от темата и заговорихме за каране навсякъде. Градското нощно каране е много по-често срещано със сигурност , пък отделна тема едва ли ще е вървежна...
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот kobso1245 » Вто Ное 24, 2015 4:43 pm

windv написа:Много са ми странни хората мрънкащи от дълги светлини. Ми ти и кола да караш ако някой е на дълги и ГЛЕДАШ зомбирано във фаровете ще те заслепят. Малко повече воля ти трябва за да не си като муха на лапмпа.
Просто не гледаш във фаровете и си хвърчиш. С кола следиш долу в дясно края на платното как върви за да си държиш посоката и всичко е наред. С колело си гледаш пътя пред предната гума, който е супер осветен от дългите на колата. :agree: За останалото се гриржи периферията.

Не е задължително да му гледаш във фаровете. Аз няколко пъти съм спускал Копитото по шосе(защо-защото съм решил, че ми се кара малко шосе и затова...) и е отвратително като видиш някой да ти кара на дълги(аз го виждам от поне 1 завой и намалям фара максимално, за да не го заслепявам, ама въпреки това оня си кара на дълги).
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Telepatok » Вто Ное 24, 2015 8:23 pm

windv написа:
Telepatok написа:Къде ги намирате въобще тия коли в планината?


:clap: :D

мда. отклонихме се от темата и заговорихме за каране навсякъде. Градското нощно каране е много по-често срещано със сигурност , пък отделна тема едва ли ще е вървежна...



За града моят избор са по-леки и неангажиращи фарчета, и затова нямам проблеми със заслепяването.
А като спускам копитото с Cree-то (което си е сериозен снайпер :) ) го побутвам надолу с палец когато трябва.
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Sartor » Вто Ное 24, 2015 8:43 pm

В града карам с едно от въпросните Cree диоди - 4000 лумена се води. Като карам през така "добре осветените" паркове, го пускам на МАХ, понеже положението е същото като в планината. На по-натоварени кръстовища го пускам на мигалка, понеже съм забелязал, че светлината ми се губи насред автомобилните и не ме зачитат като част от движението - това е довело до няколко псувни на шофьори, клаксони и пускане на аварийки след като са ме изпреварвали. :D
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Сря Ное 25, 2015 6:52 pm

windv написа:Много са ми странни хората мрънкащи от дълги светлини. Ми ти и кола да караш ако някой е на дълги и ГЛЕДАШ зомбирано във фаровете ще те заслепят. Малко повече воля ти трябва за да не си като муха на лапмпа.
Просто не гледаш във фаровете и си хвърчиш. С кола следиш долу в дясно края на платното как върви за да си държиш посоката и всичко е наред. С колело си гледаш пътя пред предната гума, който е супер осветен от дългите на колата. :agree: За останалото се гриржи периферията.

Едва ли има такъв дет да гледа в фаровете на колите.Писах тук щот има доста мнения,но и в планината може да се срещне някоя кола.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Съб Ное 28, 2015 11:04 pm

Гледах в един сайт какви диоди има и ми щръкнаха косите.3000 лумена ама си искат допълнителни джаджи,че работят на по голям волтаж.За да си сглобим сами такъв фар ако излезе под 100лв ще е добре.Освен ако не преработим някой евтин фар.Гледам има и 12 волта лед луни с прилични характеристики и цени.Дали стават за фар?
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Нед Ное 29, 2015 11:29 am

fu4ko написа:Гледах в един сайт какви диоди има и ми щръкнаха косите.3000 лумена ама си искат допълнителни джаджи,че работят на по голям волтаж.За да си сглобим сами такъв фар ако излезе под 100лв ще е добре.Освен ако не преработим някой евтин фар.Гледам има и 12 волта лед луни с прилични характеристики и цени.Дали стават за фар?

Диода не е крушка - връзваш и свети. Иска електроника за управление на тока и тия големите искат и охлаждане - ама яко (алуминиев корпус, термопаста и т.н.). Има някои които могат да работят на макс. режим само в движение. Спреш ли за по дълго и прегрява.

Инак да, аз съм със самоделки - 2х300 лумена жълта светлина. Същия диод го има в модификация 800 лумена бяло-синя. Въпреки това 300 лумена жълта вършат доста по добра работа ;)
Отделно че има разлика и читавите диоди нямат толкова дупки в спектъра. Калпавия диод ем свети ем нищо не виждаш с него. Така че не прехласвайте по многото лумени на някакви евтини китайски дрънкулки. Десет път и по слаби на хартия качествени изпълнения вършат по добра работа.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот windv » Нед Ное 29, 2015 12:34 pm

@outfaced

От къде набара твоите жълти х300? Каква бе цената им? Бих си заменил диода в алу корпуса на моя китаец.. Много яка идея. Обичам да бръникам, особено китайските неща трябва да си се пипат:)
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Нед Ное 29, 2015 12:56 pm

outfaced написа:
fu4ko написа:Гледах в един сайт какви диоди има и ми щръкнаха косите.3000 лумена ама си искат допълнителни джаджи,че работят на по голям волтаж.За да си сглобим сами такъв фар ако излезе под 100лв ще е добре.Освен ако не преработим някой евтин фар.Гледам има и 12 волта лед луни с прилични характеристики и цени.Дали стават за фар?

Диода не е крушка - връзваш и свети. Иска електроника за управление на тока и тия големите искат и охлаждане - ама яко (алуминиев корпус, термопаста и т.н.). Има някои които могат да работят на макс. режим само в движение. Спреш ли за по дълго и прегрява.

Инак да, аз съм със самоделки - 2х300 лумена жълта светлина. Същия диод го има в модификация 800 лумена бяло-синя. Въпреки това 300 лумена жълта вършат доста по добра работа ;)
Отделно че има разлика и читавите диоди нямат толкова дупки в спектъра. Калпавия диод ем свети ем нищо не виждаш с него. Така че не прехласвайте по многото лумени на някакви евтини китайски дрънкулки. Десет път и по слаби на хартия качествени изпълнения вършат по добра работа.

Въобще не са евтини и мисля че са качествени.В спецификацията пише,че работят на 35волта.Има и на 19 волта.Освен електрониката за управление на тока иска и електроника за повишаване на напрежението.Като този http://amaralighting.com/store/product/ ... odiod.html
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Нед Ное 29, 2015 1:05 pm

Чуек ... тва е 2см. !!! трябва да го туриш в автомобилен фар.


@windv
Няма ги вече
http://www.amazon.com/300lm-3700K-White ... B00MSN2P28
иначе от Dealextreme - 6-7$ бяха
Но предполагам имат аналог/наследник. Трябва да си видиш обаче амперажи, волтажи т.н. дали пасва.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Нед Ное 29, 2015 1:25 pm

Като ще е фар да е фар.В сайта има и радиатори,лупи всичко за направата на супер фар ама цената...но пък кеф цена няма.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Нед Ное 29, 2015 6:11 pm

fu4ko написа:Като ще е фар да е фар.В сайта има и радиатори,лупи всичко за направата на супер фар ама цената...но пък кеф цена няма.

Лупата пред диода е грубо казано поне 4-5 размера на диода. Ако е с рефлектор вместо лупа не ми се мисли. Ама ти си знаеш.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот fu4ko » Нед Ное 29, 2015 6:45 pm

outfaced написа:
fu4ko написа:Като ще е фар да е фар.В сайта има и радиатори,лупи всичко за направата на супер фар ама цената...но пък кеф цена няма.

Лупата пред диода е грубо казано поне 4-5 размера на диода. Ако е с рефлектор вместо лупа не ми се мисли. Ама ти си знаеш.


В сайта който дадох има всичко-лупи,рефлектори,радиатори.Искаш да кажеш,че ще стане грубичък фар ли?
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот jinsou420 » Нед Ное 29, 2015 7:19 pm

Оutfaced, тез диоди..как разсейват светлината(много ли е наситена светлината пред теб)?? Може ли да покажеш снимка на устройството ти.
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот outfaced » Нед Ное 29, 2015 9:04 pm

Никога не се ползва само диод. Винаги се слага или лупа или рефлектори или и двете. Според зависи каква е целта има лупи с фокус от 3° до 120°. Този за каската ми е 10°, но мисля да я сменя на 5°. Другия за кормилото мисля ми е 25°
Нямам читави снимки под ръка, ама едни от ремонта.
Фарчетата не съм ги правил аз (на vlassadar са), само ги моднах с нов диод, но устройството е доста просто. Ключовия момент е че работят с 3 батерии по 1,5В или батерия от GSM и така няма нужда от електроника за управляване на тока (вътрешното съпротивление на батериите е достатъчен регулатор). Степените на светене се регулират с резистори. Това значи обаче, че трябва да се подберат диоди, чиито работни параметри си пасват с такова захранване. 1А и 3-3,5V иначе си гори. Проекта е мега DIY, може да се барне доста повече, но аз ги ползвам 2-3-4 пъти в година я има, я няма и са ок. Не са нито особено влагозащитени, нито удароустойчиви. Но светят повече от достатъчно, за каране бързо по познати пътеки и малко по леко по непознати :D Кат се замисля оцеляха и на дъжда на 24часовия маратон. Жиците отвън са добре защитени и кабелите вътре са в дъното, та все пак вижда зор водата докат стигне чак там. Обаче ми укъся кутийката за батериите и те се споминаха :crap:
Диода просто е залепен на едно алуминиево радиаторче. После е залепена лупата.
На Max ги пускам само докато ги карам. Ако ги оставя пуснати на макс без да ги духа вятър сигурно ще се стопят. :D

Изображение
Изображение

Общо взето в DX Има всичко нужно за читав фар. Трябва само малко четене за диодите. Но ако се опиташ да го направиш читав не излиза по евтино от купен. Ако карах повече бих си купил готов и само да му сменя диодите с жълти. Синята светлина е ужасна.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот jinsou420 » Нед Ное 29, 2015 9:50 pm

Преди време и аз пробвах с нещо подобно,но имах същия проблем с прегряването..... Забравих го пуснат и се разтопи...Другия ми опит се спомина от влагата,Сега имам китаец на нелепа цена с отлично качество(единствената ми забежка... са кабелите,който са доста кекави :) и от мандахерцането в чантата се предават,но пък са.лесни за подмяна)
Вчера опитах с челник + фар и ми беше доста по-добре да карам,не знам дали си внушавам,но неравностите по трасето ми изглеждат доста по ясни,само с челник нещо..ми е трудно да.преценям.
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Miroslav Velev » Съб Дек 05, 2015 7:30 pm

Аз карам с два фенера "Олайт" (2х1000лумена),работят с 18650. Качвал съм по-нощите Черни връх. Доволен съм
Прикачени файлове
IMG_20151102_211416.jpg
(422.26 KiB) 312 пъти
IMG_20151101_210219.jpg
(249.19 KiB) 301 пъти
Miroslav Velev
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 9:11 pm

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта