Manitou Mattoc

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Пет Авг 18, 2017 11:06 pm

От около две седмици насам вилката си е вече налична и се кара - черен Маниту Маток Про с черни стеншъни. Дойде си директно с ITR--ъпгрейда. Монтирана е на байка на девойката, но поради доста служебни ангажименти не сме я пробвали като хората все още. Но като цяло сработва изключително добре, а дори още. Е сме си играли с настройките много много. :beer:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот fena7 » Сря Сеп 13, 2017 12:38 pm

Здравейте колеги, скоро време ще ми се наложи да отварям вилката за сервизация и в момента търся сервизен комплект. Успявам да намеря само комплекта със семерингите а другата част от сервизния комплект не го намирам никъде. Някой от вас знае ли от къде може да се закупи? Ако знаете точните размери на всички О пръстени и ги споделите ще е още по добре. Благодаря ви предварително. :beer:
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот fena7 » Съб Ное 04, 2017 10:24 pm

Здравейте колеги, тъй като срещнах проблеми с търсенето на пълния сервизен комплект за mattoc expert, срещнах проблем и с намирането на маслото "semi bath". От ровенето и търсенето на информация за това масло установих че manitou вече ползва като заместител Motorex Supergliss. Пиша тази информация за хората които също като мен попадат в тази ситуация. Също искам да добавя че старите двукомпонентни семерингите не се предлагат. Новото поколение са като на стандартните вилки с дунапренен пръстен от долната страна. Взаимстват се от новия модел mattoc. Надявам се че съм бил полезен с тази информация. Поздрави :beer:
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот matrixatp » Пон Ное 13, 2017 12:09 pm

Здравейте колеги,

Смятам да си взимам нова вилка за ново колело. Бях се спрял на Pike, но попаднах на доста добра оферта за Manitou. Та в момента се колебая между 2 вилки - Pike RCT3 Solo Air и Mattoc Pro 2 (без IRT). В момента се продават в CRC съответно за 1020 и 750 (+110 за IRT)(цени приблизително в лева). Както виждате цената е драстично в полза на Manitou, дори с отделното купуване на IRT. Това, което ме кара да се чудя, е сервизацията. С RockShox имам опит и мога да се справя. А от това, което прочетох в темата, за Manitou трябва да си изработя джиджавките, за да си я сервизирам сам, което иначе било лесно. Но нямам средваствата да изработвам такива неща, следователно трябва да намеря някой, който може, или да си ги купя отделно (+100 лв). Друг вариант е да я дам на за сервизация, което в Пловдив за 2 сезона ще ми излезе по-на-далавера Pike.

Та въпроса ми е - има ли някой, който да е карал Pike Solo air и Mattoc Pro 2 (с и без IRT), за да каже каква е точно разликата, да сподели опит в карането и сервизацията и в крайна сметка заслужава ли си следното:

Pike RCT3 Solo air - 1020 лв.
VS
Mattoc Pro 2 + IRT + Mattoc Tool Kit - 960 лв.
(Без tool kit, но нервите да се изработи - 860 лв.)
matrixatp
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Чет Дек 22, 2011 3:29 pm

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 13, 2017 1:10 pm

Сметни и кит за блийдване на Charger патрона (останах с впечатление, че нямаш). Също така единствената уникална част при маток е отрязаният туул за касети - можеш просто да резнеш един (пак ще може да затяга/развива касети) и останалите неща да ги набавиш от железария.

В тази тема има много информация относно маток - http://forums.mtbr.com/shocks-suspensio ... st12399125
Особено стойностни са мненията на mullen119, Dougal.

IRT не е задължително - много вероятно е да настроиш прогресията на въздушната пружина и само с токените (IVA), с които идва. Също така има две компресии и HBO - трябва да искаш много специфично държание от вилката, за да ти е необходимо и IRT.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3961
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Ное 13, 2017 7:17 pm

fena7 написа:Здравейте колеги, тъй като срещнах проблеми с търсенето на пълния сервизен комплект за mattoc expert, срещнах проблем и с намирането на маслото "semi bath". От ровенето и търсенето на информация за това масло установих че manitou вече ползва като заместител Motorex Supergliss. Пиша тази информация за хората които също като мен попадат в тази ситуация. Също искам да добавя че старите двукомпонентни семерингите не се предлагат. Новото поколение са като на стандартните вилки с дунапренен пръстен от долната страна. Взаимстват се от новия модел mattoc. Надявам се че съм бил полезен с тази информация. Поздрави :beer:


Благодаря за информацията!
От тази година карам и аз Mattoc, само че Pro. Много съм доволен от вилката, но вече трябва да ѝ направя пълна профилактика. Моята е от по-старите (2015), но все пак с IVA патрон, като съм си намислил да я оборудвам с IRT.
Другото подобрение е, че съм заменил HexLoc QR механизма с проходната ос от новите Mattoc, тъй като ме дразнеше ужасно.

Инструментите ги имам още от самото начало, масло ще си купя, грес имам, остават само семерингите.
Мисля да поръчам IRT и семеринги от Bike-components.

Това тук не е ли като оригиналните семеринги: https://www.bike-components.de/en/Manit ... l-o100001/ ?
А тези ли са новите, за които говориш: https://www.bike-components.de/en/Manit ... is-p59719/ ?

Цената е двойна и се чудя кое ще е по-добре?
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Ное 14, 2017 12:56 am

Полезна информация какво да правиш по въздушният патрон - http://forums.mtbr.com/shocks-suspensio ... st13398464

Странно ми е, че за два сезона мислиш да сменяш семерингите.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3961
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Ное 14, 2017 1:48 am

Едва ли ще ги сменям, просто като ще поръчвам IRT-то да комбинирам и да си взема и семеринги. Имам и още неща в списъка, които тук не са налични.
Вилката засега само ще я сервизирам, Hayes си имат хубаво клипче и изглежда лесно.
За IRT все още се чудя.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот fena7 » Вто Ное 14, 2017 11:03 pm

Да колега, това са семерингите. Бих ви препоръчал преди да поръчвате от чуждите сайтове да питате в байкцентър. Аз от там си поръчах семерингите и излезнаха 55 лв. Може да направите запитване колко ще излезе да се поръчат при тя тези неща. Между другото намерих инфо и че тяхното масло семи бет вече не се предлага https://www.shockcraft.co.nz/semi-bath-oil-3-5-oz-motorex.html . Аз в момента чакам маслата и греста та ако някой има нужда от масло или грес може да пише. :) :beer:
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Нед Ное 26, 2017 1:00 am

Колеги, тъй като инфото из нета е малко объркващо, някой може ли да сподели дали е наясно с новата версия на Маток? И по-конкретно версията Бууст е единствената, която е дадена като разпъваема до 170мм. Като досегашното положение ли е това - само с 26 цола капла? Или вече е възможно да се кара на 170мм с 27.5 капла?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Нед Ное 26, 2017 2:49 am

И аз търсих тази информация и според pdf-a до 170мм могат да се вдигнат само Pro 27.5" Boost 110мм ос, 26"-цата на 100мм ос и Comp, т.е. Pro "не-boost" си е като по-старата ревизия.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Нед Ное 26, 2017 10:12 am

Значи Бууст версията вече е 170-милиметрова 650б вилка според оунърс менюъла - което пак е леко изоставане спрямо 180мм Лирика, но все е нещо по отношение на по-агресивните и по-дългоходови ендуро-мекици (здравейте, Пулс :evil: ).
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот Alexi » Вто Ное 28, 2017 9:16 am

Обмислям да си сменя вилката ,като единия вариант е Маток ( гледам хвалите го :beer: ) .. но аз на 160 мм няма да го карам ,рамчицата ми е 140ка .. гледам ,че хода се намалява със спейсъри - идват ли в комплекта с нова вилка такива ,ако не намират ли се ? Или някой колега ако има излишни такива .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6259
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Вто Ное 28, 2017 9:43 am

Ако купуваш нова вилка, в комплекта трябва да идват спейсъри.
Няма да сбъркаш, ако вземеш Маток - работата е просто уникална, дори и при спокойно каране в града се усеща колко добре сработва. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Ное 28, 2017 3:07 pm

Колеги, последно по колко масло да слагам в ботушите? На старите ръководства пише по 7cc, а на по-новите - 15cc. Аз налях по около 15. С Mattoc Pro съм, която идва стандартно с IVA и новото бутало.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Пет Мар 16, 2018 3:15 pm

Колеги, малко да изтупаме темата:Малко е объркващо инфото , а и версиите станаха прекалено много, което допълнително обърква нещата.
Маток 3 сега се предлага и в 29-цолов вариант, отделно Бууст, не-Бууст и Бууст 27.5/29. Или аз нещо се бъркам?
И само Бууст-модела според сайта на Маниту може да се разпъне вече до 170мм ход, както си е с 27.5-капла. Това така ли е наистина? И ако да, защо го дават с а2с 555мм в тази конфигурация - това не е ли малко нисичко за толкова дългоходова вилка?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 16, 2018 3:48 pm

Ако си спомням правилно маток 3 на 27.5 със 160 ход трябва само да се махне спейсър, за да станат 170. Питай тука, доста бързо отговарят:
http://forums.mtbr.com/shocks-suspensio ... st12399125
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3961
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Сеп 04, 2018 10:36 pm

Темата явно не е активна вече, но аз наскоро ъпгрейднах моята Mattoc 1 с IRT. Всъщност с ъпгрейдите вече по-скоро си е като по-новите.
Сменил съм семерингите с новите, QR оста с по-новата, сега и IVA-та замених с IRT.

Определено се усеща различно, но още не съм убеден, че съм я настроил както трябва. Смъкнах налягането в основната камера от 65 на 56, на горната камера в момента съм на 75psi, a започнах от 100psi.
Преди карах с 2 token-a в IVA-та, като пробвах 3 и 1. HBO-то го върнах на 0-ла за момента, преди беше на 1 клик. Всичко друго е същото.
Стои малко по-високо в хода сега и май наистина се усеща по-близо до пружинна вилка.
Карам я от 2 години и съм изключително доволен. Бонус е и лесното обслужване.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Сря Сеп 05, 2018 9:36 am

Матока на жената отдавна не е каран, че тя се раздели с рамката си, но търсим нова (голям зор да се намери нещо хубаво малък размер). Вилката дойде с IRT още като я купихме - почти убеден съм, че не съм я настроил перфектно за нейните кг, но вилката така или иначе работи уникално меко и приятно и не си губи хода лесно. Настройки бол, но много много не се бъзикат. Хората по форумите са си достатъчно впечатлени от Маток и не един и двама си твърдят как по- си я харесват от предишните си Фоксове и Рок Шокове...
Но и фокуса взе да се измества към по-дългоходовите вилки, та сега ще очакваме новия по-дългоходов прототип да влезне в серийно производство и да се продава. Надявам се да възродят името Травис. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Апр 15, 2019 7:42 pm

Може би скоро ще имаме нова дългоходова вилка.
https://bikerumor.com/2019/04/15/spy-sh ... bs-return/
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Пет Апр 26, 2019 6:18 pm

I.nfraR.ed написа:Може би скоро ще имаме нова дългоходова вилка.
https://bikerumor.com/2019/04/15/spy-sh ... bs-return/

Във фейсбук-страничката на Маниту има публикация за 3-ти май - ще представят вилка (Метцер или Месер) и шок (Мара). ;)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот I.nfraR.ed » Пет Май 03, 2019 1:28 pm

Мда, качиха я вече и на сайта:

Manitou Mezzer

Шокът (Mara) все още го няма май.

По характеристиките вилка мисля е точно каквото искахме и се очакваше:
- по-дългоходова (може да се регулира чрез спейсъри)
- по-дебели и черни стеншъни (37мм)
- бууст
- IRT + MC2

Теглото също е доста ниско, само цената засега не ми харесва :) (1050 евро).

ПП: Все още са в процес на актуализация на страницата, та не се знае колко от моментната информация е точна.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот didonch » Пет Май 03, 2019 2:29 pm

И продължават да си държат на задно разположение на коронката. dtswiss и те бяха тръгнали по същата схема но в новата гама вилки ... минаха на предно разположение. Не знам само какво е предимството/недостатъка на такова разположение.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Сря Юни 05, 2019 3:58 pm

Всички спорят как тяхното разположение на арката е по-добро, по-кораво, по-леко - абсолютно всички!
За мен остава личното предпочитание - на кой кое му е по-интересно и по-красиво. С оглед на масовите предни арки, арка, разположена отзад, е далеч по-интересна и рядка гледка. :)
Колкото до технологиите вътре във вилка и шок - пак всеки си защитава своето. И все пак Маниту са се доказали с годините, независимо от хейтърите из нет-пространството, имали достъп само до кофти-продуктите на марката отпреди 1 десетилетие.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот markovo » Вто Сеп 10, 2019 10:05 am

Мога да добавя този клип към темата:

https://www.youtube.com/watch?v=SR3iK3o4pms

Когато си купих тази вилка (Manitou Mattoc Pro), слушах въпросния звук всеки път, когато се сгънеше.
Решението се оказа просто, ще го намерите в описанието на клипа.
Аватар
markovo
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 3:36 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Manitou Mattoc

Мнениеот hitar_potar » Пет Фев 28, 2020 9:57 am

Колеги (и колежки, доколкото ви има :) ),
някой закупи ли си вече новия Mezzer? Споделяне на впечатления, опит, размисли и страсти? :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3700
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Предишна

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта