Помощ за избор на велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 4:12 pm

Здравейте,

Реших и аз покрай колегите да се сдобия с колело, че да започнем да караме заедно. Първоначалните планове бяха да го сглобявам на части, но съвсем скоро разбрах, че ще излезе значително по-скъпо,
освен ако не отделя половин година за оглеждане на добри оферти. Отделно осъзнах и че не разполагам с всички нужни знания и инструменти за сглобяването, тъй че идеята отпадна. :evil:

Започнах да се оглеждам из разни немски и английски сайтове за велосипеди втора употреба и от там изникнаха няколко въпроса:
Има ли някакви значими недостатъци при закупуването на велосипед втора употреба?
В бюджета ми от 1000-1100 евро изникват и мекици с не лоши компоненти - възможно ли за тези пари да се взема мекица втора ръка или твърдаците са си за предпочитане с оглед на това да не се направи компромис с компонентите?

По принцип се бях насочил към 29" твърдак, но в Bikemarkt има и интересни предложения за 27.5" мекици. Като тази, например.
Въпреки, че се зачетох малко за окачванията на Fox и навсякъде прочетох за прословутата им поддръжка и сервизиране, което не ми се понрави особено.

Таааа, вписвам ли се бюджета за прилично колело с пълно окачване или за тези пари отзад получаваш нещо, което само на външен вид прилича на шок, но повече пречи от колкото помага? :D
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 4:25 pm

Вписваш се ,предлагане има огромно .. естествено втора ръка има подводни камъни ,основно ако е занемарен велосипеда откъм сервизиране на вилка/шок .. този изглежда запазен и е с хубави части ,лесно може да се премине на по модерно задвижване примерно 1х10
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 4:37 pm

Благодаря за бързия отговор!
Да, варианти има много, чак вече взех да се обърквам, тъй като не съм чак до такава степен запознат с всички компоненти и характерности на дадените марки.
Притесненията ми относно продуктите на Fox основателни ли са?
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 4:41 pm

аз не виждам нищо притеснително в сервизирането на Фокс - тегли се документация ,чете се внимателно и се пипа внимателно с правилния инструмент ( това важи и за други марки вилки и шокове де ) .. а ако ще я даваш на сервиз ,то дори и това не ти е важно .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 4:45 pm

Ами просто на много места четох, че при тях сервизирането се прави значително по-често от останалите (тук визирам RS). Както и че частите за тях били по-трудни за намиране... общо взето са по-глезени от гледна точка на поддръжката. Такова е общото мнение, мое нямам, тъй като никога не съм имал досег до тях.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 4:56 pm

сервизните интервали са еднакви .. 50 часа ботуши ,150 часа маслен патрон .. тия часове могат да се надхвърлят поне двойно според мен ,ако не караш постоянно в кал и други тежки условия .. но има хора които с години не си отварят вилката и после оле мале кво стана тя е за боклука или пълен ребилд :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Lucky Loser » Нед Яну 28, 2018 7:47 pm

:offtopic:

Alexi написа:аз не виждам нищо притеснително в сервизирането на Фокс - тегли се документация ,чете се внимателно и се пипа внимателно с правилния инструмент ( това важи и за други марки вилки и шокове де )...


Alexi, всички във форума разбираме и знаем(чели сме много пъти), че знаеш и можеш, но не си мисли, че като напишеш какво трябва да се направи, всеки ще тръгне да го прави сам у дома.
Много хора знаят на теория какво и/или как трябва да се свърши, но има такива, които и едва ли не SIM картата на телефона едва успяват да си сменят. (говоря в общия случай, не визирам Zayphod).

Само на мен ли ми се струва така или във всяка втора/трета тема има някакво самоизтъкване... :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 8:53 pm

никого не карам да прави неща които не се чувства уверен .. ако някой го намира за сложно отива в сервиз .. аз говоря от моя гледна точка ,чуждите знания и умения не ги познавам и не ги коментирам .. съвременните вилки ( тия след 2016 да речем ,чарджър/фит4 ) доста ги усложниха малко излишно според мен но който има брада ,си купува и гребенче нали така ? или си наема ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 9:24 pm

Със сигурност няма да се справя сам с по-сериозно сервизиране, но ако мина през сервиз да не ме гледат като теле в железница с този Фокс, тъй като масово продаваните в България колелета са с окачвания на Rock Shox. Също и цените за обслужване да не се окажат кански, само защото вилката/шока е някаква екзотика за нашите ширини.
Сега не знам има ли сериозна разлика в обслужването при окачванията на двете марки, но конкретно за Фокс такива бяха мненията като четох из няколко западни форума.

След още малко ровене ми попаднаха и две меки 29"-ки, които са за малко по-сериозно каране из балкана, но не са и кой знае колко по-тежки:
Scott Genius
Radon Slide

Скота вече е с 1х11, което ми е мерак да пробвам, защото винаги ми се е искало да разкарам предния дерaйльор.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Нед Яну 28, 2018 9:40 pm

Бе хора , какъв е тоя филм с фокса? Не са десет човека с фоксове у тая държава, все пак 2018 сме, не 2008. Толкова ли няма един сервиз, дето да могат да ги обслужват тия вилици? Хората и на сайта са си качили клипчета, стъпка по стъпка как се правят нещата.
Аз питах ама никой не ми отговори, къде най-добре се справят.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 10:31 pm

Радона е няква антика с огромен челен ъгъл само по снимките забрави го ( писал е 67 ,ще ме кара да отделя време да го проверя ) .. Скота е прилична машинка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 10:39 pm

67 градуса е. Не съм толкова навътре с нещата, но това много ли е? По днешните стандарти какъв ъгъл се смята за приемлив?
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 10:46 pm

не е толкова .. това е модел около 2013 ,челния ъгъл е 69.2 по спецификации на производителя .. пича небрежно е дал геометрията на най новия Slide :)
Последна промяна Alexi на Нед Яну 28, 2018 10:49 pm, променена общо 1 път
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Нед Яну 28, 2018 10:48 pm

Мисля, че модела е от 2013 година и челния ъгъл е 68.3.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 10:50 pm

коригирах се и аз ,ето това е машинката :
http://www.bike-magazin.de/mountainbikes/all_mountain/radon-slide-125-80/a17641.html
Lenk-/Sitzrohrwinkel 69,2 °/73,8 °
не е чак толкова зле ,но е леко архаична ,Скота е по хубав
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Нед Яну 28, 2018 11:05 pm

Благодаря за проучването, Радона отпада в такъв случай.
А този Гоуст и това Кубче как са?

P.S. Сега обърнах внимание, че обявата за Кюб-а е с рамка 18" и според сайта им дължината на седалковата тръба е 40см? :eek3: Това не е ли прекалено малко за 18" рамка?
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Яну 28, 2018 11:43 pm

на Кюб и Радон рамките са малко къси ,тяхна си политика .. то остави че е ниска ,590тт за 18" е малко и неактуално ..Госта малко големичък челен ъгъл..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 12:02 am

Аз съм си сравнително дългокрак - 82см до чатала, тъй че този Кюб ще ми е като детско колело май.
Добре де, този челен ъгъл чак пък толкова ли е важен? :D До колкото четох и разбрах, за AM и DH ъгъла трябва да е доста малък, но за XС и 70+ си е нормално.
Няма да се спускам по кой знае какви наклони и с кой знае какви скорости, тъй че тези няколко градуса отгоре не знам до колко ще ми се отразят, но честно казано хич не съм запознат конкретно с тази част от геометрията на велосипеда.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Яну 29, 2018 12:06 am

зависи дали искаш да караш велосипед със съвременна геометрия или не :D за мекичка 120-130 ,под 69 челен ,и ТТ ефективна поне 610-620 за 18-19"
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 12:13 am

Малко (може би много) лаишки въпрос, но като изключим самата геометрия на рамката, може ли да се повлияе на челния ъгъл по друг начин, освен с размера на вилката? :D
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Яну 29, 2018 12:15 am

да ,има такива чашки но не са особено евтини
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 12:20 am

А, това е добра новина.
Иначе като изключим челния ъгъл, Госта заслужава ли си или Скота пак е за предпочитане?

P.S. Aaaa, ама то и Скота е с 69 градуса. :roll2:
P.P.S. А не, то тоя е сменил вилката с по-дълга, което какво значи? По-малък ъгъл? :uhh:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Яну 29, 2018 12:39 am

Скота е 29ка ,а Госта е 27.5 е ,има голяма разлика ...трябва да решиш на първо място къде и как ще го караш и какво искаш .. Госта не става ясно за колко се предлага и в какво състояние е .. абстрахирайки се от тия неща ,на мен лично Скота повече ми допада - геометрията на Скота е по модерна - на първо място .. вилката е 34мм ,по сериозна и здрава ,спирачките са по висок клас ,има понижаващо колче което само по себе си под 150Е трудно изпада ,има дистанционна команда за шока и вилката ( имам същата ,променя доста карането и е благинка да си цъкаш в движение режимите на шока и вилката ,и не е никак евтина ,не на последно място тази команда ) ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 12:51 am

Госта е като нов - на 200 километра и е за 1199, но цената не е твърда, мога да попитам за отстъпка.
За карането - като за начало сигурно 50/50 шосе/горски пътеки и то по-спокойно каране, не съм толкова напред с мат'ряла и не ми се претрепва. :rofl: Първоначално се бях насочил към 29"-ка, но сега вече и аз не знам какво търся.
Иначе да, Скота има разни приятни глезотийки, а и външния вид е по-приятен. :D
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот carmo » Пон Яну 29, 2018 6:44 am

Zayphod написа:
За карането - като за начало сигурно 50/50 шосе/горски пътеки и то по-спокойно каране, не съм толкова напред с мат'ряла и не ми се претрепва. :rofl: Първоначално се бях насочил към 29"-ка, но сега вече и аз не знам какво търся.
:D


Ако в първото изречение цифрите за процентите и терените не са сбъркани, това не е твоят тип велосипед. Шосето трябва да е мах 5% (просто по необходимост) за да стигнеш горските пътеки, а като видиш какво може байка (с твоя помощ) и се зарибиш, и техният процент ще намалее. :) Този тип байкове не са за асфалтови шосета. За тях + горски пътечки ти трябва съвсем друго колело.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 9:29 am

Ъъъ, процентите не са сбъркани, но със сигурност ще го ползвам, че да се добера до въпросните пътечки. :D
Ако става на въпрос за шосеен байк с тънките гуми и т.н., врачанските пътища определено не са него. :evil:
В момента карам един хибриден Крос, чиято геометрия ми е крайно неудобна за карането, което правят колегите, което си е XC, ако не бъркам термините.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот cnow » Пон Яну 29, 2018 10:08 am

Може да не е шосеен, а hardtail mtb. 29` с възможност за заключване на вилката, която ще ти е достатъчна за XC. А и доста по - евтино :)
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 10:49 am

Ами първоначално към това се бях насочил - исках да си сглобя лека твърда 29ка с пъргава 100-120мм вилка, но за парите, които щеше да ми излезе, видях че мога да взема втора ръка мекица и взех да се замислям. :)
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот carmo » Пон Яну 29, 2018 11:33 am

Zayphod написа:Ъъъ, процентите не са сбъркани, но със сигурност ще го ползвам, че да се добера до въпросните пътечки. :D
Ако става на въпрос за шосеен байк с тънките гуми и т.н., врачанските пътища определено не са него. :evil:
В момента карам един хибриден Крос, чиято геометрия ми е крайно неудобна за карането, което правят колегите, което си е XC, ако не бъркам термините.


Ясно. Щом имаш хибрид, той е универсален (с някои компромиси) и е точно за шосе и сухи черни пътища + горски пътечки. Ако ти е неудобен, може да не си улучил размера си. Ако е неподходящ като тип, тогава си го задръж и ползвай по предназначение, а за желаното по-сериозно ХС вече търси в избраната посока. Исках да се уверя че си наясно с приоритетните ареали за различните типове колелета. Успех с избора на "мекица".
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Zayphod » Пон Яну 29, 2018 6:47 pm

Хибрида на размер ми е ок, но геометрията му е като на Украйна и в малко по-голямо нанадолнище имам чувството, че ще падна по очи.
Иначе ми е ясно, че Скота ( и и като цяло AM колело) не е за моите нужди - нямам нужда от вилка с толкова ход, а 1х11 на равно може да ми дойдат малко, особено с 30 зъба отпред и в същото време в баир да се озоря. Просто гледах за 29"-ки и в този ценови диапазон се вписа и той, а с е хубави чаркове. По принцип дори не правех сметка за велосипед с пълно окачване, но видях, че се вписват в бюджета и за това почнах да се заглеждам по тях.
Ще питам все пак за отстъпка на Госта, 'щото с доставката излиза на 1280€, пък ако не става, ще си търся hardtail и ще спестя някой лев.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта