Светлини за нощни карания в планината

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Съб Ное 10, 2012 3:38 pm

Здравейте!
От много време мисля да си купя вече качествени светлини. Хубав прожектор, които да свети в широк ъгъл и да свети относително далеч. Имам един китайски челник, които просто е слаба работа. 2009-та година бях запленен от на Нервния Хамстер челника. Пешо беше взел един страшен челник, които ми разби представите за светлини.
Търся мнения от хора с такива подобни прожектори,хора, които са пробвали нещо което могат да препоръчат.

Нуждите ми са следните:
1. Широк ъгъл на разпръскване на светлината - Нещо около 130-140 градуса като ъгъл на разпръскване е добре.

2. Издражлива батерия - 10 часа в един режим, които да ми мята около 50-тина метра хубава светлина е напълно достатъчен за мен. Въпросния челник, които на 24 часовия маратон мяташе на Low около 30-40 метра в гората един сериозен лъч напред, а на около 10-15 метра пред теб се осветява всичко като ден в широк ъгъл. В този режим доколкото си спомням прожектора светел 10 часа. Абсолютно достатъчно за мен.

3.Абсолютно на съм наясно, че подобен челник няма да е евтин. Бюджета за подобен челник ми е в рамките на 150 лв. Като не е напълно закована граница, но бих дал повече пари само ако си заслужава. Масата на батерията, както и силата на самия прожектор не са чак толкова висок приоритет за мен. Важното за мен е да може да мята светлина, която да дава представа за терена пред мен с висока скорост без да се напрягам . Въпросния челник мяташе на Low нереален сноп светлина в абсолютно мрачната гора.

Нямам особени впечатления от марки. Най-голямо впечатление ми направиха Lupine или както се казва фирмата.
Благодаря! :)
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот joropc » Съб Ное 10, 2012 6:53 pm

ACID BURN написа:Най-голямо впечатление ми направиха Lupine..

И има защо - просто те са най-добрите.Проблемът е, че с твоя бюджет няма как да купиш какъвто и да е LUPINE, дори и втора употреба.
Доста хора във форума ползват различни видове китайски светлини и са супер доволни.Аз също съм виждал как светят някои от тях, и определено са доста сериозни откъм работа.Друг е въпросът, че аз такъв вид светлина не бих си купил.Не защото не светят както трябва, защото те си светят - просто имам известно предубеждение относно тяхната надежност и здравина.Не казвам, че ще се скапят.....може да си работят и много време, но....това си е мое мнение и не ангажирам никой с него.
Ако все пак искаш да си купиш нещо страшно здраво, покриващо твоите изисквания, че даже и повече(челникът е тежката артилерия за пешеходно планинарство), може да видиш последния модел на Black Diamond-Icon:
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=817
В описанието не е упоменато, но тук говорим за 200 лумена.
Ясно е, че това не е специализирана байк светлина, но определено става.Покрива бюджетът ти, и е направен от изключително реномирана фирма, която не си позволява компромиси с качеството. ;)

....виж описанието на челника в сайта на BD
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот delPierro » Съб Ное 10, 2012 8:31 pm

Съдейки от нещата, които видях когато си търсех бюджетен челник трудно ще откриеш такъв, който да свети 10 часа с презареждаеми батерии. Аз си взех това http://dx.com/p/p7-waterproof-ssc-p7-3- ... -set-82509 и съм доволен от светлината и в двата режима. Дава добро разпръскване настрани и напред осветява по моя преценка около 35-40 метра. В слабия режим мога спокойно да карам по равни пътища и пътеки (аз си карам бавно по принцип и нагоре и надолу), а в силния режим си се кара без проблеми и надолу с умерена скорост. Проблемът е, че закачането на кормилото при мен не стана и непрекъснато се накланя надолу и светлинния сноп не сочи право напред заради извивката на кормилото. При този бюджет спокойно можеш да си вземеш един такъв и 8 батерии от тези например http://dx.com/p/trustfire-protected-186 ... 392?item=1 и да си направиш 2 резервни комплекта батерии и ще имаш почти 10 часа в силен режим. А можеш да пробваш и този T6 Water Resistant XML-T6 3-Mode 930-Lumen White LED Bike Light with Battery Pack Set модел, тъй като казват че този тип диоди са малко по-силни от Р7ците и да му смениш рефлектора с този http://dx.com/p/t6-aluminum-textured-op ... 41?item=33 защото гладкия рефлектор с който е комплектован прави много фокусиран лъч или поне така казват . Доколкото разбрах 4getcredo си е взел с такъв рефлектор (smooth) и ако му е пристигнал може да каже дали е прекалено малко разсейването при него
delPierro
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 10:39 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Съб Ное 10, 2012 11:30 pm

Благодаря Ви за отговорите!
Аз искам да отбележа, че говоря за светлина която да се захваща като челник и да се ползва за Fullface каска и за челадинка. :)
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот marsa » Нед Ное 11, 2012 12:46 am

Аз не бих те посъветвал да караш само на една светлина в гората. По- добре си вземи по- фокусиран челник за половината от бюджета, и по- широка светлина за кормилото за другата половина. Това само на челник не си е работа извън гладки пътища. Освен това с две светлини ще имаш по- голяма вариативност и по- малка вероятност да останеш на тъмно, ако ползват еднакви батерии - още по- добре!

Не пренебрегвай и фактора тегло, може да погледнеш челници, които дават възможнст батериите да не са на каската.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот PtD » Нед Ное 11, 2012 12:58 am

@marsa, може и само с една светлина. Aз ползвам една Sigma PowerLED Evo, монтирана на каската, и върши чудесна работа - хем хвърля достатъчно напред, хем и периферията осветява. Но е извън ценовия диапазон, затова не я препоръчах.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот gtrifo » Нед Ное 11, 2012 1:12 am

Не съм много запознат но това е доста интересно http://www.fenixlight.com/newping.asp?classid=10
gtrifo
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 10:43 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот EccentricMOTION » Нед Ное 11, 2012 1:12 am

Аз също бих заложил на 2 фара, въпреки че в случая на PtD, ако сложи два powerled-a ще е като влак :)

Опцията за мен е фар с външна батерия с възможност за монтаж и на каска и на велосипеда. Ако търсиш бюджетно решение си взимаш бебе-powerled, а именно Sigma Karma - 40 лукса, 10 часа в икономичен, възможност да си вземеш после още една батерия и да имаш светлина за 20 часа нон-стоп. :beer:
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот valentin.georgiev » Нед Ное 11, 2012 7:31 am

Здравей,
аз използвам този:
http://arms-bg.com/vmchk/%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B8/%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA-fenix-hp11-head-lamp-fenix-hp11-277-lumens.html

и мисля, че покрива твоите критерии.
Режимите ти позволяват да си избереш подходящата светлина за каране.
Има разсейвател, с който се увеличава осветената зона, а без него лъча е доста фокусиран.
Минуса му е в размера, тъй като ползва 4хАА батерии, но кутийката е изнесена на тила.
Налагало ми се е веднъж да го използвам и останах доволен от работата му. Но мисля, че за по- продължително каране нощем си трябват 2 светлини. Едната да е с фокусиран, а другата широк светлинен поток.
На ХС каска няма проблем носенето му, а за друга не съм пробвал, но лентите за захващане са доста дълги.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот joropc » Нед Ное 11, 2012 8:09 am

ACID BURN написа:Благодаря Ви за отговорите!
Аз искам да отбележа, че говоря за светлина която да се захваща като челник и да се ползва за Fullface каска и за челадинка. :)

На челникът, за който говоря, се сваля горната(централната) лента и става за всички каски, а лъчът му, освен че е със сравнително широк ъгъл, "хвърля" и на стотина метра .
Иначе....зависи от светлината, но една "светулка" си е абсолютно достатъчна.Аз съм с LUPINE Wilma 12 и даже ми хартисва :), но както казва Марто, не ти я споменах, защото е доста над бюджета ти.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот XaCkBuTukC » Нед Ное 11, 2012 10:45 am

Аз съм със http://images.sklepy24.pl/86050821/8341 ... ls-k2r.jpg Mactronic Pro Outdoor k2 Luxeon не си сещам в момента колко точно лумена около 60 лв е но съм правил нощни преходи с него из гората и си върши работа пътя се вижда добре проблема е че не можеш да засилваш много.Колкото по бързо караш толкова по голяма плътност на светлината ти трябва, определено с челник и фар ще е много по добре. Дават го да издържа 10 часа в най-мощния режим захранва се с 3хАА батерии Чел съм и из чужбинските форуми там само добри отзиви се чуват за Magic Shine което същата светлина която ти предлага delPierro не знам дали има разлика между Magic Shine и тези от DX.com знам че един познат си беше намерил такава 1200 лумена (прозивдтелски оценена) и светеше доста но беше дебнал доста из E-bay,alibaba и я беше взел много тънко под 100 лв. Всичко зависи от скоростта с която ще караш по голяма скорост и ти трябват повече лумени ако ще караш по бавно (до 20 км/ч) можеш и със под 100 лв да се разминеш
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот konopr » Нед Ное 11, 2012 6:56 pm

преди седмица пробвах http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=86383 - 300 лумена. Взех си го от БГ за 139 лв. с достваката - поръчах от нета и на следващия ден беше у мен

Пробвах го в комбинация с http://eshop-gorgona.com/bg/turizym/osvetlenie-kaski/chelni-lampi/chelnik-tikka-xp-2.html - 80 лумена - 90 кинта струва както стария така и по-новия модел.

Трасето на което пробвах комбинацията беше леко и стръмно, поради което доста скоростно - не се наложи да закачам спирачката заради лоша видимост - от 0 до 50 м е като ден, от 50 до 100 м пак се виждат доста детайли.

По същото трасе съм карал само с челника, при това със по-стария му модел, който беше 60, а не 80 както по-новия и тогава се налагаше да намалявам поради лоша видимост, но пак не съм намалявал, кой знае колко.

Що се касае до фара, това не е най-силния модел, lezyne имат и такъв от 500 кумена.

Абе какъвто и фар да си вземеш, си трябва и хубав челник, за да осветява в завоите :beer:
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Нед Ное 11, 2012 7:59 pm

Тези, които са пробвали челници с батериите изнесени на каската - Как чувствате главата си? Тази изнесена маса на главата не пречи ли при каране? Моя фулфейс тежи 1300 грама (661 full bravo) заедно с батериите вероятно около 200 грама, и самия челник и той около тоя грамаж си стават 2 кила на главата. Аз лично като карам с голямата каска нямам пробелми с масата, ама не съм пробвал да кача още 1 кило на главата си... :dontknow:

Аз не бързам с покупката определено. По-скоро търся мнения за определени светлини. Затова както казах бюджета не е абсолютно точно закован. И в същото време не мисля за рентабилно специално за мен да дам 500 лв за челник. Такаче предлагайте и други по-скъпи варианти. Аз съм на принципа по-добре нещо по-скъпо, но да си заслужава от колкото нещо евтино, което няма да е качествено и да ми върши работа.

Може би по-добрият вариант за мен специално е само челник, като не е абсолютно твърда позиция. Предпочитам само челник, защото мога да насочвам светлината в посоката, която желая и затова предпочитания вариант за мен е челника. От друга страна пък с фар, които ще "хвръля" светлина на широко и сравнително късо разстояние и това съчетано с челник, които ще е обратното на фара може и да се получи добра комбинация. Лошото е, че имам опит само с челник и то слаб челник, които хвърля достатъчно силна светлина да ти е удобно като изкачваш, ама на равно или надолу никъв шанс.

(Лизайне) :D Lezyne, са марка която предлага качествени продукти. Аз обаче мисля, че има една доза "плащаш за името". Аз имам тулче на лизайн, от което тулче съм много доволен.То ми е подарък иначе струва 90 лв. Наистина е яко, но за 90 лв. ми идва леко скъпичко. Същото според мен и за това фарче.
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот konopr » Нед Ное 11, 2012 8:10 pm

аз не се чувствам прецакан с фарчето - леко е, мн. добре се закрепва с една гума, удобно е за зареждане, свети доста по-мощно от челника ми, който си е сериозен - на челника му дават по спецификации осветяване (което може да се нарече осветяване) до към 68 м и е напълно достатъчен за завои. Фара ми е по-скоро за прави скоростни отсечки, а няма завои, които да са толкова скоростни, че челника да не ми стига.

Не казвам че няма по силно осветително тяло за по-малки пари, но то едва ли е толкова, леко, здраво, удобно и т. н. - един приятел примерно с 4 батерии АА си караше с един доста по-тежък фар, който закрепваше вече с тиксо, понеже му се беше потрошила пластмасовото закрепващо устройство. А на всичкото отгоре не докарваше такава сила. Преди тръгнах да карам с един фар за 30 кинта и след две падания в преспите се отчупи една пластмаска от закрепващото тяло, а лезинката се крепи с една много проста гума, която не ми се вижда скъсваема при пребиване.

За челник, който да е толкова мощен в съчетание с каска ще трябва да си понапомпаш малко вратните мускули :D
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Нед Ное 11, 2012 8:48 pm

konopr написа:
За челник, който да е толкова мощен в съчетание с каска ще трябва да си понапомпаш малко вратните мускули :D


Не е задължително!
BatteryPack-овете могат да бъдат сложени в раница или на друго място :)
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот konopr » Нед Ное 11, 2012 9:31 pm

HepBeH_XaMcTep написа:
konopr написа:
За челник, който да е толкова мощен в съчетание с каска ще трябва да си понапомпаш малко вратните мускули :D


Не е задължително!
BatteryPack-овете могат да бъдат сложени в раница или на друго място :)


Да вярно е това, но едва ли ще допадне на всички.

Не знам, аз като се представя със всичките протектори които карам + mp3 плеър и кабелите от него, челника на каската, маската на каската, само едни кабели от каската към раницата ми липсват за батерии на челника. :D
В смисъл че и без това с всички елементи на екипировката ми се струва достатъчно сложна за сглабяне - щото примерно каро спра и само си сваля каската за да си почина и после се почва слагай това, слагай онова, прокарай кабелите към тва и то съвсем ти мине загрявката :D
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот PtD » Нед Ное 11, 2012 11:03 pm

И аз си слагам батерията в раницата. Като искам да я сваля или нещо подобно - просто разкачам кабела (който е на куплунги).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот tanya » Пон Ное 12, 2012 11:22 am

За мен най-добрият вариант е фар + челник. Силно светещ челник в комбинация с много прашен път и висока скорост е много кофти според мен. Пробвала съм да карам така, но в такива условия вместо да си виждам пътя виждам много ясно всяка прашинка пред мен. При мъгла също с челника не се вижда достатъчно добре. Много пъти ми се е случвало да изключвам челника и да остана само на фар, защото така виждам по-добре. Разбира се всичко това важи при каране с по-висока скорост. Лично на мен ми е най-добре, когато на кормилото ми има хубав мощен фар, а на каската по-слабо светещ челник, който да ме подпомага и да не остават тъмни петна като си мръдна главата встрани.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 12, 2012 2:54 pm

Карам с този:
http://www.mactronic.pl/pl/products/bik ... /1206.html (миналогодишния модел)
+
http://www.kolko.bg/bg/mactronic-nachel ... /p/1207888 (като на XaCkBuTukC)

И за мен комбинацията на фар и челник е най-добра. При тази комбинация фарът осветява широко петно пред колелото така и достатъчно голяма точка в далечниата. Челника осветява натам където погледна достатъчно добре - било то в тъмнината на завоя или за още по-добро осветяване на препятствието пред гумата. Карал съм ги доста в планински условия, както по познати така и по непознати пътеки - светлината на мен ми е достатъчно да поддържам скорост до към 80% от това, което бих карал през деня. Обикновено става въпрос за Ендуро терени : - )

А да - и двете светлини ми излязоха малко повече от 150 лв. ; - )
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Вто Ное 13, 2012 12:04 am

Значи за мен започва да става все по-ясно и по-ясно. Засега не се очертава да имам нощни карания и по-добре хем да изчакам малко, хем ще събера мнения, хем и съответно ще реша какви точно светлини като марка да купя.
Това все пак не значи че темата е изчерпана. Все още търся мненията ви. :) :agree:
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Yavkata » Вто Ное 13, 2012 5:48 am

Колкото и качествено да е едно осветление винаги може да стане фал. Я си забравил батерия да заредиш, я диода изпуши. Естествено колкото по - качествен е продукта, толкова по - малък е този шанс. За това залагам и на второ (резервно ) осветление. То може да е доста по-слабо и да не става за "яко каране надолу", но пък ще ти помогне поне да се смъкнеш до цивилизацията.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот thechosen » Вто Ное 13, 2012 8:38 am

Аз използвам Gemini TITAN XM-L, поръчах го от Action LED Lights защото имаше добри отзиви за човека, който ги продава пък и предлага допълнителни аксесоари. В момента няма този модел, пуснали са пак старият Gemini TITAN P-7, като разликата е само в диода.
За сега съм доволен от фара - дава достатъчно светлина, батерията издържа обявените 4 часа, в комплекта има удължителен кабел, който позволява да се сложи батерията в раница или на удобно място по велосипеда. Поръчах и допълнителна широкоъгълна леща която ограничава светлината нагоре и разширява малко осветеното пространство.
Към фара има и ленти за каска и може да се ползва като челник, но до сега не съм го пробвал, предпочитам да ми е на кормилото.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Вто Ное 13, 2012 12:07 pm

Това (http://www.action-led-lights.com/collec ... -light-set) няма ли да е добре?
С по-издържливата батерия? 5600 mAh. Виждам, че няма някви неща за закрепване на каската или т'ва се поръчва допълнително?
Явка, прав си за батериите. А отностно диода.. божа работа според мен...
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот thechosen » Вто Ное 13, 2012 2:53 pm

Към някои от по-малките фарове си имат ленти за глава или за каска в комплекта ... ама този модел на каската нещо не си го представям :dontknow: .
Може да се поръчат допълнително има ги в аксесоарите, закрепването е едно и също, така че трябва да стане.
За тези пари май по-добре да вземеш два от по-малките фарове - един за кормилото и един за каската. Неудобството, е че ще трябва да носиш две батерии, но пък си има и положителни страни - ако едната откаже имаш с какво да продължиш.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот xcII » Чет Ное 15, 2012 9:48 pm

ако си склонен да минеш до 300лв., аз също както @thechosen бих ти препоръчал да обърнеш внимание на марката за байк светлини Gemini. Това е канадска фирма, а не китайска където задължително делиш лумените на 2, която е сравнително отскоро на пазара, поради което има много агресивно ценообразуване, та не плащаш за "марка", като за Lumine, напри. :D

А дали са качествени, аз лично се ориентирам по обзорите в утвърдени сайтове, и множеството мнения на потребители от целия свят.. За тази фирма ed.^ и посочените 2 модела по-долу те не са един и два.. :)

На мен също ми трябва качествена светлина и изборът ми след ровене по форуми/обзори е Gemini Xera LED 850L Light System (4 Cell). Това идва на 330лв. Версията, която е с 2-клетъчна само, кара 2ч. вместо 4ч. на висок режим е Gemini Xera LED 850L Light System (2 Cell), който освен че е със 100гр. по-лек заради батерията е и на цена 285лв.

Може да се монтира на каската, на кормилото и на главата за палаткуване (примерно на най-слабия режим), това е една от най-леките светлини за 1 lumen/lux не китайска фирма. Другите предимства са описани в ревютата, ако те заинтересува.
Накратко, аз поне бих си спестил всекви маркови туристически челници до 200 лумена и до 150лв. ... какъвто имам в момента :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот ACID BURN » Чет Ное 15, 2012 11:20 pm

Мда и аз го мисля тоя вариант с тея светлини... като гледам наистина не си заслуважа да се дадът 150-тина лв за светлини... трябва да се охарча повече... Тоя прожектор ми изглежда добре. И все пак не бързам. Гледах в ЮтубЕ някви нереални фарове, които направо ми падна ченето. Аз в крайна сметка се замислих, че на мен ми трябва силна светлина в широк ъгъл когато спускам. Когато катеря не е нужна силна светлина. Тоест т'ва значи че сумарно би трябвало челника да държи значително време... :dontknow:
Fenix също ми направиха впечатление от тея ревюта в ютууб. Също така започвам все повече да се обеждавам, че или само челник или челник и фар. Може би челник и фар ще бъде най-балансираната комбинация, сила, ъгъл на светлината, цена.
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот halcor » Пет Ное 16, 2012 12:08 am

ACID BURN написа:Може би челник и фар ще бъде най-балансираната комбинация, сила, ъгъл на светлината, цена.


И най-важното - redundancy, като ти се прецака едната светлина не оставаш на тъмно (и не си светиш с телефона, както сме правили ;)). Мисля, че това е и основната мотивация за изискването да си с 2 независими светлини на 24 часовия маратон.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот marsa » Пет Ное 16, 2012 1:58 am

xcII написа:Това е канадска фирма, а не китайска където задължително делиш лумените на 2
Нали осъзнаваш, че самият светодиод (XM-L T6, дето е в подобни светлини) е с цена има-няма 15лева и няма мега-скъп-марков заместител. Като изключим Илиенските боклуци с цени до 20-30лв, нагоре вече има Китайски и други като цяло не маркови светлини, които вършат доста сериозна работа, не ти се разпадат в ръцете и имат добре замислено и изработено захващане. За мен рентабилната цена за една светлина е в диапазона 100-150лв. Просто при този диапазон вече изработката на корпуса е достатъчно качествена, а революция в КПД-то няма как да стане. Да си направя по- голям батери пак мога и в домашни условия. Всеки си преценява за себе си, но аз така виждам нещата.

А иначе плюсовете на две светлини, вместо една са много:
- разполагаш с повече общо количество енергия
- по- прецизно определяш светлината/разхода
- не се налага да "сочиш" с глава или с кормило (и при най- широката светлина го има този момент)
- в мъгла с челник не може да се кара
- сенките от неравности са много по- неприятни когато са от един източник, поне на мен ми е много шибано

Аз също имам този челник, споменат няколко пъти:
http://e-military.eu/flashlights/1783-m ... dlamp.html
За 60лв го препоръчвам от всякъде, добре е изработен.

Фарът, който беше споменат малко по- нагоре (Mactronic Bike Pro NOISE) всъщност има два варианта:
http://www.mactronic.pl/pl/products/bik ... /1206.html
http://www.mactronic.pl/pl/products/bik ... sb/24.html
Също май е доста популярен у нас, защото срещам хора, които карат с такива, както и го забелязах в няколко магазина. По спомен цената на евтиния е около 120 а скъпия 150-60лв, може и да бъркам с малко. Аз лично почти бях се наканил да взимам такъв.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот PtD » Пет Ное 16, 2012 2:58 am

@marsa, освен диод, има и рефлектор, и оптика. Не трябва да се подценяват.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Светлини за нощни карания в планината

Мнениеот Yavkata » Пет Ное 16, 2012 7:50 am

С риск от "оплюване" ще кажа, че "Илиенските боклуци" с цена до 20 лв. вършат страхотна работа за парите си.
Като мощност са напълно достатъчни за нощни карания. Говоря не за разшмиткване в града а за истинско планинско каране. Естествено си имат и недостатъци, като "лакомия" по отношение на батериите, но при цена на резервните зарядни батерии от 3 лв. мисля, че не може да има много оплаквания. Аз и доста хора около мен ги ползват активно, щото някак си каранията ни много често се проточват и спускането почва след залез. Винаги съществува и риск от некачествена изработка, при спойките, но при тази цена няма какво да се иска.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта