Подобрения по колелото - избор на части.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Подобрения по колелото - избор на части.

Мнениеот Bolverk » Пон Мар 02, 2009 2:15 pm

Здравейте,

Имам запитване относно някой нещица, който смятам да сменя по настоящото си колело.

Едното то нещата, което ще се сменя е лапата. Нямам обаче намерение да сменям кормилото поради това то е с захват 25.4 и си търся такава лапа. Другото важно за лапата е размер около 100 мм. и издигане не повече от 10 градуса (по-малко по-добре принципно). Насочил съм се към една лапа:

http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 343&lang=2

Разбира се и тежестта е от значение.

Другото, в което съм все още по-объркан е спирачната ми система. С други думи аз съм с В-брейкове и смятам да си остана с такива. Проблема ми е обаче, че искам по-добри от настоящите Тектро. Харесали са ми Shimano Deore спирачки и лостчета, но продължавам да се чудя има ли толкова разлика, не трябва ли да си взема малко по-висок клас и внушавам ли си ? Изобщо за В-брейковете искам помощ като единственото, което съм сигурен, е че трябва да са черни (стил какво да го правиш).

Поздрави.
Времето убива !
Надеждата умира последна - заедно с теб !
Аватар
Bolverk
 
Мнения: 879
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 10:43 am
Местоположение: Там при Реката

Мнениеот hitar_potter » Пон Мар 02, 2009 8:22 pm

За спирачките = при вибрейковете има няколко неща, които могат осезаемо да подобрят работата на спирачката

- Смяна на накладките - препоръчвам KOOLSTOP трикомпонентите (ама като ги купувах бяха около 30 кинта накладките за една спирачка). Спират достра добре, пазят шината. После ще сненяш само вложките на накладките, те да малко по-евтини. Можеш да пробваш и друг модел на кулстоп.

- Смяна на Лостчето - тук много препоръчват Avid FR5 лостчетата

- Смяна на жила и брони - Jagwire , с метални накрайници за броните

- Евентуално, ако ще сменяш апаратите, мисля, че Avid SD5 или SD7 ще са за теб.

- Ако след всичко това ти трябва още сила, слагаш брейк буустър - нещо като подкова, което се зачкача на вилката /рамката на пивотите за в-брейка и целта му е да пречи на вилката/рамката да се разчеква от натиска.

аз съм със спирачки шимано М430, предната ми спирачка е с буустър, въпросните накладки кулстоп, хубави брони и лостчето, вградено в командите ми. Довоолен съм как спира
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот XeDoX » Вто Мар 03, 2009 12:40 am

За V-Brake спирачки мога да ти препоръчам XT моделите на шимано и нагоре...Системата за паралелно придвижване на калодките,може би е едно от малкото неща,които биха увеличили спирачната сила(при V-Brakes).В смисъл такъв,че дали е Acera или LX или някой друг модел,все си е лостова система и единствения фактор,който изменя характеристиките на спирачката е точно дължината на лостчетата.Разбира се има разлика в материалите,от които са направени,съответно разлика и в теглото,но това не влиае на спирачната сила.Поне това е моята гледна точка и моля да ме извините,ако съм написал нещо грешно,но умората вече ме застига :)
Аватар
XeDoX
 
Мнения: 618
Рейтинг: 1796
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 9:39 am
Местоположение: Горна Оряховица

Мнениеот hitar_potar » Вто Мар 03, 2009 12:58 am

бе то тва, дето си го писал, си е вярно, ама V-brake-ове от ХТ и нагоре... :crazy: доста скъпички идват, доколкото си спомням. свидетел съм как ацера V-brake преди може би 5-6 години изправяше 60-65 кг човек само с чукване на лостчето с един пръст - цаката беше страхотно гласене на спирката в комплект с сравнително добри лостчета (едни дългички такива бяха, сякаш за кантари, но изключително удобни, върти ми се из главата нещо от рода на Lizard) и хубави калодки. според мен един добре настроен DEORE ще е предостатъчен, на стария ми байк съм с такива, купени 2-ра ръка, така и не успях да ги наглася оптимално, но си спират достатъчно и съм доволен от тях. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот XeDoX » Вто Мар 03, 2009 11:00 am

Е,не говорим кое колко спира,а кое подобрява спирането.Преди време сменяхме на един приятел калодките с по-качествени(трицветни или трикомпонентни,както по-точно се водят) и с една по-прецизна настройка успяха да изправят и мен(82кг) без да съм културист в пръстите.За XT спирачки може да се намерят по-евтино на старо,преди време бях попаднал на обява - 60лв за предна и задна XT.
Аватар
XeDoX
 
Мнения: 618
Рейтинг: 1796
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 9:39 am
Местоположение: Горна Оряховица


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 105 госта