Екипировка за ХС

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Екипировка за ХС

Мнениеот MIRO A » Пет Яну 04, 2008 8:03 pm

Порових се из ЧЗВ-то но не намерих това дето ме интересуваше. Та вие с каква екипировка карате и става ли това дотук което имам:

Каска: Bell Ucon FC
Налакътници: Dragomir (не Heavy серията нормалните)
Наколенки: Dragomir (не Heavy серията нормалните)
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот Gunai » Пет Яну 04, 2008 8:13 pm

ми според мен имаш хубава екипировка :agree: :D
Изображение
PINKBIKE
Аватар
Gunai
 
Мнения: 325
Рейтинг: 1020
Регистриран на: Чет Юни 29, 2006 1:49 pm
Местоположение: Пловдив/София

Мнениеот Nymphetamine » Пет Яну 04, 2008 8:26 pm

Според мен, дори налакътници и наколенки не са необходими, но всеки според вкусовете и предпочитанията си.
Аз не бих сложил, защото биха ми били наудобни да въртя... каквито и да е наколенки. А налакътниците... по-чести падам на длани. Друго важно нещо е запарването през лятото. При крос-кънтрито мускулите извършват повече динамична, отколкото статична работа и топлообразуването е голямо. Понеже и температурите не са никак ниски, нивото на тоблообмен е малко и можеш лесно да прегрееш или пък да се обезводниш неусетно, ако не си си взел достатъчно вода, вследствие на топлоодаване чрез потене.
Добре би било да си купиш ръкавици, защото при падане, няма да ти се разраняват дланите.
Каксата е хубава. :) Мисля, че ти си имаш добра екипировка.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот MIRO A » Пет Яну 04, 2008 8:37 pm

A какви ръкавички са подходящи? Че не знам дали ще станат мойте (имам едни пейнтбол ръкавици, които имат хубаво проветрение но се пак са за пейнтбол). А се пак за протекторите мисля, че като са на голо с къси панталонки не мисля че ще са пробле.... :crap:
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Пет Яну 04, 2008 9:00 pm

@MIRO A
По дефиниция екипировката за крос-кънтри не включва наколенки и налакътници ;)
Вярно е, че много хора предпочитат да си вземат такива, но в тези случаи протекторите се слагат само при спусканията. Надявам се, че не си останал с други впечатления (признавам, има и хора, които дори си въртят с тях). В този ред на мисли какви точно протектори да си вземеш зависи пак от конкретните ти нужди, начин на каране, средства с които разполагаш и какво ли още не. Поне за протектори има предостатъчно теми, но ти вече си имаш такива и мисля, че твоите са добри за разнасяне при каране насам-натам, защото са достатъчно компактни, за да не заемат твърде много място в раницата.
Един съвет - при първа финансова възможност наблегни на специализирано облекло, много е важно.

Edit: Подходящи са колоездачни ръкавици. Личните ми предпочитания са за ръкавици с цели пръсти, по-възможност по-проветриви и с по-малко материал на дланите.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Yavkata » Пет Яну 04, 2008 9:11 pm

Аз също не съм ползвал налактници и наколенки, въпреки , че имам.
Ръкавички, зависи доколко агресивно ще караш-цели или половинки.
За мен те са най -важната част от екипировката, наред с каската.( събрал съм 6 чифта, за различни темперетури)Залагам изключително на велосипедни фланелки и клинове с "памперс".Любими марки за дрешките са ми CRANE и BIKE. Да се върна на ръкавичките. Горе-долу съм доволен от половинките на Драг. На два пъти са ми спасявали дланите и мисля, че ще издържат още един сезон. Цели най -често ползвам на PROBIKE, за мотокрос. Сега зимата до -10 градуса ми е комфортно с тях.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Пет Яну 04, 2008 9:46 pm

Тури и един науйник, като си почнал с наколенки и налакътници... Сичко се случва! ;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот F1-MAN » Пет Яну 04, 2008 10:36 pm

Добре е да си вземеш слънчеви очила, читави! Виж на Увекс в СЛС, сега би трябвало да има някакви намаления, също на Шимано от Веломания.
Ако ще караш зимата може да си вземеш една тънка поларена шапка за под каската, струват 15-20лв, но върши чудесна работа, мойта си я взех от Алпи. Качулка също върши работа но е по-неудобно...

За дрешките ти казаха...малко по-малко може да си събереш някакво "гардеробче" с дрехи за каране, ако не ти се носят клинове поне някакви колоездачни блузи и ветровка, разликата с памука е доста голяма.

Но дрехите ще си ги събереш с времето, хубаво е, че си започнал с каската, но поразгледай за очила и ръкавици.

Раница сигурно също ще ти потрябва...
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пон Яну 07, 2008 5:13 pm

@MIRO A:

А всъщност за екипировка за какъв сезон питаш?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MIRO A » Пон Яну 07, 2008 10:20 pm

Ми ХС през лятото в топлите дни, не харесвам калта.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот winger » Вто Фев 26, 2008 9:53 pm

Ами по принцип нямам нищо хаха, но сега събрах парички за разни неща и едно от тях ще е каска ! Някое джиро ще е и надявам се ще стане още тази седмица :)
Аватар
winger
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 8:58 am

Мнениеот D-RIDER » Вто Фев 26, 2008 10:02 pm

Аз имам само ръкавици за сега но при първа възможност ще си купя и каска задължително.
Аватар
D-RIDER
 
Мнения: 183
Рейтинг: 936
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 9:37 am
Местоположение: Кърджали

Мнениеот ELMANIFICO » Чет Яну 29, 2009 2:53 am

Никой ли не кара с протектро за горната част на тялото ( рамене,гръб,лакти) Това знам ,че е за екстремните дисциплини,но пък ... чудя се ,аз нямам ,обаче бих си купил ,ако събера пари :)
ELMANIFICO
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 2:14 am
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Yavkata » Чет Яну 29, 2009 7:53 am

Познавам хора които карат съм пълна протекция типично ХС. Познавам и хора които не го правят , а би им било полезно. Необходимо е да намериш баланса на комфорт/сигурност за себе си.
Ако си "техничар" и катерач по душа, колкото по -малко излишен багаж (освен каска и ръкавици) носиш - толкова по -добре. Ако пък на сърце са ти скоростите и спусканията между дървета, костюма е силно препоръчителен.
Пък и да се екипираш като рицар е толкова...яко.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот Чоко и Боко » Чет Яну 29, 2009 9:31 am

Ще използвам случая да питам какво друго носите с вас , като резервни части инструмент и пр.
Аватар
Чоко и Боко
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Вто Апр 29, 2008 9:18 pm
Местоположение: София

Мнениеот t.kyosev » Чет Яну 29, 2009 10:12 am

Относно инструментите- комплект универсални ключове, щанги за сваляне на гума, лепенки, лепило и помпа. А за екипировката за момента каска и ръкавици. На пролетта мисля да си купя колоездачна тениска и ветровка.
Аватар
t.kyosev
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1724
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 9:33 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Дизел » Чет Яну 29, 2009 1:52 pm

Наколенки и налакътници за ХС?! Не знам, но аз съм тотално объркан за това какво се разбира под ХС у нас. :dunno:
Сигурно в различните държави е различно, но ако става дума за ХС, като спорт, аз лятната екипировката я разбирам така:
Максимално лека, проветрива, бързосъхнеща. Взаимствана е в голяма част от шосейния велосипедизъм, поради сходните изисквания. Ключовата дума е ефективност.

Задължителните елементи са:
1. Каска (лека и проветрива)
2. Ръкавици
3. Очила
4. Клин, къс с памперс и презрамки
5. Трико с къси ръкави и задни джобове
6. Обувки, най-добре с автомати.

Препоръчителни:
1. Леко (още по-добре ултралеко) и дишащо яке за дъжд
2. Леки панталони за дъжд (може и къси)
3. Ветроустойчива лека жилетка
4. Отделни ръкави и крачоли
5. Водоустойчиви капути за обувки (как се викаха там)

Оборудване, задължително:
1. Малъл и лек универсален инструмент
2. Помпа
3. Лепенки
4. Шише за вода

Препоръчително
1. Осветление
2. Малка, лека раница (но още по-добре е, ако се мине без нея и всичко се побере по джобовете)
3. Малък пакет мокри кърпички (не се смейте). Стават за почистване на рани, хмм, за тоалетна хартия (човешко си е), за почистване на лицето и ръцете и т.н.
4. Авариен порцион храна (гел или енерджи бар), ако съвсем паднат батериите.
5. Щангички за монтаж/демонтаж на гуми
6. Резервна вътрешна гума
7. Карта на района
8. Нитачка за верига

Естествено, много от пишещите тука имат собствено мнение по въпроса и може и да не са съгласни на 100% с горния списък, но това е моята версия.
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот azsa-bachinito » Чет Яну 29, 2009 6:00 pm

Каска, ръкавици и един пишкир на кръста и МНОГО МНОГО Желание :)

+ раница с инструментариума и БИРА.
Поодробно съдържание на РАНИЦАТА:
1 яке за дъжд (вода не пропуска отвътре и отвън )

Оборудване, задължително:
1. Маллки и не много леки и не универсални инструменти
2. Помпа
3. Лепенки
4. Шише за вода нема - има бира
5. Резервна гума .
6. Осветление (два комплекта)
7 батериите.
Ти заслужаваш приключение ---> http://www.facebook.com/groups/370492219650901/
Аватар
azsa-bachinito
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 9:05 pm

Мнениеот EccentricMOTION » Чет Яну 29, 2009 7:26 pm

Изображение

Каска: Drag FR
Маска: London Fog
Протектор/лакът/: Dragomir '08
Протектор/коляно/: Dragomir '08
Ръкавици: Кожени, половинки
Обувки: Туристически, бг производство
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Мнениеот pityr » Чет Яну 29, 2009 7:54 pm

извинявай ама това не е за ХС
pityr
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 10:10 pm
Местоположение: Кюстендил

Мнениеот bokicha » Чет Яну 29, 2009 9:14 pm

Дизел написа:... но аз съм тотално объркан за това какво се разбира под ХС у нас....Ключовата дума е ефективност..... Малка, лека раница (но още по-добре е, ако се мине без нея и всичко се побере по джобовете)....

:agree:
...другoтo eee.... некво друго XC...
... :beer:
Аватар
bokicha
 
Мнения: 1317
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 10:12 am
Местоположение: sofia

Мнениеот Many » Чет Яну 29, 2009 9:51 pm

За мен каската е важното, ръкавици когато се спускам, и от време на време слагам наколенки, но само за спускане. За по дълго въртене не се чувствам комфортно.Никой не е безсмъртен все пак, колкото и да се бронира.
Many
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Яну 06, 2009 10:18 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Яну 30, 2009 11:25 am

Става въпрос за колоездене, т.е. за ХС. Всичко друго включващо мятане на собственото ти тяло надолу по някой баир, скала или подобна природна форма с помощта на велосипед, ски, ластици, лагерни количи и други от този сорт е изблик на суисидалните тенденции, породени от депресивно-маниакални отклонения основаващи се на активни компенсаторни механизми на мозъка в следствие от житейска неудовлетвореност, генерирана в периферната нервна система.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Яну 30, 2009 12:21 pm

Тъй казано аз разбирам, че при ХС няма да се спуснеш :D

От както паднах леко и ожулих коляно, лакът и рамо винаги си нося наколенки и налакътници (винаги съм с каска). Просто искам да си спестя дребните охлузвания при подобни падания, които рано или късно се случват.

Когато караме има изкачвания, както и спускания - обикновенно са по равно разпределени.

Това кой каква екипоровка носи си е негово решение. Аз лично предпочитам да ми е по-тежка раницата, но да имам дрехи, храна, инструменти и протекция под ръка. Пък нека не съм ефективен, все пак съм излязал за удоволствие и не съм на състезание :)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот Many » Пет Яну 30, 2009 8:21 pm

NovemberCharlie написа:Става въпрос за колоездене, т.е. за ХС. Всичко друго включващо мятане на собственото ти тяло надолу по някой баир, скала или подобна природна форма с помощта на велосипед, ски, ластици, лагерни количи и други от този сорт е изблик на суисидалните тенденции, породени от депресивно-маниакални отклонения основаващи се на активни компенсаторни механизми на мозъка в следствие от житейска неудовлетвореност, генерирана в периферната нервна система.
Това ми хареса, неповторимо е.
Many
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Яну 06, 2009 10:18 pm

Мнениеот duce123 » Съб Яну 31, 2009 1:18 am

MIRO A написа:A какви ръкавички са подходящи? Че не знам дали ще станат мойте (имам едни пейнтбол ръкавици, които имат хубаво проветрение но се пак са за пейнтбол). А се пак за протекторите мисля, че като са на голо с къси панталонки не мисля че ще са пробле.... :crap:



бурзо разкараи тези за пеитбола и си земи качествени ;) тези са добри и на разумна цена http://screambikes.eu/product_info.php? ... a405f60576 ако искаш по хубави но по скъпи отиди в младост 1 при ХМС-то в нагазина BikeCenter там ще намериш сичко необходимо :)
duce123
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Нед Дек 21, 2008 2:25 pm

Мнениеот Overlorda » Пон Фев 02, 2009 10:18 am

Заставам 100% зад което каза Дизел само добавям и един First Aid Kit за всеки случай (колко пълен всеки избира за себе си) и един фотоапарат тин "сапунерка" за заснемане на интересни моменти и пейзажи :)
В името на добрата бира !
Аватар
Overlorda
 
Мнения: 131
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 6:45 pm
Местоположение: София, Банкя

Мнениеот jorji » Пон Фев 02, 2009 11:25 am

http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... ts_id=1320

тия ръкавички някой пробвал ли ги е ? пролет/лято дали ще са удобни за каране?
Аватар
jorji
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 4:26 pm
Местоположение: Plovdiv


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта