Трудният избор на седалка ..

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Трудният избор на седалка ..

Мнениеот VGC » Съб Юли 14, 2012 9:12 pm

Първо да ви кажа здравейте драги съфорумници. Понеже вече е съвсем наложително да сменя ръмбавата седалка на скот от която задните части ме болят хронично, ще се обърна към вас за малко съвети относно каква седалка да си взема.

Изискванията ми са да е удобна (ще се кара на твърдак както нагоре така и надолу), не някаква грозна и голяма, и евентуално релсите да не се кривят (под 85-те ми килца) :D. Засега нито съм си набелязал конкретно модели, нито пък имам парите все още.
Моля ви просто да пуснете по някое линкче на хубава седалка, по възможност да е от софийски магазин, и ако може някакви впечатления да споделите (ако имате такива де).

Забравих да спомена че мисля да отделя около 100-ина лева за въпросната седалка, като знам че може и да не са съвсем достатъчно за някой физик, но се надявам някоя селе италия или нещо подобно да се намери на разумна цена. :agree:

П.С.Загледах че във Веломания при Нина до вратата има един голям като картон със лилави седалки на Fizzik, и на него и пише че уж може да се пробват за 3 дни. Не съм питал, но изглежда добра идея. Уловката обаче е че продаваните седалки реално стъпват на 180-ина лв..
VGC
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 9:59 am

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот vasilevl » Съб Юли 14, 2012 9:28 pm

Най - добре е да пробваш, не съществува седалка против гъзобол за съжаление...
Това си е доста личен компонент.. тези скъпите който си гледал са скъпи защото са от по - качествени материали и съответно се предполага че са опитмално унифицирани според седалищните части на различните индивиди.
Има подобни теми, прочети ги.. Има и бол онлайн магазини, каталози и т.н. ПРОБВАЙ и УСПЕХ :beer:
Richard Virenque 5000/Peugeot
Cross Enduro
Аватар
vasilevl
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1145
Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 4:17 pm
Местоположение: София/Сухата Река

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Falcor » Нед Юли 15, 2012 9:04 am

Така си е :agree: Седалката е може би единствения компонент на велосипеда при които цената не е свързана с функционалноста или удобството. Аз карам с евтина седалка, от която съм адски доволен. Карал съм и физик за един ден - най неудобната седалка която съм пробвал! Това разбира се от гледна точка на собственото ми седалищно устройство. Тъй че проба му е майката....взимаш от приятели, познати, някои магазини също дават тестово периодче..........и избираш. Успех!
Изображение
Аватар
Falcor
 
Мнения: 303
Рейтинг: 1686
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 1:14 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот milestone » Нед Юли 15, 2012 2:54 pm

Както се казва удобна седалка е разтегливо понятие според формите на всеки задник. Преди, когато и аз трябваше да избирам, се порових за мнения и единствената седалка, за която не видях точти нищо лошо написано беше SDG Bel Air. Аз си взех I-Beam варианта защото е с 1/3 по-лек от релсовия, пък и без това трябваше да взимам ново колче защото старото беще криво, пък и в CRC имаше неустоима оферта за комплект седалка и колче... Верно тежа няма и 65 кила, но съм чувал добри отзиви за здравината и от над 85 кг. тежащи хора въпреки, че пластмасата на I-Beam-а изглежда доста кекава на пръв поглед. За релсовия вариант не знам как е - предполагам и там са се постарали в тази насока.
Не знам в кой софийски магазин може да се види на живо, но така или иначе колкото и да гледаш без да направиш поне едно обичайно за теб каране няма как да добиеш представа, а варианта с връщане ако не ти хареса въобще не знам дали някой предлага в този ценови клас.
За удобството, колкото и да е субективно - никакви проблеми не съм имал в началото, свикнах и веднага въпреки, че тогава въобще не са липсвали карания 100 +/- 20 км. Миналият сезон обаче почти не съм карал и преди около месец когато започнах пак макар и само до работа и по малко в града се появиха неприятните болки. По-миналият уикенд след първото по-сериозно каране извън града нещата въобще не бяха добре, но постепенно пак започнах да свиквам. Та не че ще кажа нещо ново, но при нередовно каране удобна седалка просто няма. За съжаление обратното е вярно - има я неприятната възможност да си вземеш седалка, която ще ти е неудобна колкото и често да караш, така че успех!
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот pascoff » Пон Юли 16, 2012 10:42 am

Седалка Velo за 29лв. Много добра алтернатива на скъпите модели - лека, средно мека/твърда, с канал в средата. Недостатък е може би ширината - тясна е, подходяща за по-слаби/тесни задници :) Също има известна мекота в конструкцията, предполагам няма да е много стабилна опора за по-тежките хора. За мен (68 кила) е много подходяща, карал съм е само в града и не ми изтръпва оная работа, както се случваше с предишната ми седалка.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот EccentricMOTION » Пон Юли 23, 2012 8:24 pm

Selle Italia SLR, ако търсиш бюджетно решение - SL.
Не съм съгласен с изказването, че скъпите седалки не са оправдана инвестиция, напротив. Скъпата седалка е лека, здрава и удобна. Сравнявайки примерно две седалки - Selle SLR(130лв) и Selle Seta(40лв) откривам, че SLR-a е с 300гр по-лек :bigeyes: , релсите са титаниеви, за сметка на просто железни при Seta, покритието е естествена кожа при SLR, за сметка на мушамата при Сета. Заслужават ли си 100те лв повече - да, след това което се случи на Веско от Drag Racing Team, счупвайки релси на бюджетна седалка се перфорира жестоко.

100лв няма да ти стигнат само за шевовете, да не говорим за проблемите с простата след продължително каране.

ПП. Добрата седалка е тясна и твърда, пружините и пяната са враг.
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот despite » Чет Юли 26, 2012 2:25 pm

Според мен скъпата седалка е оправдана инвестиция, само ако е изпробвана или чрез познат, който има такава и ти я даде за известно време, или чрез покупка на старо и е потвърдено, че е удобна за колоездача. Ако случаят е такъв, то горещо ти препоръчвам да дадеш 100-тината лева повече за по-висок клас седалка. Ако за първи път ще караш на тясна седалка е по-добре първо да пробваш някой по-евтин модел.

Не бях виждал Velo-то, което е показал pascoff, но ми изглежда добра за тази цена. Ето и още един вариант на Velo: Velo VL-1043.
despite
 
Мнения: 227
Рейтинг: 1365
Регистриран на: Сря Окт 08, 2008 10:39 am

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот antonpc » Съб Фев 15, 2014 11:57 pm

Ето интересно четиво по темата. Health: Six steps for bottom bliss
От миналия сезон карам със SDG BELL AIR и до момента съм доволен от нея.
Всв пак не спирам да търся идеалната. :)
Thank You, Bicycle :) “It is not the mountain we conquer but ourselves.” ~ Edmund Hillary / FunKyBikers
Аватар
antonpc
 
Мнения: 269
Рейтинг: 1551
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 8:23 am
Местоположение: Абсурдистан, София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Nocturne » Пон Фев 17, 2014 11:40 am

Аз си взех Selle Italia SLS Max Flow, доста прилична седалка от среден клас. Добра визия и тегло, сравнително мека и с тази 'дупка' няма никакво напрежение върху ташаците, преди просто умирах със старата.. Тя се вмества идеално в бюджета ти. :)
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот djogobg » Вто Фев 18, 2014 3:02 pm

Аз си взех WTB Comfort - доста е широка, обаче за няколко поредни дни дълго каране е доста добър вариант. Не знам как са я проектирали, обаче ефектът и при мен е, че докато въртя ми масажира задника и той не изтръпва при въртене няколко часа(след това малко почивка и пак няколко часа) за простатата ми е направо рай - с по-тясна съм получавал фалшиви позиви за пикаене, което е доста лошо - с тази нямам такива проблеми. Вече втора ползвам(предната ми я откраднаха с колелото), ако ми потрябва пак седалка - пак такава ще търся.
Голяма е, не е прекалено лека, не е и прекалено скъпа - между 45 - 65 и 90 лева може да се намери, в зависимост от магазина и от това от коя година е моделът(по-нов = по-скъп).
Аз тежа 65 кила и типично спускане ми е примерно от х.Соколна надолу(демек не друсам чак толкова много) и дори с тежка раница няма изгледи да се счупи седалката.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 19, 2014 8:48 am

Nocturne написа:Аз си взех Selle Italia SLS Max Flow, доста прилична седалка от среден клас. Добра визия и тегло, сравнително мека и с тази 'дупка' няма никакво напрежение върху ташаците, преди просто умирах със старата.. Тя се вмества идеално в бюджета ти. :)


Откъде я купи? Че нещо и мойта фабрична не ми е удобна, а гледам че струва 40 лева в магазина :crazy: но вс епак я дават за шосейни велосипеди, а тия от Крос я сложили на grx 9-ката. Selle Italia Q-bik е модела.
И аз нещо бюджетно искам до 60 лева макс.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот antonpc » Сря Фев 19, 2014 10:14 am

Според selleitalia Q-BIK може да се ползва за Road/Offroad. :deal:
Според Devinci Cycles е идеална за тяхния най-нов модел Devinci Troy Carbon SL. :peace:
А иначе Selle Italia Q-bik може да се закупи от магазина на Cross за 25лв. ;)
Thank You, Bicycle :) “It is not the mountain we conquer but ourselves.” ~ Edmund Hillary / FunKyBikers
Аватар
antonpc
 
Мнения: 269
Рейтинг: 1551
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 8:23 am
Местоположение: Абсурдистан, София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 19, 2014 10:26 am

Не ми е удобна ама хич, може би изрязяната ще е добре, па може и още да не съм свикнал :dontknow: Ама за две седмици каране....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Nocturne » Сря Фев 19, 2014 12:52 pm

Boyan1984 написа:
Nocturne написа:Аз си взех Selle Italia SLS Max Flow, доста прилична седалка от среден клас. Добра визия и тегло, сравнително мека и с тази 'дупка' няма никакво напрежение върху ташаците, преди просто умирах със старата.. Тя се вмества идеално в бюджета ти. :)


Откъде я купи? Че нещо и мойта фабрична не ми е удобна, а гледам че струва 40 лева в магазина :crazy: но вс епак я дават за шосейни велосипеди, а тия от Крос я сложили на grx 9-ката. Selle Italia Q-bik е модела.
И аз нещо бюджетно искам до 60 лева макс.


http://www.bike-discount.de/?ac=pddetails&pdid=97700
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Фев 19, 2014 3:40 pm

Най-важно при седалка е нейната ширина, като тя трябва да е съобразена с размера на г*** на собственика й. Другото важно е позицията, на тялото, тъй като това определя ъгъла на нежните части, под който те са насочени спрямо седалката. Също така е добре да се кара с максимално твърда седалка, която бихте издържали - опасността на меката седалка е, че седалищните кокали потъват в нея и заради това е много вероятно да има търкания по нежните тъкани, а това е крайно нежелателно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 19, 2014 4:25 pm

Лично моят проблем ер че тази ми ебава "кабелчетата" с предизвиква много бързо спиране на оросяването и все едно нямям пиле :uhh:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот penmark » Сря Фев 19, 2014 6:38 pm

От една година карам Velo 3206, без парче с парче много удобна. Миналия месец сглобих още един велосипед и взех пак такава. На двама приятели я препоръчах и те са много доволни. 3 различни гъза я намираме за удобна. Теглото е добро - 250гр. Цената също. Размер: 282,5x149 mm
Черна
Бяла
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 19, 2014 7:26 pm

Благодарско за препоръката! Със сигурност ще я пробвам! АКо някой иска Selle Italia Q-bike да се обади :deal:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот emo_gp » Вто Мар 04, 2014 5:22 pm

Привет колеги,интересува ме някой от Вас кара ли с китайска карбонова седалка?Гледам,че ги дават около 100-120 гр. и за хора с тегло до 80 кг!
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот fozzybg » Пет Мар 14, 2014 9:48 am

emo_gp написа:Привет колеги,интересува ме някой от Вас кара ли с китайска карбонова седалка?Гледам,че ги дават около 100-120 гр. и за хора с тегло до 80 кг!


Аз карам с такава стограмка и от както съм с нея задника ми се почувства добре,пробвал съм доста меки седалки и нито една не ми пасна на задника.А и съм 90кг. и нямам проблеми със седалката,много съм доволен от нея.Поздрави :D
Изображение
IBIS MOJO HD
fozzybg
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1208
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот bio » Пет Мар 14, 2014 12:27 pm

fozzybg написа:Аз карам с такава стограмка и от както съм с нея задника ми се почувства добре,пробвал съм доста меки седалки и нито една не ми пасна на задника.А и съм 90кг. и нямам проблеми със седалката,много съм доволен от нея.Поздрави :D

може ли малко повече инфо: откъде и за колко ?!?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот fozzybg » Пет Мар 14, 2014 4:37 pm

bio написа:
fozzybg написа:Аз карам с такава стограмка и от както съм с нея задника ми се почувства добре,пробвал съм доста меки седалки и нито една не ми пасна на задника.А и съм 90кг. и нямам проблеми със седалката,много съм доволен от нея.Поздрави :D

може ли малко повече инфо: откъде и за колко ?!?


Взех я от Ибей на търгза 37GBP иначе е http://www.ebay.co.uk/itm/110g-MEGA-merek-SQ1-Carbon-Road-MTB-time-trail-mountain-Bike-Saddle-Seats-selle-/250984735843?pt=UK_sportsleisure_cycling_bikeparts_SR&hash=item3a6fdb2463
IBIS MOJO HD
fozzybg
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1208
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Bace_kz » Сря Мар 26, 2014 11:51 pm

Някакъв проблем при монтажа с карбоновите релси имаше ли ?
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот fozzybg » Чет Мар 27, 2014 1:42 pm

Bace_kz написа:Някакъв проблем при монтажа с карбоновите релси имаше ли ?


Никакви проблеми :beer:
IBIS MOJO HD
fozzybg
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1208
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: София

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот kawasuna » Нед Окт 08, 2017 2:53 pm

Колеги дайте някой съвет как да си избера правилната седалка,че 2 модела смених и двата са ми неудобни.Широчината на седалката на най-широката част ли се измерва?При този модел защо размера варира
https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... C%7C%7C%7C
Как се измерва размера на задника,предполагам според който размер се поръчва седалка??
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Yash » Нед Окт 08, 2017 8:33 pm

kawasuna написа:Как се измерва размера на задника,предполагам според който размер се поръчва седалка??

https://youtu.be/E7j9LUVJrjA
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот kawasuna » Пон Окт 09, 2017 2:27 am

Благодаря
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Kobeto » Сря Окт 11, 2017 9:02 pm

Така и аз не се видях с читава седалка. Пък може и Д-то ми да е капризно, не знам вече. Гледах разни клипчета, контактните точки между Д-то и седалката са си на място. Седалката дори има канал, твърда е ... и като направя един час каране започва да ми убива точно на тия два кокала до такава степен, че започвам да се местя напред, назад, да ставам, да спирам. Много започва да ми пада и КПД-то, особено при катерене. Като се има в предвид, че нарочно съм забил носа на седалката надолу, уж да е по-удобно за гребане по баира и да не ми натиска камбаните. Е няма и няма . Вече не знам какво да купувам. Пипам, гледам, меря ... и кат покарам ...
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот compira » Чет Окт 12, 2017 3:21 pm

Аз проблема си го реших с проба и грешка. Имах възможност да взимам седалки за проба на 3-4 уцелих удобна. Но да се има в предвид, че с едно каране не се определя дали седалката ти е напълно удобна. Трябва да се покара няколко пъти по-повечко за да се усети какво ще те заболи заради неудобна седалка... я гъз, я топчета, колене, кръст... и т.н. Вариант е да си разменяте седалки с колеги за по няколко дена. Все пак гъз с гъз не си приличат и не винаги банкнотата от 100 долара го бърши най-добре :D :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Трудният избор на седалка ..

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Окт 12, 2017 8:39 pm

@ Kobeto - ти какво точно караш, май беше дългоходова мекица? Ако е така, когато и седнеш отгоре седалковият ъгъл се променя. Моята седалка ми е удобно точно с определен ъгъл и точно определена отдалеченост, малко различие, в която и да е посока и ми е много неудобно. Поиграй си на някой баир с позицията - както с ъгъла така и колко е напред или назад.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта