въпрос за фатбайк

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

въпрос за фатбайк

Мнениеот MacLeod » Нед Яну 15, 2017 9:15 pm

Здравейте,
карам сноуборд зимата, никога не съм се качвал на фатбайк. Та понеже не ми се дават пари просто да експериментирам, реших да питам тук.
В какъв диапазон са възможностите на фатбайка и през какво може да мине ? Говорим от отъпкана писта до неотъпкана пудра. Предполагам по пистата ще мине без ядове освен ако няма лед.
Така че въпросът ми е може ли да мине по неотъпкана пудра или ще затъне ? До колко може да се сравни със сноуборд и да се кара по неотъпкано ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот nikant » Нед Яну 15, 2017 10:55 pm

Тука админа е описал къде как се кара.
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Любо » Пон Яну 16, 2017 5:34 am

Щом караш сноуборд, значи чат-пат сигурно ходиш на Пампорово. Там са ето тези пичове: https://fatbike.bg/. Цените според мен може да си ги позволи всеки, който практикува зимни спортове, така че пробвай :beer: В Банско има един пич с fatbike Nicolai, някъде срещу Кемпински е позициониран, може и той да го дава под наем.
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот evilzet » Пон Яну 16, 2017 10:21 am

Площта на сноуборда е несравнима с площта на гумите. Забрави за пудра.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Sartor » Пон Яну 16, 2017 1:27 pm

https://www.amazon.com/Mongoose-mens-Do ... B00J7J40TM

Ето това е вариант за градски FAT bike (в зимата най-доброто решение за града според мен) и на тази цена от $220 си е направо подарък (въпреки ниския клас компоненти - рамката и каплите са важни). Може да се внесе от САЩ, но ще струва около $350-400 (казаха ми го от http://www.buynowfromusa.com/). Това обезмисля вкарването на колело тип МЕТРО. Но все пак ако се изнамерят достатъчно хора, може да се вкара цял контейнер такива и да се раздели доставката (контейнера излиза доста по-евтино, но пък чакането е около 2-3 месеца).

За съжаление все още не се е изнамерил производител в Европа, който да направи такъв бюджетен дебелак точно за такива, които искат да опитат какво е това FAT bike. :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Admin » Пон Яну 16, 2017 7:23 pm

На мен лично именно в пудра и на мек сняг фетбайкът ми хареса най-много. Спуснах се с него под лифта Голи връх - Бай Кръстьо след пресен снеговалеж и единственият проблем там конкретно с тестовия велосипед на Drag бяха спирачките, т.е. доста твърди като усещане и недостатъчно ефективни за такъв наклон. С по-силни и по-добре модулирани спирачки спускането щеше да е върха! :)
Впрочем спирачките там бяха необходими най-вече в по-утъпканата част, докато в най-мекото велосипедът сам се забавяше от газенето в дълбокия сняг.
Не мога да кажа колко дълбок беше пресният сняг, но със сигурност поне 30 см. Общо взето затъвах до средното, но байкът се движеше. Ако наклонът е по-малък, а снегът дълбок, нещата стават доста по-трудни, понякога и невъзможни. Така че определено си трябва наклон.
По писта не съм го карал, нямаше къде. В наши дни това е забранено удоволствие и не си струва разправията със ски-патрули и надъхани батки-биячи със ски. :D
Съветът ми е твърдо да пробваш някъде под наем, преди да купуваш. Теорията и чуждият опит са едно, твоят личен опит и умения може да са друго. При карането в сняг, независимо от велосипеда, независимо от вида на пътеките и степента на утъпканост, най-голямо значение за това дали и колко ще се изкефиш имат уменията и смелостта да отпуснеш байка в някои ситуации и дори да паднеш няколко пъти. Така че не е за всеки и никакъв фетбайк не гарантира, че ще ти хареса. Ако се върна пак на примера под Голи връх, на местата с дълбок сняг там натискането на спирачките би довело само до затъване на предното колело и човкиране, т.е. до мъчително и неприятно каране. А пък не всеки ще има смелостта да пусне спирачките при такъв наклон, дори и в мекия сняг.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Bace_kz » Пон Яну 16, 2017 11:10 pm

До колкото знам Dragzone на бул. България има точно Drag Tundra, който се дава под наем. Аз определено ще го тествам тая зима, ама пустата сесия все още ме възпира :-/
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Admin » Вто Яну 17, 2017 1:17 pm

Ако има такъв, едва ли може да си представя по-подходяща зима за тестването му. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот Любо » Вто Яну 17, 2017 1:38 pm

Д***а и скапаната зима :(!:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот windv » Вто Яну 17, 2017 2:08 pm

Любо написа:Д***а и скапаната зима :(!:


усещам сериозна вътрешна разхлопаност. :smash: Най-добре се консултирай с някой вещ :o)
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот MacLeod » Вто Яну 17, 2017 9:04 pm

Мерси за мненията. И аз мисля, че ще е добре да пробвам преди това. Всичко почна от там, че онзи ден се пуснах със сноуборда до София - кв. Симеоново по Симеоновската пътека под Лалето и естествено ми се появи мисълта как ли ще е тук сега с един фат байк :) Пък сега чета 27.5 щели да стават и те. Направо да му убият на човек желанието с тия постоянни нови стандарти.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Яну 31, 2017 1:14 pm

27.5+ е на поне година. И съм напълно съгласен с теб, но това им е работата - да намират начин да те накарат да купиш.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот MacLeod » Сря Фев 01, 2017 3:31 pm

Тия 27.5+ не са за мен. Ако ще взимам дебело колело, то ще е възможно най - дебелото. Да побира 4.8 гуми и да си гази в снега както си трябва. Като ще е гарга да е рошава. Харесал съм си CUBE Nutrail. С добри размери е рамката и ще побере всичко. Само кеша трябва да посъбера.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот THEZOGGO » Пет Фев 03, 2017 4:43 pm

windv написа:
Любо написа:Д***а и скапаната зима :(!:


усещам сериозна вътрешна разхлопаност. :smash: Най-добре се консултирай с някой вещ :o)


:rofl: :bowdown: :clap: :roll2:

Ontopic:

Aвтора: Kолко си събрал до момента? На прима виста това е най-евтиното което намирам:

15 - ка
https://www.fahrrad-xxl.de/cube-nutrail ... 0wodiJIBEw

19 - ка

https://www.nanobike.de/Cube-Nutrail-26 ... 0woduywLRQ

Но може и да изпадне нещо по-евтино.

Кой размер ти трябва?
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: въпрос за фатбайк

Мнениеот MacLeod » Чет Фев 09, 2017 2:32 pm

Да, точно този CUBE Nutrail съм си харесал, 21 инча за мен. Но още не съм се решил на 100% да взимам. Много малко ще го карам ми се струва. Само зимата 1, 2 пъти и това ще му е, защото карам и сноуборд. Няма да има време. За лятото си имам мекица, едва ли ще я заменя за фатбайк в планината. Та не съм на 100% още, но знам ли до другата зима какво ще ми щъкне. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта