Е-MTB или просто MTB ?!

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот rigoletto » Съб Май 26, 2018 12:16 pm

Здравейте приятели, отново съм тук :)
След три години моят приятел си взе обратно рам-байка, който ми беше дал назаем и аз останах пак със старото си колело viewtopic.php?f=30&t=173765
Така че пак съм пред избор. Но този път стана по-сложно, защото се появиха електрически колела.
Нямаше да им обърна внимание, ако тази пролет не осъзнах, че планината може да се катери и с колело без човек да се подлага на адски мъки.
Всъщност това така ли е ? или само реклама. Според рекламите с едно зареждане на батерията може да се кара няколко часа и да се изкатери около 1км- 1,5км денивилация.
Четох тази статия за двигателите https://ebike-mtb.com/en/the-best-emtb-motor/5/ и каточели симпатизирам на Шимано. Ямаха също са ми интересни заради мощността, но липсата на поддръжка при високи обороти незнам как се отразява на практика. При Бош ме плаши съпротивлението над 25 км в час.
Някой има ли Е-МТБ да сподели предимства и недостатъци на технологията.
Освен това виждам и нови неща, средното движение е с един венец и скоростите са 10-12 това по добре ли е по принцип? Тези една дузина скорости покриват ли целия диапазон на старата технология?
Някой има ли представа какво е Di2 и важно ли е да се подържа от мотора?
Прикачени файлове
31948785_2132556176769605_905393751835279360_n.jpg
31948785_2132556176769605_905393751835279360_n.jpg (169.8 KiB) Прегледано 5492 пъти
rigoletto
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 2:27 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот Vatman » Съб Май 26, 2018 4:06 pm

Принципно се губи идеята на колозденето с електричките и ако искаш мотор по-добре да вземеш истински такъв...
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот Lucky Loser » Съб Май 26, 2018 6:57 pm

За теб може и да се губи, за други не.
Дай сега някой като няма физическите сили да качи някое място пък изобщо да не кара и да се мята на мотор, а.. :rofl:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот Exorcist » Съб Май 26, 2018 7:42 pm

Краси Великов кара мтб е-байк напоследък. Пиши му за съвети и впечатления - kvelikov. Някъде съвсем скоро имаше дълга статия/интервю абе нещо с него за е-байкъризъма, и нещата са много интересни, ма не мога да я намеря сега...
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот Alexi » Съб Май 26, 2018 9:40 pm

цените на тия велосипеди не са за пренебрегване ,не знам автора на темата гледал ли ги е .. поддръжката също ще е жестока предполагам ... някак си не си представям от велосипед струващ около 100 лв да се премине на такъв за 5000-7000 лв и нагоре ,това не е естествена еволюция при колоезденето
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Май 26, 2018 10:37 pm

За цената на начален клас е-байк (5-6к) може да се вземе страхотен нормален такъв. Имайки предвид, че батерята е най-скъпото в него надали е разумно да се купува втора ръка. Също така отново е необходима някаква физическа подготовка - 20+кг при спускане не са лесни за управление.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот rigoletto » Пон Май 28, 2018 10:21 am

Vatman написа:Принципно се губи идеята на колозденето с електричките и ако искаш мотор по-добре да вземеш истински такъв...

Мислих го ама не е същото това е някакво междинно положение.
Lucky Loser написа:Дай сега някой като няма физическите сили да качи някое място пък изобщо да не кара и да се мята на мотор, а.. :rofl:

Сили ми се намират, но си е голяма мъка качването на пресечена местност, някакси ми се губи удоволствието да съм сред природата.
Exorcist написа:Краси Великов кара мтб е-байк напоследък. Пиши му за съвети и впечатления - kvelikov. .

Много благодаря това е човека, виждам,че е карал с два мотора Брозе и Шимано, мението му ще ми бъде от полза.
Alexi написа:цените на тия велосипеди не са за пренебрегване ,не знам автора на темата гледал ли ги е .. поддръжката също ще е жестока предполагам ... някак си не си представям от велосипед струващ около 100 лв да се премине на такъв за 5000-7000 лв и нагоре ,това не е естествена еволюция при колоезденето

Да наясно съм с цените, все пак не съм тук да Ви отнемам от времето с чешене на клавиатурата. Виж за поддръжката не съм мислил, в Русе откъдето съм някакъв човек си е купил Бош. За една година не е имал оплакване- освен това мотарът му бил чипосан- със смъкнат ограничител, но ге по знавам човека, така ми казаха от магазина.
Колкото до еволюцията мисля малко да я забързам, изглежда има да наваксвам щом карам това колело от 18 г.
Pr3d4t0R написа:За цената на начален клас е-байк (5-6к) може да се вземе страхотен нормален такъв. Имайки предвид, че батерята е най-скъпото в него надали е разумно да се купува втора ръка. Също така отново е необходима някаква физическа подготовка - 20+кг при спускане не са лесни за управление.

Да и това го мислих и не съм се отказал от такъв вариант, вероятно и затова отворих тази тема защото изпитвам някакви колебания. Най голямата спирачка е цената. Готов съм да се разделя с 3,6 хил. лева, но това което харесвам върви малко по-скъпо. Колелото ще бъде втора ръка не мога да си позволя ново, но поне ще гледам да е демо модел или кратко използван. Колкото до килограмите сегашното ми колело тежи колкото такова с мотор и задно окачване така, че преходът би бил плавен :D
rigoletto
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 2:27 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот kawasuna » Пон Май 28, 2018 11:19 am

Според мен,дори да се губи от чара на колоезденето то тези загуби са малки,нали все пак педалираш(без връткане на педали май не могат да вървят).Според мен с такъв Байк да катериш някой стръмен баир ще е уникален кеф,така мисля.Абе супер ме кефят,ама са доста скъпички за момента. :bowdown:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот didonch » Пон Май 28, 2018 1:44 pm

Интересна тема. Ще я следя с интерес, разбира се ако авторът сподели с нас наученото! По едно време и аз се бях замислил за една такава електричка, но ми се искаше преди да се метна в голямата вода да я пробвам. Бг производител си имаме (пулс), до колкото знам техния байк е с мотор на шимано, който го водят много интуитивен и адаптивен към всякакви терени. Другия играч giant-те пък ползват мотор на ямаха, но със свой собствен софтуер за управление....уж също постигат много добра отзивчивост при педалиране вкл. и с висок каданс.
Не съм много наясно с каква водна защита са моторите(IP...), защото както този уикенд се набих до колената в една доста дълбока локва/коловоз ...този мотор като остане под водата ...дали няма да свърши там :bigeyes: . Един друг фактор който не е за подценяване.... батерията като свърши имаш 23 кила да мъкнеш/буташ. При бутане си има асистенция от мотора .... ама ако има ток в батерията. Иначе сигурно е готино да се качиш на някой хълм без капчица пот на челото :eyebrow:

Di2 са електронните дерайльори на шимано. Вместо жило до дерайльора има кабел :dontknow: . Управлението им е електронно и има възможност на дисплея да ти се изписва на коя предавка караш! Готина играчка :dontknow:
Последна промяна didonch на Пон Май 28, 2018 1:49 pm, променена общо 1 път
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот outfaced » Пон Май 28, 2018 1:47 pm

Не карам Ебайк, просто защото нямам време за още един вид колоездене, а и защото обичам да ходя на места без ток и понякога и без яснота от къде ще се мине и доста често нагоре се носи и бута ... иначе на много хора им е много сбъркана представата за този вид спорт ;)
Да, това не е съвсем същия спорт като безмоторния байк, но какво от това след като може да ти докара ухилената физиономия от карането на колело в гората и не бръмчи и не смърди. :dontknow:
За проверени маршрути в рамките на 1500-2000м денивелация без мега технични катерения или спускания удоволствието е гарантирано. У нас е нова мода, но в централна Европа (където маршрутите са 90% такива) вече като влезеш в байк магазин и на първа линия са Ебайковете. Доста колеги в немско си карат такива вече 2ра година ... по Алпите и в равнината. Огромна част от останалите, които карат "нормални" байкове ползват лифт или шатъл. Ако теглиш чертата сред аматьорите, за които спортната форма не е цел сама по себе си, качващите се на собствени сили мисля, че вече са малцинство.
Иначе ако целта ти е да си дадеш зор то и с Ебайк можеш да си даваш зор. Разликата е, че в единия случай силите ти ще стигнат за 1200 м денивелация на ден и на следващия си дроб, а в другия ще са х2 и на следващия ще искаш пак.
Ако фокуса е в спускането правиш някакъв вид компромис с маневреността, но пък за под половин ден можеш да спуснеш със собствени сили >1500 метра или след работа да врътнеш набързо някоя пътека, за която иначе ти трябва половин ден. Като теглото не е точно точно минус, а по скоро дава друго усещане - повратливостта я няма до някъде, но пък гази като валяк и стои стабилно.

Честно казано ако карах само по леки неща по проверени маршрути не бих се замислил и грам. Остава разбира се и факта , че са по скъпи. Батерията не е вечна и струва 1000-1500лв.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот rigoletto » Вто Май 29, 2018 12:14 pm

kawasuna написа:Според мен,дори да се губи от чара на колоезденето то тези загуби са малки,нали все пак педалираш(без връткане на педали май не могат да вървят).Според мен с такъв Байк да катериш някой стръмен баир ще е уникален кеф,така мисля.Абе супер ме кефят,ама са доста скъпички за момента. :bowdown:

Точно така мотора е само в помощ. Скъпички са наистина например само допълнителната батерия на Фокус струва 1000 лева
didonch написа:Интересна тема. Ще я следя с интерес, разбира се ако авторът сподели с нас наученото!

didonch написа:. Бг производител си имаме (пулс), до колкото знам техния байк е с мотор на шимано, който го водят много интуитивен и адаптивен към всякакви терени. Другия играч giant-те пък ползват мотор на ямаха, но със свой собствен софтуер за управление....уж също постигат много добра отзивчивост при педалиране вкл. и с висок каданс. Di2 са ...........
Мерси за инфото, ще го имам предвид. Интересно каква полза извлича мотора на Шимано от Di2?!
didonch написа:Не съм много наясно с каква водна защита са моторите(IP...), защото както този уикенд се набих до колената в една доста дълбока локва/коловоз ...този мотор като остане под водата ...дали няма да свърши там :bigeyes: .
Не се бях сещал, за батерията също може да бъде опасно, ще трябва да проверя.
outfaced написа: ... иначе на много хора им е много сбъркана представата за този вид спорт ;)
Да, това не е съвсем същия спорт като безмоторния байк, но какво от това след като може да ти докара ухилената физиономия от карането на колело в гората и не бръмчи и не смърди. :dontknow:

Да усещам някакъв консерватизъм и то е разбираемо, може би в дъното се таи ревност, че по - слабите карачи ще получат достъп до недостъпните места, които до скоро бяха запазени само за издръжливите педалисти.
outfaced написа:Като теглото не е точно точно минус, а по скоро дава друго усещане - повратливостта я няма до някъде, но пък гази като валяк и стои стабилно. Честно казано ако карах само по леки неща по проверени маршрути не бих се замислил и грам. Остава разбира се и факта , че са по скъпи. Батерията не е вечна и струва 1000-1500лв.
Моите маршрути сам си правя и са съобразени с възможностите ми, Случвало се е да се катеря по скали с 25 кг ми колело, но полека без да бързам.
Засега малко ще оставя темата в застой, освен ако не излезе някое колело около 36000 лева.
Реших, че за лятото повече полза ще имам ако си облекча гребането с ел.моторче за лодката. Тъкмо договорям батерията от Китай. Намерих производител на Литиева батерия 12V 100 AH на цена 169 USD със зарядното. Направо не е за вярване :eyebrow: Сега договарям доставката 141 USD :banghead: чрез UPS, производителят иска плащане по банкова сметка. Проверявам дали през UK няма да ми излезе по- евтино.
Иначе намерих доставчик в България цената е 600 лева с 80 лева в повече, но е със стария дизайн. Докато търсих видях, че предлагат и батерии за колелета. Ще видим много съм любопитен дали отговаря на описанието защото е три пъти по -лека и четири пъти по -евтина от американските. Единствено се опасявам да не се взривя, уж батерията имала 7 защити.
rigoletto
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 2:27 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот outfaced » Вто Май 29, 2018 2:34 pm

...усещам някакъв консерватизъм и то е разбираемо, може би в дъното се таи ревност, че по - слабите карачи ще получат достъп до недостъпните места, които до скоро бяха запазени само за издръжливите педалисти


Извън идеализма проблема се оказа съвсем друг - байкърите във високата планина стават все повече и конфронтациите с туристи и еколози все по тежки. От днеска всеки един кмет в Тирол може да реши сам да затваря пътеки в прилежащите му гори за байкъри. :crap: Досега важеше правото, че планината е по равно за всички.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот didonch » Сря Май 30, 2018 9:10 am

rigoletto написа: Интересно каква полза извлича мотора на Шимано от Di2?!


Ползата е за байкъра, не се напъва при превключването ... има си едни копчета, батерийка... същото като дистанционното на телевизора :eyebrow:
Презумцията е може би че така или иначе има батерия захранваща ел. мотора, същата може да се използва и за дерайльора.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот carmo » Чет Май 31, 2018 10:49 am

Във фирмения магазин на Крос - София, има Елемент http://www.crosscycle.com/en/catalog/e- ... s-185.html и цената му е супер оферта (нещо под 4300лв). Мисля че беше средният размер и имаше "съпровождащ режим", тоест - може да го движиш на собствен ход до теб, вместо да го буташ или носиш, което при тегло на подобен байк си е голямо удобство. Като гледам и колко други Е-модели имат, сигурно всичко заминава за европата, а там тея електрики вече са сравнително масово явление. Рано или късно и тук ще ги срещаме все по-често. За сега не съм срещал по чукаците, но из града се мяркат, включително Е-МТВ. Още са "висок" ексклюзив, но ето че някой може да направи поносима цена на подобно чудо.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот DungeonHunter » Чет Май 31, 2018 12:46 pm

Vatman написа:Принципно се губи идеята на колозденето с електричките и ако искаш мотор по-добре да вземеш истински такъв...

Извинявай, каза ли нещо или просто се оригна ?
DungeonHunter
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1149
Регистриран на: Чет Май 03, 2018 3:18 pm

Re: Е-MTB или просто MTB ?!

Мнениеот rigoletto » Чет Апр 16, 2020 1:19 pm

Две години след последния ми пост все още нямам ел. колело, но пък имам ел. лодка и съм много доволен. Тези китайци са магьосници, какви батерии правят само :)
rigoletto
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 2:27 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта