Препоръка за колело

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Препоръка за колело

Мнениеот Exiled » Вто Дек 18, 2018 2:09 am

Добър вечер,

Имам желание да си закупя колело за каране по полски пътища около София:-Мрамор, Волуяк, Балша, Житен, Кътина, Церецел, Томпсън, Нови Искър и.т.н най-вече , но когато ми скимне да мога да се кача и на Черни Връх с това колело.
Нямам намерение да карам бързо и агресивно , просто искам да знам че колелото ще бъде удобно за каране ако искам да катеря и високо в планината или да се спускам по каманяците. Сега имам Драг Гризли модел от 2010 г. , но с него не съм пробвал никога да карам към Черни Връх. Само по изброените полски пътища по-горе и градско.

Няма веднага да взимам колелото, но просто искам да видя какво бихте ми препоръчали за 2018 г като ценова категория и марки. Също имайте предвид колелото да може да се ъпгрейдва ако реша да сменям части.
Не съм много запознат в момента , но ако реша да прочета повече по тази тема искам да имам възможносттта за ъпгрейд на компонентите. :)

Бюджет: 1500 лева - 2000 лева (по-скоро 1500, за 2000 трябва да е нещо наистина изключително :))


профил:
висок съм: 1.65
тежа: 51 кг


Поздрави, Никола
Аватар
Exiled
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 10:24 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот Dim » Чет Дек 20, 2018 9:17 am

Виж това: https://kadenas.bg/Mountain-bikes-man/SP ... ED-27-2016 щом ще караш предимно в планината и по черно смятам, че с мекица ще се чувстваш най-добре.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот Exiled » Чет Дек 20, 2018 6:54 pm

Мерси за предложението DIM,
като параметри този размер на колелото за мен ли е ?
както казах аз съм 1.64 , как да избирам рамката или въобще размера без да мога да го пробвам за тест каране,
Дали да не отида от магазин да го купя за да го тествам?







гледам някви големи намаления, струват ли си тези колелета като чарколяци или просто коледни "намаления"

https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 16-Bg.html
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 11-Bg.html

Никола
Аватар
Exiled
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 10:24 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот Dim » Пет Дек 21, 2018 3:32 pm

Според мен спринта е по-добрият избор за твоите цели, ето тук http://mtb-bg.com/index.php/products/te ... t-addicted можеш да прочетеш ревю, като велосипеда, е ето този https://kadenas.bg/Mountain-bikes-man/SP ... TE-27-2016. 44 ще ти е ок, като винаги можеш да сложиш по-къса лапа и да дръпнеш седалката напред.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот тодор1 » Пон Яну 07, 2019 11:28 am

тодор1
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1078
Регистриран на: Пон Яну 29, 2018 12:58 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот goldenarms » Нед Яну 13, 2019 10:43 pm

Леко оскъдна информация, много зависи колко и как караш.

Каква е средната дистанция на едно каране? Ако караш над 40 км на излизане търси 29’ , ще ти бъде доста по добре.

Изкачваш или въртиш по равно? Провери си предавките/комбинациите според нивото, особено ако ще изкачваш? Има калкулатори в интернет с които ще може да провериш с каква скорост ще се движиш на съответната предавка (при съответен каданс). Избягвай курбели с три плочи (3х скоростни системи) - няма особен смисъл (реално човек използва 12-13 комбинации). Отново 29’ доста помага за преодоляването на препятствия при изкачване.

Ниво компоненти - търси колело с компоненти клас Shimano Deore или по-висок (и съответните аналози на SRAM).

Вилка - въздушна.

Концепция - много зависи от това как ще караш. Като цяло при едни и същи пари велосипед с твърда рамка, ще е с доста по-добра окомплектовка от фули. Също и по-лек.

Има още много аспекти, напр. геометрия, спирачки, кормило, гуми и т.н , но съдейки по въпроса ти, не мисля че има смисъл да се задълбаваш твърде много.

Задължително пробвай велосипеда, за да не съжаляваш. Всяка марка си има своите особености и геометрия. В крайна сметка трябва да ти е приятно да го караш, а не да му се мъчиш.

В този бюджет може да вземеш доста приличен велосипед.

Надявам се да съм бил полезен.
goldenarms
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Яну 10, 2019 10:23 pm

Re: Препоръка за колело

Мнениеот Admin » Вто Яну 22, 2019 12:42 pm

Хмм, около изброените села има и доста планински пътища и пътеки, има и полски долу в ниското. Разликата между двата типа терени е съществена.
Ако приемем, че ще се ограничаваш до полските пътища, т.е. с по-малък наклон, по-големи дистанции, като цяло по-лек терен, аз бих си взел за тези пари лек твърдак с 29-цолови колела. Ако искаш повече комфорт и си готов да жертваш част от теглото, може и твърдак 27.5+, но с ХС шарка на гумите - хем ще е леко и приятно за въртене, хем ще е доста комфортно на по-груб терен.
Предложеният модел на Sprint също не е никак лош избор - карал съм такъв и вървеше доста леко по асфалт и по черните пътища нагоре. Окачването добавя комфорт и контрол, но също така и тегло и нужда от известна поддръжка. От тази гледна точка аз бих избрал варианта със задно окачване, ако ще поглеждам по-често към планината и маршрутите в нея. За полските пътища по-скоро бих предпочел по-ниското тегло на твърдаците. Но пък ако комфортът е приоритет и не ти харесват големите гуми на 27.5+, тогава велосипед като Sprint Addicted e добро решение.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта